ریمپ چیست و چگونه انجام می شود؟

خودرو در حال ریمپ بر بروی داینومومتر

علم ریمپینگ (Remapping)

در پروسه ریمپ (Remap) واحد الکترونیکی کنترل موتور یا ایسیو ‏‎(ECU)‎‏ قطعه ای است که احتمالا در مورد آن چیزی نمی دانید، اما برنامه ‏ریزی ‏‎(Programming)‎‏ و تنظیم ‏‎ (adjust)‎ مجدد آن ‏می تواند به شما کمک کند تا از پتانسیل بیش تر پنهان در موتور خودرو بهره بگیرد.‏

وسایله نقلیه (خودروها، ون ها و …) مدرن امروزی دارای یک سیستم مدیریت الکترونیکی هستند که سیستم سوخت رسانی را کنترل می کند. این سیستم توسط ‏‏مغز موتور-‏ECU‏ (واحد کنترل موتور) نظارت و اجرا می شود. هنگامی که پای خود را روی پدال گاز فشار می دهید، ای سی یو‏ تصمیم می گیرد که چه ‏‏مقدار سوخت و هوا را ترکیب کند، و به داخل سیلندر برای احتراق روانه کند. موتورهای دیزلی و بنزین در این مورد اندکی متفاوت عمل می ‏‏کنند. ‏ECU‏ همچنین توربو را کنترل می کند.

فرآیند ریمپینگ ‏‎ (Remapping)‏تنظیم و کالیبره کردن مجدد پیشرانه (Engine tuning) از طریق برنامه نویسی نرم افزار یا فریمور ایسیو خودرو در سطحی پیشرفته ‎توام با ارتقا عملکرد موتور ‏‎(Performance tuning)‎‏ است. ایسیو ‏‎(ECU)‎‏ برنامه هایی دائمی را درون خود ذخیره دارد که نقشه یا جدول ‏‎(Maps)‎‏ نامیده می شود که به ‏انژکتورها می ‏گوید چه مقدار سوخت برای موتور ‏‎(Engine)‎‏ خودرو فراهم سازد ،در موتورهای بنزینی به شمع ها می گوید در چه زمانی جرقه بزنند و کنترل موارد ‏‏دیگری مانند کد های خطا و ورودی ها و خروجی های سنسور و تقریبا هر جنبه ای که در اجرای موتور دخیل است را برعهده دارند. ‏
حال تصور بفرمایید یک خودرو خاص برای کارکرد صحیح نیازمند بنزین با اکتان مناسب (برای اکثر خودروهای امروزی اکتان 95) و شرایط فیزیکی خاص (فشار هوا،دمای هوا، ارتفاع از سطح دریا) است.
به طور مثال خودرو چری آریزو توربو برای کارکرد صحیح نیاز به بنزین با اکتان مناسب و ارتفاع از سطح دریا پایین دارد در غیر اینصورت دچار افت توان شدید و بروز پینگ موتور یا همان صدای ناک می شود بنابراین با ریمپ نرم افزاری می توان با تعریف مجدد اکتان و شیوه مدیریت Spark Advance مجموعه جرقه زنی و مجموعه injection یا پاشش سوخت به رفع مشکلات فوق پرداخت تا هم توان از دست رفته خودرو باز گردد هم مجموعه پیشرانه به خصوص در ناحیه رینگ و پیستون به علت ناک موتور دچار ایراد نشود.

شاید برای شما سوال پیش بیاید که منظور از تنظیم پیشرانه همان کاری است که در مراکز تنظیم موتور یا تون آپ خودرو انجام میشود؟
در جواب باید بگوییم هم آری هم خیر.
برای درک این موضوع در ابتدا باید به این نکته اشاره کرد که فرآیند ریمپ در واقع زیر مجموعه علم ‏Engine ‎‎Tuning‏ است و ‏Engine Tuning‏ خود شامل چندین زیر مجموعه است که هدف همه آن ها در نهایت یک چیز است: ‏ بهبود و ارتقا پیشرانه خودرو.‏
به طور خلاصه و در راستای هدف این مقاله تیونینگ خودرو، علم تغییرات کارکرد ECU موتور جھت افزایش کارایی برای مصارف خاص می باشد. ریمپ به عنوان شاخه ای از تیونینگ تغییر جداول کاری موتور جھت تغییر پاشش یا زمان جرقه زنی و … است.
از موارد کاربرد این شاخه از تیونینگ می توان به تنظیم دقیق پیشرانه و ایسیو برای رفع مشکلات افت توان و شتابگیری خودروهای شهری، بهینه کردن نرم افزار کنترلگر خودروهاا برای مسابقه (Race)، درگ (Drag) و رالی اشاره کرد.
همچنین میتوان به موارد کاربردی دیگری مانند زمانی که یک ایسیو به دلایلی (مانند نایاب بودن یک مدل ECU یا ساخت خودروھای دست ساز و تعویض موتور با موتور قویتر) روی خودرو دیگری نصب میشود اشاره کرد.

زیر مجموعه های ‏Engine Tuning‎‏ 
 Engine tune-up
Chip tuning
Remapping or remap
Performance tuning
Overhaul
Remanufactured
Blueprinting

اعلان مرکز تیونینگ خودرو ریمپ چیپ

معرفی ® Remapchip، پیشگام در حوزه ریمپ پیشرفته ایسیو

توجه بفرمایید به علت افزایش مراکز متفرقه ریمَپ که با گذراندن یک دوره کوتاه آموزش ریمپ و خرید پروگرامرهای فیک و یا با سطح تکنولوژی پایین اقدام به ریمپ می کنند به ناچار به ذکر برخی نکات و تفاوت سطح کار ما یعنی ® Remapchip و شرکت های معتبر صرفا جهت شفاف سازی و بدون قصد توهین به همکاران ارجمند میپردازیم:

? علم ریمپ یا ریمپینگ ایسیو نیاز به تجربه و دانش بالای فنی، تسلط به زبان انگلیسی، تسلط به برنامه نویسی شی گرا و زبان های برنامه نویسی مانند اسمبلی، C و … و درک سیستم خودرو و شناخت کامل کامپیوترهای خودرویی مانند ایسیوهای Bosch، Delphi، Siemens، Continental، Denso و میکروهای آن ها مانند ST10F275 و … دارد و عملی هزینه بر برای تیونر به دلیل نیازمندی به تجهیزات پیشرفته محسوب میشود.
بنابراین توانایی انجام ریمپ هر مجموعه با مجموعه دیگر کاملا متفاوت است و به زبان عامیانه کپی کردن یک نرم افزار و سپس انتقال آن به کامپیوتر خودرو نیست.توجه بفرمایید برنامه نویس ارشد (Senior Programmer) تیم ریمپ چیپ به فریم ورک ها و زبان های برنامه نویسی زیر مسلط است:

نرم افزار Winols 4 OLS 502 اصلی ترین نرم افزار ریمپینگ و چیپ تیونینگ خودرو برای یافتن مَپ ها و درایور اصلی خودرو به همراه امکان استفاده از Wide Band
نرم افزار ECM Titanium نرم افزار اصلی پروگرمرهای KESS V2 و K-TAG از شرکت Alientech
نرم افزار Tuner Studio برای Log گرفتن
تسلط به نرم افزارهای چکسام گیری برای ایسیوهای خاص مانند LZNF، SLZNF و SSAT No Flash
طراحی ایسیوهای ادجاست و استندالون
زبان برنامه نویسی تخصصی HAX بر پایه کدنویسی ویژوال نود بیس Stencyl (توجه زبان برنامه نویسی HAX با اعداد hex متفاوت است.)

زبان برنامه نویسی خانواده C شامل C++ و #C در محیط های Xamarin و Visual Studio
آشنایی با OpenGL و DirectX و مفاهیم Quaternion

زبان برنامه نویسی جاوا به صورت Native و در پلتفرم اندروید در محیط Android studio و Eclipse
زبان برنامه نویسی پایتون
موتور بازی سازی Unity 3d
موتور بازی سازی Unreal Engine 4 و UDK و سیستم نود بیس BluePrint، سیستم Mattine و Cascade
موتور بازی سازی Cry Engine

موتورهای بازی سازی Gamesalad، Construct 2، Godot engine، stencyl، Fusion builder
نرم افزار Anime Studio، Toon Boom Harmony، Spine، Spriter در حوزه انیمیشن
تسلط به HTML5 برای وب
تسلط به CSS3 برای وب
تسلط به PHP و ASP.Net
تسلط به CMS های Wordpress، Joomla، Drupal و Woocommerce در دنیای E-Commerce
تسلط به فریم ورک های Bootstrap، Ajax، JQuery، Angular JS

?بسیار پیش می آید که افراد در یک مغازه تنظیم موتور (تون آپ) یا باطری سازی با گذراندن یک دوره کلاس های چند روزه و فشرده و سپس خریداری دستگاه های غیر تخصصی مانند نگار خودرو اقدام به ریمپ خودرو می کنند که نتیجه آن این است که نه تنها تغییری در عملکرد خودرو حاصل نمیشود بلکه مصرف سوخت به طرز چشمگیری افزایش یافته یا باعث آسیب جدی به خودرو می شوند.

در دستگاه های فوق به طور مثال آوانس جرقه شمع ها و پاشش سوخت و تعدادی پارامتر ساده با فشردن یک دکمه تحت عنوان افزایش شتاب (!) چند واحد و به صورت روتین افزایش پیدا می کند و دیگر توجهی به شرایط حال خودرو نمی شود، عمل فوق ممکن است مقداری به شتاب و کشش خودرو به صورت غیر اصولی کمک کند اما هدف ما همیشه افزایش شتاب و کشش نیست بلکه ادجست و کالیبره دقیق فریمور برای کسب بهترین عملکرد است.

طبق تست هایی که با یکی از دستگاه های فوق داشتیم خودرو بعد از انجام عمل اتوماتیک فوق دچار لرزش و ناک شد.
در ریمپ ایسیو پیشرفته با مَپ های خاص مانند جدول شارژ کوئل، جداول Throttle position، جداول Injection correction در ایسیوهای ایزیو، جداول Full Load Enrichment در ایسیوهای دلفی و … روبرو هستیم.
ریمپ یک علم جدا و به روز است نه یک عمل جانبی در کنار خدمات برق و انژکتور خودرو!

? ریمپ ایسیو بهینه سازی، ادجست (Adjust) و کالیبره (Calibration) پیشرفته نرم افزار خودرو است که توسط شرکت های تیونینگ مطرح دنیا مانند M Power، AMG، Brabus، Haman و … برای ارتقا عملکرد خودرو استفاده میشود بنابراین نیازمند ابزار، دستگاه ها و نرم افزارهای پیشرفته روز دنیا مانند نرم افزار اصلی Winols است.

?هزینه تهیه تجهیزات فوق بسیار گران است و با ارزهای دلار، پوند و یورو به سختی و با گذراندن مراحل دشوار ترخیص از گمرک وارد می شوند به علت تحریم های سفت و سخت بین المللی وارد شدند بنابراین تجهیزاتی که در مجموعه ریمپ چیپ استفاده می شوند یکبار دیگر تفاوت کار را با مراکز متفرقه و یا تازه تاسیس نشان میدهند.

? در پایان به ذکر برخی از تجهیزات تخصصی و توانایی های انحصاری مجموعه Remapchip در حوزه ریمپ ایسیو و چیپ تیونینگ اشاره می کنیم:

 

 

? پروگرامر پیشرفته KESS V2 Master version به همراه تمام درایورها و  Add-One ها

یک پروگرامر پریمیوم و پیشرفته از شرکت با سابقه ایتالیایی Alientech که پیشینه طولانی در حوزه ریمپ و چیپ تیونینگ خودروهای سنگین تجاری مانند کامیون ها، تراک ها، اتوبوس ها، ماشین آلات راه سازی، انواع موتورهای سنگین،جت اسکی و را … دارد.
پروگرامر فوق امکان نوشتن، خواندن و پروگرام اطلاعات کامپیوتر خودرو را از راه پورت OBD (پورت دیاگ) داراست.لایسنس ها و درایورهای پروگرامر فوق به طور مداوم آپدیت می شوند و بدین ترتیب امکان ساپورت وسایل نقلیه بیشتری مهیا می شود.

پروگرامر فوق در حال حاضر قیمتی در حدود 13 هزار دلار برای نسخه های Full دارد که با خریداری و تهیه ماژول های خاص مانند ماژول ریمپ نیسان ماکسیما با ایسیو هیتاچی (Hitachi) و آپدیت های سالیانه قیمت تمام شده پروگرامر فوق 23 هزار دلار (با جمع هزینه های گمرک حدودا 260 میلیون تومان) است.همچنین باید توجه داشت پروگرامر فوق آنلاین است و در صورتی که شرکت تیونینگ مورد نظر وریفای نشده باشد امکان ارائه خدمات برای آن وجود ندارد.

مجموعه ریمپ چیپ با همکاری مجموعه اسپید چیپ پروگرامر فوق را ابتیاع نموده و جهت صحت این مدعی میتوان به این مورد اشاره کرد که ریمپ برخی خودروهای روز مانند انواع بنز، ب.ام.و، آئودی، فورد و … صرفا با پروگرامر فوق قابل انجام است زیرا پروگرامرهای ایرانی صرفا قابلیت ریمپ خودروهای ایرانی، تعدادی از خودروهای چینی و برخی از خودروهای خانواده کیا- هیوندای را دارا هستند.

نکته: در دنیای فناوری و کامپیوتر همیشه نسخه های کپی، فیک (Fake) یا کلون (Clone) از یک ابزار وجود دارد.نسخه غیر اصلی و چینی دستگاه فوق در نسخه های مختلف و تحت عنوان برد سبز (Green PCB)، برد قرمز (Red PCB) و برد بنفش (Purple PCB EU) با قیمت بسیار ناچیز وجود دارد که کارایی مشابه دستگاه KESS اصلی دارد.

نکته در اینجاست که کامپیوتر برخی خودروها گران قیمت است یا دارای پیچیدگی های نرم افزاری یا قفل های مختلف است به طور مثال های خودروهای خانواده ب.ام.و (B.M.W) آلمان دارای سیستم ISN هستند، برخی از خودروهای چینی دارای قفل نرم افزاری 9B 00 هستند و یا خودروهای خانواده تویوتا و لکسوس با کامپیوترهای Denso به صورت آنلاین به مراکز کمپانی مادر کانکت شده و سپس می توان عمل ریمپ آن ها را با سهولت و به صورت اصولی انجام داد.

بنابراین با انجام ریمپ توسط دستگاه های فوق ممکن است نرم افزار خودرو در مواردی تخریب شود، کد سوییچ خودرو به اصطلاح پریده شود و یا خودرو دیگر روشن نشود بنابراین به هیچ وجه نباید روی ریمپ با دستگاه های فیک و غیر اصلی فوق ریسک کرد.

 

دستگاه KESS V2

? پروگرامر پیشرفته K-TAG به عنوان مکمل KESS

در برخی وسایل نقلیه خاص ایسیو یا کامپیوتر خودرو به ما اجازه دسترسی های (Permission) های خاص از راه پورت دیاگ یا همان پورت OBD را نمیدهد و یا به علت قدیمی بودن ایسیو خودرو از استانداردهای پورت های عیب یابی (Diagnosis) پشتیبانی نمی کند در نتیجه پروگرام از راه J-Tag یا K-tag و کابل های ISP جدید بسیار کمک کننده است.

 

پروگرامر K-TAG ریمپ چیپ و اسپید چیپ

پروگرامر DIMSPORT ایتالیا ?

دستگاه فوق درحوزه خودروهای سنگین حرف اول و آخر را میزند و پشتیبانی دستگاه فوق از ایسیوهای متخلف بسیار درخور توجه هست و حتی ایسیو خودروهای قدیمی با کمک پشتیبانی این شرکت به خوبی اضافه می شوند.از نقاط قوت این پروگرامر امکان خواندن اطلاعات خودروهای خاص مانند انواع مختلف برند VOLVO از راه Pin-Out و بدون باز کردن بدنه ایسیو است در حالی که پروگرمرهای مشابه برای این عمل نیازمند باز کردن بدنه ایسیو هستند.پشتیبانی کامل از شبکه های CAN و K-Line نیز از دیگر نکات مثبت است.
همچنین پروگرامر فوق کامل ترین پروگرامر حال حاضر در حوزه ریمپ خودرو سنگین محسوب میشود.

در این بین دیوایس های GENIUS و TRASDATA ساپورت کاملی از کلیه خودروهای تجاری و کار به عمل می آورند.تنها نقطه ضعف دستگاه فوق قیمت فوق العاده گران و ماژول های هزینه بر دستگاه است همچنین دستگاه فوق کارکرد آنلاین داشته و لایسنس های گوناگونی دارد. در نهایت نرم افزار EVO-RACE برای پیدا کردن بهینه و با سهولت جداول و ماتریس های هگزادسیمال فریمور ایسیو بسیار کمک کننده است.
هزینه ابتیاع دستگاه فوق در حال حاضر با تمام ماژول ها حدودا 280 میلیون تومان است و هنوز نسخه فیکی از این دستگاه تولید نشده است.دستگاه فوق تحت مالکیت مجموعه قرار دارد و بنابراین امکان ریمپ خودروهای بسیار خاص مانند انواع فورد موستانگ، کامیون های خاص ولو و … با پروگرامر فوق وجود دارد.

 

پروگرامر Dimsport

پروگرامر خاص و پیشرفته BITBOX که در واقع نوعی ECU reflash software است.

BitBox – یک باکس نرم افزاری پیشرفهت است که امکان شناسایی ، خواندن و نوشتن واحدهای کنترل حافظه داخلی فلش را برای اهداف مختلف فراهم می کند. نرم افزار با ECU از طریق شبکه های پیشرفته CAN و K-line با استفاده از آداپتورهای J2534 Pass-thru یا اترنت (Ethernet) برای رد و بدل داده ارتباط برقرار می کند.

بسته نرم افزاری شامل دانگل محبوب سنس لاک است و یک پوسته برنامه با مجموعه ای از ماژول های افزونه – نرم افزار است.همچنین این پروگرامر از نرم افزار BitEdit به عنوان بستر اجرایی خود استفاده می کند.

بیت باکس به طور معمول بر روی ایسیوهای خاصی مانور میدهد که پروگرامرهای دیگر معمولا روی آن ها تمرکز نمی کنند در نتیجه لایسنس های خاص و بسیار گران قیمتی دارد. همچنین بیت باکس امکان ریمپ ایسیوهای Denso و موتورسیکلت ها را به خوبی به تیونر ارائه می کند.

پروگرامر بیت باکس

از دیگر تجهیزات تخصصی مجموعه می توان به آیتم های زیر اشاره کرد:

⭕ PCM Flash 

⭕ Multiflasher

⭕ ChipLoader 2 (بهترین پروگرامر در حوزه ریمپ خودرو چینی)

⭕ Combiloader

دانگل ها:

⭕ Open Port 2 dongle

⭕ J2534 Pro 

⭕ Dialink

 

پاسخگویی به برخی از سوالات متداول شما در حوزه ریمپ

شما میتوانید با مراجعه به بخش “سوالات متداول” پاسخ تمامی سوالات خود را در حوزه ریمپ ایسیو پیدا کنید اما با این وجود به برخی از موارد اصلی اشاره می کنیم:

چرا خود کارخانه خودرو را ریمپ نکرده است؟

بیش ترین سوالی که تا به حال از ما پرسیده شده همین سوال است.چرا اگر ریمپ خوب است کمپانی سازنده ‏خودرو را ریمپ نکرده است؟
پاسخ به این سوال پیچیده نیست اما در ذیل به تعدادی از واضح ترین دلایل آن اشاره می کنیم.‏
کمپانی های سازنده خودرو، محصول خود را به صورت تولید انبوه در سرتاسر جهان به فروش می رسانند به عبارتی یک خودرو برای تمام ‏بازارهای هدف. کشورهای گوناگون در شرایط آب و هوایی ،اختلاف ارتفاع، فشار و دمای هوا،کیفیت سوخت و استانداردهای آلایندگی ‏با یکدیگر تفاوت های اساسی دارند، در نتیجه این ناهمسانی ها کارخانه سازنده خودرو مجبور است ایسیو یا همان کامپیوتر خودرو را به به صورت کلی و ‏به گونه ای تنظیم کند که با شرایط کشورهای مختلف تطابق و سازگاری داشته باشد‎ ‎و خودرو بتواند از سوخت هایی با کیفیت زیر ‏استاندارد لازم نیز استفاده کند.

از سوی دیگر با اعمال قوانین سختگیرانه مصرف سوخت و استاندارد های آلایندگی روی وسایل نقلیه، ‏ایسیو به ناچار توان موتور را محدود می کند، دنده ها را تا حد امکان سبک و تاخیر دریچه گاز را افزایش می دهد تا مصرف سوخت و ‏آلایندگی کاهش یابد زیرا مصرف سوخت و آلایندگی بالاتر برابر است با افزایش مالیات بر قیمت خودرو و بالطبع بالا رفتن هزینه تولید.

‏یک مثال نزدیک در این زمینه اجرایی شدن استاندارد یورو 4 در کشورمان ایران است. هنگام اجباری شدن این استاندارد خودروسازان ‏برای ارتقای استاندارد خودروهای ساخت داخل از یورو 2 به یورو 4 مجبور شدند با انجام تهمیداتی مانند افزایش دمای موتور، افزایش تاخیر دریچه ‏گاز و اضافه کردن سنسورهای جدید و … این استاندارد ها را پاس کنند. اگرچه این تدابیر حرکت رو به جلو و مثبتی بودند اما در عمل به ‏علت عدم مهیا بودن بستر اصلی و لازمه این تغییر،یعنی سوخت با کیفیت یورو 4 در جایگاه های سوخت کشور باعث بروز ایرادات آزاردهنده در خودروها مانند دمای ‏موتور بالا، ناک، کپ، تاخیر دریچه گاز و … شدند.‏

در استانداردهای امروزی حداقل اکتان سوخت 95 برآورد میشود و با افزودنی ها و مکمل های خاص توسط شرکت های پالایش و تولید بنزین استاندارد آلایندگی یورو 4 تا یورو 6 به عنوان حداقل ها تعیین می شود.
حال تصور بفرمایید در صورتی که باک یک خودروی امروز را با سوخت با عدد اکتان پایین تر از 95 را پر کنیم چه اتفاقی می افتد؟
بهتر است اول به تعریف اکتان بپردازیم، اکتان یعنی مقاومت یک سوخت در برابر اشتعال، بنابراین اعداد اکتان پایین تر یعنی سوخت در محفظه احتراق زودتر منفجر میشود.اکتان بنزین معمولی در ایران 84 تا 87 و بنزین سوپر 88 تا 90 است بنابراین با عدد استاندارد روز تفاوت های چشمگیری دارد.
حال در محفظه احتراق به علت دما، فشار و کمپرس زیاد سوخت با اکتان پایین قبل از جرقه زدن شمع ها در زمان مناسب به سرعت مشتعل شده و تولید یک شعله می کند، اکنون شمع در تایمینگ نامناسب جرقه زده و باز هم یک شعله شکل میگرد و برخورد با شعله قبلی ایجاد صدای ناک می کند که با صدای چق چق مانند همراه است که بسیار مخرب است.
ایسیو خودرو برای مقابله با این مشکل از طریق ناک سنسور خودرو ناک را حس می کند و با محدود کردن توان خودرو سعی در رفع این مشکل دارد اکنون با تعاریف مجدد اکتان سوخت، فشار هوا و دمای هوا میتوان با ریمپ نرم افزاری ایسیو به تمامی مشکلات فوق پایان داد.

آیا ریمپ آسیبی به خودرو یا کامپیوتر آن نمیزند؟

تمامی کاری که ما در فرآیند ریمپ خودرو انجام میدهیم بازنگری در نرم افزار مدیریت موتور‏‎ (engine management software) ‎است ‏و این به خودی خود هیچ آسیبی به خودرو وارد نمی کند زیرا هیچ قطعه فیزیکی از روی خودرو باز یا تعویض نشده است و تمامی تغییرات در محدوده ایمن صورت گرفته اند تا از فشار بیجا بر روی موتور جلوگیری شود.‏توجه بفرمایید در ریمپ ما با نرم افزار و دنیا صفر و یک ها سروکار داریم نه با پردازنده، مقاومت ها و خازن ها، پس تغییرات فیزیکی نیستند.

حال سوال پیش می آید خودرویی که در حالت عادی دچار ناک، کپ کردن، تاخیر دریچه گاز و تقلا برای شتابگیری است دچار ایراد میشود یا خودرویی که با ریمپ نرم افزاری ایسیو و تطابق و کالیبراسیون دقیق با محیط مشکلات آن برطرف شده؟

در مرحله بعد باید به این مسئله توجه کرد که تمامی خودرو های تحت پوشش برای ریمپ بر روی داینومومتر تست و تحت آنالیز و آزمون ‏و خطا قرار گرفته اند.روی داینو تمامی پارامترهای مربوط ‏به موتور خودرو را می توان به صورت زنده ‏‎(real time)‎‏ مشاهده کرد در نتیجه در هر لحظه میتوان تشخیص داد آیا تغییراتی که در ‏حال اعمال بر روی نرم افزار خودرو هستند بهینه اند یا خیر. برای روشن شدن موضوع تغییرات صورت گرفته روی آوانس جرقه ‏زنی شمع ها را مثال میزنیم.
داینومومتر به ما این امکان را می دهد تا در‎ ‎هر لحظه متوجه بشویم تغییر اعمال شده بر آوانس جرقه زنی شمع ها بیش از حد است یا ‏آنقدر کم است که به طور مثال موجب بروز پدیده ناک بشود.این پروسه آزمون و خطا آنقدر تکرار می شود تا به بهینه ترین حالت ممکن‎ (optimum ‎condition) ‎برای راندمان خودرو در تک تک پارمترها دست پیدا کنیم.

علاوه بر موارد ذکر شده خودرو بعد از بیرون رفتن از ‏داینومومتر مورد تست درایو قرار می گیرد و ساعات متمادی با آن رانندگی می شود تا نقاط ضعف احتمالی به خوبی در شرایط واقعی و ‏زمان طولانی تر تست شود.حال به اطلاعات لازم برای تغییر پارامترهای ایسیو به صورت کاملا ایمن دست پیدا کرده ایم به طور مثال ‏میدانیم برای فلان خودرو خاص حد بهینه افزایش آوانس جرقه زنی حداکثر 5 واحد است، نه بیش تر و نه کم تر. البته نکته بعدی که ‏باید بدان توجه کرد این است که پارامتر آوانس جرقه زنی را می توان بیش از این هم روی یک خودرو خاص افزایش داد اما این ‏مسئله منوط به نصب قطعات جانبی (افتر مارکت‎(‎‏ روی خودرو است(مانند نصب هدرز).در واقع تلاش برای بیرون کشیدن توان بیش از ‏حد از موتور نتیجه ای جز افزایش استهلاک خودرو و کاهش راندمان به همراه ندارد زیرا آستانه تحمل هر موتور در یک محدوده خاص ‏تعریف شده است.‏

آیا با ریمپ مشکلی برای گرفتن معاینه فنی پیش نمی آید؟

خیر.اساس احتراق یک موتور براساس نسبت استوکیومتریک یعنی ترکیب 1 گرم سوخت با 14.7 گرم هوا است که به اختصار AFR نامیده میشود:
reaction: 25 O2 + 2 C8H18 → 16 CO2 + 18 H2O + energy

این نسبت ‏هرگز نباید بهم بخورد.در صورتی که میزان ترکیب سوخت به هوا بهم بریزد پیشرانه دچار خام سوزی و یا احتراق زودرس می شود، در نتیجه آلایندگی خودرو افزایش پیدا کرده و موتور نامنظم کار می کند. ما در فرآیند ریمپ نسبت سوخت به هوا و جرقه (spark) شمع ها و مجموعه تزریق سوخت (Fuel injection system) را به بهینه ترین حالت ممکن نزدیک می کنیم، همه پارامترها هماهنگ با یکدیگر تغییر پیدا ‏کرده، نسبت ترکیب سوخت به هوا ثابت نگه داشته می شود و سوخت به طور کامل مشتعل (ignited) و سوزانده (burned) میشود. بنابراین ریمپ تاثیری در ‏افزایش گازهای ‏‎ NOx, HC, CO, CO2‎و به طور کلی آلایندگی خودرو ندارد و کوچک ترین مشکلی در گرفتن معاینه فنی برای خودرو ایجاد نمی کند.

بهره گیری از پتانسیل ایسیو در پروسه ریمپ

امروزه تقریبا تمام وسایل نقلیه مدرن دارای ‏ایسیو یا همان‏ مرکز کنترل الکترونیکی موتور هستند، که عمدتا توسط کمپانی های بوش ‏(Bosch)‏ یا دلفی ‏‏(Delphi Technologies)‏ تامین می شود. ‏ECU‏ دارای کلاس خاصی از نرم افزار دائمی ‏‎(Firmware)‎‏ است که سطح دسترسی پایه ‏‎(Low-level ‎‎control)‎‏ برای کنترل پارامترهای مختلف قطعات سخت افزاری ‏‎ (Hardware)‎ که موتور توسط آن ها کار می کند را برای ایسیو فراهم می آورد.

این ‏پارامترها شامل دستیابی ‏به تعادل مناسب بین مصرف سوخت، قدرت، گشتاور، انتشار سوخت، قابلیت اطمینان و فواصل معقول بین سرویس های ‏خودرویی می باشد. بسیاری از تولید کنندگان یک موتور واحد را تولید می کنند و از نرم افزارها یا همان ‏Firmware‏ های مختلفی استفاده می کنند ‏که به عنوان ‏نقشه ‏‎(Maps)‎‏ ‏‎شناخته می شوند تا بتوانند سطوح مختلفی از قدرت را در وسایل نقلیه مختلف با استفاده از همان موتوری که اساسا ‏مشابه ‏است تولید کنند. ‏بسیاری از این نرم افزارهای پیشفرض کارخانه قادر به بهره برداری کامل از پتانسیل موتور ‏نیستند، و به همین ‏ترتیب کاربر نهایی با موتوری روبرو است که برای استفاده در محیط اطراف آن کاملا تنظیم (Adjusted) و کالیبره (Calibrated) نیست. به این پدیده ‏‏Under-tuned‏ می گوییم.
این به تیونرها و همچنین مصرف کنندگان فرصتی برای استفاده از پتانسیل بیشتری که در موتور خودرو نهفته است را ‏می دهد.‏
با ‏برنامه نویسی و کالیبراسیون مجدد و بهینه این مپ ها ‏‎(Maps)‎‏ یا جداول میتوان در عین امنیت، حداکثر کارایی برای موتور خودرو و سازگاری با ‏متغیرهای محیطی اطراف آن ‏مانند دما و فشار هوا، ارتفاع از سطح دریا، نوع و کیفیت سوخت و … را ایجاد کرد.‏

سازگاری ‏(Adaptation‏) ‏و هماهنگ سازی ‏(Synchronization‏) دو وظیفه مهم ریمپ

تنظیمات مجدد نیازمند بررسی و آزمایش کامل محل جغرافیایی خودرو،‎ ‎گرمسیری یا سردسیر بودن کشور هدف، سوخت مورد استفاده و به ‏طور کلی تمام ‏پارامترهای خارجی دخیل در عملکرد خودرو هست تا بیش ترین تطابق‏ ممکن حاصل شود. حال ایسیو خودرو با دقت ‏بیش تری می تواند نسبت ‏سوخت و هوا را ترکیب کند، مواردی مانند ناک و یا خام سوزی کاملا رفع می شوند و سنسور اکسیژن با حداکثر کارایی (‎Efficiency‏) خود قرار می گیرد. همچنین باید دقت کرد ‏هر‏Map ‎‏ (جدول) مقادیر خاصی را در خود ذخیره می کند به طور مثال یک مپ اطلاعات ‏مربوط به سنسور اکسیژن را در خود ذخیره می کند و دیگری اطلاعات ‏مربوط به دریچه گاز و …‏
در ریمپ ایسیو در واقع ما نوعی تنظیم موتور پیشرفته را در کنار ارتقا موتور انجام میدهیم، یعنی خودرو هم کاملا ‏Tuned‏ میشود و هم با ‏افزایش ‏توان و گشتاور حاصله خودرو تحت ‏performance tuning ‎‏ قرار گرفته است.‏

یک خودرو در حال ریمپ روی داینو

رفع ایرادات و تولید توان بیش تر

اکنون با بهینه سازی های حاصل شده می توانیم به رفع نقاط ضعف بنیادین خودرو بپردازیم. به طور مثال خودرو 206 تیپ 5 ایراد دمای بالای ‏موتور را در برخی ایسیوها دارد، این عیب یک ایراد ذاتی در این خودرو ناشی از عدم هماهنگی با آب و هوای گرمسیری ایران است بنابراین برای رفع این ایراد بایستی به ‏جداول مربوط به دمای فن و پارامترهای دریافتی از سنسور ‏دمای آب و سایر سنسورهای مرتبط رجوع کنیم تا بتوانیم دما را تا محدوده استاندارد پایین بیاوریم.
حال با هارمونی حاصل شده از این تغییرات می توانیم به مراحل بالاتری از راندمان دست پیدا کنیم به طور مثال می توان با تغییر در جداول مرتبط به آوانس جرقه زنی و پاشش سوخت افزایش چشم گیری در قدرت و گشتاور خودرو ایجاد کرد و با کاهش تاخیر دریچه گاز و دو فاکتور قبلی شتاب ‏و کشش خودرو را بهبود ‏محسوسی بخشید.‏

خلاصه

ریمپ بازنگری، تنظیم و پروگرمینگ مجدد و بهینه کامپیوتر یا ایسیو ‏‎(ECU)‎‏ خودرو برای افزایش توان‎(Hp) ‎‏ و ‏بهبود پاسخگویی ‏‎(Feedback)‎‏ موتور ‏خودرو است که با تطابق دادن کامل خودرو با پارامترهای محیطی اطراف آن مانند آب و هوا، شرایط ‏جغرافیایی (فشار و دمای هوا، ارتفاع از سطح ‏دریا و …) و کیفیت و نوع سوخت و …حاصل میشود و همزمان ایرادات اساسی خودرو مانند تاخیر ‏دریچه گاز ، کپ، ناک، دمای موتور بالا و … با ‏برنامه نویسی اصولی رفع می شود.‏

یک خودرو در پروسه داینو تست ریمپ

ریمپ چگونه انجام می شود؟

ریمپ ‏در گذشته عمدتا بر روی وسایل نقلیه توربو که واحد مدرن کنترل الکترونیکی موتور‎) ‎‏ECU)‏‎ ‎داشتند انجام می شد اما امروزه این کار از طریق ‏وصل ‏کردن ابزارهای تخصصی به پورت دیاگ خودرو که آن را تحت‎ ‎عنوان پورتOBD ‎‏ نیز می شناسیم با سهولت امکان پذیر است.‏‎‎ (On-board ‎Diagnositics)‎‎‏در واقع در تمام خودروهایی که دارای سیستم الکترونیکی کنترل موتور یا ایسیو هستند امکان ریمپ وجود دارد، اما با ‏پدیدار شدن پورت ‏‏OBD‏، صنعت ریمپ یا ریمپینگ خودرو به طرز چشم گیری دچار تحول و پیشرفت شد.‏ در واقع از پورت ‏OBD‏ به عنوان رنسانسی در حوزه ریمپ ایسیو خودرو یاد میشود.

با وصل کردن دستگاه های خاص به طور مثال دستگاه های پروگرامر ‏‎(Programmer)‎‏ به پورت OBD کار امکان خواندن نرم افزار اصلی کارخانه، ویرایش و اعمال ‏تغییرات مورد نظر بر روی اطلاعات ایسیو که در بخش هایی تحت ‏عنوان جداول (Maps) ذخیره شده اند وجود دارد. ابزارهای مختلفی برای خواندن نوع ‏خاصی از فایل ها یا ‏Firmware‏ کارخانه موجود در ایسیو وجود ‏دارد.

پارامترهای فایل ها یا اطلاعات پیشفرض کارخانه مانند تزریق سوخت، فشار بوست، فشار ریل سوخت، فشار پمپ سوخت و زمانبندی احتراق ‏براساس ‏محدودیت های ایمنی که توسط یک متخصص ریمپ تعیین می شود، مجددا تنظیم و کالیبره می شوند، بنابراین پتانسیل و کارایی‎ ‎‎‎(Performance) ‎‏نهفته در موتور که اکنون آزاد شده بر قابلیت اطمینان، سطح ایمنی خودرو، مصرف سوخت و انتشارات تاثیر منفی نخواهد ‏‏داشت. جداول ‏‎‎ایسیو خودرو ممکن است برای استفاده در شهر، استفاده در پیست مسابقه یا هر منظوری بنا بر درخواست مصرف کننده بهینه شوند. ‏پس ‏از انجام تنظیمات ‏‎(Adjustments)‎‏ فایل ویرایش شده با همان ابزار مورد استفاده برای خواندن اولیه به ‏ECU‏ بازگردانده می شود.

نکته ای ‏که باید ‏بدان توجه داشت این است که ما در فرآیند ریمپ ایسیو در ابتدا باید اطلاعات موجود در ایسیو را بخوانیم ‏‎(Read)‎‏ و سپس بعد از ‏اعمال تغییرات و چکسام گیری (Checksum) ‏آن ها را در ‏ECU‏ اعمال کنیم. ‏‎(Write)‎‏ در برخی خودروها امکان خواندن و نوشتن اطلاعات تنها با یک دستگاه وجود ندارد به طور ‏مثال میتوان ‏اطلاعات را از طریق یک دستگاه خاص از ‏ECU‏ خواند اما بعد از اعمال تغییرات روی فایل خوانده شده برای نوشتن و اعمال آن ها روی ‏ایسیو به یک ‏دستگاه دیگر نیاز داریم. برخی از دستگاه ها و تجهیزات عمل خواندن و نوشتن ‏‎(read & write)‎‏ را می توانند همزمان انجام دهند ‏اما برخی دیگر فقط عمل ‏خواندن و برخی فقط عمل نوشتن. پس از آن موتور خودرو برای چک عملکرد، سطح دود‎ (Smoke levels) ‎، و هر گونه مشکلات ‏احتمالی تست می ‏شود. صحت و موفقیت ریمپ صحیح (‏Fine-tuning)‏ با توجه به بازخورد گرفته شده مشخص میشود یعنی تولید یک موتور بهتر و کارآمد تر. ‏

این مقاله با عبارات زیر بیشتر سرچ شده است:

ریمپ ایسیو چیست

ریمپ چیه

ریمَپ 

ریمپ کردن 

ریمپ زدن

 

 

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
4.67 (15 رای)