معایب ریمپ : ریمپ مضر است یا مفید؟

مضرات ریمپ نادرست

مقدمه

علم ریمپینگ (Remapping) یا همان برنامه نویسی مجدد کامپیوتر خودرو با الگوریتم های پیشرفته در سال های اخیر به خصوص در کشورمان ایران که متاسفانه محل جولان خودروهای پردردسر، بی کیفیت شده بسیار شناخته و فراگیر شده است.بنابراین برخی مصرف کنندگان نگران هستند که ریمپ ایسیو در کنار مزایای فراوان آیا ممکن است مشکلاتی را در آینده یا در استفاده بلندمدت پدید آورد؟در این مقاله به مفید یا مضر بودن ریمپ می پردازیم.
به طور معمول سوالاتی از این قبیل زیاد در مورد ریمپ کامپیوتر خودرو مورد پرسش قرار می گیرند، آیا گارانتی خودرو بعد از ریمپ تحت تاثیر قرار میگیرد؟ آیا هزینه های نگهداری خودرو افزایش میابد؟ آیا مصرف سوخت افزایش پیدا می کند؟ آیا تعویض روغن موتور، فیلتر هوا و به طور کلی سرویس های دوره ای خودرو باید در فواصل زمانی کوتاه تری صورت بپذیرد؟
برای پاسخ به پرسش های بالا بیایید در ابتدا به این موضوع بپردازیم که فلسفه ریمپ (Remap) کردن یک خودرو چیست و سپس توضیح کوتاهی در مورد ترمینولوژی واژه ریمپ بدهیم و در نهایت اثبات کنیم آیا ریمپ مضر است یا مفید.

خلاصه نویسی به سبک ریمپ چیپ‎ ‎™

به طور خلاصه ریمپ در صورتی که اصولی و توسط افراد متخصص انجام شود هیچ تاثیر سوء ایی در کارکرد صحیح موتور ایجاد نخواهد کرد و موجب بروز مواردی مانند ابطال گارانتی، رد شدن در معاینه فنی و یا نیاز به سرویس در فواصل کوتاه تر تحت هیچ شرایطی نمیشود.
صحت این مدعا در این نکته خلاصه میشود که وظیفه و رسالت ریمپ بهینه وری حداکثری و آزاد کردن پتانسیل های نهفته در خودرو است.
در قسمت میانی متن یک مثال واضح و با فراوانی بالا در این باب یعنی خودروهای مجهز به موتور با استعداد، پیشرفته و البته اعصاب خوردکن EF7 موضوع را برای شما روشن خواهد کرد.

نکته طلایی ?

در واقع خودروهای موجود در کشور بعد از ریمپ عملکردی مشابه خودروی یکسان در کشورهای دیگر با سوخت با کیفیت تر و شرایط فیزیکی هماهنگ تر پیدا می کند.توجه کنید خودرو شما قبل از ریمپ هم باید مانند زمانی که ریمپ میشود راه میرفت اما به خاطر نارسایی های و ناهماهنگی های ذکر شده در طی مقاله امکان رسیدن به این کارایی را ندارد.به طور مثال خودروی 206 تیپ 5 بعد از ریمپ مانند خودروی تیپ 5 استاندارد در فرانسه به لحاظ هماهنگی و شتاب و کشش خواهد شد.

ریمپ بد است یا خوب

مضرات ریمپ غیر اصولی 

به طور کلی ریمپ در چه مواردی میتواند مضر باشد و باعث بروز ایراد شود و ضررهای ریمپ چیست؟

? انجام ریمپ توسط افراد غیر متخصص

اگر دارا بودن دانش و تجربه خودرویی را فاکتور بگیریم تسلط به زبان انگلیسی برای ارتقا دانش و به روز بودن و شرکت در فروم های تیونینگ خودرویی و داشتن دانش برنامه نویسی و البته کسب تفکر و منطق شی گرا یا به طور تخصصی برنامه نویسی Object Oriented لازمه این علم است.
جمله معروفی وجود دارد که میگوید شما میتوانید یک الگوریتم را به تعداد آدم های روی کره زمین بنویسید زیرا هر انسان درک و منطق متفاوتی در طراحی یک الگوریتم از خود به نمایش می گذارد.
اما بهینه نوشتن یک الگوریتم، این که چگونه حافظه Random Access memory را مدیریت کنیم، چگونه وارد یک Null pointer یا Array index out of bound نشویم و با داشتن دانش برنامه نویسی اسمبلی به Core یا هسته نرم افزار مورد نظر دست پیدا کنیم موضوع مورد بحث ماست.

? توجه کنید هدف از بیان مطالب فوق بیش از حد پیچیده نشان دادن مطلب فوق نیست زیرا خواننده و یا صاحب خودرو احساس می کند با یک پروسه ترسناک و پر ریسک برای انجام روی خودرو خود روبروست، در حالی که منظور از بیان موارد فوق نیازمندی های اولیه انجام یک حرفه است و خوشبختانه با بهره گیری از دستگاه ها و ابزاری های کامپیوتری به روز و البته شکوفایی پورت های عیب یابی (OBD) و بخشش دیباگینگ پیشرفته ریمپ در نهایت سهولت انجام میشود.

مجموعه تیونینگ خودرویی ریمپ چیپ رزومه قدرتمندی در مباحث کامپیوتری و پیش نیازهای لازم دارد.

? استفاده از ابزارها و نرم افزاری های بی کیفیت، ارزان و غیر اصولی و یا غیر اورجینال

در مقالات دیگر اشاره کردیم که استفاده از دستگاه ها، تجهیزات و نرم افزارهای به روز کمک شایانی در ارائه یک ریمپ اصولی و لذتخبش می کند.
به طور مثال دستگاه KESS به همره K-TAG یک دستگاه معتبر در حوزه ریمپینگ است که امکان خواندن (Read) و نوشتن (Write) و چکسام گیری را به صورت خودکار از راه پورت OBD   یا همان پورت دیاگ انجام میدهد، مشکل اینجاست که قیمت دستگاه فوق بسیار بالاست بنابراین برخی از نمونه های های کپی یا کلون این دستگاه استفاده می کنند که اگرچه سعی در عملکرد مشابه دارند اما در موارد زیادی باعث پریدن نرم افزار ایسیو و … میشوند.

متاسفانه با وجود تحریم های موجود و عدم دسترسی به حساب بانکی بین المللی دسترسی به تجهیزات روز دنیا بسیار سخت شده است اما مجموعه ریمپ چیپ با تدابیر هوشمندانه ای از سدهای موجود عبور کرده است.و عدم توجه به توانایی های یک خودرو  واصرار بر بیرون کشیدن توان بیشتر با ایجاد فشار مضاعف بر موتورخب این بسیار بدیهی است که هر خودرو محدودیت های خاص خود را دارد و برای کارکرد در شرایط خاصی تعریف شده است.

به طور مثال خودرو سمند سورن توربو به دور موتورهای بالاتر از 6500 حساس است و نباید کاتاف این خودرو را بالاتر از این عدد قرار داد.یا به طور مثال خودرو 206 با ایسیو بوش ME 7.4.5 نسبت به جداول گشتاور حساسیت دارد و اعداد سنسور اکسیژن این ماشین یک تلورانس بین منفی تا مثبت 4 را پوشش میدهند.بنابراین تغییرات باید ایمن (Safe)، تدریجی و ملایم باشند.
بنابراین در صورتی که از ریمپ یک خودرو نتیجه مناسب نگرفتیم سعی نکنیم با افزایش آوانس جرقه زنی شمع ها تزریق سوخت بیشتر با قربانی کردن مصرف بهینه سوخت یا افزایش نامعقول تولید گشتاور نتیجه دلخواه را بدست بیاوریم!

? ‎عدم استفاده از داینو در خودروهای معیار

منظور از خودروی معیار چیست؟ تصور بفرمایید میخواهیم برای اولین بار ‏یک خودرو برلیانس‎ H320 ‎اتوماتیک را ریمپ کنیم.برای بار اول خودرو باید ‏روی داینو تست گرفته شود تا به توانایی های خودرو پی برده شود و سپس ‏از آن جا که سایر برلیانس‎ H320 ‎اتوماتیک تشابه بالایی با یکدیگر دارند ‏میتوان با پیش ذهنیت و شناخت کاملی نسبت به ریمپ سایر خودروهای ‏همزاد این خودرو پرداخت.داشتن دانش خواندن گراف های داینو و اپراتور ‏پیشرفته لازمه این کار است‎.‎

نگاه عمیق تر

‎ ? ‎عدم نیازسنجی و توقع ساختن یک هیولای شتاب و سرعت‎!‎

هدف از ریمپ در استیج شهری ارائه یک پکیج بهینه سازی های گسترده ‏برای ایجاد یک رانندگی لذتبخش و با شتاب و کشش بالا توام با رفع ‏ایرادات کامل و تطابق حداکثری با محیط فیزیکی اطراف است نه ساختن ‏خودرویی خاص که با خودروهای چند لول بالاتر از خود رقابت کند‎.‎
در صورت نیاز به قدرت و توان بیشتر یعنی صعود به ریمپ استیج ‏TWO‏ ‏احتیاج به قطعات افترمارکت مانند هدرز، میل سوپاپ های ریس یا کیت ‏های اصولی مکش هوا است.توقعات بیجا از خودرو فابریک ممنوع‎!‎

?‏ بهم خوردن نسبت سوخت و هوا و رد شدن در تست معاینه فنی

نسبت طلایی استوکیومتریک ،لامبدا یا همان ‏AFR‏ بیان میکند که بهینه ‏ترین حالت اختلاط سوخت و هوا در حالت اتمیزه ترکیب 1 گرم سوخت با ‏‏14.7 گرم هواست.بنابراین در هر مرحله از ریمپ نسبت فوق نباید بهم ‏بخورد.توجه بفرمایید با توجه بنزین بی کیفیت و با اکتان پایین موجود ‏عملا نسبت سوخت و هوا در خودروهای داخل کشور تنظیم نیست زیرا ‏پیش نیازهای لازم را دریافت نمی کنند، در نتیجه با ریمپ حتی می توان ‏خودرویی که در معاینه فنی رد میشود را اصلاح کرد تا کاملا استاندارد شود.‏
نکته بسیار مهم بعدی این است که کاهش دمای موتور و آمپر آب باید در ‏سطح استاندارد و با توجه به مکان فیزیکی اطراف خودرو باشد.زیرا کاهش ‏زیاد دمای موتور باعث ایجاد آلایندگی بالا میشود.‏
در صورت ریمپ اصولی نه تنها آلایندگی خودرو بالا نمیرود بلکه نسبت ‏سوخت و هوا دائما به شاخص طلایی ‏AFR‏ نزدیک میشود و اشتعال خودرو ‏به بهینه ترین حالت ممکن میرسد.‏

آیا ریمپ ضرر دارد؟

جزئیات

?‏ انجام ریمپ با بی حوصلگی

هنگامی که توانستیم جداول و ماتریس های کنترلگر پارامترهای خودرو را ‏پیدا کنیم حال باید به درستی آن ها را از یکدیگر تشخیص دهیم.به طور ‏مثال در ایسیوهای زمینس گاهی جداول ‏injection‏ یا همان پاشش ‏سوخت تشابه زیادی به جداول سنسور اکسیژن یا ‏Lambda ‎‏ دارند و اگر به ‏اشتباه جداول لامبدا زیاد شوند باعث ورود هوای بیش از حد به محفظه ‏احتراق و ایجاد ناک می شوند.
در مرحله بعد اگر یک ماتریس با ابعاد 16 در ‏‏16 داریم نیمی از جداول را انتخاب نکنیم و ده درصد افزایش بدهیم! بلکه با ‏شناخت ناحیه های دور سلو، ناحیه شتابگیری، ناحیه کروز و … اعداد ‏دسیمال را با دقت و ملایم آوانس و ریتارد کنیم.‏

?‏ عدم تست گرفتن خودرو قبل از ریمپ

خودرو باید قبل از ریمپ تست گرفته شود.آیا خودرو در حال حاضر ناک ‏دارد؟ آیا رینگ و پیستون خودرو سالم هستند؟ وضعیت روغن موتور چگونه ‏است؟ آیا فشار پمپ بنزین مناسب است؟
تمام موارد فوق را باید در نظر گرفت و با توجه به وضعیت فعلی ریمپ را ‏انجام داد.هر خودرو اختصاصی ریمپ میشود!‏

? عدم تست خودرو بعد از ریمپ
بعد از ریمپ تست گرفتن خودرو واجب است.تغییرات باید به خوبی روی ‏ماشین بشینند و کوچک ترین فشاری روی خودرو نباشد.نفس ماشین باز ‏شده باشد، موتور خشن کار نکند و به هیچ وجه ناک مشاهده نکنیم.‏

مبحث علاقه و نتیجه گیری کلی

?‏ نداشتن علاقه فراوان به خودرو
قطعا باید علاقه فراوانی به خودرو داشته باشید، از کودکی مجله ماشین ‏خوانده باشید تا با دنیای خودرو و اصطلاحات آن آشنا باشید و به واقع با ‏خودرو زندگی کنید!خودرو شما همانند یک جسم زنده برای شما ‏باشد.داشتن علاقه باعث میشود به کار خود صرفا به چشم یک بیزینس نگاه ‏نکنید.‏
اکنون متوجه شدیم در صورت رعایت یک سری نکات ساده ریمپ مطلقا ‏ضرری برای خودرو ندارد بلکه با تطابق دادن کامل خودرو با محیط فیزیکی ‏اطراف و سوخت موجود، رفع ایرادات کامل خودرو و بهبود شتاب و کشش ‏خودرو یک خودرو استاندارد و کامل از خودرو میسازد.البته این مسئله در ‏کشورمان ایران که خودروهای پرایراد و غیر استاندارد جامعه آماری فراوانی ‏دارند بیشتر نمود پیدا می کند.‏

مثال

در پایان با ذکر یک مثال مقاله را به پایان میبریم.پیشتر در مقاله ریمپ سمند دریافتیم پایه و اساس موتور EF7 همان موتور نام آشنای TU5 است که مورد بهینه سازی های گسترده قرار گرفته و به تکنولوژی های به روزی چون سیستم متغیر زمانبندی سوپاپ ها یا همان CVVT و یا اویل ماژور مجهز شده است،پس ریشه مشکلات فراگیر موتور EF7 کجاست؟
موتور EF7 پیشرانه ای با نسبت کمپرس تقریبا بالاست از سوی دیگر این موتور توانایی پاس کردن استاندارد آلایندگی یورو 4 تا یورو 5 را داراست.بنابراین نیازمند بنزین با اکتان بالا و سوخت یورو 4 است.همانطور که عارضید بستر این نیازمندی یعنی سوخت یورو 4 و اکتان بالا در دسترس نیست.بنابراین ایسیو خودرو با کمک ناک سنسور (Knock sensor) و سایر عملگرها و سنسورها توان خودرو را برای محافظت از موتور محدود و محدود تر می کند تا وارد ناک (احتراق زودرس) یا به اصطلاح حالت اضطراری (Emergency) نشود.در نتیجه با کاهش راندمان حجمی موتور و نسبت سوخت و هوای نا متعادل قدرت موتور و گشتاور تولیدی موتور دائما دچار تقلیل میشود.
در این بین جرقه زنی نادرست شمع ها و احتراق زودرس باعث بالارفتن حرارت تولیدی موتور و بالا رفتن آمپر آب خودرو میشود که خود از ایرادات شایع دیگر خودرو است.در مرحله بعد تاخیر (Delay) دریچه گاز خودرو و کپ کردن خودرو باعث تجربه ای بسیار نامطلوب از شتابگیری و حرکت خودرو میشود.نارسایی های فوق با روشن کردن سیستم تهویه مطبوع و گرفتن کولر به اوج خود میرسند.
بنابراین خودرو در هنگام خروج از کارخانه نیاز به پاس کردن استاندارد های بسیار سختگیرانه دارد.به طور مثال سمند به کشورهای خارجی نیز صادر میشود و باید استانداردهای آلایندگی و سوخت کشور هدف را نیز رعایت کند و با شرایط فیزیکی مانند گرمسیر بودن یا سردسیر بودن کشور فوق، فشار هوا و ارتفاع از سطح دریا نیز هماهنگ باشد، از آن جا که امکان ساخت یک موتور یا ایسیو جدید برای هر کشور نیست نتیجه ایسیو یا کامپیوتر خودرو توان خودرو را بیش از پیش محدود می کند بنابراین متوجه میشیم در رانندگی واقعی این محدودیت های سختگیرانه با توجه به فراهم نبودن بستر ممکن کاملا بیفایده هستند.
بنابراین با پیدا کردن داموس دقیق خودرو و دستیابی به بنچمارک های خودرو و سپس ریمپ علمی میتوان از خودروهای EF7 یک خودرو استانداردو هماهنگ ساخت.

ضرر ریمپ

همفکری

در این بگذارید این سوال را ما از شما بپرسیم، آیا هدف از ریمپ کردن صرفا افزایش تولید اسب بخار، گشتاور و یا بهبود بخشیدن شتاب و کشش خودرو است؟در جواب باید بگوییم خیر!همانطور که پیش تر گفته شد، ریمپ برنامه نویسی و تنظیم (Adjust) مجدد ایسیو (کامپیوتر خودرو) با کمک الگوریتم های پیشرفته و ایجاد تغییرات بهینه در جداول آن مانند پاشش سوخت، آوانس جرقه زنی و … جهت افزایش چشمگیر شتاب، توان و گشتاور تولیدی موتور است.

در پروسه ریمپ، خودرو و ECU آن با شرایط خاص یک کشور (سوخت،آب و هوا) حداکثر سازگاری را پیدا می کنند و به طور همزمان نقاط ضعف بنیادین خودرو برای کسب حداکثر راندمان رفع می شوند.

بر طبق پایپ لاین یا خط مشی کلی مجموعه ریمپ و چیپ تیونینگ خودرویی Remapchip ما 5 پله مجزا را طی می کنیم تا یک خودرو را به طور اصولی ریمپ کنیم.
1- تست درایو قبل از ریمپ
2- پی بردن به نقاط ضعف اساسی و مشکلات ذاتی خودرو
3- رفع مشکلات و تطابق کامل خودرو با محیط فیزیکی اطراف (سوخت و آب و هوا)
4- پراسس روی جداول جرقه، سوخت، گشتاور، سنسور اکسیژن، پدال و دریچه گاز و …
5- تست کامل خودرو

این مقاله بیشتر با عبارات زیر سرچ شده است:

مضر بودن ریمپ

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
4.63 (8 رای)