سوالات متداول ریمپ

سوالات متداول

لطفا مقاله جامع “ریمپ ایسیو چیست؟” را مطالعه بفرمایید.

بیش ترین سوالی که تا به حال از ما پرسیده شده همین سوال است.چرا اگر ریمپ خوب است کارخانه سازنده ‏خودرو را ریمپ نکرده است؟
پاسخ به این سوال پیچیده نیست اما در ذیل به تعدادی از واضح ترین دلایل آن اشاره می کنیم.‏
کمپانی های سازنده خودرو، محصول خود را به صورت تولید انبوه در سرتاسر جهان به فروش می رسانند به عبارتی یک خودرو برای تمام ‏بازارهای هدف. کشورهای گوناگون در شرایط آب و هوایی ،اختلاف ارتفاع، فشار و دمای هوا،کیفیت سوخت و استانداردهای آلایندگی ‏با یکدیگر تفاوت های اساسی دارند، در نتیجه این ناهمسانی ها کارخانه سازنده خودرو مجبور است ایسیو خودرو را به به صورت کلی و ‏به گونه ای تنظیم کند که با شرایط کشورهای مختلف تطابق و سازگاری داشته باشد‎ ‎و خودرو بتواند از سوخت هایی با کیفیت زیر ‏استاندارد لازم نیز استفاده کند.

از سوی دیگر با اعمال قوانین سختگیرانه مصرف سوخت و استاندارد های آلایندگی روی وسایل نقلیه، ‏ایسیو به ناچار توان موتور را محدود می کند، دنده ها را تا حد امکان سبک و تاخیر دریچه گاز را افزایش می دهد تا مصرف سوخت و ‏آلایندگی کاهش یابد زیرا مصرف سوخت و آلایندگی بالاتر برابر است با افزایش مالیات بر قیمت خودرو و بالطبع بالا رفتن هزینه تولید.

‏یک مثال نزدیک در این زمینه اجرایی شدن استاندارد یورو 4 در کشورمان ایران است. هنگام اجباری شدن این استاندارد خودروسازان ‏برای ارتقای استاندارد خودروهای ساخت داخل از یورو 2 به یورو 4 مجبور شدند با انجام تهمیداتی مانند افزایش دمای موتور، افزایش تاخیر دریچه ‏گاز و اضافه کردن سنسورهای جدید و … این استاندارد ها را پاس کنند. اگرچه این تدابیر حرکت رو به جلو و مثبتی بودند اما در عمل به ‏علت عدم مهیا بودن بستر اصلی و لازمه این تغییر،یعنی سوخت با کیفیت یورو 4 در جایگه های سوخت کشور باعث بروز ایرادات آزاردهنده در خودروها مانند دمای ‏موتور بالا، ناک، کپ، تاخیر دریچه گاز و … شدند.‏

بسته به نوع خودرو، سال تولید و نوع ایسیو آن‎) ‎برای مثال بوش،زیمنس،دلفی و …) ، امکان خواندن‏‎ (Read) ‎اطلاعات ایسیو از ‏طریق پورت‎ OBD ‎یا نیاز به فرآیند‎ K-tag ‎یا‎ J-Tag ‎و پیچیدگی تشخیص جداول و پارامترها، این زمان بین ۱‏‎ ‎تا ۲ ساعت‎ ‎متغیر است‎.‎

نکته: ‎زمان فوق برای استیج شهری ریمپ که پاسخگوی نیاز اکثریت مشتریان ماست زیرا میخواهیم مزایای ریمپ (‏‎‎مانند افزایش کشش و رفع ایرادات خودرو و …)‎ را تواما با ‏استفاده شهری داشته باشیم بالطبع زمان ریمپ برای چند دسته از خودروها طولانی تر است مانند‎:‎
• خودروهای خاص و یا کمیاب‎ ‎
• زمانی که خودرو کاملا به دلخواه شما شخصی سازی می شود‎.‎
• خودروهایی که قطعات افترمارکت روی آن ها نصب شده است‎.‎(به طور مثال توربو‎)
• خودروهایی که از سوخت های خاص مانند C16 یا E85 (الکل-اتانول) استفاده می کنند‎.‎
• خودروهایی که برای مسابقات رالی،درگ، پیست مسابقه، ریس و یا دریفت استفاده می شوند‎.‎

لطفا قبل از مطالعه این قسمت بخش چرا ” کمپانی سازنده خودرو را ریمپ نکرده است؟ ” را مطالعه فرمایید.

انعطاف پذیری (flexibility)

پیرو توضیحات قبلی، ساخت یک خودرو با تنظیمات واحد برای عرضه جهانی هر چند هوشمندانه به نظر میرسد اما پاسخگوی نیازهای خاص یک مصرف کننده نیست.شما به عنوان یک مصرف کننده و علاقه مندِ به رانندگی نیازی به این محدودیت های دست و پاگیر ندارید، بنابراین با تنظیم مجدد برنامه ایسیو می توانید از قدرت نهفته، امکانات پنهان و گشتاور محبوس شده در ECU موتور استفاده کنید.

برای مثال یک شرکت دارای خودروهای ون یا وانت ممکن است نیاز به اعمال محدودیت سرعت برای خودروهای خود داشته باشد و شرکت دیگری برای حمل بارهای سنگین نیاز به قدرت بیش تر در کنار سرعت کمتر داشته باشد، یا یک فرد مصرف کننده خواهان رفع ایرادات خودرو و رانندگی اقتصادی شهری باشد و از سوی دیگر یک راننده حرفه ای بدون توجه به فاکتور مصرف سوخت نیاز به حداکثر توان و گشتاور موتور برای شرکت در مسابقه داشته باشد. بنابراین هنگامی که مالک می داند وسیله نقلیه برای چه هدفی مورد استفاده قرار می گیرد، ما می توانیم تغییرات را بر حسب نیاز ایشان تغییر بدهیم. البته همیشه نیاز نیست که مشتری بداند دقیقا چه چیزی میخواهد، ما راهکارهای خود در تمام زمینه هایی که منجر به بهبود و ارتقای خودرو شما میشود را ارائه می دهیم و شما بر حسب نیاز تصمیم می گیرید.

اعمال تغییرات گسترده در نهایت سهولت

در حال حاضر حتی سازندگان خودرو به نوبه خود خدمات ریمپ و چیپ تیونینگ را ارائه می دهند! به طور مثال خودروسازی هیوندای کره در کنار نسخه عادی اکسنت، نسخه اکسنت بلو (Blue) با یک نشان آبی رو صندوق عقب را نیز عرضه می کند که اساسا همان خودرو اما با تغییرات بهینه در ایسیو جهت کاهش مصرف سوخت (Blue optimize)  است، با تنظیمات جدید ایسیو توسط ما، شما نیازی به یک وسیله نقلیه جدید برای رفع نیازهای جدید ندارید!

سازگاری (Compatibility)

در مثالی دیگر خودرو ۲۰۶ تیپ ۵ را با موتور TU5 به علت فراوانی مطلوب و در دسترس بودن معیار قرار میدهیم. خودرو مورد نظر با درجه اکتان خاصی از بنزین سازگاری دارد و استاندارد آلایندگی آن با توجه به سال تولید در کشور مادر یورو ۲ است. بعد از اعمال محدودیت های آلایندگی و سوخت یورو ۴، کمپانی مونتاژ کننده ایرانی با اعمال تغییراتی در ecu و به دنبال آن محدود کردن توان موتور و ایجاد تاخیر دریچه گاز و بالا بردن غیر اصولی دمای موتور (برای کاهش آلایندگی) خودرو را با قوانین یورو ۴ تطبیق داد، اما مشکل از جایی شروع می شود که بستر اصلی یعنی سوخت یورو ۴ و با کیفیت و سایر عوامل دخیل در کشور موجود نمیباشد در نتیجه شاهد افت توان بیش از پیش خودرو و بروز مشکلات بیش ترهستیم. در فرآیند کالیبره کردن یا تنظیم مجدد پارامترهای کنترلی ایسیو موتور مانند جداول (در ایسیو خودرو رفتارهای یک مجموعه خاص در جداولی اختصاصی ذخیره یا Store شده اند) آوانس جرقه زنی، پاشش سوخت،سنسور اکسیژن و … ما این جداول رو دوباره برنامه نویسی می کنیم تا روی نمودار ها و گراف های دریافتی از دستگاه های تست و آنالیز مانند داینومومتر به بهینه ترین حالت ممکن دست پیدا کنیم، به طور همزمان ایرادهای ذاتی خاص یک خودرو مانند دمای بالای موتور، تاخیر دریچه گاز، کپ، ناک، استارت سرد، برگشت گاز، ایراد سنسور اکسیژن دوم، ایراد سنسور میل سوپاپ و … طی پروسه پروگرمینگ (programming) رفع میشوند و همچنین این امکان وجود دارد تا آپشن هایی مانند حذف کات آف و محدودیت سرعت یا ایجاد بک فایر را اعمال کنیم، علاوه بر این در تمام این پروسه نیازهای مصرف کننده نیز لحاظ می شود به طور مثال فردی برای استفاده شهری خواهان ریمَپ است و فردی دیگر به دنبال مسابقات ریس و ریمپ این دو خودرو با یکدیگر تفاوت های اساسی دارد. تصور بفرمایید اعمال این حد از بهینه سازی ها و رفع ایرادات به صورت فیزیکی و بدون تغییرات نرم افزاری چقدر هزینه بر و زمانبر است.

مقرون به صرفه (Affordable)

لطفا این لینک “توجه اقتصادی ریمپ” را مطالعه فرمایید تا متوجه شوید ریمپ ایسیو چگونه باعث میلیون ها تومان صرفه جویی می شود در هزینه های شما می شود.

بله. مرکز تیونینگ خودرو “ریمپ چیپ” یکسال گارانتی نرم افزاری برای ریمپ ایسیو خودرو شما ارائه می کند.‏

بله. همانطور که قبلا ذکر شد، ایسیو خودرو یک کامپیوتر داخلی (On-board) است و مانند هر کامپیوتر دیگری امکان برنامه ریزی مجدد و تغییر در نرم افزار را دارد.ما از فایل ‏دامپ (اطلاعات ایسیو) خودرو شما یک کپی ‏(Backup)‏ ایمن داریم و هر زمان که اراده کنید می توان خودرو را به حالت استاندارد کارخانه برگرداند.

تمامی کاری که ما در فرآیند ریمپ خودرو انجام میدهیم بازنگری در نرم افزار مدیریت موتور‏‎ (engine management software) ‎است ‏و این به خودی خود هیچ آسیبی به خودرو وارد نمی کند زیرا هیچ قطعه فیزیکی از روی خودرو باز یا تعویض نشده است و تمامی تغییرات در محدوده ایمن صورت گرفته اند تا از فشار بیجا بر روی موتور جلوگیری شود.‏

در مرحله بعد باید به این مسئله توجه کرد که تمامی خودرو های تحت پوشش برای ریمپ بر روی داینومومتر تست و تحت آنالیز و آزمون ‏و خطا قرار گرفته اند.روی داینو تمامی پارامترهای مربوط ‏به موتور خودرو را می توان به صورت زنده ‏‎(real time)‎‏ مشاهده کرد در نتیجه در هر لحظه میتوان تشخیص داد آیا تغییراتی که در ‏حال اعمال بر روی نرم افزار خودرو هستند بهینه اند یا خیر. برای روشن شدن موضوع تغییرات صورت گرفته روی آوانس جرقه ‏زنی شمع ها را مثال میزنیم.
داینومومتر به ما این امکان را می دهد تا در‎ ‎هر لحظه متوجه بشویم تغییر اعمال شده بر آوانس جرقه زنی شمع ها بیش از حد است یا ‏آنقدر کم است که به طور مثال موجب بروز پدیده ناک بشود.این پروسه آزمون و خطا آنقدر تکرار می شود تا به بهینه ترین حالت ممکن(optimum ‎condition) ‎برای راندمان خودرو در تک تک پارمترها دست پیدا کنیم.

علاوه بر موارد ذکر شده خودرو بعد از بیرون رفتن از ‏داینومومتر مورد تست درایو قرار می گیرد و ساعات متمادی با آن رانندگی می شود تا نقاط ضعف احتمالی به خوبی در شرایط واقعی و ‏زمان طولانی تر تست شود.حال به اطلاعات لازم برای تغییر پارامترهای ایسیو به صورت کاملا ایمن دست پیدا کرده ایم به طور مثال ‏میدانیم برای فلان خودرو خاص حد بهینه افزایش آوانس جرقه زنی حداکثر 5 واحد است، نه بیش تر و نه کم تر. البته نکته بعدی که ‏باید بدان توجه کرد این است که پارامتر آوانس جرقه زنی را می توان بیش از این هم روی یک خودرو خاص افزایش داد اما این ‏مسئله منوط به نصب قطعات جانبی (افتر مارکت‎(‎‏ روی خودرو است(مانند نصب هدرز).در واقع تلاش برای بیرون کشیدن توان بیش از ‏حد از موتور نتیجه ای جز افزایش استهلاک خودرو و کاهش راندمان به همراه ندارد زیرا آستانه تحمل هر موتور در یک محدوده خاص ‏تعریف شده است.‏

خیر. توجه کنید اساس احتراق یک موتور براساس نسبت استوکیومتریک یعنی ترکیب 1 گرم سوخت با 14.7 گرم هوا است که به اختصار AFR نامیده میشود:
 reaction: 25 O2 + 2 C8H18 → 16 CO2 + 18 H2O + energy

این نسبت ‏هرگز نباید بهم بخورد.در صورتی که میزان ترکیب سوخت به هوا بهم بریزد پیشرانه دچار خام سوزی و یا احتراق زودرس می شود، در نتیجه آلایندگی خودرو افزایش پیدا کرده و موتور نامنظم کار می کند. ما در فرآیند ریمپ نسبت سوخت به هوا و جرقه (spark) شمع ها و مجموعه تزریق سوخت (Fuel injection system) را به بهینه ترین حالت ممکن نزدیک می کنیم، همه پارامترها هماهنگ با یکدیگر تغییر پیدا ‏کرده، نسبت ترکیب سوخت به هوا ثابت نگه داشته می شود و  سوخت به طور کامل مشتعل (ignited) و سوزانده (burned) میشود. بنابراین ریمپ تاثیری در ‏افزایش گازهای ‏‎ NOx, HC, CO, CO2‎و به طور کلی آلایندگی خودرو ندارد و کوچک ترین مشکلی در گرفتن معاینه فنی برای خودرو ایجاد نمی کند.

به طور کلی تمام خودروهای ایرانی، چینی و خارجی شامل خودروهای ژاپنی، کره ای، آلمانی، فرانسوی، ایتالیایی، انگلیسی و آمریکایی توسط ما قابلیت ریمپ و چیپ تیونینگ دارند.

ایسیوهای (ECU) تحت پوشش برای ریمپ ایسیو و چیپ تیونینگ : ایسیو بوش (Bosch)، ایسیو دلفی (Delphi)، ایسیو زیمنس (Siemens)، ایسیو والئو (Valeo)، ایسیو دنسو (Denso)، ایسیو ساژم (Sagem)، ایسیو کانتیننتال یا کنتیننتال (Continental)، ایسیو Easy U، ایسیو کروز (Crouse)، ایسیو S2000 ساژم و والئو، ایسیو غرب استیل، ایسیو بای فیول، ایسیو LZNF، ایسیو SL96، ایسیو مگنتی مارلی و MM8P

برندهای خودرو ساپورت شده برای ریمپ و چیپ تیونینگ: آئودی، آلفارومئو، بی.ام.و، مرسدس بنز، فولکس واگن، تویوتا، هوندا، لکسوس، مزدا، نیسان، میتسوبیشی، سوزوکی، کیا، هیوندای، سانگ یانگ، دوو، رنو، پژو، سیتروئن ،بیوک،کادیلاک، شورولت، فورد، جیپ،فیات،ولو، لیفان، کرمان موتور، گریت وال، جیلی، بی وای دی، ام وی ام، چری، مدیران خودرو، لندمارک، جک، گک گونو، فوتون، بایک، برلیانس، راین، چانگان، دانگ فنگ، فاو، ام جی، سایک، بسترن، هن تنگ، کوپا

ارائه گارانتی یکساله برای ریمپ
امکان انجام ریمپ در محل با بهره گیری از دستگاه های پرتابل پیشرفته
تنها مرکز با قابلیت ریمپ خودروهای سال 84 به پایین علاوه بر خودروهای روز
دارا بودن دانش تعمیر و شناخت کامل ایسیو توسط تکنسین های ما ‏
تنها مرکز با امکان تست درایو نمونه کارهای ریمپ
دارای نرم افزارها و تجهیزات به روز، اصلی و اورجینال برای remap
گذراندن دوره های متعدد آکادمیک به صورت حضوری و غیر حضوری توسط اعضای تیم ما در مراکز آموزش خارج کشور

• تنها مرکز با قابلیت ریمپ خودروهای دیزل و حذف ‏DPF‏ (فیلترهای متخلخل دیزل)‏ :
 فیلترهای متخلخل دیزل (‏DPF‏) طراحی شده اند تا به موتورهای دیزلی مدرن کمک کنند مقررات سختگیرانه انتشار ‏‎(emission)‎‏ را پاس ‏کنند. آنها با جذب ذرات تولید شده توسط موتورهای دیزل کار می کنند و سپس با فرآیندی به نام “بازسازی” خود را پاک می کنند.‏
بازسازی موثر تنها با کارکرد طولانی موتور در دمای عملیاتی مطلوب حاصل میشود (به طور مثال خودروهای تجاری مانند ون ها، مینی ‏بوس ها، اتوبوس ها، پیک آپ ها و کامیون ها). اگر چنین قطعه ای در وسیله نقلیه ای که استارت و توقف مکرر در مسافت های کوتاه ‏‏(به طور مثال رانندگی شهری) دارد استفاده شود، ‏DPF‏ می تواند به شدت مسدود‎ ‎و کیپ شود، در نتیجه عملکرد موتور به شدت قابل ‏توجهی افت می کند و احتمالا ‘هشدار ‏DPF‏’ در پشت آمپر روشن خواهد شد.‏
تعویض و جایگزینی ‏DPF‏ می تواند گران تمام شود در نتیجه برای رهایی از هزینه سنگین تعویض می توان پارامترهای مربوط به ‏DPF‏ را ‏به طور ایمن از مدار خارج کرد در حالی که فیلتر در جای خود قرار دارد و مورد استفاده قرار نمی گیرد.‏

• تنها مرکز با قابلیت حذف سیستم تجمع گازهای خروجی یا ‏EGR:
به عنوان بخشی از تکنولوژی ضد انتشار گازهای مخرب، موتورهای دیزلی مدرن دارای یک سیستم ‏EGR‏ (تجمع گازهای خروجی) با یک ‏سوپاپ هستند که نقش مهمی در هدایت گازهای خروجی دارد. متاسفانه دریچه ‏‎(valve)‎‏ این سیستم می تواند مسدود شود و یا در ‏حالت باز یا بسته گیر کند، بنابراین بر عملکرد موتور تاثیر منفی می گذارد.هزینه تعویض و جایگزینی این قطعه نیز بالا است‎.‎برای رفع ‏این مشکل‎ ‎ما می توانیم با کاهش حساسیت کلی قطعه و با حذف نرم افزار کمک کنیم که تاثیر دریچه بدون نیاز به عمل مکانیکی حذف ‏شود. ‏

ریمپ ایسیو یک راه مقرون به صرفه برای بهبود عملکرد ماشین شما در موارد زیر است:‏
رفع ایرادات و نقاط ضعف بنیادین خودرو
گاهی اوقات تولید کنندگان اشتباهاتی را در مکانیک خودرو و موتور آن باقی می گذارند، با گذشت زمان و ‏هویدا شدن ضعف های یک خودرو می توان منشا نرم افزاری این ایرادات شایع را شناسایی و برطرف کرد به ‏طور مثال ایراد برگشت گاز در ایسیو های ‏SSAT‏ و یا ایراد استارت سرد در ایسیو ‏J34‎‏ پژو 206 تیپ 2.

با ریمپ ایرادات ناشی از تاخیر دریچه گاز، کپ اولیه و ثانویه، ناک، دمای بالای موتور، افت توان در سینه ‏کش و سربالایی، شیب و رمپ پارکینگ، هنگام استفاده از ایرکاندیشن و کولر، سنسور اکسیژن و میل سوپاپ برای همیشه بطرف می شود.

افزایش توان یا قدرت موتور ‏‎(horse power)‎‏ – (10 تا 15 درصد)‏

افزایش گشتاور ‏‎ (torque)‎و کشش خودرو – (10 تا 15 درصد) ‏

افزایش شتاب ‏‎(acceleration)‎‏ اولیه و ثانویه (بین 10 تا 15 درصد)‏
شتابگیری نرم تر و خطی ‏

بهبود عملکرد و قابلیت رانندگی
با اصلاح استراتژی مصرف سوخت و بهبود قدرت کلی موتور، ریمَپ باعث می شود وسیله نقلیه شما نرم تر و ‏راحت تر با توان بیش تر حرکت کند.‏

واکنش بهبود یافته دریچه گاز ‏
کشش بیشتر در دسترس با کمک پدال گاز تیز تر و حساس تر.با کاهش تاخیر دریچه گاز خودرو کاملا تحت ‏فرمان شماست و با اشاره به پدال گاز واکنش فوری و مناسب نشان میدهد و دیگر از کپ اولیه یا ثانویه، سکته‎ ‎و خفه کردن ابتدای حرکت خبری نیست. این ایراد آزار دهنده در سربالایی، هنگام استفاده از کولر خودرو، ‏رمپ پارکینگ و در بین خودروها در خودروهای چینی با گیربکس اتوماتیک (به خصوص گیربکس ‏CVT‏ و ‏AMT‏) و موتور ‏EF7‎‏ بیش تر خود را نشان میدهد که با ریمپ اصولی ایسیو این این مشکل مرتفع می شوند. ‏توجه فرمایید هیچ گاه تاخیر دریچه گاز نباید به صفر برسد زیرا در این صورت با کوچک ترین اشاره به پدال ‏گاز دماغه خودرو به علت شتاب آنی بلند میشود و شتاب ناگهانی و نیروی جی وارد شده به سرنشینان موجب ‏فشار به گردن و تجربه یک رانندگی خشن و غیر استاندارد میشود و این عمل صرفا به افزایش مصرف سوخت ‏بی مورد منتهی میشود. در مرکز تیونینگ خودرو ریمپ چیپ به تمامی این جزئیات برای ارائه حد نهایی عملکرد توجه میشود.‏
کاهش دمای موتور
بالا بودن دمای موتور باعث افزایش اصطکاک بین قطعات، از بین رفتن خاصیت روان کنندگی روغن موتور، ‏بروز مشکلات سیم کشی، احتمال واشر سرسیلندر زدن خودرو و کاهش کارایی موتور خودرو می شود. در فرآیند ‏ریمپ ایسیو ما بدون نیاز به تعویض قطعات فیزیکی مرسوم مانند ترموستات، سنسور دمای آب و یا تغییر ‏هوزینگ از پلاستیکی به فلزی و … دمای آب را با کمک اصلاح پارامترهای دریافتی از سنسور دمای آب و سایر ‏سنسورهای مربوطه و اصلاح دمای فن ها تا سطح استاندارد کاهش می دهیم. توجه کنید پایین آوردن بیش ‏از حد دمای آب خودرو باعث خشن کار کردن موتور خودرو، افزایش مصرف سوخت و افزایش آلایندگی میشود ‏همچنین باعث میشود که دمای فن ها از دمای ترموستات نیز پایین تر برود و فن ها دائم کار کنند و ‏ترموستات باز بماند. نکته بسیار مهم این است که هر خودرو محدوده استاندارد دمای موتور خود را دارد به ‏طور مثال موتورهای سری ‏TU‏ پژو سیتروئن (PSA) موتورهایی با حرارت بالا هستند و این محدوده استاندارد برای هر ‏خودرو باید به دقت توسط دستگاه های دیاگ و تست عملی استخراج شود.‏

کاهش تاثیر کولر گرفتن بر افت توان خودرو
 در برخی خودروها همچون 206 صندوقدار ‏v8‎‏ و خودرو مزدا 3 ‏new، استفاده از کولر تاثیر محسوسی بر کاهش شتاب و توان موتور خودرو دارد که با ریمپ اصولی می توان ‏تاثیر کولر برا افت توان را به طور چشم گیری کاهش داد.‏

امکان افزایش، کاهش، حذف و اعمال پارامترهای مختلف
امکان حذف محدودیت سرعت (به درخواست شما) :
برای افرادی که در جاده، به خصوص جاده های صاف و ‏بدون پیچ و خم تردد می کنند برداشتن محدودیت سرعت بسیار کمک کننده خواهد بود برای مثال در ‏ایسیوهای زیمنس قدیمی محدودیت سرعت روی 180 کیلومتر بر ساعت اعمال شده است که می توان ‏محدودیت سرعت را به عدد دلخواه افزایش یا به طور کلی حذف کرد. یه مثال در این زمینه حذف محدودیت ‏سرعت 90 کیلومتر بر ساعت وانت نیسان (زامیاد) است.‏

امکان حذف کات آف یا تغییر به کات آف رگباری (به درخواست شما):
امکان افزایش محدوده کات آف تا ‏محدوده ایمن راه موثری برای تجربه رانندگی پرشتاب و در دور موتورهای بالا است. ‏

امکان حذف سنسور اکسیژن دوم:
از این راهکار ارائه شده توسط ریمپ چیپ می توان برای دو مشکل شایع در ‏خودرو ها استفاده کرد.‏

‏1- سوختن مکرر سنسور اکسیژن دوم و بالطبع آن روشن شدن چراغ چک و ایجاد اختلال در عملکرد منظم ‏موتور.این مورد یکی از مشکلات آزاردهنده خودروهای تولید داخل است که تعویض آن هزینه بالایی دارد و ‏پیدا کردن نمونه اصلی سنسور زمانبر است.‏
‏2- کیپ شدن کاتالیزور خودرو که باعث بروز اختلال در عملکرد صحیح سنسور اکسیژن دوم می شود.از آن جا ‏که تعویض کاتالیزور خودرو هزینه بالایی به همراه دارد می توان حساسیت سنسور اکسیژن دوم را کاهش و یا ‏در صورت الزام به کلی سنسور را به آسانی و بدون اختلال در عملکرد خودرو از مدار خارج کرد.‏
امکان حذف سنسور میل سوپاپ
امکان افزودن بک فایر: این مورد تاثیری در افزایش پرفورمنس (عملکرد- ‏performance‏) خودرو ندارد اما برای ‏افراد علاقه مند به رانندگی می توان تجربه ای متفاوت از صدای چشم نواز موتور و اگزوز را داشت و در مرحله ‏بعدی در صورت نصب قطعات افترمارکت خاص خروج شعله از کیت اگزوز را تجربه کرد.‏
امکان افزودن محدودیت سرعت: گاهی در شرایط خاص نیاز است که برای خودرو محدودیت سرعت اعمال ‏کنیم ، برای مثال ممکن است ناوگان های حمل و نقل بخواهند برای جلوگیری از فشار آوردن به خودرو توسط ‏رانندگان، موارد ایمنی مانند کاهش سرعت در محوطه کارگاه یا کاهش مصرف سوخت سرعت خودرو را محدود ‏کنند.‏
تعویض دنده های کمتر
با افزایش قدرت موتور در دسترس و گستردگی گشتاور نیاز به تعویض دنده کمتر می شود.‏
قابلیت نامحدود سفارشی سازی
فرایند ریمپ ‏ECU‏ بسته به نیاز شما به طور کامل قابل تنظیم است. به طور مثال ممکن است شما خودروی ‏خود را برای استفاده شهری و اقتصادی استفاده کنید یا ممکن است برای شرکت در پیست مسابقه و یا با نصب قطعات افتر مارکت روی موتور خواهان هماهنگ کردن موتور و مجموعه انتقال قدرت با قطعات جدید نصب شده باشید و بدین ترتیب ایسیو خودرو با توجه به درخواست شما ریمپ می شود.
همچنین امکان سازگاری دادن موتور با سوخت با کیفیت بالاتر یا پایین تر و یا استفاده از سوخت های خاص به درخواست شما وجود دارد.

شما می توانید با یک تماس ساده با مرکز تیونینگ خودرو ریمپ چیپ از قیمت و هزینه ریمپ خودرو خود مطلع شوید.

توصیه: لطفا از انجام ریمپ در مراکز متفرقه با قیمت های پایین بپرهیزید زیرا روش کار این مراکز کپی یک فایل آماده تحت نام فایل تیونینگ از روی کامپیوتر روی ایسیو خودرو هست که صرفا همه پارامترهای آن دسکاری و دچار افزایش غیر منطقی شده اند.
همچنین این فایل ها در ناحیه ایمنی خودرو چکسام گیری (Checksum) نشده اند و باعث بروز خطا در پیشرانه خودرو به خصوص خودروهای دارای برق حساس مالتی پلکس میشوند یک مورد شایع استفاده از فایل های آماده تحت عنوان ریمپ، بروز خطای Misfiring در خودروهای با موتور TU خانواده پژو 206 هست و بروز ایراد در عملکرد کل سیستم برق خودرو است به طور مثال برف پاک کن خودرو خود به خود شروع به کار می کند و چراغ های جلو روشن می شوند.

به طور کلی هزینه و قیمت ریمپ ایسیو براساس موارد زیر متغیر است:

• نوع خودرو:
به طور مثال پروسه ریمپ خودروهای ایرانی سریع تر انجام میشود…

• نوع ایسیو:
به طور مثال ایسیو Bosch ME 17 فرآیند ریمپ پیچیده تری دارد…

• زمان مورد نیاز برای ریمپ:
به طور مثال فرآیند تشخیص جداول در ایسیو های دلفی (Delphi) در بین سایر ایسیوها پیچیده تر است…

• نحوه خواندن اطلاعات:
اکثر ایسیو ها امکان خواندن اطلاعات از پورت OBD را فراهم میسازند اما برخی نیاز به فرآیندهای طولانی تری مانند K-Tag یا J-tag دارند.

• انتخاب استیج ریمپ از بین سه استیج ریمپ شهری (Civic)، ریمپ با قطعات افترمارکت (Aggressive) و ریمپ مسابقه ای

• استفاده کردن تیونر از تجهیزات و نرم افزارهای اصلی و اورجینال برای ریمپ خودرو شما:

– نرم افزار اورجینال و اصلی Winols نسخه OLS 501
– نرم افزار اورجینال ECU Titanum
– دستگاه KESS V2
– دستگاه K-TAG
– دستگاه Combi loader به همراه تمام ماژول ها

پرسش و پاسخ ریمپ

در ابتدا باید اشاره کرد در پروسه ریمپ ECU ما به پنج دسته از تجهیزات نیاز داریم.‏
‏1- دستگاه های خواندن ‏‎ (read)‎و نوشتن ‏‎ (write)‎اطلاعات یا همان دامپ ایسیو:‏
دستگاه های پیشرفته موجود در ریمپ چیپ عبارتند از ‏TNM5000‎‏ برای خودروهای ایرانی و چینی، دستگاه ‏Combi loader‏ برای ساپورت تعداد خاصی از ‏خودروهای چینی و کره ای، دستگاه ‏kess V2‎‏ و K-TAG برای ریمپ خودروهای خارجی
‏2- تجهیزات کمکی مانند دیاگ و پروگرامر برای رفع عیوب ابتدایی و برای دانلود و تبدیل مانند دیاگ ‏V-MAX
‏3- کامپیوتر و سخت افزار قدرتمند برای پردازش اطلاعات و گراف ها ‏
در ریمپ چیپ از پردازنده های قدرتمند و کامپیوترهای ‏imac‏ علاوه بر کامپیوترهای ویندوزی به جهت تطابق بهت با نرم افزارهای ریمپینگ استفاده می ‏شود.‏
‎4‎‏- نرم افزارهای ریمپینگ و ویرایش اطلاعات ‏
اصلی ترین این نرم افزارها نرم افزار پیشرو ‏Winols‏ هست که ریمپ چیپ تنها دارنده نسخه اصلی ‏OLS 501‎‏ ورژن 4 هست از آن جا که این نرم افزار و ‏ماژول های آن برای چکسام گیری قیمت بالایی دارند تمامی ریمپ کاران از نسخه 2.24 کرک شده و قدیمی این نرم افزار که از رده خارج هست استفاده ‏می کنند.‏
نرم افزار ‏ECU Titanium‏ نرم افزاری ضعیف تر از ‏winols‏ است اما برای ریمپ برخی از خودروها میتوان از آن استفاده کرد به طور مثال خودرو تندر 90 که زیر ‏مجموعه خودروسازی داچیا رومانی است.‏
نرم افزار ‏‎010 Editor‏ در صورت نیاز برای ویرایش اطلاعات در سطح پایه (Hex)
‎5-‎‏ تجهیزات تست،آنالیز و آزمون و خطا یعنی بهره گیری از داینومومتر
همان طور که مشاهده می کنید در ریمپ چیپ از بروزترین تجهیزات و دستگاه ها برای ارائه حداکثر پرفورمنس و کارایی استفاده می شود.‏

ما در ابتدا نیاز داریم فایل-اطلاعات کنترل کننده حال حاضر موتور‏‎(Engine) ‎ خودرو را از ایسیو یا کامپیوتر مرکزی‏‎(ECU) ‎ که در واقع “مغز” خودرو است ‏بخوانیم (Read) ‏به طور کلی به این مجموعه اطلاعات ایسیو دامپ‏‎ (Dump) ‎خودرو گفته می شود.

برای دستیابی به این اطلاعات دو راهکار کلی وجود دارد، در ‏خودروهای ‏مدرن تر ما با وصل کردن دستگاه های اختصاصی به پورت‎‏‎(On-board ‎Diagnostics)‎ OBD ‎ خودرو ، پارامترها و اطلاعات را از طریق این پورت (همان پورت ‏دیاگ) ‎دریافت می ‏کنیم.در راه حل دوم برای بعضی خودروهای محدود و قدیمی تر که امکان خواندن اطلاعات از روی پورت ‎ OBD‎ میسر نیست، با باز کردن‎ ECU ‎از روی ‏خودرو و انجام دادن اعمال ‏به صورت مستقیم (چیپ یا‏‎(Boot loading ‎‏ روی ایسو که به فرآیند K-Tag یا J-Tag نامیده می شوند به ‏اطلاعات دست پیدا می کنیم. هر دو این ‏فرآیندها بسیار آسان و بدون کوچک ترین دستکاری روی کامپیوتر خودرو‏‎ (ECU) ‎انجام میشوند. سپس ‏اطلاعات به دست آمده به یک ‎ PC (در ‏مرکز ما از کامپیوترهای‎ imac ‎علاوه بر windows pc ها به جهت سازگاری بهتر و عملکرد های کامل تر در  دسترس برای ریمَپ استفاده ‏می شود)‎ ‎اختصاصی منتقل می شوند و سپس با نرم ‏افزارهای اختصاصی ریمپینگ ‏‎(Remapping)‎‏ در ابتدا جداول و پارامترها به درستی تشخیص ‏داده می شوند و بعد از صحت شناسایی اطلاعات شروع به ‏تغییر، تنظیم‎(Adjust) ‎‏ و کالیبراسیون مجدد آن با برنامه نویسی می کنیم.

اطلاعات ‏دریافتی از شبیه سازها (Simulators) و مجازی ساز ها (Virtualizer) شامل نمودارها، گراف ها (Graph) و پارامترها آنقدر تغییر پیدا می کنند تا در ‏نهایت به بهینه ترین ‏‎(Optimum) ‎ حالت ممکن دست پیدا کنیم. سپس اطلاعات دوباره از طریق دستگاه های اختصاصی به ECU خودرو شما منتقل و جایگزین (Override) می شوند. این فرآیند به ‏صورت اختصاصی برای تک تک خودروها متناسب با کالبد کنونی و با ‏در نظر گرفتن نیاز و درخواست شما صورت می گیرد در نتیجه ریمپ خودرویی که ‏دارای قطعات افترمارکت ‏‎‎(به طور مثال هدرز‎ ‎است) با ریمپ یک خودرو فابریک ‏متفاوت است، همچنین برای ریمپ خودروها استیج‏‎ (Stage) ‎های متفاوتی در نظر گرفتیم به طور مثال فردی نیاز به ریمپ شهری (Civic) برای استفاده ‏روزمره دارد و فردی دیگر به ریمپ برای مسابقات داخل ‏ریس. همچنین مجموعه تیونینگ خودرو ریمپ چیپ© امکان تست درایو نمونه کارهای اصلی خود را برای ‏مشتریان فراهم آورده تا بتوانند بهتر تصمیم بگیرند‎.‎

خیر.‏‎
‏ برخی از رانندگان بعد از ریمپ خودرو خود تصور می کنند به جهت افزایش گشتاور و قدرت موتور حاصل شده، موتور خودرو بار و فشار ‏بیش تری را تحمل می کند در حالی که این فرضیه صحت ندارد. برای روشن شدن مطلب به مقایسه عملکرد خودرو در قبل و بعد از ‏ریمپ کردن می پردازیم. در یک تست مشخص شد خودرو قبل از ریمپ در دنده 3 با دور موتور 3000 حرکت می کند اما ‏بعد از ریمپ خودرو با دنده 4 و با دور موتور 2000‏‎ ‎و با کشش بیش تر حرکت می کند، در واقع بار و فشار روی موتور نه تنها افزایش بلکه ‏کاهش یافته است زیرا منحنی گشتاور در محدوده گسترده تری قابل دسترس است در نتیجه نیاز به تعویض دنده کمتر می شود و دنده مرده پیش نمی آید. همچنین با کاهش دمای موتور، فشار از روی سیستم ‏خنک کننده موتور برداشته میشود و کارایی سیم کشی روی موتور دچار افت نمیشود.‏

در واقع واژه چیپ تیونینگ اندکی گمراه کننده است و شما نیازی به دانستن تفاوت بین این دو واژه ندارید زیرا هر دو عمل ریمپ و چیپ تیونینگ بسیار شبیه به هم و یک هدف مشترک را دنبال می کنند یعنی بهبود، ارتقا،افزایش راندمان (Performance) و بهره وری پیشرانه خودرو بر حسب نیاز.

به طور خلاصه تفاوت این دو فرآیند در نحوه دستیابی به اطلاعات مورد نظر در ایسیو خودرو و شیوه انجام دادن آن است، در گذشته (حدودا دهه 90 میلادی) اینترفیس های عیب یابی خودرو مانند پورت OBD هنوز فراگیر نشده بودند، در نتیجه برای تغییر در پارامترها و جداول (Map) مورد نظر و بالطبع خواندن (Read) اطلاعات و برنامه ایسیو (ECU)، در ابتدا باید ECU از روی خودرو باز می شد، سپس بدنه ایسیو باز شده و بر حسب نوع ایسیو، IC (چیپ) از روی ایسیو باز و دوباره برنامه ریزی (Programming) میشد و سپس دوباره در جای خود قرار داده میشد.در روشی دیگر با اتصال سیم هایی خاص به قسمت های خاص برد اصلی ایسیو  اطلاعات-Firmware و دامپ (Dump) ایسیو خوانده می شدند و سپس تغییرات لازم صورت می گرفت.

در واقع در چیپ تیونینگ یا چیپینگ (Chipping) قطعاتی نیز به ای سی یو اضافه می شوند.امروزه فرآیند چیپینگ یا چیپ تیونینگ به واقع دیگر استفاده نمی شود اما هنوز هم گاهی دو واژه ریمپ و چیپ تیونینگ به جای یکدیگر به کار می روند. در ریمپ صرفا تغییرات نرم افزاری بر روی ایسیو خودرو انجام میشود که این امر سهولت، دقت و سرعت بیش تری در برابر چیپ تیونینگ به همراه دارد.
گسترش اینترفیس های عیب یابی خودرو مانند پورت OBD و … (On Board Diagnostics) باعث شکوفایی علم ریمپ و به حاشیه رانده شدن چیپ تیونینگ شد.

بله. ما در حال حاضر سه استیج شهری (civic)، ریمپ هماهنگ با قطعات افترمارکت (aggressive) و مسابقه ای (advanced) را ارائه می کنیم.

برای هر خودرو خاص به طور دقیق نمی توان ابراز کرد. اما به طور کلی شاهد 10 تا 15 درصد افزایش در قدرت موتور (HP) و گشتاور (Torque) و 10 تا 15 درصد افزایش در شتاب خودرو بدون تعویض و افزودن هیچ قطعه فیزیکی مشاهده کرد. 

بعد از ریمپ و تست خودرو، در صورتی که در همان روز شما از تغییرات و بهبودهای حاصل شده رضایت کامل نداشتید، مبلغ پرداختی به شما عودت داده می شود.همچنین به علت پیچیدگی خودرو به عنوان یک وسیله نقلیه در موارد بسیار نادر ممکن است خودرو در حالت کارکرد درجا اندکی لرزش داشته باشد یا ایرادی گزارش شود در این صورت مشتری محترم موظف است به مجموعه مراجعه کند تا با کمال میل مشکلات گزارش شده در صورتی که از تغییرات حاصل از ریمپ باشد برطرف شود.

توجه کنید حتی در تعمیرگاه های عادی باز و بست کردن ای سی یو و صرف زمانی در حدود یک تا دو ساعت بر روی خودرو به رایگان انجام نمیشود. در صورت عدم رضایت شما مجموعه تیونینگ خودرو “ریمپ چیپ” صرفا هزینه ‏باز و بست کردن ECU، زمانی که برای پردازش اطلاعات و عمل فیزیکی همچون فرآیند K-tag و ‏J-tag‏ صرف شده و لایسنس نرم افزاری اختصاصی خریداری شده ‏برای شما را از مبلغ کل کم می کند و مابقی وجه به شما بازگردانده می شود. دلیل این امر به این برمی گردد که تعدادی از مراجعین قبلی صرفا از روی کنجکاوی یا برای مشاهده مراحل ریمَپ ( ‏OBD-port‏ یا ‏j-tag‏ یا ‏K-tag‏) خودرو خود را برای ریمَپ آورده و بعد از ریمپ بلافاصله درخواست عودت وجه می کردند و ما محتمل زیان و هدر رفتن زمان ‏زیادی می شدیم از این رو بر آن شدیم این راهکار منطقی را در پیش بگیریم. البته نیازی به نگرانی در این مورد وجود ندارد زیرا ما به توانایی های خود اطمینان داریم و سابقه و اعتبار ریمپ چیپ خود بیانگر صحت این حرف است.

خیر.در حال حاضر برنامه ای برای ارائه این سرویس نداریم. زیرا جامعه آماری این خودروها کوچک است و به علت افت توان موتور در حالت ‏استفاده از گاز نمی توان نتیجه رضایت بخشی از تیونینگ خودرو گرفت.‏

سوالات مرسوم حوزه ریمپ ایسیو
https://remapchip.com/contact-us/