ریمپ پژو پارس 

ریمپ پارس سری جدید

معرفی ریمپ پژو پارس

پیش تر در مقاله دیگری در مورد ریمپ پژو پارس به تفصیل پرداخته ایم و در این مقاله بیشتر به ایسیوهای نصب شده روی این خودرو به خصوص ایسیوهای SSAT پارس می پردازیم.در مرحله بعد به ریمپ پژو پارس اتوماتیک که با ایسیو بوش ME 7.4.4 (مشابه پژو 206 تیوفایو فرانسوی تا سال 1385) و ایسیو کروز دریچه گاز سیمی و سپس ایسیوهای جدیدتر نصب شده روی پارس تیوفایو یعنی پارس غرب استیل و ME17 میپردازیم. پژو پارس نخستين به واقع نخسین خودروي لوكس در ايران مي باشد كه پس از گذشت چند سال از نخستين عرضه آن به بازار و وجود رقباي مدعي، اين خودرو هنوز جزء محبوب ترين خودروهاي سواري در كشور به شمار مي رود اما پیدایش ایسیوهای SSAT و نمونه های کم کیفیت کروز باعث شد این خودرو به خصوص با موتور XU7 دچار افت شتاب محسوس شود که ما در ریمپ پارس اسست سعی در برطرف کردن این مشکلات داریم. 

برخلاف گذشته اکنون پژو پارس LX محبوبیت ویژه‌ای نسبت به پارس سال پیدا کرده است زیرا پیشرانه کم مصرف تر TU5 با صدای موتور نرم تر، شتابگیری بهتر در دور موتورهای پایین و بدون مشکل واشر سر سیلندر به موتور 1800 یا همان موتور XU7 قبلی ارجحیت دارد. مجهز شده و بزرگ‌ترین ایراد پژو پارس ۱۸۰۰ یعنی سروصدای بیش از حد موتور XU7 و مصرف بالای آن و مشکلات مربوط به واشر و سرسیلندر را مرتفع ساخته است.

اکنون بیاید به مغز متفکر خودرو یا همان ایسیو پژو پارس بپردازیم.یکی از بیشترین ایسیوهای مراجعه کننده برای ریمپ ایسیو اسست پارس یا همان SSAT است که به صورت اسسَت یا اس اس ای تی تلفظ میشود.این ایسیو در واقع زیر شاخه چینی ایسیوهای کروز است که در دو مدل فلش دار و بدون فلش طراحی شده است.در مدل فلش دار SSAT ایسیو دارای حافظه جداگانه از میکرو برای ذخیره اطلاعات است اما در نمونه های SSAT NO FLASH یا اسست بدون فلش، حافظه فلش در این ایسیوها حذف شده است و اطلاعات در همان میکرو قرار گرفته اند.از این رو ریمپ پارس SSAT بدون فلش اندکی دشوار تر است.

پژو پارس های تا سال 1390 شتاب و کشش بهتری نسبت به پژو پارس های جدید تر دارند زیرا از آن سال به بعد استانداردهای آلایندگی یورو 4 باعث شد تا ایران خودرو توان خودرو را کمی محدود کرده و با افزودن سنسور اکسیژن دوم و کاتالیست توان خودرو کاسته شده است.همچنین استفاده از ایسیوهای با کیفیت برد پایین تر مانند اسست باعث افت عملکرد بیشتر خودرو شده است.

در ریمپ ایسیو SSAT پارس از آن جا که ماهیت ایسیو مانند ایسیوهای کروز یا زیمنس است میتوان با برداشتن محدودیت های پاشش که هم شامل پاشش اولیه، ثانویه و سپس قطعه پاشش در سرعت های نزدیک به 160 یا 170 است به شتاب و کشش بهتری دست پیدا کرد. شایان ذکر است ایسیوهای SSAT هم روی نمونه های XU7 و هم نمونه TU5 نصب شده اند.

قابل توجه این که ایسیو SSAT نصب شده روی نمونه پارس تیوفایو یا همان پرشیا Lx هنوز دارای فایل رسمی و قرار گرفته در دیاگ رسمی ایران خودرو یعنی آیکو دیاگ نیست.بنابراین با وجود این که قسمت بوت و سافت ور این ایسیو مهیا است اما به علت نبود قسمت کالیبراسیون ایسیو ssat tu5 nf ریمپ آن توصیه نمیشود زیرا امکان اختلال در عملکرد فن ها وجود دارد.

ایسیو ssat پارس دارای شماره کالیبره های مختلف مانند SSAT P04، SSAT P20 و …است با دانلود کالیبراسیون صحیح میتوان به راحتی به ریمپ آن ها پرداخت.ایسیو اسست پرشیا در انواع تکسوز و دوگانه سوز عرضه شده است.

شایان ذکر است از سال 1398 به بعد ایسیو SSAT پارس در کالیبراسیون P22 عرضه شده است.این ایسیو هم دارای نمونه بدون فلش و هم دارای نمونه فلش دار است که نمونه فلش دار باید به صورت مستقیم توسط پروگرامر بک آپ گرفته شود سپس دوباره فلش ایسیو برنامه ریزی شود.اما در نمونه بدون فلش ناحیه کالیبراسیون P22 روی ایسیو باید دانلود شود.

حجم فایل ایسیو SSAT پارس اندکی پایین تر از ایسیو کروز است در نتیجه مدیریت Miss fire و برخی مپ ها مانند lambda 168 حذف شده اند یا مکانیزم جایگزین دارند.

به طور کلی پارس از سال 1390 به بالا تنها با 3 مدل ایسیو عرضه شده است.ایسیو SSAT پارس در انواع فلش دار و بدون فلش، ایسیو کروز در انواع فلش دار و بدون فلش و در سالیان اخیر ایسیوهای CCX 48 و CIX34 و در تعداد محدود در سالیان 92 تا 94 ایسیو والئو با کد فنی VB44. شایان ذکر است در سال 93 ایسیویی تحت عنوان زیمنس CGD تولید شد که به علت اشتباه در طراحی برد امکان ریمپ ایسیو و برخی ویژگی های دیگر را ندارد.

 

ریمپ پارس xu7

تغییرات نرم افزار ایسیو توسط ریمپ چیپ

به طور کلی در ریمپ پژو پارس xu7 (ایکس یو هفت) پارامترهای زیر دچار تغییر میشوند:

🔴 تایمینگ جرقه زنی شمع ها یا زاویه جرقه بر اساس چرخش میل لنگ

🔴 میزان و زاویه پاشش سوخت یا همان injection

🔴 مپ های inj correction یا تصحیحگر پاشش سوخت

🔴 مپ های over run

🔴 مپ های طول بار الکتریکی

🔴 مپ های زمان اشباع کوئل (داول تایم)

🔴 مپ های میس فایر

🔴 مپ های tps

 

 

تجهیزات پارس

 پژو پارس در مدل های متنوع XU7 و TU5 در کلاس های مختلف با سطح تجهیزات مختلف به بازار کشور عرضه شده است و در برخی از مدل ها، آپشن هایی اضافه و یا حذف شده اند برخی از تجهیزات پژو پارس عبارتند از:

 1. ترمز ضد قفل ای بی اس ABS به همراه EBD (سیستم الکترونیکی توزیع نیروی ترمز)
 2. دو ایربگ
 3. فرمان هیدرولیک با کلیدهای کنترل صدا 
 4. سیستم تهویه مطبوع اتومات (در برخی مدل ها)
 5. چراغ مه شکن عقب و جلو
 6. آینه های جانبی تاشو برقی (در برخی مدل ها)
 7. شیشه بالابر برقی 4 شیشه
 8. سنسور دنده عقب
 9. سیستم ضد سرقت ایموبلایزر
 10. رینگ آلومینیومی (در برخی مدل ها)
 11. دماسنج
 12. صندوق پران
 13. اتوفلاشر
 14. سیستم برق مالتی پلکس
ریمپ پارس SSAT

سوالات متداول ریمپ پارس XU7

به طور معمول زمان ریمپ ایسیوهای کروز، والئو VB44 پارس و اسست بین 1 ساعت تا 2 ساعت بسته به شماره کالیبراسیون نرم افزاری خودرو متغیر است، ریمپ ایسیو پارس XU7 از راه پورت OBD به راحتی قابل انجام است.خودرو پارس ایکس یو سون قبل از ریمپ تست گرفته میشود زیرا در شماره کالیبراسیون های مختلف توانایی های مختلف متفاوت است.

خیر.گارانتی پارس توسط ایران خودرو با ریمپ Pars به هیچ وجه باطل نمیشود دلیل این امر این است که هیچ گونه تغییر فیزیکی روی ایسیو خودرو اعمال نمیشود و ریمپ ایسیو پژو سفیر بدون باز شدن ایسیو و یا تعویض هی قطعه سخت افزاری تنها از راه پورت OBD یا دیاگ اطلاعات ایسیو پژو پرشیا از ناحیه کالیبراسیون خوانده شده، سپس بر روی PC  به ریمپ، شبیه سازی و بهینه سازی آن ها پرداخته و در نهایت به ایسیو خودرو منتقل میشوند.توجه بفرمایید در ریمپ ایسیو پارس ایکس یو هفت آخرین آپدیت کالیبراسیون ایران خودرو و نودهای پارس اعمال میشود.

ما در مجموعه ® Remapchip عاشق خودرو هستیم! همیشه سعی کرده ایم از ادعاهای گزاف دوری کنیم و برای قیمت گذاری محصولات و خدمات خود یک منطق به کار ببریم و مشتریان گرامی نیز با مطالعه موارد و مشاهده نمونه کارهای ما خود تصمیم بگیرند.منطق قیمت گذاری ریمپ در ریمپ چیپ بر مبنای قیمت ایسیو خودرو، قیمت خودرو، ماژول و لایسنس خریداری شده و دستمزد تکنسین است.بنابراین قیمت ریمپ پژو پارس xu با توجه به موارد فوق محاسبه می شود و همچنین در ذیل به برخی از تفاوت ها و توانایی های مجموعه ما اشاره شده است.با اینحال برای اشاره به این موضوع هزینه ریمپ ایسیو پژو بین 450 تا 550 هزار تومان است.