ریمپ شاهین (سایپا)

ریمپ شاهین

معرفی محصول ریمپ شاهین

شاهین سایپا که در ابتدا قرار بود با نام رهام عرضه شود  روی پلتفرم SP100 تولید شده  است. این پلت فرم به نوعی ترکیبی از پلت فرم تویوتا یاریس و ولکس C30 است.طراحی ضاهری خودرو و شکل ضاهری چراغ ها پرنده شاهین را نیز تداعی می کند و البته طراحی آن زیبا و چشم نواز است.سایپا پیرو امنیت این خودرو مانور زیادی میدهد که صحت این مدعا در تست های ایمنی نیز اثبات شده است.متاسفانه در قسمت پیشرانه به جای پیشرانه برلیانس 1.65 شاهد استفاده همان پیشرانه 8 سوپاپ M15 نصب شده روی تیبا، ساینا هستیم با این تفاوت که این پیشرانه مجهز به یک توربو شده است. نام این پیشرانه اکنون M15TC است.توان تولید این پیشرانه ۱۱۰ اسب‌بخار قدرت در دور موتور ۵ هزار و 180 نیوتن‌متر گشتاور در دور موتور ۲۵۰۰ دور بر دقیقه است که این قدرت به چرخ های جلوی خودرو منتقل میشوند.شایان ذکر است استاندارد آلایندگی این خودرو یورو 5 اعلام شده است. زمزمه های تولید شاهین از سال 97 مطرح شد تا این که در سال 1399 به ثمر نشست و در دو تیپ نیمه فول یعنی S و فول یعنی G به بازار عرضه شد. شاهین در نهایت از رقم 170 میلیون که برای خرید آن گمانه زنی میشد با بهای 267 میلیون تومان به بازار عرضه شد که در بازار آزاد این خودرو تا قیمت 350 میلیون تومان نیز داد و ستد میشود.در داخل خودرو کیفیت اجزای کابین و مونتاژ آن ها چندان خوب به نظر نمیرسد اما ارگونومی و وجود فضاهای متعدد برای قرارگیری اشیا از نکات مثبت آن است. از نکات منفی سایپا شاهین میتوان به صدای نفوذی زیاد پیشرانه اشاره کرد که البته در نمونه های جدید این مسئله تا حد قابل قبولی برطرف شده است.

تشریح ایسیو نصب شده روی شاهین

ایسیو ksense شاهین (بوش ME17)

با توجه به تشدید تحریم ها کارخانه های خودروسازی سایپا و ایرانخودرو دست به تهیه ایسیو از برندهای گمنام تری مانند ksense شدند که البته خود از مشتقات ایسیوهای بوش یا زیمنس به شمار می آیند اما از لحاظ کیفیت برد در سطح پایین تری قرار می گیرند.ایسیو کسنس شاهین نیز که در ریمپ شاهین با آن سروکار داریم در واقع همان ایسیو بوش ME17 هست. طبق تست هایی که ما داشتیم نرم افزار ایسیو فوق تمایل زیادی به پاشش سوخت غلیظ یا ریچ دارد که با ریمپ ایسیو شاهین میتوان مسئله فوق را بهبود بخشید.همچنین شتاب صفر تا صد این خودرو بهبود نیم تا 1 ثانیه ای را تجربه می کند.شایان ذکر است پیشرانه شاهین نسبت به پیشرانه M15 تیبا و سایپا توانایی تولید 23 اسب بخار و 50 نیوتون متر گشتاور بیشتر را داراست البته وزن شاهین نیز از تیبا و ساینا بیشتر است.سایپا برای حصول اطمینان از دوام این موتور بوست و توان خروجی این پیشرانه را محدود کرده است.ضرایب مناسب گیربکس شاهین به ما کمک کرده است تا شتاب مطلوبی را بعد از ریمپ ایسیو شاهین به ارمغان آوریم.
اگرچه توان تولیدی شاهین 5 اسب بخار از پیشرانه EF7 پایین تر است اما به دلیل بهره مندی از سیستم پرخوران یا همان توربو (تنفس مصنوعی) گشتاور خودرو در دور موتورهای پایین مانند 2500 در دسترس است که تجربه رانندگی خوبی به ارمغان می آورد.پلتفرم این خودرو استانداردهای ECE اروپا را پاس کرده است.

 

ریمپ ایسیو شاهین توسط ریمپ چیپ

نقاط ضعف قابل برطرف شدن خودرو شاهین با ریمپ

مواردی که در ریمپ ایسیو شاهین میتوانند بهبود پیدا کنند:

صدای ناک موتور شاهین که با استفاده از بنزین معمولی تشدید میشود این صدا که در اثر سوختن بنزین در زمان نامناسب است با ریتارد تایمینگ جرقه در زمان مناسب میتواند کاهش یابد.

دمای موتور شاهین که برای پاس کردن استاندارد آلایندگی یورو 5 بالا در نظر گرفته شده است میتواند برای استان های گرمسیری مقداری کاهش یابد.

تاخیر دریچه گاز برقی شاهین و واکنش پدال گاز (Pedal Position) و کپ اولیه حرکت با باز تعریف مپ های Pedal Calibration میتواند بهبود یابد.

سوختن مکرر سنسور اکسیژن دوم و روشن شدن چک عموما به خاطر کد خطای P0420 بعد از حذف کاتالیست (کاتالیزور)

ایرادات مربوط به سنسور میل سوپاپ (Camshaft)

• تاخیر توربو در خودروی شاهین با افزایش بوست برای کسب شتاب بیشتر میتواند تا حد مناسبی بهبود یابد

• کات آف خودرو  میتواند مقداری افزایش یابد، زیرا در زمانی که توربو وارد مدار میشود خودرو دور گرفته و سریعا به دور موتورهای انتهایی میرسد.

افت عملکرد خودرو هنگام استفاده از کولر خودرو (تهویه مطبوع)

 

چیپ تیونینگ شاهین ریمپ چیپ

ریمپ و تیونینگ شاهین سایپا توسط  ® Remapchip ?

به طور کلی شرکت تیونینگ خودرویی ® Remapchip توانایی ریمپ و چیپ تیونینگ کلیه مدل های شاهین سایپا در نمونه های دنده دستی و گیربکس اتوماتیک شاهین را داراست.

ریمپ شاهین توربو شامل موارد ارتقا و بهینه زیر میشود:
? افزایش محسوس شتابگیری سایپا شاهین با بازنگری جداول آوانس جرقه زنی (Spark advance)، پاشش سوخت (Injection)، گشتاور (Torque) و بوست توربو
⚪️ افزایش قدرت موتور و گشتاور شاهین 8 تا 10 درصد بسته به تیپ و نوع ایسیو و شماره کالیبراسیون آن
? کاهش و رفع کپ و تاخیر دریچه گاز shahin
⚪️ کاهش دمای پیشرانه و رفع تلرانس (Tolerance) زیاد بین دمای حداکثر و حداقل، اصلاح دمای فن ها در حالت دور کند و دور تند
? کاهش تاثیر کولر (A/C) بر افت توان با جبران افت توان حاصل شده از سوخت بی کیفیت
⚪️ تطابق دادن پیشرانه شاهین با بنزین و سوخت موجود در ایران و در نتیجه رفع ایراد ناک و احتراق ناقص

?رفع ایراد احتراق ناقص شاهین یا Misfiring
⚪️ بهبود شاخص AFR و لامبدا
? رفع ایرادات سوختن مکرر سنسور اکسیژن شاهین، روشن شدن چراغ چک شاهین، خارج کردن سنسور اکسیژن دوم از حلقه کنترلی و یا کاهش حساسیت سنسور اکسیژن برای رفع ایراد کاتالیست
به طور کلی برای افزایش شتاب شاهین سایپا مطمئن ترین، مدرن ترین و اصولی ترین شیوه ممکن ریمپ ایسیو saipa shahin محسوب میشود زیرا بدون نیاز به تعویض قطعات مکانیکال و فیزیکی انجام میشود.پرفورمنس تیونینگ شاهین به خوبی با ریمَپ آن حاصل میشود.

 

سوالات متداول ریمپ شاهین

سوالات متداول ریمپ ایسیو شاهین

به طور معمول زمان ریمپ ایسیو کیسنس شاهین که در واقع همان ایسیو بوش است بین 1 ساعت تا 2 ساعت بسته به شماره کالیبراسیون نرم افزاری خودرو متغیر است، ریمپ ایسیو شاهین از راه پورت OBD به راحتی قابل انجام است.خودرو شاهین قبل از ریمپ تست گرفته میشود زیرا در شماره کالیبراسیون های مختلف توانایی های مختلف متفاوت است.

خیر.گارانتی شاهین توسط سایپا با ریمپ shahin به هیچ وجه باطل نمیشود دلیل این امر این است که هیچ گونه تغییر فیزیکی روی ایسیو خودرو اعمال نمیشود و ریمپ ایسیو شاهین بدون باز شدن ایسیو و یا تعویض هی قطعه سخت افزاری تنها از راه پورت OBD یا دیاگ اطلاعات ایسیو رهام از ناحیه کالیبراسیون خوانده شده، سپس بر روی PC  به ریمپ، شبیه سازی و بهینه سازی آن ها پرداخته و در نهایت به ایسیو خودرو منتقل میشوند.توجه بفرمایید در ریمپ ecu shahiin آخرین آپدیت سایپا و نودهای شاهین اعمال میشود.

ما در مجموعه ® Remapchip عاشق خودرو هستیم! همیشه سعی کرده ایم از ادعاهای گزاف دوری کنیم و برای قیمت گذاری محصولات و خدمات خود یک منطق به کار ببریم و مشتریان گرامی نیز با مطالعه موارد و مشاهده نمونه کارهای ما خود تصمیم بگیرند.منطق قیمت گذاری ریمپ در ریمپ چیپ بر مبنای قیمت ایسیو خودرو، قیمت خودرو، ماژول و لایسنس خریداری شده و دستمزد تکنسین است.بنابراین قیمت ریمپ شاهین با توجه به موارد فوق محاسبه می شود و همچنین در ذیل به برخی از تفاوت ها و توانایی های مجموعه ما اشاره شده است.با اینحال برای اشاره به این موضوع هزینه ریمپ ایسیو شاهین بین 750 تا 850 هزار تومان است.

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
5 (1 رای)