ریمپ زانتیا

ریمپ زانتیا 1800

پتانسیل زانتیا برای ریمپ ⭕

سیتروئن زانتیا یکی از محبوب ترین خودروهای ایران و جزو کاراکترهای خودرویی کاریزماتیک و البته نوستالژیک در ایران محسوب میشود.نام خوش گفتار زانتیا (Xantia) از واژه یونانی Xanthos به معنای نور اقتباس شده است.زانتیا طی سال های 1374 (1993) تا 1382 (2001) بر روی خط تولید کمپانی سیتروئن قرار داشت و به طور کلی تعداد 1.2 میلیون دستگاه زانتیا توسط سیتروئن تولید شد.
در سال 1380 شمسی (2000) میلادی توسط شرکت سایپا مونتاژ آن در ایران اغاز شد و تا سال 1389 تولید آن ادامه داشت.

در ایران زانتیا به طور کلی به دو دسته زانتیا 1800 و زانتیا 2000 و با لقب سلطان شتاب شناخته میشود.موتور 4 سیلندر 1800 سی سی (XU۷ JP۴) 16 سوپاپ توانایی تولید 112 اسب بخار دردر ۵۵۰۰ دور در دقیقه و حداکثر گشتاور ۱۶۱ نیوتون متر در ۴۲۵۰ دور در دقیقه را داراست، شتاب صفر تا صد کیلومتر زانتیای 1800 با مشخصات فنی فوق به طور معمول 11.8 تا 12 ثانیه است.
موتور ۴ سیلندر و 16 سوپاپ ۲۰۰۰  سی سی (SX ۲.۰) توانایی تولید حداکثر ۱۳۵ اسب بخار قدرت در ۵۵۰۰ دور در دقیقه و ۱۸۷ نیوتون متر گشتاور در ۴۲۰۰ دور در دقیقه را داراست.شتاب صفر تا صد  زانتیا 2000 سی سی در حدود 9.8 تا 10.5 ثانیه است.
وزن زانتیای 1800 سی سی ۱۲۶۴ کیلوگرم است و وزن نسخه 2000 سی سی زانتیا 1320 کیلوگرم است.
البته صدای موتور زانتیا کمی زیاد است و این صدای بلند در نمونه های 2000 سی سی سالخورده که به آن ها زیاد رسیدگی نشود به مرور ناهنجار و حتی گوشخراش میشود.
از آن جایی که در ریمپ چیپ ™ سر و کار با ما مغز متفکر خودرو یا همان ایسیو (کامپیوتر) خودرو است به تشریح ایسیوهای نصب شده روی زانتیا، شیوه کلی ریمپ ،بهینه سازی و چیپ تیونینگ زانتیا می پردازیم.به طور کلی ایسیوهای نصب شده بر روی زانتیا عبارتند از:

🔴 ایسیو Bosch (بوش) MP 5.2 برای نمونه 1800 cc زانتیا 

⬅ ریمپ با سهولت و از طریق تعویض آی سی (ic)

🔴 ایسیو Bosch (بوش) MP 7.3 برای نمونه 2000 cc زانتیا

⬅ ریمپ با سهولت و از طریق پروگرام مجدد آی سی (ic)

🔴 ایسیو Sagem (ساژم) SL96 با پاشش سوخت نیمه ترتیبی (جفت جفت) در نمونه های وارداتی فول کامل (4 ایربگ و گرمکن صندلی) و با تعداد بسیار کم

ریمپ ایسیو ساژم SL96 به علت ساختار قدیمی بسیار دشوار است.بعد از باز کردن بدنه ایسیو با لایه ای سخت از موم روی تمام اجزای برد ایسیو مواجه هستیم که در ابتدا باید محل آی سی مورد نظر تراشیده شود و سپس آی سی از جای خود خارج شده، روی پایه زیف قرار گرفته و برنامه ریزی شود.همچنین چکسام (Checksum) این ایسیو به علت قدیمی بودن توسط هیچ دستگاهی قابل شناسایی نیست و مجموعه ریمپ چیپ ™ صرفا برای نشان دادن توانایی های خود ایسیو فوق را ریمپ کرده و چکسام آن را به صورت دستی با محاسبات دشوار فراوان ریاضی انجام داده است.ریمپ ایسیو فوق در موارد نادر انجام میشود.

🔴 ایسیو بسیار قدیمی Magneti Marelli (مگنتی مارلی) MM8P با پاشش سوخت غیر ترتیبی در نمونه های اولیه وارداتی و با تعداد انگشت شمار زانتیا
⬅ ایسیو مگنتی مارلی به علت ساختار بسیار قدیمی فاقد امکان ریمپ است و صرفا از طریق دستگاه دیاگ می توان پارامترهای پاشش سوخت و جرقه را مقداری تغییر داد.

شایان ذکر است از آن جا موتورهای زانتیا 1800 و 2000 سی سی در واقع نمونه قوی تر موتور پر تعداد XU7 است بنابراین امکان نصب ایسیوهای خانواده XU7 مانند ساژم SL96، ساژم و والئو S2000 و … وجود دارد که به علت یونیت فن دار بودن زانتیا و عدم ساپورت ایسیو از ناک سنسور انجام عمل فوق توصیه نمیشود.
به طور کلی در 99 درصد موارد ایسیو نصب شده بر روی زانتیا ایسیو بوش MP 5.2 برای انواع 1800 سی سی و ایسیو بوش MP 7.3 برای انواع 2000 سی سی است و ایسیوهای فوق از دسته ایسیوهای مدرن و با پاشش سوخت ترتیبی محسوب میشوند.

ریمپ ایسیو زانتیا 2000

در ریمپ ایسیو بوش زانتیا 2000 سی سی یعنی Bosch (بوش) MP 7.3 آی سی (ic) خودرو از نوع 29F200BB است.آی سی فوق بسیار پر کاربرد بوده و در بسیاری از خودروهای خانواده پژو و سیتروئن مشترک است.
با استخراج دامپ ایسیو (اطلاعات ایسیو) و انتقال آن ها به برنامه های پیشرفته HEX Editor مانند Winols و  ECM Titanum دامپ خودرو با FF در نمای هگزادسیمال شروع میشود و دسته های بسیار زیادی از اعداد 255 در نمای دسیمال مشاهده میشود.
تعداد جداول Potentional (ماتریس های اصلی) ایسیو بوش MP 7.3 زانتیا در حدود 38 عدد است و ما با حدود نیمی از آن ها برای ریمپ اصولی زانتیا 2000 کار داریم.ساختار جداول و ماتریس های آوانس جرقه زنی (Spark Advance)، پاشش سوخت (Injection)، گشتاور (Torque)، سنسور اکسیژن (O2) و TPS این خودرو ساده و گویا است.

اگرچه تشخیص و تمیز جداول فوق کاری ساده برای یک تیونر حرفه ای است اما ریمپ صحیح این جداول اندکی دشوار  و پیچیده است.می پرسید چرا؟

چون زانتیا بعد از تست روی داینو در ایران و به علت سازگاری مناسب با بنزین یورو 2 ایران قابلیت رعایت نسبت سوخت و هوای 1 به 14.7 یعنی همان نسبت استوکیومتریک یا لامبدا را تا حد زیادی داراست و به علت رعایت همین نسبت طلایی زانتیا شتاب بسیار مناسبی دارد.بنابراین در ریمپ زانتیا باید دقت کافی به خرج داد تا نسبت فوق یعنی شاخص AFR بیش از پیش بهتر شود.

در ریمپ سیتروئن زانتیا 2000 سی سی موفق به افزایش تقریبا 15 درصدی شاخص فوق شدیم که امری ارزشمند تلقی میشود.به علت ساختار به نسبت ساده ایسیو بوش MP 7.3 زانتیا با سهولت میتوان به ریمپ جداول فوق به شرط داشتن تجربه کافی پرداخت و نتایج فوق العاده ای کسب کرد.همچنین به علت تجربه بالای مجموعه ریمپ چیپ در ریمپ زانتیا 2000 ریمپ فوق در کمال امنیت و سهولت انجام میشود.

نکته بسیار مهم:

در ریمپ ایسیو زانتیا با کامپیوتر بوش MP 7.3 نیاز به تعویض آی سی نیست بلکه با استفاده از برد و پایه CLCC32 میتوان آی سی فوق را به راحتی پروگرام کرد که اطلاعات فوق به صورت انحصاری و به عنوان بخشی از تجارب ریمپ خودرو زانتیا در ریمپ چیپ™ است.

ریمپ زانتیا 2000

ریمپ ایسیو زانتیا 1800

در ریمپ ایسیو بوش زانتیا 1800 یعنی Bosch (بوش) MP 5.2 آی سی (ic) خودرو از نوع M27C1001 است.آی سی فوق کمیاب تر بوده و در برخی از خودروهای خانواده پژو و سیتروئن مشترک است.

با استخراج دامپ ایسیو (اطلاعات ایسیو) و انتقال آن ها به برنامه های پیشرفته HEX Editor مانند Winols و  ECM Titanum دامپ خودرو با FF شروع نمیشود.
تشخیص و تمیز جداول ایسیو بوش MP 5.2 بسیار ساده تر از نسخه 2000 سی سی است زیرا تعداد جداول تعداد جداول Potentional (ماتریس های اصلی) ایسیو بوش MP 5.3 زانتیا در حدود 15 عدد است و ما با حدود نیمی از آن ها برای ریمپ اصولی زانتیا 1800 کار داریم.ساختار جداول و ماتریس های آوانس جرقه زنی (Spark Advance)، پاشش سوخت (Injection)، گشتاور (Torque)، سنسور اکسیژن (O2) و TPS این خودرو ساده و گویا و ابعاد جداول کوچک است.

اگرچه تشخیص و تمیز جداول فوق کاری ساده برای یک تیونر حرفه ای است اما ریمپ صحیح جداول ecu بوش MP 5.2 حتی از نمونه بوش MP 7.3 دشوار تر است زیرا جدا از توضیح مورد نسبت لامبدا در چند سطر بالاتر تعداد کمتر و با ابعاد کوچک تر جداول و ماتریس های کنترلگر موتور نیاز به زمان و دقت بیشتری برای کسب نتیجه ایده آل دارد.

در ریمپ سیتروئن زانتیا 1800 سی سی موفق به افزایش تقریبا 12 درصدی شاخص فوق شدیم که امری ارزشمند تلقی میشود.به علت ساختار به نسبت ساده ایسیو بوش MP 5.2 زانتیا با سهولت میتوان به ریمپ جداول فوق به شرط داشتن تجربه کافی پرداخت و نتایج فوق العاده ای کسب کرد.

❗ نکته مهم:

در ریمپ ایسیو زانتیا با کامپیوتر بوش MP 5.2 نیاز به تعویض آی سی وجود دارد و از برد و پایه CLCC32 میتوان آی سی جدید را به راحتی پروگرام کرد که اطلاعات فوق به صورت انحصاری در اختیار مجموعه ریمپ خودرو ریمپ چیپ™ است.

ریمپ ایسیو زانتیا توسط ® Remapchip 📉

به طور کلی شرکت تیونینگ خودرویی ® Remapchip توانایی ریمپ و چیپ تیونینگ کلیه مدل ها و تیپ های زانتیا 1800 و 2000 را داراست.

ریمَپ زانتیا شامل موارد ارتقا،بهبود و رفع ایرادات زیر را شامل میشود:
🔴 افزایش چشمگیر شتاب زانتیا با برنامه نویسی سطح بالا روی جداول آوانس جرقه زنی (Spark advance)، پاشش سوخت (Injection) و گشتاور (Torque)
🔴 افزایش قدرت موتور و گشتاور زانتیا بین 10 تا 15 درصد بسته به تیپ و نوع ایسیو به کار رفته در خودرو
🔴 کاهش و رفع کامل کپ زانتیا
🔴 کاهش دمای پیشرانه و رفع تلرانس (Tolerance) زیاد بین دمای حداکثر و حداقل، اصلاح دمای فن ها در حالت دور کند و دور تند و در حالت خاموش بودن خودرو و چراغ Stop و تنظیم مجدد پارامترهای دریافتی از سنسور دمای آب در انواع بدون یونیت فن
🔴 کاهش تاثیر کولر (A/C) بر افت توان
🔴 تطابق دادن کامل پیشرانه زانتیا با بنزین و سوخت موجود در ایران و در نتیجه رفع ایراد ناک و احتراق ناقص (اگرچه خودرو یورو 2 است اما هدف تطابق بیشتر با اکتان است)

🔴رفع ایراد احتراق ناقص
🔴 بهبود حداکثری شاخص AFR و لامبدا

 

ریمپ سیتروئن زانتیا

آپشنال تیونینگ زانتیا 🚩

🔴 افزایش کاتاف زانتیا تا حد استاندارد برای توزیع گسترده تر نمودار و گراف های قدرت موتور و گشتاور در دور موتورهای مختلف
🔴 تغییر کات آف زانتیا از Soft Cut-off به Hard Cut-off (کات آف رگباری)
🔴 ایجاد Back fire طبیعی یا با استفاده از قطعات افترمارکت
🔴 ریمپ بر اساس قطعات افترمارکت مانند هدرز و شمع های پیشرفته تر و …

🎯 امکان ریمپ زانتیا در سه استیج (Stage) متفاوت با توجه به نیازسنجی های صورت گرفته:

🥇ریمپ شهری (Civic) برای استفاده اقتصادی توام با شتاب و کشش بالا (بیشترین استیج درخواستی ریمپ)

🥈ریمپ بر مبنای لوازم افترمارکت مانند هدرز و کیت مکش هوا (Aggressive)

🥉ریمپ برای شرکت در مسابقات، دریفت، درگ، رالی و سوخت های خاص مانند اتانول (Exclusive)

تعلیق

یکی از منحصرد به فرد ترین یا اگر بخواهیم خودمانی باشیم خفن ترین ویژگی های زانتیا همانا سیستم تعلیق هیدروپنوماتیک آن است که از جد خود یعنی سیتروئن DS  افسانه ای به زانتیا به ارث رسیده است.اساس کار این سیستم تعلیق گوی های آن است که با گاز نیتروژن و روغن هیدرولیک (LHM) کار می‌کنند، قابلیت افزایش و یا کاهش ارتفاع زانتیا در سال های ابتدایی عرضه بسیار هیجان انگیز جلوه می نمود.

با استفاده از قابلیت افزایش ارتفاع در هنگام حرکت در جاده های خاکی، مسیرهای ناهموار و یا عبور از رودخانه می توان ارتفاع خودرو را افزایش داده و بدون آسیب رسیدن به کف خودرو از این نواحی عبور کرد.
قابلیت کاهش ارتفاع کاربرد کمتری دارد و در ایران اصولا برای استایلینگ ضاهری و یا عدم سرقت لاستیک زاپاس از آن استفاده می کنند.البته باید توجه داشت برای استفاده از قابلیت افزایش و کاهش ارتفاع زانتیا باید با سرعت محدودی حرکت کرد.

همچنین یک ویژگی جالب مانند یک افسانه درباره زانتیا همیشه دهان به دهان منتقل می شود و آن هم چیزی نیست جز قابلیت حرکت بر روی سه چرخ زانتیا. جدا از موارد فوق سیستم تعلیق زانتیا صرفا به مواردی که به ضاهر نمایشی به نظر میرسند خلاصه نشده و این سیستم تعلیق خاص با جذب ناهمواری های ریز و درشت و دست اندازهای وحشتناک کشورمان باعث سواری نرم و پر صلابت زانتیا شده است از سوی دیگر هندلینگ و فرمان پذیری زانتیا بسیار خوب بوده و حسی از اطمینان و پایداری را در راننده پدید می آورد، شاید همین مسئله باعث اعتماد به نفس راننده برای کسب سرعت های بالا و حتی 220 کیلومتر بر ساعت میشود، سرعتی که از نظر بسیاری دستیابی با آن با یک زانتیای سرحال کاری ساده است و دقیقا به همین دلیل زانتیا به عنوان خودروی پلیس مورد استفاده قرار گرفت.
 سیستم تعلیق جلو از نوع مک­‌فرسون است.
ترمزهای زانتیا در هر چهار چرخ دیسکی بوده همراه با ABS و EBD (سیستم الکترونیکی تقسیم نیروی ترمز) و قابلیت ایستایی مناسبی دارند.

ویژگی ها

از نظر نگارنده سال های ابتدای دهه 80 شمسی در ایران مبدا ورود خودروهایی به واقع عجیب به ایران شدند، به طور مثال سانگ یانگ موسو و نیسان ماکسیما انتخاب هایی به واقع عجیب از سوی وارد کنندگان بودند البته پیشرانه قدرتمند و پرشتاب مخصوصا در انواع 2000 سی سی، قابلیت های دینامیکی، فرمان پذیری و هندلینگ چشمگیر، طراحی خاص و متناسب بدنه در کنار سیستم تعلیق عجیب زانتیا باعث استقبال بالا از زانتیا شد به طور که هنوز هم مالکان زانتیا با وجود استهلاک به نسبت بالای زانتیا و تجهیزات پایین و قدیمی باز هم آن را به بسیاری از خودروهای روز ترجیح میدهد. سیتروئن زانتیا نیز یکی از این خودروهای به واقع عجیب است.ضاهر بدنه زانتیا از نظر نگارنده که برنامه نویس اصلی گروه (Senior programmer) ریمپ چیپ است هیچ وقت کهنه نمیشود و مانند نیسان ماکسیما همیشه موقر و متناسب و دریک کلام ماندگار به نظر میرسد زیرا این خودرو توسط طراحان زبردست ایتالیایی شرکت معظم برتونه طراحی شده است ضمن اینکه از نظر ایرودینامیک خودرویی قابل قبول است و ضریب درگ این اتومبیل 0.31 است.طراحی عقب خودرو و فرم طراحی لیفت بک آن بسیار جلوتر از زمان معرفی خودرو (یعنی 18 سال پیش) طراحی شده است و پیوستن ستون عقب خودرو با صندوق عقب بسیار زیبا و داینامیک به چشم میخورد.
در زانتیا سنگین و قطور است و جای تعجب دارد که چرا ایمنی این خودرو اینقدر ضعیف است. بر خلاف طراحی بیرونی طراحی داخل زانتیا بسیار قدیمی شده است نکته ای که حتی در خودرویی مانند پژو پارس های داشبورد قدیم به این وضوح مشخص نیست. علاوه بر این طراحی کیلومتر شمار و پشت آمپرها فوق العاده ساده و بدون هیجان و برخلاف ذات وحشی و پرشتاب خودرو است همچنین مانند اتومبیل‌های آلمانی کیلومتر دور موتور در سمت راست و سرعت سنج در سمت چپ قرار گرفته است که اندکی زمان میبرد تا به آن عادت کرد. از آن جا زانتیای عرضه شده در ایران نسخه فیس لیفت آن است بنابراین اکثر اجزای خودرو حالت زاویه دار تری به خود گرفته اند.به طور مثال نسخه های اولیه زانتیا دارای فرمانی با فرم صاف تر و فلت تر داشتند اما نسخه فیس لیفت فرمان مدرن تری دارد. صندلی‌های زانتیا از نظر نگارنده به شدت راحت و بزرگ هستند و حسی مانند یک مبل خانگی القا می کنند و اگر از صندلی های یک خودرو مانند 206 روی صندلی های زانتیا بنشینید به وضوح تفاوت راحتی صندلی دو خودرو ملموس است، البته صندلی ها به دلیل همین فرم راحت و کامفورت چندان بدن را خوب در برنمی گیرند و از آن جا که با زانتیا میتوان در سر پیچ های تند با سرعت زیاد پیچید این مسئله بیشتر به چشم می آید، روکش مخملی صندلی ها و پوشش رودری ها نیز حسی گرم و کلاسیک را القا می کنند.تنها نقطه ضعف صندلی های زانتیا از نظر ما چیزی نیست جز برآمدگی وسط صندلی عقب که شرایط ناراحتی برای سرنشین وسط صندلی عقب به همراه دارد.
کیفیت اجزای داخل کابین و تودوزی خودرو بسیار خوب است و با گذشت کیفیت اولیه خود را حفظ می کنند البته اگر بخواهیم تیزبینانه نگاه کنیم قطعه پلاستیکی اطراف شیشه های بالابر خط و خش را نشان می دهد.
دید جلو و اطراف زانتیا خوب و کافی است و نقطه کور چندانی وجود ندارد اما دید عقب خودرو به واسطه فرم طراحی مابین لیفت بک و شوتینگ بریک و صندوق مرتفع کم است و هنگام دنده عقب رفتن با خودرو باید بسیار مراقب بود.

چیپ تیونینگ زانتیا 2000

امکانات

امکانات زانتیا در زمان عرضه قابل قبول بود و شامل شیشه های برقی هر چهار در، سیستم ایرکاندیشن یا همان تهویه مطبوع نیمه اتوماتیک، چراغ  های مه شکن جلو، آینه‌های برقی با گرمکن، فرمان هیدرولیک تلسکوپی (قابلیت تنظیم ارتفاع)، سوییچ کنترل ایربگ سرنشین (که در آن زمان آپشن جدیدی محسوب میشد)، کلید ضد سرقت ایموبلایزر، اینترفیس سیستم صوتی روی فرمان، تنظیم ارتفاع و گودی کمر صندلی راننده، دماسنج، سیستم اتوماتیک قطع پاشش سوخت هنگام تصادف و حادثه (سوییچ اینرسی)،صندلی عقب دو تکه با قابلیت خواباندن، برف پاک کن هوشمند با سنسور باران و سیستم تعلیق هیدروپنوماتیک است.

تعمیرات

سیستم تعلیق هیدروپنوماتیکی همواره یکی از نقاط قوت اصلی زانتیا بوده اما در صورت عدم مراقبت و بازبینی منظم به خصوص در ناحیه گوی های ماشین بسیار هزینه بر و حتی اعصاب خورد کن میشود.که یکی از نقاط قوت این اتومبیل است می تواند در عین حال به نقطه ضعف آن نیز تبدیل شود. 

جالب است بدانید مجموعه سیستم هیدروپنوماتیک با سیستم هیدرولیک فرمان و روغن ترمز یکپارچه است در نتیجه در صورت عدم رسیدگی شاهد روغن ریزی مکرر در این نواحی خواهیم بود.

به طور کلی و عامیانه اگر با زانتیا بد رفتار کنید این خودرو با شما بد تا خواهد کرد.هزینه خرید لوازم یدکی زانتیا متوسط رو به بالا است.
مهلک ترین اتفاقی که برای زانتیا طی سالیان مونتاژ افتاد کاهش فروش آن به خاطر ظهور رقبایی مانند مزدا 3 و مگان نبود، بلکه فیس لیفتی بود که سایپا روی زانتیا تحت عنوان زانتیا 2 انجام داد، فیس لیفت فوق به قدری ناشیانه و زشت بود که در همان روزهای اول عرضه برای همیشه به ابد سپرده شد.زانتیا مانند ذات برند مادر خود یعنی سیتروئن همیشه خاص بوده.

کپی رایت ©:
مطالب فوق به طور اختصاصی برای مرکز ریمپ خودرو ریمپ چیپ ® نوشته شده اند و از لحاظ دقت و صحت محتوا بدون نمونه مشابه در فضای وب هستند.برای نوشتن مقاله فوق زمان زیادی صرف شده بنابراین لطفا در صورت هر گونه کپی برداری یا اقتباس از مطلب فوق ذکر منبع الزامی است.🙂

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
5 (1 رای)