ریمپ زانتیا

ریمپ زانتیا 1800

پتانسیل زانتیا برای ریمپ ⭕

سیتروئن زانتیا یکی از محبوب ترین خودروهای ایران و جزو کاراکترهای خودرویی کاریزماتیک و البته نوستالژیک در ایران محسوب میشود.نام خوش گفتار زانتیا (Xantia) از واژه یونانی Xanthos به معنای نور اقتباس شده است.زانتیا طی سال های 1374 (1993) تا 1382 (2001) بر روی خط تولید کمپانی سیتروئن قرار داشت و به طور کلی تعداد 1.2 میلیون دستگاه زانتیا توسط سیتروئن تولید شد.
در سال 1380 شمسی (2000) میلادی توسط شرکت سایپا مونتاژ آن در ایران اغاز شد و تا سال 1389 تولید آن ادامه داشت.

در ایران زانتیا به طور کلی به دو دسته زانتیا 1800 و زانتیا 2000 و با لقب سلطان شتاب شناخته میشود.موتور 4 سیلندر 1800 سی سی (XU۷ JP۴) 16 سوپاپ توانایی تولید 112 اسب بخار دردر ۵۵۰۰ دور در دقیقه و حداکثر گشتاور ۱۶۱ نیوتون متر در ۴۲۵۰ دور در دقیقه را داراست، شتاب صفر تا صد کیلومتر زانتیای 1800 با مشخصات فنی فوق به طور معمول 11.8 تا 12 ثانیه است.
موتور ۴ سیلندر و 16 سوپاپ ۲۰۰۰  سی سی (SX ۲.۰) توانایی تولید حداکثر ۱۳۵ اسب بخار قدرت در ۵۵۰۰ دور در دقیقه و ۱۸۷ نیوتون متر گشتاور در ۴۲۰۰ دور در دقیقه را داراست.شتاب صفر تا صد  زانتیا 2000 سی سی در حدود 9.8 تا 10.5 ثانیه است.
وزن زانتیای 1800 سی سی ۱۲۶۴ کیلوگرم است و وزن نسخه 2000 سی سی زانتیا 1320 کیلوگرم است.
البته صدای موتور زانتیا کمی زیاد است و این صدای بلند در نمونه های 2000 سی سی سالخورده که به آن ها زیاد رسیدگی نشود به مرور ناهنجار و حتی گوشخراش میشود.
از آن جایی که در ریمپ چیپ ™ سر و کار با ما مغز متفکر خودرو یا همان ایسیو (کامپیوتر) خودرو است به تشریح ایسیوهای نصب شده روی زانتیا، شیوه کلی ریمپ ،بهینه سازی و چیپ تیونینگ زانتیا می پردازیم.به طور کلی ایسیوهای نصب شده بر روی زانتیا عبارتند از:

? ایسیو Bosch (بوش) MP 5.2 برای نمونه 2000 سی سی زانتیا 

⬅ ریمپ با سهولت و از طریق تعویض آی سی (ic)

? ایسیو Bosch (بوش) MP 7.3 برای نمونه 1800 سی سی زانتیا

⬅ ریمپ با سهولت و از طریق پروگرام مجدد آی سی (ic)

? ایسیو Sagem (ساژم) SL96 با پاشش سوخت نیمه ترتیبی (جفت جفت) در نمونه های وارداتی فول کامل (4 ایربگ و گرمکن صندلی) و با تعداد بسیار کم

ریمپ ایسیو ساژم SL96 به علت ساختار قدیمی بسیار دشوار است.بعد از باز کردن بدنه ایسیو با لایه ای سخت از موم روی تمام اجزای برد ایسیو مواجه هستیم که در ابتدا باید محل آی سی مورد نظر تراشیده شود و سپس آی سی از جای خود خارج شده، روی پایه زیف قرار گرفته و برنامه ریزی شود.همچنین چکسام (Checksum) این ایسیو به علت قدیمی بودن توسط هیچ دستگاهی قابل شناسایی نیست و مجموعه ریمپ چیپ ™ صرفا برای نشان دادن توانایی های خود ایسیو فوق را ریمپ کرده و چکسام آن را به صورت دستی با محاسبات دشوار فراوان ریاضی انجام داده است.ریمپ ایسیو فوق در موارد نادر انجام میشود.

? ایسیو بسیار قدیمی Magneti Marelli (مگنتی مارلی) MM8P با پاشش سوخت غیر ترتیبی در نمونه های اولیه وارداتی و با تعداد انگشت شمار زانتیا
⬅ ایسیو مگنتی مارلی به علت ساختار بسیار قدیمی فاقد امکان ریمپ است و صرفا از طریق دستگاه دیاگ می توان پارامترهای پاشش سوخت و جرقه را مقداری تغییر داد.

شایان ذکر است از آن جا موتورهای زانتیا 1800 و 2000 سی سی در واقع نمونه قوی تر موتور پر تعداد XU7 است بنابراین امکان نصب ایسیوهای خانواده XU7 مانند ساژم SL96، ساژم و والئو S2000 و … وجود دارد که به علت یونیت فن دار بودن زانتیا و عدم ساپورت ایسیو از ناک سنسور انجام عمل فوق توصیه نمیشود.
به طور کلی در 99 درصد موارد ایسیو نصب شده بر روی زانتیا ایسیو بوش MP 5.2 برای انواع 2000 سی سی و ایسیو بوش MP 7.3 برای انواع 1800 سی سی است و ایسیوهای فوق از دسته ایسیوهای مدرن و با پاشش سوخت ترتیبی محسوب میشوند.

ریمپ ایسیو زانتیا 1800

در ریمپ ایسیو بوش زانتیا 1800 سی سی یعنی Bosch (بوش) MP 7.3 آی سی (ic) خودرو از نوع 29F200BB است.آی سی فوق بسیار پر کاربرد بوده و در بسیاری از خودروهای خانواده پژو و سیتروئن مشترک است.
با استخراج دامپ ایسیو (اطلاعات ایسیو) و انتقال آن ها به برنامه های پیشرفته HEX Editor مانند Winols و  ECM Titanum دامپ خودرو با FF در نمای هگزادسیمال شروع میشود و دسته های بسیار زیادی از اعداد 255 در نمای دسیمال مشاهده میشود.
تعداد جداول Potentional (ماتریس های اصلی) ایسیو بوش MP 7.3 زانتیا در حدود 38 عدد است و ما با حدود نیمی از آن ها برای ریمپ اصولی زانتیا 1800 کار داریم.ساختار جداول و ماتریس های آوانس جرقه زنی (Spark Advance)، پاشش سوخت (Injection)، گشتاور (Torque)، سنسور اکسیژن (O2) و TPS این خودرو ساده و گویا است.

اگرچه تشخیص و تمیز جداول فوق کاری ساده برای یک تیونر حرفه ای است اما ریمپ صحیح این جداول اندکی دشوار  و پیچیده است.می پرسید چرا؟

چون زانتیا بعد از تست روی داینو در ایران و به علت سازگاری مناسب با بنزین یورو 2 ایران قابلیت رعایت نسبت سوخت و هوای 1 به 14.7 یعنی همان نسبت استوکیومتریک یا لامبدا را تا حد زیادی داراست و به علت رعایت همین نسبت طلایی زانتیا شتاب بسیار مناسبی دارد.بنابراین در ریمپ زانتیا باید دقت کافی به خرج داد تا نسبت فوق یعنی شاخص AFR بیش از پیش بهتر شود.

در ریمپ سیتروئن زانتیا 1800 سی سی موفق به افزایش تقریبا 12 درصدی شاخص فوق شدیم که امری ارزشمند تلقی میشود.به علت ساختار به نسبت ساده ایسیو بوش MP 7.3 زانتیا با سهولت میتوان به ریمپ جداول فوق به شرط داشتن تجربه کافی پرداخت و نتایج فوق العاده ای کسب کرد.همچنین به علت تجربه بالای مجموعه ریمپ چیپ در ریمپ زانتیا 1800 ریمپ فوق در کمال امنیت و سهولت انجام میشود.

نکته بسیار مهم:

در ریمپ ایسیو زانتیا با کامپیوتر بوش MP 7.3 نیاز به تعویض آی سی نیست بلکه با استفاده از برد و پایه SOP44 میتوان آی سی فوق را به راحتی پروگرام کرد که اطلاعات فوق به صورت انحصاری و به عنوان بخشی از تجارب ریمپ خودرو زانتیا در ریمپ چیپ™ است.

ریمپ زانتیا 2000

ریمپ ایسیو زانتیا 2000

در ریمپ ایسیو بوش زانتیا 2000 یعنی Bosch (بوش) MP 5.2 آی سی (ic) خودرو از نوع M27C1001 است.آی سی فوق کمیاب تر بوده و در برخی از خودروهای خانواده پژو و سیتروئن مشترک است.

با استخراج دامپ ایسیو (اطلاعات ایسیو) و انتقال آن ها به برنامه های پیشرفته HEX Editor مانند Winols و  ECM Titanum دامپ خودرو با FF شروع نمیشود.
تشخیص و تمیز جداول ایسیو بوش MP 5.2 بسیار ساده تر از نسخه 1800 سی سی است زیرا تعداد جداول تعداد جداول Potentional (ماتریس های اصلی) ایسیو بوش MP 5.2 زانتیا در حدود 15 عدد است و ما با حدود نیمی از آن ها برای ریمپ اصولی زانتیا 2000 کار داریم.ساختار جداول و ماتریس های آوانس جرقه زنی (Spark Advance)، پاشش سوخت (Injection)، گشتاور (Torque)، سنسور اکسیژن (O2) و TPS این خودرو ساده و گویا و ابعاد جداول کوچک است.

اگرچه تشخیص و تمیز جداول فوق کاری ساده برای یک تیونر حرفه ای است اما ریمپ صحیح جداول ecu بوش MP 5.2 حتی از نمونه بوش MP 7.3 دشوار تر است زیرا جدا از توضیح مورد نسبت لامبدا در چند سطر بالاتر تعداد کمتر و با ابعاد کوچک تر جداول و ماتریس های کنترلگر موتور نیاز به زمان و دقت بیشتری برای کسب نتیجه ایده آل دارد.

در ریمپ سیتروئن زانتیا 2000 سی سی موفق به افزایش تقریبا 12 درصدی شاخص فوق شدیم که امری ارزشمند تلقی میشود.به علت ساختار به نسبت ساده ایسیو بوش MP 5.2 زانتیا با سهولت میتوان به ریمپ جداول فوق به شرط داشتن تجربه کافی پرداخت و نتایج فوق العاده ای کسب کرد.

❗ نکته مهم:

در ریمپ ایسیو زانتیا با کامپیوتر بوش MP 5.2 نیاز به تعویض آی سی وجود دارد و از برد و آداپتور CLCC32 میتوان آی سی جدید را به راحتی پروگرام کرد که اطلاعات فوق به صورت انحصاری در اختیار مجموعه ریمپ خودرو ریمپ چیپ™ است.

ریمپ ایسیو زانتیا توسط ® Remapchip ?

به طور کلی شرکت تیونینگ خودرویی ® Remapchip توانایی ریمپ و چیپ تیونینگ کلیه مدل ها و تیپ های زانتیا 1800 و 2000 را داراست.

ریمَپ زانتیا شامل موارد ارتقا،بهبود و رفع ایرادات زیر را شامل میشود:
? افزایش چشمگیر شتاب زانتیا با برنامه نویسی سطح بالا روی جداول آوانس جرقه زنی (Spark advance)، پاشش سوخت (Injection) و گشتاور (Torque)
? افزایش قدرت موتور و گشتاور زانتیا بین 10 تا 15 درصد بسته به تیپ و نوع ایسیو به کار رفته در خودرو
? کاهش و رفع کامل کپ زانتیا
? کاهش دمای پیشرانه و رفع تلرانس (Tolerance) زیاد بین دمای حداکثر و حداقل، اصلاح دمای فن ها در حالت دور کند و دور تند و در حالت خاموش بودن خودرو و چراغ Stop و تنظیم مجدد پارامترهای دریافتی از سنسور دمای آب در انواع بدون یونیت فن
? کاهش تاثیر کولر (A/C) بر افت توان
? تطابق دادن کامل پیشرانه زانتیا با بنزین و سوخت موجود در ایران و در نتیجه رفع ایراد ناک و احتراق ناقص (اگرچه خودرو یورو 2 است اما هدف تطابق بیشتر با اکتان است)

?رفع ایراد احتراق ناقص
? بهبود حداکثری شاخص AFR و لامبدا

 

ریمپ سیتروئن زانتیا

آپشنال تیونینگ زانتیا ?

? افزایش کاتاف زانتیا تا حد استاندارد برای توزیع گسترده تر نمودار و گراف های قدرت موتور و گشتاور در دور موتورهای مختلف
? تغییر کات آف زانتیا از Soft Cut-off به Hard Cut-off (کات آف رگباری)
? ایجاد Back fire طبیعی یا با استفاده از قطعات افترمارکت
? ریمپ بر اساس قطعات افترمارکت مانند هدرز و شمع های پیشرفته تر و …

? امکان ریمپ زانتیا در سه استیج (Stage) متفاوت با توجه به نیازسنجی های صورت گرفته:

?ریمپ شهری (Civic) برای استفاده اقتصادی توام با شتاب و کشش بالا (بیشترین استیج درخواستی ریمپ)

?ریمپ بر مبنای لوازم افترمارکت مانند هدرز و کیت مکش هوا (Aggressive)

?ریمپ برای شرکت در مسابقات، دریفت، درگ، رالی و سوخت های خاص مانند اتانول (Exclusive)

تعلیق

یکی از منحصرد به فرد ترین یا اگر بخواهیم خودمانی باشیم خفن ترین ویژگی های زانتیا همانا سیستم تعلیق هیدروپنوماتیک آن است که از جد خود یعنی سیتروئن DS  افسانه ای به زانتیا به ارث رسیده است.اساس کار این سیستم تعلیق گوی های آن است که با گاز نیتروژن و روغن هیدرولیک (LHM) کار می‌کنند، قابلیت افزایش و یا کاهش ارتفاع زانتیا در سال های ابتدایی عرضه بسیار هیجان انگیز جلوه می نمود.

با استفاده از قابلیت افزایش ارتفاع در هنگام حرکت در جاده های خاکی، مسیرهای ناهموار و یا عبور از رودخانه می توان ارتفاع خودرو را افزایش داده و بدون آسیب رسیدن به کف خودرو از این نواحی عبور کرد.
قابلیت کاهش ارتفاع کاربرد کمتری دارد و در ایران اصولا برای استایلینگ ضاهری و یا عدم سرقت لاستیک زاپاس از آن استفاده می کنند.البته باید توجه داشت برای استفاده از قابلیت افزایش و کاهش ارتفاع زانتیا باید با سرعت محدودی حرکت کرد.

همچنین یک ویژگی جالب مانند یک افسانه درباره زانتیا همیشه دهان به دهان منتقل می شود و آن هم چیزی نیست جز قابلیت حرکت بر روی سه چرخ زانتیا. جدا از موارد فوق سیستم تعلیق زانتیا صرفا به مواردی که به ضاهر نمایشی به نظر میرسند خلاصه نشده و این سیستم تعلیق خاص با جذب ناهمواری های ریز و درشت و دست اندازهای وحشتناک کشورمان باعث سواری نرم و پر صلابت زانتیا شده است از سوی دیگر هندلینگ و فرمان پذیری زانتیا بسیار خوب بوده و حسی از اطمینان و پایداری را در راننده پدید می آورد، شاید همین مسئله باعث اعتماد به نفس راننده برای کسب سرعت های بالا و حتی 220 کیلومتر بر ساعت میشود، سرعتی که از نظر بسیاری دستیابی با آن با یک زانتیای سرحال کاری ساده است و دقیقا به همین دلیل زانتیا به عنوان خودروی پلیس مورد استفاده قرار گرفت.
 سیستم تعلیق جلو از نوع مک­‌فرسون است.
ترمزهای زانتیا در هر چهار چرخ دیسکی بوده همراه با ABS و EBD (سیستم الکترونیکی تقسیم نیروی ترمز) و قابلیت ایستایی مناسبی دارند.

ویژگی ها

از نظر نگارنده سال های ابتدای دهه 80 شمسی در ایران مبدا ورود خودروهایی به واقع عجیب به ایران شدند، به طور مثال سانگ یانگ موسو و نیسان ماکسیما انتخاب هایی به واقع عجیب از سوی وارد کنندگان بودند البته پیشرانه قدرتمند و پرشتاب مخصوصا در انواع 2000 سی سی، قابلیت های دینامیکی، فرمان پذیری و هندلینگ چشمگیر، طراحی خاص و متناسب بدنه در کنار سیستم تعلیق عجیب زانتیا باعث استقبال بالا از زانتیا شد به طور که هنوز هم مالکان زانتیا با وجود استهلاک به نسبت بالای زانتیا و تجهیزات پایین و قدیمی باز هم آن را به بسیاری از خودروهای روز ترجیح میدهد. سیتروئن زانتیا نیز یکی از این خودروهای به واقع عجیب است.ضاهر بدنه زانتیا از نظر نگارنده که برنامه نویس اصلی گروه (Senior programmer) ریمپ چیپ است هیچ وقت کهنه نمیشود و مانند نیسان ماکسیما همیشه موقر و متناسب و دریک کلام ماندگار به نظر میرسد زیرا این خودرو توسط طراحان زبردست ایتالیایی شرکت معظم برتونه طراحی شده است ضمن اینکه از نظر ایرودینامیک خودرویی قابل قبول است و ضریب درگ این اتومبیل 0.31 است.طراحی عقب خودرو و فرم طراحی لیفت بک آن بسیار جلوتر از زمان معرفی خودرو (یعنی 18 سال پیش) طراحی شده است و پیوستن ستون عقب خودرو با صندوق عقب بسیار زیبا و داینامیک به چشم میخورد.
در زانتیا سنگین و قطور است و جای تعجب دارد که چرا ایمنی این خودرو اینقدر ضعیف است. بر خلاف طراحی بیرونی طراحی داخل زانتیا بسیار قدیمی شده است نکته ای که حتی در خودرویی مانند پژو پارس های داشبورد قدیم به این وضوح مشخص نیست. علاوه بر این طراحی کیلومتر شمار و پشت آمپرها فوق العاده ساده و بدون هیجان و برخلاف ذات وحشی و پرشتاب خودرو است همچنین مانند اتومبیل‌های آلمانی کیلومتر دور موتور در سمت راست و سرعت سنج در سمت چپ قرار گرفته است که اندکی زمان میبرد تا به آن عادت کرد. از آن جا زانتیای عرضه شده در ایران نسخه فیس لیفت آن است بنابراین اکثر اجزای خودرو حالت زاویه دار تری به خود گرفته اند.به طور مثال نسخه های اولیه زانتیا دارای فرمانی با فرم صاف تر و فلت تر داشتند اما نسخه فیس لیفت فرمان مدرن تری دارد. صندلی‌های زانتیا از نظر نگارنده به شدت راحت و بزرگ هستند و حسی مانند یک مبل خانگی القا می کنند و اگر از صندلی های یک خودرو مانند 206 روی صندلی های زانتیا بنشینید به وضوح تفاوت راحتی صندلی دو خودرو ملموس است، البته صندلی ها به دلیل همین فرم راحت و کامفورت چندان بدن را خوب در برنمی گیرند و از آن جا که با زانتیا میتوان در سر پیچ های تند با سرعت زیاد پیچید این مسئله بیشتر به چشم می آید، روکش مخملی صندلی ها و پوشش رودری ها نیز حسی گرم و کلاسیک را القا می کنند.تنها نقطه ضعف صندلی های زانتیا از نظر ما چیزی نیست جز برآمدگی وسط صندلی عقب که شرایط ناراحتی برای سرنشین وسط صندلی عقب به همراه دارد.
کیفیت اجزای داخل کابین و تودوزی خودرو بسیار خوب است و با گذشت کیفیت اولیه خود را حفظ می کنند البته اگر بخواهیم تیزبینانه نگاه کنیم قطعه پلاستیکی اطراف شیشه های بالابر خط و خش را نشان می دهد.
دید جلو و اطراف زانتیا خوب و کافی است و نقطه کور چندانی وجود ندارد اما دید عقب خودرو به واسطه فرم طراحی مابین لیفت بک و شوتینگ بریک و صندوق مرتفع کم است و هنگام دنده عقب رفتن با خودرو باید بسیار مراقب بود.

چیپ تیونینگ زانتیا 2000

امکانات

امکانات زانتیا در زمان عرضه قابل قبول بود و شامل شیشه های برقی هر چهار در، سیستم ایرکاندیشن یا همان تهویه مطبوع نیمه اتوماتیک، چراغ  های مه شکن جلو، آینه‌های برقی با گرمکن، فرمان هیدرولیک تلسکوپی (قابلیت تنظیم ارتفاع)، سوییچ کنترل ایربگ سرنشین (که در آن زمان آپشن جدیدی محسوب میشد)، کلید ضد سرقت ایموبلایزر، اینترفیس سیستم صوتی روی فرمان، تنظیم ارتفاع و گودی کمر صندلی راننده، دماسنج، سیستم اتوماتیک قطع پاشش سوخت هنگام تصادف و حادثه (سوییچ اینرسی)،صندلی عقب دو تکه با قابلیت خواباندن، برف پاک کن هوشمند با سنسور باران و سیستم تعلیق هیدروپنوماتیک است.

تعمیرات

سیستم تعلیق هیدروپنوماتیکی همواره یکی از نقاط قوت اصلی زانتیا بوده اما در صورت عدم مراقبت و بازبینی منظم به خصوص در ناحیه گوی های ماشین بسیار هزینه بر و حتی اعصاب خورد کن میشود.که یکی از نقاط قوت این اتومبیل است می تواند در عین حال به نقطه ضعف آن نیز تبدیل شود. 

جالب است بدانید مجموعه سیستم هیدروپنوماتیک با سیستم هیدرولیک فرمان و روغن ترمز یکپارچه است در نتیجه در صورت عدم رسیدگی شاهد روغن ریزی مکرر در این نواحی خواهیم بود.

به طور کلی و عامیانه اگر با زانتیا بد رفتار کنید این خودرو با شما بد تا خواهد کرد.هزینه خرید لوازم یدکی زانتیا متوسط رو به بالا است.
مهلک ترین اتفاقی که برای زانتیا طی سالیان مونتاژ افتاد کاهش فروش آن به خاطر ظهور رقبایی مانند مزدا 3 و مگان نبود، بلکه فیس لیفتی بود که سایپا روی زانتیا تحت عنوان زانتیا 2 انجام داد، فیس لیفت فوق به قدری ناشیانه و زشت بود که در همان روزهای اول عرضه برای همیشه به ابد سپرده شد.زانتیا مانند ذات برند مادر خود یعنی سیتروئن همیشه خاص بوده.

اعلان مرکز تیونینگ خودرو ریمپ چیپ

معرفی ® Remapchip، پیشگام در حوزه ریمپ پیشرفته ایسیو

توجه بفرمایید به علت افزایش مراکز متفرقه ریمَپ که با گذراندن یک دوره کوتاه آموزش ریمپ و خرید پروگرامرهای فیک و یا با سطح تکنولوژی پایین اقدام به ریمپ می کنند به ناچار به ذکر برخی نکات و تفاوت سطح کار ما یعنی ® Remapchip و شرکت های معتبر صرفا جهت شفاف سازی و بدون قصد توهین به همکاران ارجمند میپردازیم:

? علم ریمپ یا ریمپینگ ایسیو نیاز به تجربه و دانش بالای فنی، تسلط به زبان انگلیسی، تسلط به برنامه نویسی شی گرا و زبان های برنامه نویسی مانند اسمبلی، C و … و درک سیستم خودرو و شناخت کامل کامپیوترهای خودرویی مانند ایسیوهای Bosch، Delphi، Siemens، Continental، Denso و میکروهای آن ها مانند ST10F275 و … دارد و عملی هزینه بر برای تیونر به دلیل نیازمندی به تجهیزات پیشرفته محسوب میشود.
بنابراین توانایی انجام ریمپ هر مجموعه با مجموعه دیگر کاملا متفاوت است و به زبان عامیانه کپی کردن یک نرم افزار و سپس انتقال آن به کامپیوتر خودرو نیست.توجه بفرمایید برنامه نویس ارشد (Senior Programmer) تیم ریمپ چیپ به فریم ورک ها و زبان های برنامه نویسی زیر مسلط است:

نرم افزار Winols 4 OLS 502 اصلی ترین نرم افزار ریمپینگ و چیپ تیونینگ خودرو برای یافتن مَپ ها و درایور اصلی خودرو به همراه امکان استفاده از Wide Band
نرم افزار ECM Titanium نرم افزار اصلی پروگرمرهای KESS V2 و K-TAG از شرکت Alientech
نرم افزار Tuner Studio برای Log گرفتن
تسلط به نرم افزارهای چکسام گیری برای ایسیوهای خاص مانند LZNF، SLZNF و SSAT No Flash
طراحی ایسیوهای ادجاست و استندالون
زبان برنامه نویسی تخصصی HAX بر پایه کدنویسی ویژوال نود بیس Stencyl (توجه زبان برنامه نویسی HAX با اعداد hex متفاوت است.)

زبان برنامه نویسی خانواده C شامل C++ و #C در محیط های Xamarin و Visual Studio
آشنایی با OpenGL و DirectX و مفاهیم Quaternion

زبان برنامه نویسی جاوا به صورت Native و در پلتفرم اندروید در محیط Android studio و Eclipse
زبان برنامه نویسی پایتون
موتور بازی سازی Unity 3d
موتور بازی سازی Unreal Engine 4 و UDK و سیستم نود بیس BluePrint، سیستم Mattine و Cascade
موتور بازی سازی Cry Engine

موتورهای بازی سازی Gamesalad، Construct 2، Godot engine، stencyl، Fusion builder
نرم افزار Anime Studio، Toon Boom Harmony، Spine، Spriter در حوزه انیمیشن
تسلط به HTML5 برای وب
تسلط به CSS3 برای وب
تسلط به PHP و ASP.Net
تسلط به CMS های Wordpress، Joomla، Drupal و Woocommerce در دنیای E-Commerce
تسلط به فریم ورک های Bootstrap، Ajax، JQuery، Angular JS

?بسیار پیش می آید که افراد در یک مغازه تنظیم موتور (تون آپ) یا باطری سازی با گذراندن یک دوره کلاس های چند روزه و فشرده و سپس خریداری دستگاه های غیر تخصصی مانند نگار خودرو اقدام به ریمپ خودرو می کنند که نتیجه آن این است که نه تنها تغییری در عملکرد خودرو حاصل نمیشود بلکه مصرف سوخت به طرز چشمگیری افزایش یافته یا باعث آسیب جدی به خودرو می شوند.

در دستگاه های فوق به طور مثال آوانس جرقه شمع ها و پاشش سوخت و تعدادی پارامتر ساده با فشردن یک دکمه تحت عنوان افزایش شتاب (!) چند واحد و به صورت روتین افزایش پیدا می کند و دیگر توجهی به شرایط حال خودرو نمی شود، عمل فوق ممکن است مقداری به شتاب و کشش خودرو به صورت غیر اصولی کمک کند اما هدف ما همیشه افزایش شتاب و کشش نیست بلکه ادجست و کالیبره دقیق فریمور برای کسب بهترین عملکرد است.

طبق تست هایی که با یکی از دستگاه های فوق داشتیم خودرو بعد از انجام عمل اتوماتیک فوق دچار لرزش و ناک شد.
در ریمپ ایسیو پیشرفته با مَپ های خاص مانند جدول شارژ کوئل، جداول Throttle position، جداول Injection correction در ایسیوهای ایزیو، جداول Full Load Enrichment در ایسیوهای دلفی و … روبرو هستیم.
ریمپ یک علم جدا و به روز است نه یک عمل جانبی در کنار خدمات برق و انژکتور خودرو!

? ریمپ ایسیو بهینه سازی، ادجست (Adjust) و کالیبره (Calibration) پیشرفته نرم افزار خودرو است که توسط شرکت های تیونینگ مطرح دنیا مانند M Power، AMG، Brabus، Haman و … برای ارتقا عملکرد خودرو استفاده میشود بنابراین نیازمند ابزار، دستگاه ها و نرم افزارهای پیشرفته روز دنیا مانند نرم افزار اصلی Winols است.

?هزینه تهیه تجهیزات فوق بسیار گران است و با ارزهای دلار، پوند و یورو به سختی و با گذراندن مراحل دشوار ترخیص از گمرک وارد می شوند به علت تحریم های سفت و سخت بین المللی وارد شدند بنابراین تجهیزاتی که در مجموعه ریمپ چیپ استفاده می شوند یکبار دیگر تفاوت کار را با مراکز متفرقه و یا تازه تاسیس نشان میدهند.

? در پایان به ذکر برخی از تجهیزات تخصصی و توانایی های انحصاری مجموعه Remapchip در حوزه ریمپ ایسیو و چیپ تیونینگ اشاره می کنیم:

 

 

? پروگرامر پیشرفته KESS V2 Master version به همراه تمام درایورها و  Add-One ها

یک پروگرامر پریمیوم و پیشرفته از شرکت با سابقه ایتالیایی Alientech که پیشینه طولانی در حوزه ریمپ و چیپ تیونینگ خودروهای سنگین تجاری مانند کامیون ها، تراک ها، اتوبوس ها، ماشین آلات راه سازی، انواع موتورهای سنگین،جت اسکی و را … دارد.
پروگرامر فوق امکان نوشتن، خواندن و پروگرام اطلاعات کامپیوتر خودرو را از راه پورت OBD (پورت دیاگ) داراست.لایسنس ها و درایورهای پروگرامر فوق به طور مداوم آپدیت می شوند و بدین ترتیب امکان ساپورت وسایل نقلیه بیشتری مهیا می شود.

پروگرامر فوق در حال حاضر قیمتی در حدود 13 هزار دلار برای نسخه های Full دارد که با خریداری و تهیه ماژول های خاص مانند ماژول ریمپ نیسان ماکسیما با ایسیو هیتاچی (Hitachi) و آپدیت های سالیانه قیمت تمام شده پروگرامر فوق 23 هزار دلار (با جمع هزینه های گمرک حدودا 260 میلیون تومان) است.همچنین باید توجه داشت پروگرامر فوق آنلاین است و در صورتی که شرکت تیونینگ مورد نظر وریفای نشده باشد امکان ارائه خدمات برای آن وجود ندارد.

مجموعه ریمپ چیپ با همکاری مجموعه اسپید چیپ پروگرامر فوق را ابتیاع نموده و جهت صحت این مدعی میتوان به این مورد اشاره کرد که ریمپ برخی خودروهای روز مانند انواع بنز، ب.ام.و، آئودی، فورد و … صرفا با پروگرامر فوق قابل انجام است زیرا پروگرامرهای ایرانی صرفا قابلیت ریمپ خودروهای ایرانی، تعدادی از خودروهای چینی و برخی از خودروهای خانواده کیا- هیوندای را دارا هستند.

نکته: در دنیای فناوری و کامپیوتر همیشه نسخه های کپی، فیک (Fake) یا کلون (Clone) از یک ابزار وجود دارد.نسخه غیر اصلی و چینی دستگاه فوق در نسخه های مختلف و تحت عنوان برد سبز (Green PCB)، برد قرمز (Red PCB) و برد بنفش (Purple PCB EU) با قیمت بسیار ناچیز وجود دارد که کارایی مشابه دستگاه KESS اصلی دارد.

نکته در اینجاست که کامپیوتر برخی خودروها گران قیمت است یا دارای پیچیدگی های نرم افزاری یا قفل های مختلف است به طور مثال های خودروهای خانواده ب.ام.و (B.M.W) آلمان دارای سیستم ISN هستند، برخی از خودروهای چینی دارای قفل نرم افزاری 9B 00 هستند و یا خودروهای خانواده تویوتا و لکسوس با کامپیوترهای Denso به صورت آنلاین به مراکز کمپانی مادر کانکت شده و سپس می توان عمل ریمپ آن ها را با سهولت و به صورت اصولی انجام داد.

بنابراین با انجام ریمپ توسط دستگاه های فوق ممکن است نرم افزار خودرو در مواردی تخریب شود، کد سوییچ خودرو به اصطلاح پریده شود و یا خودرو دیگر روشن نشود بنابراین به هیچ وجه نباید روی ریمپ با دستگاه های فیک و غیر اصلی فوق ریسک کرد.

 

دستگاه KESS V2

? پروگرامر پیشرفته K-TAG به عنوان مکمل KESS

در برخی وسایل نقلیه خاص ایسیو یا کامپیوتر خودرو به ما اجازه دسترسی های (Permission) های خاص از راه پورت دیاگ یا همان پورت OBD را نمیدهد و یا به علت قدیمی بودن ایسیو خودرو از استانداردهای پورت های عیب یابی (Diagnosis) پشتیبانی نمی کند در نتیجه پروگرام از راه J-Tag یا K-tag و کابل های ISP جدید بسیار کمک کننده است.

 

پروگرامر K-TAG ریمپ چیپ و اسپید چیپ

پروگرامر DIMSPORT ایتالیا ?

دستگاه فوق درحوزه خودروهای سنگین حرف اول و آخر را میزند و پشتیبانی دستگاه فوق از ایسیوهای متخلف بسیار درخور توجه هست و حتی ایسیو خودروهای قدیمی با کمک پشتیبانی این شرکت به خوبی اضافه می شوند.از نقاط قوت این پروگرامر امکان خواندن اطلاعات خودروهای خاص مانند انواع مختلف برند VOLVO از راه Pin-Out و بدون باز کردن بدنه ایسیو است در حالی که پروگرمرهای مشابه برای این عمل نیازمند باز کردن بدنه ایسیو هستند.پشتیبانی کامل از شبکه های CAN و K-Line نیز از دیگر نکات مثبت است.
همچنین پروگرامر فوق کامل ترین پروگرامر حال حاضر در حوزه ریمپ خودرو سنگین محسوب میشود.

در این بین دیوایس های GENIUS و TRASDATA ساپورت کاملی از کلیه خودروهای تجاری و کار به عمل می آورند.تنها نقطه ضعف دستگاه فوق قیمت فوق العاده گران و ماژول های هزینه بر دستگاه است همچنین دستگاه فوق کارکرد آنلاین داشته و لایسنس های گوناگونی دارد. در نهایت نرم افزار EVO-RACE برای پیدا کردن بهینه و با سهولت جداول و ماتریس های هگزادسیمال فریمور ایسیو بسیار کمک کننده است.
هزینه ابتیاع دستگاه فوق در حال حاضر با تمام ماژول ها حدودا 280 میلیون تومان است و هنوز نسخه فیکی از این دستگاه تولید نشده است.دستگاه فوق تحت مالکیت مجموعه قرار دارد و بنابراین امکان ریمپ خودروهای بسیار خاص مانند انواع فورد موستانگ، کامیون های خاص ولو و … با پروگرامر فوق وجود دارد.

 

پروگرامر Dimsport

پروگرامر خاص و پیشرفته BITBOX که در واقع نوعی ECU reflash software است.

BitBox – یک باکس نرم افزاری پیشرفهت است که امکان شناسایی ، خواندن و نوشتن واحدهای کنترل حافظه داخلی فلش را برای اهداف مختلف فراهم می کند. نرم افزار با ECU از طریق شبکه های پیشرفته CAN و K-line با استفاده از آداپتورهای J2534 Pass-thru یا اترنت (Ethernet) برای رد و بدل داده ارتباط برقرار می کند.

بسته نرم افزاری شامل دانگل محبوب سنس لاک است و یک پوسته برنامه با مجموعه ای از ماژول های افزونه – نرم افزار است.همچنین این پروگرامر از نرم افزار BitEdit به عنوان بستر اجرایی خود استفاده می کند.

بیت باکس به طور معمول بر روی ایسیوهای خاصی مانور میدهد که پروگرامرهای دیگر معمولا روی آن ها تمرکز نمی کنند در نتیجه لایسنس های خاص و بسیار گران قیمتی دارد. همچنین بیت باکس امکان ریمپ ایسیوهای Denso و موتورسیکلت ها را به خوبی به تیونر ارائه می کند.

پروگرامر بیت باکس

از دیگر تجهیزات تخصصی مجموعه می توان به آیتم های زیر اشاره کرد:

⭕ PCM Flash 

⭕ Multiflasher

⭕ ChipLoader 2 (بهترین پروگرامر در حوزه ریمپ خودرو چینی)

⭕ Combiloader

دانگل ها:

⭕ Open Port 2 dongle

⭕ J2534 Pro 

⭕ Dialink

 

پاسخگویی به برخی از سوالات متداول شما در حوزه ریمپ

شما میتوانید با مراجعه به بخش “سوالات متداول” پاسخ تمامی سوالات خود را در حوزه ریمپ ایسیو پیدا کنید اما با این وجود به برخی از موارد اصلی اشاره می کنیم:

چرا خود کارخانه خودرو را ریمپ نکرده است؟

بیش ترین سوالی که تا به حال از ما پرسیده شده همین سوال است.چرا اگر ریمپ خوب است کمپانی سازنده ‏خودرو را ریمپ نکرده است؟
پاسخ به این سوال پیچیده نیست اما در ذیل به تعدادی از واضح ترین دلایل آن اشاره می کنیم.‏
کمپانی های سازنده خودرو، محصول خود را به صورت تولید انبوه در سرتاسر جهان به فروش می رسانند به عبارتی یک خودرو برای تمام ‏بازارهای هدف. کشورهای گوناگون در شرایط آب و هوایی ،اختلاف ارتفاع، فشار و دمای هوا،کیفیت سوخت و استانداردهای آلایندگی ‏با یکدیگر تفاوت های اساسی دارند، در نتیجه این ناهمسانی ها کارخانه سازنده خودرو مجبور است ایسیو یا همان کامپیوتر خودرو را به به صورت کلی و ‏به گونه ای تنظیم کند که با شرایط کشورهای مختلف تطابق و سازگاری داشته باشد‎ ‎و خودرو بتواند از سوخت هایی با کیفیت زیر ‏استاندارد لازم نیز استفاده کند.

از سوی دیگر با اعمال قوانین سختگیرانه مصرف سوخت و استاندارد های آلایندگی روی وسایل نقلیه، ‏ایسیو به ناچار توان موتور را محدود می کند، دنده ها را تا حد امکان سبک و تاخیر دریچه گاز را افزایش می دهد تا مصرف سوخت و ‏آلایندگی کاهش یابد زیرا مصرف سوخت و آلایندگی بالاتر برابر است با افزایش مالیات بر قیمت خودرو و بالطبع بالا رفتن هزینه تولید.

‏یک مثال نزدیک در این زمینه اجرایی شدن استاندارد یورو 4 در کشورمان ایران است. هنگام اجباری شدن این استاندارد خودروسازان ‏برای ارتقای استاندارد خودروهای ساخت داخل از یورو 2 به یورو 4 مجبور شدند با انجام تهمیداتی مانند افزایش دمای موتور، افزایش تاخیر دریچه ‏گاز و اضافه کردن سنسورهای جدید و … این استاندارد ها را پاس کنند. اگرچه این تدابیر حرکت رو به جلو و مثبتی بودند اما در عمل به ‏علت عدم مهیا بودن بستر اصلی و لازمه این تغییر،یعنی سوخت با کیفیت یورو 4 در جایگاه های سوخت کشور باعث بروز ایرادات آزاردهنده در خودروها مانند دمای ‏موتور بالا، ناک، کپ، تاخیر دریچه گاز و … شدند.‏

در استانداردهای امروزی حداقل اکتان سوخت 95 برآورد میشود و با افزودنی ها و مکمل های خاص توسط شرکت های پالایش و تولید بنزین استاندارد آلایندگی یورو 4 تا یورو 6 به عنوان حداقل ها تعیین می شود.
حال تصور بفرمایید در صورتی که باک یک خودروی امروز را با سوخت با عدد اکتان پایین تر از 95 را پر کنیم چه اتفاقی می افتد؟
بهتر است اول به تعریف اکتان بپردازیم، اکتان یعنی مقاومت یک سوخت در برابر اشتعال، بنابراین اعداد اکتان پایین تر یعنی سوخت در محفظه احتراق زودتر منفجر میشود.اکتان بنزین معمولی در ایران 84 تا 87 و بنزین سوپر 88 تا 90 است بنابراین با عدد استاندارد روز تفاوت های چشمگیری دارد.
حال در محفظه احتراق به علت دما، فشار و کمپرس زیاد سوخت با اکتان پایین قبل از جرقه زدن شمع ها در زمان مناسب به سرعت مشتعل شده و تولید یک شعله می کند، اکنون شمع در تایمینگ نامناسب جرقه زده و باز هم یک شعله شکل میگرد و برخورد با شعله قبلی ایجاد صدای ناک می کند که با صدای چق چق مانند همراه است که بسیار مخرب است.
ایسیو خودرو برای مقابله با این مشکل از طریق ناک سنسور خودرو ناک را حس می کند و با محدود کردن توان خودرو سعی در رفع این مشکل دارد اکنون با تعاریف مجدد اکتان سوخت، فشار هوا و دمای هوا میتوان با ریمپ نرم افزاری ایسیو به تمامی مشکلات فوق پایان داد.

آیا ریمپ آسیبی به خودرو یا کامپیوتر آن نمیزند؟

تمامی کاری که ما در فرآیند ریمپ خودرو انجام میدهیم بازنگری در نرم افزار مدیریت موتور‏‎ (engine management software) ‎است ‏و این به خودی خود هیچ آسیبی به خودرو وارد نمی کند زیرا هیچ قطعه فیزیکی از روی خودرو باز یا تعویض نشده است و تمامی تغییرات در محدوده ایمن صورت گرفته اند تا از فشار بیجا بر روی موتور جلوگیری شود.‏توجه بفرمایید در ریمپ ما با نرم افزار و دنیا صفر و یک ها سروکار داریم نه با پردازنده، مقاومت ها و خازن ها، پس تغییرات فیزیکی نیستند.

حال سوال پیش می آید خودرویی که در حالت عادی دچار ناک، کپ کردن، تاخیر دریچه گاز و تقلا برای شتابگیری است دچار ایراد میشود یا خودرویی که با ریمپ نرم افزاری ایسیو و تطابق و کالیبراسیون دقیق با محیط مشکلات آن برطرف شده؟

در مرحله بعد باید به این مسئله توجه کرد که تمامی خودرو های تحت پوشش برای ریمپ بر روی داینومومتر تست و تحت آنالیز و آزمون ‏و خطا قرار گرفته اند.روی داینو تمامی پارامترهای مربوط ‏به موتور خودرو را می توان به صورت زنده ‏‎(real time)‎‏ مشاهده کرد در نتیجه در هر لحظه میتوان تشخیص داد آیا تغییراتی که در ‏حال اعمال بر روی نرم افزار خودرو هستند بهینه اند یا خیر. برای روشن شدن موضوع تغییرات صورت گرفته روی آوانس جرقه ‏زنی شمع ها را مثال میزنیم.
داینومومتر به ما این امکان را می دهد تا در‎ ‎هر لحظه متوجه بشویم تغییر اعمال شده بر آوانس جرقه زنی شمع ها بیش از حد است یا ‏آنقدر کم است که به طور مثال موجب بروز پدیده ناک بشود.این پروسه آزمون و خطا آنقدر تکرار می شود تا به بهینه ترین حالت ممکن‎ (optimum ‎condition) ‎برای راندمان خودرو در تک تک پارمترها دست پیدا کنیم.

علاوه بر موارد ذکر شده خودرو بعد از بیرون رفتن از ‏داینومومتر مورد تست درایو قرار می گیرد و ساعات متمادی با آن رانندگی می شود تا نقاط ضعف احتمالی به خوبی در شرایط واقعی و ‏زمان طولانی تر تست شود.حال به اطلاعات لازم برای تغییر پارامترهای ایسیو به صورت کاملا ایمن دست پیدا کرده ایم به طور مثال ‏میدانیم برای فلان خودرو خاص حد بهینه افزایش آوانس جرقه زنی حداکثر 5 واحد است، نه بیش تر و نه کم تر. البته نکته بعدی که ‏باید بدان توجه کرد این است که پارامتر آوانس جرقه زنی را می توان بیش از این هم روی یک خودرو خاص افزایش داد اما این ‏مسئله منوط به نصب قطعات جانبی (افتر مارکت‎(‎‏ روی خودرو است(مانند نصب هدرز).در واقع تلاش برای بیرون کشیدن توان بیش از ‏حد از موتور نتیجه ای جز افزایش استهلاک خودرو و کاهش راندمان به همراه ندارد زیرا آستانه تحمل هر موتور در یک محدوده خاص ‏تعریف شده است.‏

آیا با ریمپ مشکلی برای گرفتن معاینه فنی پیش نمی آید؟

خیر.اساس احتراق یک موتور براساس نسبت استوکیومتریک یعنی ترکیب 1 گرم سوخت با 14.7 گرم هوا است که به اختصار AFR نامیده میشود:
reaction: 25 O2 + 2 C8H18 → 16 CO2 + 18 H2O + energy

این نسبت ‏هرگز نباید بهم بخورد.در صورتی که میزان ترکیب سوخت به هوا بهم بریزد پیشرانه دچار خام سوزی و یا احتراق زودرس می شود، در نتیجه آلایندگی خودرو افزایش پیدا کرده و موتور نامنظم کار می کند. ما در فرآیند ریمپ نسبت سوخت به هوا و جرقه (spark) شمع ها و مجموعه تزریق سوخت (Fuel injection system) را به بهینه ترین حالت ممکن نزدیک می کنیم، همه پارامترها هماهنگ با یکدیگر تغییر پیدا ‏کرده، نسبت ترکیب سوخت به هوا ثابت نگه داشته می شود و سوخت به طور کامل مشتعل (ignited) و سوزانده (burned) میشود. بنابراین ریمپ تاثیری در ‏افزایش گازهای ‏‎ NOx, HC, CO, CO2‎و به طور کلی آلایندگی خودرو ندارد و کوچک ترین مشکلی در گرفتن معاینه فنی برای خودرو ایجاد نمی کند.

کپی رایت ©:
مطالب فوق به طور اختصاصی برای مرکز ریمپ خودرو ریمپ چیپ ® نوشته شده اند و از لحاظ دقت و صحت محتوا بدون نمونه مشابه در فضای وب هستند.برای نوشتن مقاله فوق زمان زیادی صرف شده بنابراین لطفا در صورت هر گونه کپی برداری یا اقتباس از مطلب فوق ذکر منبع الزامی است.?

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
3 (2 رای)