ریمپ پراید

افزایش شتاب و کشش پراید

ریمپ پراید چیست؟ معرفی و انواع پیشرانه ها

به طور کلی 3 نوع پیشرانه انژکتوری روی خودروهای خانواده پراید نصب شده اند که عبارتند از:

توجه کنید پراید با موتورهای کاربراتوری قابل ریمپ نیست و ریمپ مختص خودروهای انژکتوری است.

موتور معمولی انژکتوری 

موتور HP پلاسکه با بازنگری انجام شده در طراحی منیفولد ورودی، سیستم سوخت رسانی و سر سیلندر ،قدرت خروجی موتور را در حدود 4 اسب بخار افزایش داده است و از 63 اسب بخار به 67 اسب بخار در دور موتور 5500 RPM رسیده است.

موتور M13 یورو 4 در خانواده X100:
در موتور M13 شاهد تغییر طرح مجموعه منیفولد ورودی (پلیمری و یکپارچه)، طرح جدید درب سوپاپ و مجموعه سرسیلندر، تغییر طرح اسبکها و تایپیت های هیدرولیکی، استفاده از کاتالیست و منیفولد خروجی یکپارچه به همراه سنسور اکسیژن دوم (بعد از کاتالیست) و تغییر سپر حرارتی، تغییر طرح پیستون، رینگ و نسبت تراکم (10.5:1)، استفاده از آلترناتور 90 آمپر و تسمه چند شیاره، حذف مسیر آب به مجموعه ورودی هوا، ایجاد مسیر جدید گردش آب بخاری، ایجاد مسیرهای هدایت و تخلیه روغن سرسیلندر به داخل کارتل، تقویت ژورنال های مجموعه میل سوپاپ، نزدیک نمودن شمع موتور به مرکز محفظه احتراق به منظور بهبود فرآیند سوختن مخلوط سوخت و هوا، تغییر طرح مسیر ورودی هوا و محل قرارگیری نازل انژکتور به منظور افزایش راندمان حجمی موتور، تغییر هندسه میل سوپاپ و استفاده از اویل پمپ طرح تیبا هستیم بنابراین ریمپ این پیشرانه کاملا با موتورهای سری قدیم متفاوت است.

پتانسیل پراید برای ریمپ

بسیار خب، در این مقاله میخواهیم به این بپردازیم که ریمپ پراید چیست؟
شتاب اولیه به نسبت مناسب پراید، وزن سبک و از همه مهم تر ایسیوهای استانداردی که روی آن ها نصب شده اند باعث شده پراید خودرو مستعدی برای ریمپ و گرفتن بازخورد مناسب باشد.شاید بپرسید چرا گفتیم ایسیو استاندارد؟
زیرا برخلاف خودروهای ایرانخودرو در خودروهای پراید خبری از ایسیوهای مگنتی مارلی MM8P و ایسیو ساژم SL96 که بسیار قدیمی هستند نیست و به جای آن ها از ایسیوهای استانداردی همچون انواع ایسیوهای ساژم S2000 و والئو S2000 در ریمپ پراید ساژم، بوش 7.9.7.1 در انواع تکسوز، بوش M7.4.11 در انواع دوگانه سوز، زیمنس Sim2k-34 VR در انواع CI1 و CI2 و CI3 و CI5 و CI4 و CI6 (از این دسته بیشتر به عنوان ریپ پراید زیمنس یاد میشود)، زیمنس Sim2k-48 VR در انواع CA و CB استفاده شده است.خواندن (Read) اطلاعات ایسیوهای فوق از راه پورت OBD با سهولت امکان پذیر است و نیازی به باز کردن ایسیو از روی خودرو نیست از سوی دیگر ایسیوهای فوق دارای جداول استاندارد، بهینه و پر تعداد برای ریمپ هستند.البته در این بین نوعی ایسیوهای چینی تحت عنوان SSAT روی خودروهای پراید نصب شده که بازده پایین و عملکرد ضعیفی دارند اما با ریمپ دقیق میتوان نتایج بسیار رضایت بخشی از آن ها به دست آورد.

توجه بفرمایید ایسیو خاصی تحت عنوان LZNF و SLZNF دارای ایرادات بیشمار به دلیل کیفیت بسیار پایین هستند.دلیل عرضه ایسیوهای LZNF از سوی سایپا قیمت تمام شده پایین آن ها است که متعلق به شرکت صاییران هستند.این ایسیو به صورت انحصاری در مجموعه ریمپ چیپ قابل ریمپ است.

در خودروهای پراید با موتور معمولی ریمپ علاوه بر ایجاد شتاب و کشش مناسب ایرادات پر تعداد خودروها را رفع می کند به طور مثال در پرایدهای با ایسیو والئو (Valeo) ریمپ می تواند مشکلاتی از جمله استارت سرد و ناک را کاملا برطرف کند یا در پرایدهای با ایسیو بوش ناک شدید ابتدای حرکت را برطرف کند.علاوه بر این کاهش شدید توان موتور در هنگام استفاده از کولر را با ریمپ میتوان برطرف کرد از سوی دیگر با قدرت و گشتاور بیشتر حاصل شده افت توان خودروهای در دنده های سبکتر کاملا جبران میشوند.

از آن جا که بخش زیادی از ایرادات خودروهای پراید در خودروهای بهینه سازی شده با موتور HP+ رفع شده بیشتر بر روی افزایش گشتاور تولیدی و سپس در درجه بعدی قدرت موتور (HP) تمرکز کرده ایم.توجه بفرمایید گشتاور یعنی قدرت و قدرت معکوس سرعت است بنابراین خودروهای پراید شتاب اولیه مناسبی دارند اما کشش پایینی در دنده های بالاتر دارند که با آزمون و خطای فراوان و استفاده از داینو توانستیم تعادل مناسبی بین این دو آیتم ایجاد کنیم.بعد از ریمپ در خودروهای با موتور HP+ شاهد شتاب، کشش و گشتاور مضاعف در حرکت هستیم، خودرو نرم تر و آرام تر کار میکند، ناک خفیف موتور رفع شده، نسبت سوخت و هوا در بهینه ترین حالت ممکن قرار گرفته اند، کولر اکنون تاثیری در کاهش توان موتور ندارد و خودرو به راحتی سینه کش ها را طی میکند.

در مرحله بعدی به ریمپ خودروهای با موتور M13 یورو 4 میرسیم.شایع ترین مشکل در این خودروها ایراد کپ کردن شدید خودرو به خصوص در دور موتورهای پایین است که با روشن بودن کولر مشکل فوق تشدید میشود و حتی گاهی خودرو خاموش میشود.ایراد سوختن مکرر سنسور اکسیژن دوم، دریافت پارامترهای اشتباه از سنسور اکسیژن اول و مپ سنسور، دمای بسیار بالای موتور که باعث از بین رفتن خاصیت روغن موتور و بروز ایرادات سیم کشی میشود نیز از سایر ایرادات شایع هستند.مشکل اسرار آمیز بعدی گاز نخوردن خودرو بعد از دور موتور 4000 Rpm است بدین صورت که دور موتور و صدای پیشرانه بالا میرود اما تغییری در سرعت و شتاب خودرو حاصل نمیشود و باید دنده را سبک کرد. نیاز به استارت چند باره برای روشن کردن موتور در صبح های سرد نیز یک ایراد آزاردهنده دیگر است.خوشبختانه ایرادات فوق با ریمپ اصولی کاملا برطرف میشوند و از طرف دیگر با توجه به پتانسیل مناسب موتور M13 با وجود بهینه سازی های صورت گرفته روی آن میتوان شتاب فوق العاده ای روی پراید با موتور یورو 4 تجربه کرد و حتی با ماشینای چند لول بالاتر در شتابگیری به رقابت پرداخت.برنامه ریمپ پراید که برای هر خودرو به صورت اختصاصی برنامه نویسی میشود می تواند مشکلاتی را که بسیاری از مصرف کنندگان با آن ها دست و پنجه نرم می کنند و موجب مراجعه مکرر به نمایندگی میشود را رفع کند.

به طور کلی Remapchip ® توانایی ریمپ پراید 131، ریمپ پراید 132، ریمپ پراید 111، ریمپ پراید 141، ریمپ پراید وانت، ریمپ پراید یورو 4، ریمپ پراید نیم انژکتور را با تمامی انواع ایسیوها از راه پورت OBD و بدون باز کردن ایسیو داراست.

افزایش شتاب و کشش پراید

ریمپ پراید توسط ریمپ چیپ ® 

افزایش ملموس شتاب پراید در حالت شتاب اولیه و ثانویه با برنامه نویسی سطح بالا (OBB) روی جداول آوانس جرقه زنی شمع ها (Spark Advance)، پاشش سوخت (Injection)، گشتاور (Torque) و دریچه گاز
افزایش قدرت موتور پراید (10 درصد HP) و گشتاور (Torque) خودرو (13 درصد)
کاهش و رفع کامل کُپ و تاخیر دریچه گاز به خصوص کپ اولیه حرکت و کپ ثانویه 
کاهش دمای بالای موتور به خصوص در مدل های یورو 4 اصلاح کامل Pipe-Line مدیریت سیستم خنک کننده برای جلوگیری از واشر زدن، اصلاح دمای فن ها در حالت دور کند و دور تند و در حالت خاموش بودن خودرو و اصلاح روشن شدن چراغ Stop و تنظیم مجدد پالس های دریافتی و سینگال های ارسالی سنسور دمای آب
کاهش کامل تاثیر سیستم تهویه مطبوع (ایرکاندیشن) بر افت توان خودرو
تطابق دادن کامل پیشرانه با بنزین و سوخت موجود در ایران در هر دو حالت بنزین معمولی و سوپر و در نتیجه رفع ایراد شایع ناک خفیف
اصلاح زاویه Rotation سنسور میل سوپاپ و میل لنگ
بهبود حداکثری شاخص AFR و لامبدا (نسبت استوکیومتریک)
خارج کردن سنسور اکسیژن دوم از حلقه کنترلی در صورت لزوم و یا کاهش حساسیت سنسور اکسیژن برای رفع ایراد کاتالیست
رفع ایراد ناک سنسور و ناک شدید ابتدای حرکت در پراید با ایسیو بوش
رفع ایراد بد کار کردن در هوای سرد
رفع خطای دائم فن و روشن شدن چراغ چک
افزایش کات آف تا سطح ایمن به خصوص در ایسیوهای SSAT
رفع محدودیت سرعت در ایسیوهای زیمنس و SSAT
رفع دنده مرده 
رفع کمبود گشتاور موتور در دنده های سبک تر

? آپشنال تیونینگ پراید:

• افزایش کاتاف پراید تا حد استاندارد برای توزیع گسترده تر نمودار و گراف های قدرت موتور و گشتاور در دور موتورهای مختلف
• تغییر کات آف از Soft Cut-off به Hard Cut-off (کات آف رگباری)
• ایجاد Back fire طبیعی یا با استفاده از قطعات افترمارکت
• ریمپ بر اساس قطعات افترمارکت مانند هدرز و شمع های پیشرفته و … (Exclusive Remap)

⚡️ امکان ریمپ پراید در سه استیج (Stage) متفاوت:

ریمپ شهری (Civic) برای استفاده اقتصادی توام با شتاب و کشش بالا (بیشترین استیج درخواستی ریمپ)

ریمپ بر مبنای لوازم افترمارکت مانند هدرز و کیت مکش هوا (Aggressive)

ریمپ برای شرکت در مسابقات، دریفت، درگ، رالی و سوخت های خاص مانند اتانول (Exclusive)

به طور کلی در مبحث تیونینگ پراید شامل افزایش شتاب پراید، تقویت موتور پراید و غیره بهینه ترین، پربازده ترین و مدرن ترین شیوه ممکن همانا ریمپ pride است.

تاریخچه

اولین نسخه پراید یک خودروی سواری ساب کامپکت (Sub compact) است که توسط سازنده خودروی کره ای کیا (Kia) براساس فورد فستیوا بین مارس 1987 تا ژانویه 2000 و دوباره از سپتامبر 2011 تولید میشد. بین آوریل 2005 تا سپتامبر 2011 کیا پراید با پسوند جدید (New) فروخته شد.

به طور کلی شاکله پراید از فورد فستیوا برگرفته شده که در کره جنوبی و برخی از بازارهای صادراتی فروخته می شود. بین سالهای 2005 تا 2011، New Pride نام تجاری بود که Kia Rio JB در بازارهای صادراتی تحت آن نام فروخته میشد. خودرویی که پراید اورجینال (نه پراید تولیدی سایپا) شناخته میشود تا سال 2011 در مارکت ها فروخت میشد که بر اساس Rio سری UB بود.

همانطور که پیشتر بیان شد کیا پراید همان فورد فستیوا نسل اول است.نسل اول فورد Festiva توسط کمپانی Mazda ژاپن به درخواست شرکت مادر فورد طراحی شده است. نمونه با طراحی مزدا و نمونه 3 در هاچ بک در ژاپن در فوریه سال 1986 تحت نام فورد فستیوا با موتورهای 1.1 و 1.3 لیتری عرضه شد. Festiva از آرایش دیفرانسیل جلو استفاده کرد و مکانیک های آن شامل فرمان Rack and pinion، تعلیق جلو مستقل با استرات، Coil springs و میل تعادل و تعلیق عقب چرخشی  Torsion beam بود. در سال 1989 فورد فستیوا یک فیس لیفت Minor دریافت کرد و Grill ورودی هوا و لنز چراغ های عقب باز طراحی شدند.  فسیتوا سه درب در هنگام معرفی در ژاپن در تیپ های L، L Special، S، Ghia و Canvas ارائه شد.  فورد بازاریابی مارکت ژاپن را برای فستیوا از طریق شبکه نمایندگی Autorama به فروش رساند.  در نمایشگاه Tokyo Motor Show در سال 1986 مدل های GT GT و GT-X با موتور منحصر به فرد 1.3 لیتری Twin-Cam رونمایی شدند که دارای یک کیت بدنه اختصاصی و برجسته بودند و در تاریخ 1 دسامبر 1986 فروششان آغاز شد. تا آن زمان، فستیوا Cargo L (نسخه تجاری) نیز در نسخه های دو یا پنج صندلی اضافه شده بودند.

شروع مونتاژ توسط کیا

در میانه سال 1986 شریک دیگر فورد یعنی کیا موتورز در کره جنوبی تولید فورد فستیوا را تحت لایسنس و عنوان کیا پراید (Pride) آغاز شد. از اواسط سال 1987 برای سال 1988 کیا صادرات پراید را تحت عنوان فورد فستیوا خود را به کانادا آغاز کرد.

فروش در ایالات متحده نیز از اواخر سال 1987 آغاز شد. فورد یک موتور تک چهار سیلندر 1.3 لیتری با نام B3 و سه تریم مختلف یعنی L، L Plus و LX را ارائه کرد.  دو مدل پایه دارای یک گیربکس دستی 4 سرعته Overdrive بودند در حالی که تیپ LX به گیربکس پنج سرعته مجهز بود. یک دور موتور سنج و فرمان هیدرولیک، رینگ های آلیاژی، آینه های برقی، روکش صندلی پارچه ای و یک رادیو کاست AM / FM سایر تجهیزات آن را تشکیل می دهند.  فورد یک بروزرسانی ضاهری (فیس لیفت) را در سال 1990 برای آمریکای شمالی به بازار عرضه کرد. در عین حال، سیستم تحویل سوخت موتور نیز از کاربراتور به تزریق سوخت مستقیم انژکتور تغییر پیدا کرد و گزینه های انتقال قدرت با یک گیربکس دستی 5 سرعته دستی و گیربکس سه سرعته اتوماتیک جایگزین شد. فورد همچنین کمربندهای صندلی جلو را با مدل موتوردار جایگزین کرد و کمربندهای صندلی عقب را به صورت استاندارد نصب کرد. برای سال 1991، مدل های L Plus و LX در تریم GL با یکدیگر ترکیب شدند و یک مدل واحد تشکیل دادند.  فرمان هیدرولیک برای سال 1992 حذف شد و GL دارای رینگ های آلیاژی و پکیج اسپرت شد. مدل نهایی سال 1993 بدون تغییر روی خط تولید ماند.

در طول حیات فورد فستیوا (کیا پراید) در ایالات متحده، Kia حدود 350،000 واحد خودرو را صادر کرد.  توافق با فورد که در تطابق با استراتژی کیا در اواسط دهه 1980 به اجرا درآمد به خلا مدل های ارزان قیمت در بازار را پر کرد و به آرامی از مارک های ژاپنی که مدل های گرانقیمت با حاشیه سود بیشتری می فروختند، پیشی گرفتند. در مقایسه با خودروسازان رقیب ژاپن و همچنین اروپا و آمریکای شمالی، مزیت رقابتی اصلی کیا، نیروی کار ارزان قیمت کره جنوبی بود  که منجر به تولید ماشینهای ارزان قیمت میشد.

رفع ایرادات پراید با ریمپ

مونتاژ توسط سایپا

سایپا، کیا پراید را در ایران تحت لایسنس پراید از سال 1372 (1993) ساخته و پراید از سال 1380 تا 1384 85 درصد داخلی سازی ساخته شده است. از سال 1382، سایپا یک مدل جدید لیفت بک پنج درب جدید بر اساس پراید را طراحی کرد که سایپا 141 نامیده شد ، در حالی که همچنان به فروش نسخه ایرانی پراید تحت نام سایپا صبا GLX (سدان چهار درب)، SAIPA نسیم سفری (استیشن واگن پنج در) و سایپا نسیم DMi (هاچ بک پنج در) است. اولین مدلهایی انژکتوری پراید که در سال 81 توسط سایپا تولید شد دارای سیستم پاشش سوخت MPFI (پاشش سوخت چند نقطه ای) زیمنس که توسط آلمان طراحی شده اند هستند.پرایدهای انژکتور اولیه به دلیل داشتن دلکوی مشابه پرایدهای کاربراتوری به پراید نیم انژکتور معروف هستند.

در مقایسه با این نسخه ها، سایپا 141 بروزرسانی هایی در قسمت عقب شامل چراغ های عقب با طراحی جدید و انحنای لیفت بک بلند تر و طراحی داخلی متفاوت را تجربه کرد. سایپا 141 در ونزوئلا تحت نام Turpial به فروش می رسد.  یکی دیگر یکی از مدل های دیگر تولیدی سایپا 132 است که تولید آن از سال 1387 شروع شد و سایپا از طراحی متفاوتی برای جلو و عقب آن استفاده کرده است. این شرکت در سال 1387 از مدل مفهومی وانت پراید رونمایی کرد که قابلیت حمل 500 کیلوگرم (1100 پوند) بار را داشت. پلتفرم و موتور پراید نیز پایه ای برای تولید مدل های رنو پی.کی (PK) از سال 1379 تا 1384 و New PK از سال 1384 تا 1386 شدند و بدنه مورد استفاده نیز بدنه رنو 5 بود.. در ایران پراید همچنان رایج ترین ماشین مورد استفاده با حدود 40 درصد از وسایل نقلیه در کشور است.

خودروسازی Arab American Vehicles پراید را در قاهره، مصر و سیرکا در سال 1998 تولید کرد.در نهایت همکاران گرامی برای آموزش ریمپ پراید می توانند به بخش تماس با ما مراجعه کنند.

 

این مقاله با عبارات زیر بیشتر سرچ شده است:

ریمپ پراید

ریمپ پراید 131

ریمپ پراید 132

ریمپ پراید 111

ریمپ پراید وانت

ریمپ پراید 141

ریمپ پراید یورو 4

اعلان مرکز تیونینگ خودرو ریمپ چیپ

معرفی ® Remapchip، پیشگام در حوزه ریمپ پیشرفته ایسیو

توجه بفرمایید به علت افزایش مراکز متفرقه ریمَپ که با گذراندن یک دوره کوتاه آموزش ریمپ و خرید پروگرامرهای فیک و یا با سطح تکنولوژی پایین اقدام به ریمپ می کنند به ناچار به ذکر برخی نکات و تفاوت سطح کار ما یعنی ® Remapchip و شرکت های معتبر صرفا جهت شفاف سازی و بدون قصد توهین به همکاران ارجمند میپردازیم:

? علم ریمپ یا ریمپینگ ایسیو نیاز به تجربه و دانش بالای فنی، تسلط به زبان انگلیسی، تسلط به برنامه نویسی شی گرا و زبان های برنامه نویسی مانند اسمبلی، C و … و درک سیستم خودرو و شناخت کامل کامپیوترهای خودرویی مانند ایسیوهای Bosch، Delphi، Siemens، Continental، Denso و میکروهای آن ها مانند ST10F275 و … دارد و عملی هزینه بر برای تیونر به دلیل نیازمندی به تجهیزات پیشرفته محسوب میشود.
بنابراین توانایی انجام ریمپ هر مجموعه با مجموعه دیگر کاملا متفاوت است و به زبان عامیانه کپی کردن یک نرم افزار و سپس انتقال آن به کامپیوتر خودرو نیست.توجه بفرمایید برنامه نویس ارشد (Senior Programmer) تیم ریمپ چیپ به فریم ورک ها و زبان های برنامه نویسی زیر مسلط است:

نرم افزار Winols 4 OLS 502 اصلی ترین نرم افزار ریمپینگ و چیپ تیونینگ خودرو برای یافتن مَپ ها و درایور اصلی خودرو به همراه امکان استفاده از Wide Band
نرم افزار ECM Titanium نرم افزار اصلی پروگرمرهای KESS V2 و K-TAG از شرکت Alientech
نرم افزار Tuner Studio برای Log گرفتن
تسلط به نرم افزارهای چکسام گیری برای ایسیوهای خاص مانند LZNF، SLZNF و SSAT No Flash
طراحی ایسیوهای ادجاست و استندالون
زبان برنامه نویسی تخصصی HAX بر پایه کدنویسی ویژوال نود بیس Stencyl (توجه زبان برنامه نویسی HAX با اعداد hex متفاوت است.)

زبان برنامه نویسی خانواده C شامل C++ و #C در محیط های Xamarin و Visual Studio
آشنایی با OpenGL و DirectX و مفاهیم Quaternion

زبان برنامه نویسی جاوا به صورت Native و در پلتفرم اندروید در محیط Android studio و Eclipse
زبان برنامه نویسی پایتون
موتور بازی سازی Unity 3d
موتور بازی سازی Unreal Engine 4 و UDK و سیستم نود بیس BluePrint، سیستم Mattine و Cascade
موتور بازی سازی Cry Engine

موتورهای بازی سازی Gamesalad، Construct 2، Godot engine، stencyl، Fusion builder
نرم افزار Anime Studio، Toon Boom Harmony، Spine، Spriter در حوزه انیمیشن
تسلط به HTML5 برای وب
تسلط به CSS3 برای وب
تسلط به PHP و ASP.Net
تسلط به CMS های Wordpress، Joomla، Drupal و Woocommerce در دنیای E-Commerce
تسلط به فریم ورک های Bootstrap، Ajax، JQuery، Angular JS

?بسیار پیش می آید که افراد در یک مغازه تنظیم موتور (تون آپ) یا باطری سازی با گذراندن یک دوره کلاس های چند روزه و فشرده و سپس خریداری دستگاه های غیر تخصصی مانند نگار خودرو اقدام به ریمپ خودرو می کنند که نتیجه آن این است که نه تنها تغییری در عملکرد خودرو حاصل نمیشود بلکه مصرف سوخت به طرز چشمگیری افزایش یافته یا باعث آسیب جدی به خودرو می شوند.

در دستگاه های فوق به طور مثال آوانس جرقه شمع ها و پاشش سوخت و تعدادی پارامتر ساده با فشردن یک دکمه تحت عنوان افزایش شتاب (!) چند واحد و به صورت روتین افزایش پیدا می کند و دیگر توجهی به شرایط حال خودرو نمی شود، عمل فوق ممکن است مقداری به شتاب و کشش خودرو به صورت غیر اصولی کمک کند اما هدف ما همیشه افزایش شتاب و کشش نیست بلکه ادجست و کالیبره دقیق فریمور برای کسب بهترین عملکرد است.

طبق تست هایی که با یکی از دستگاه های فوق داشتیم خودرو بعد از انجام عمل اتوماتیک فوق دچار لرزش و ناک شد.
در ریمپ ایسیو پیشرفته با مَپ های خاص مانند جدول شارژ کوئل، جداول Throttle position، جداول Injection correction در ایسیوهای ایزیو، جداول Full Load Enrichment در ایسیوهای دلفی و … روبرو هستیم.
ریمپ یک علم جدا و به روز است نه یک عمل جانبی در کنار خدمات برق و انژکتور خودرو!

? ریمپ ایسیو بهینه سازی، ادجست (Adjust) و کالیبره (Calibration) پیشرفته نرم افزار خودرو است که توسط شرکت های تیونینگ مطرح دنیا مانند M Power، AMG، Brabus، Haman و … برای ارتقا عملکرد خودرو استفاده میشود بنابراین نیازمند ابزار، دستگاه ها و نرم افزارهای پیشرفته روز دنیا مانند نرم افزار اصلی Winols است.

?هزینه تهیه تجهیزات فوق بسیار گران است و با ارزهای دلار، پوند و یورو به سختی و با گذراندن مراحل دشوار ترخیص از گمرک وارد می شوند به علت تحریم های سفت و سخت بین المللی وارد شدند بنابراین تجهیزاتی که در مجموعه ریمپ چیپ استفاده می شوند یکبار دیگر تفاوت کار را با مراکز متفرقه و یا تازه تاسیس نشان میدهند.

? در پایان به ذکر برخی از تجهیزات تخصصی و توانایی های انحصاری مجموعه Remapchip در حوزه ریمپ ایسیو و چیپ تیونینگ اشاره می کنیم:

 

 

? پروگرامر پیشرفته KESS V2 Master version به همراه تمام درایورها و  Add-One ها

یک پروگرامر پریمیوم و پیشرفته از شرکت با سابقه ایتالیایی Alientech که پیشینه طولانی در حوزه ریمپ و چیپ تیونینگ خودروهای سنگین تجاری مانند کامیون ها، تراک ها، اتوبوس ها، ماشین آلات راه سازی، انواع موتورهای سنگین،جت اسکی و را … دارد.
پروگرامر فوق امکان نوشتن، خواندن و پروگرام اطلاعات کامپیوتر خودرو را از راه پورت OBD (پورت دیاگ) داراست.لایسنس ها و درایورهای پروگرامر فوق به طور مداوم آپدیت می شوند و بدین ترتیب امکان ساپورت وسایل نقلیه بیشتری مهیا می شود.

پروگرامر فوق در حال حاضر قیمتی در حدود 13 هزار دلار برای نسخه های Full دارد که با خریداری و تهیه ماژول های خاص مانند ماژول ریمپ نیسان ماکسیما با ایسیو هیتاچی (Hitachi) و آپدیت های سالیانه قیمت تمام شده پروگرامر فوق 23 هزار دلار (با جمع هزینه های گمرک حدودا 260 میلیون تومان) است.همچنین باید توجه داشت پروگرامر فوق آنلاین است و در صورتی که شرکت تیونینگ مورد نظر وریفای نشده باشد امکان ارائه خدمات برای آن وجود ندارد.

مجموعه ریمپ چیپ با همکاری مجموعه اسپید چیپ پروگرامر فوق را ابتیاع نموده و جهت صحت این مدعی میتوان به این مورد اشاره کرد که ریمپ برخی خودروهای روز مانند انواع بنز، ب.ام.و، آئودی، فورد و … صرفا با پروگرامر فوق قابل انجام است زیرا پروگرامرهای ایرانی صرفا قابلیت ریمپ خودروهای ایرانی، تعدادی از خودروهای چینی و برخی از خودروهای خانواده کیا- هیوندای را دارا هستند.

نکته: در دنیای فناوری و کامپیوتر همیشه نسخه های کپی، فیک (Fake) یا کلون (Clone) از یک ابزار وجود دارد.نسخه غیر اصلی و چینی دستگاه فوق در نسخه های مختلف و تحت عنوان برد سبز (Green PCB)، برد قرمز (Red PCB) و برد بنفش (Purple PCB EU) با قیمت بسیار ناچیز وجود دارد که کارایی مشابه دستگاه KESS اصلی دارد.

نکته در اینجاست که کامپیوتر برخی خودروها گران قیمت است یا دارای پیچیدگی های نرم افزاری یا قفل های مختلف است به طور مثال های خودروهای خانواده ب.ام.و (B.M.W) آلمان دارای سیستم ISN هستند، برخی از خودروهای چینی دارای قفل نرم افزاری 9B 00 هستند و یا خودروهای خانواده تویوتا و لکسوس با کامپیوترهای Denso به صورت آنلاین به مراکز کمپانی مادر کانکت شده و سپس می توان عمل ریمپ آن ها را با سهولت و به صورت اصولی انجام داد.

بنابراین با انجام ریمپ توسط دستگاه های فوق ممکن است نرم افزار خودرو در مواردی تخریب شود، کد سوییچ خودرو به اصطلاح پریده شود و یا خودرو دیگر روشن نشود بنابراین به هیچ وجه نباید روی ریمپ با دستگاه های فیک و غیر اصلی فوق ریسک کرد.

 

دستگاه KESS V2

? پروگرامر پیشرفته K-TAG به عنوان مکمل KESS

در برخی وسایل نقلیه خاص ایسیو یا کامپیوتر خودرو به ما اجازه دسترسی های (Permission) های خاص از راه پورت دیاگ یا همان پورت OBD را نمیدهد و یا به علت قدیمی بودن ایسیو خودرو از استانداردهای پورت های عیب یابی (Diagnosis) پشتیبانی نمی کند در نتیجه پروگرام از راه J-Tag یا K-tag و کابل های ISP جدید بسیار کمک کننده است.

 

پروگرامر K-TAG ریمپ چیپ و اسپید چیپ

پروگرامر DIMSPORT ایتالیا ?

دستگاه فوق درحوزه خودروهای سنگین حرف اول و آخر را میزند و پشتیبانی دستگاه فوق از ایسیوهای متخلف بسیار درخور توجه هست و حتی ایسیو خودروهای قدیمی با کمک پشتیبانی این شرکت به خوبی اضافه می شوند.از نقاط قوت این پروگرامر امکان خواندن اطلاعات خودروهای خاص مانند انواع مختلف برند VOLVO از راه Pin-Out و بدون باز کردن بدنه ایسیو است در حالی که پروگرمرهای مشابه برای این عمل نیازمند باز کردن بدنه ایسیو هستند.پشتیبانی کامل از شبکه های CAN و K-Line نیز از دیگر نکات مثبت است.
همچنین پروگرامر فوق کامل ترین پروگرامر حال حاضر در حوزه ریمپ خودرو سنگین محسوب میشود.

در این بین دیوایس های GENIUS و TRASDATA ساپورت کاملی از کلیه خودروهای تجاری و کار به عمل می آورند.تنها نقطه ضعف دستگاه فوق قیمت فوق العاده گران و ماژول های هزینه بر دستگاه است همچنین دستگاه فوق کارکرد آنلاین داشته و لایسنس های گوناگونی دارد. در نهایت نرم افزار EVO-RACE برای پیدا کردن بهینه و با سهولت جداول و ماتریس های هگزادسیمال فریمور ایسیو بسیار کمک کننده است.
هزینه ابتیاع دستگاه فوق در حال حاضر با تمام ماژول ها حدودا 280 میلیون تومان است و هنوز نسخه فیکی از این دستگاه تولید نشده است.دستگاه فوق تحت مالکیت مجموعه قرار دارد و بنابراین امکان ریمپ خودروهای بسیار خاص مانند انواع فورد موستانگ، کامیون های خاص ولو و … با پروگرامر فوق وجود دارد.

 

پروگرامر Dimsport

پروگرامر خاص و پیشرفته BITBOX که در واقع نوعی ECU reflash software است.

BitBox – یک باکس نرم افزاری پیشرفهت است که امکان شناسایی ، خواندن و نوشتن واحدهای کنترل حافظه داخلی فلش را برای اهداف مختلف فراهم می کند. نرم افزار با ECU از طریق شبکه های پیشرفته CAN و K-line با استفاده از آداپتورهای J2534 Pass-thru یا اترنت (Ethernet) برای رد و بدل داده ارتباط برقرار می کند.

بسته نرم افزاری شامل دانگل محبوب سنس لاک است و یک پوسته برنامه با مجموعه ای از ماژول های افزونه – نرم افزار است.همچنین این پروگرامر از نرم افزار BitEdit به عنوان بستر اجرایی خود استفاده می کند.

بیت باکس به طور معمول بر روی ایسیوهای خاصی مانور میدهد که پروگرامرهای دیگر معمولا روی آن ها تمرکز نمی کنند در نتیجه لایسنس های خاص و بسیار گران قیمتی دارد. همچنین بیت باکس امکان ریمپ ایسیوهای Denso و موتورسیکلت ها را به خوبی به تیونر ارائه می کند.

پروگرامر بیت باکس

از دیگر تجهیزات تخصصی مجموعه می توان به آیتم های زیر اشاره کرد:

⭕ PCM Flash 

⭕ Multiflasher

⭕ ChipLoader 2 (بهترین پروگرامر در حوزه ریمپ خودرو چینی)

⭕ Combiloader

دانگل ها:

⭕ Open Port 2 dongle

⭕ J2534 Pro 

⭕ Dialink

 

پاسخگویی به برخی از سوالات متداول شما در حوزه ریمپ

شما میتوانید با مراجعه به بخش “سوالات متداول” پاسخ تمامی سوالات خود را در حوزه ریمپ ایسیو پیدا کنید اما با این وجود به برخی از موارد اصلی اشاره می کنیم:

چرا خود کارخانه خودرو را ریمپ نکرده است؟

بیش ترین سوالی که تا به حال از ما پرسیده شده همین سوال است.چرا اگر ریمپ خوب است کمپانی سازنده ‏خودرو را ریمپ نکرده است؟
پاسخ به این سوال پیچیده نیست اما در ذیل به تعدادی از واضح ترین دلایل آن اشاره می کنیم.‏
کمپانی های سازنده خودرو، محصول خود را به صورت تولید انبوه در سرتاسر جهان به فروش می رسانند به عبارتی یک خودرو برای تمام ‏بازارهای هدف. کشورهای گوناگون در شرایط آب و هوایی ،اختلاف ارتفاع، فشار و دمای هوا،کیفیت سوخت و استانداردهای آلایندگی ‏با یکدیگر تفاوت های اساسی دارند، در نتیجه این ناهمسانی ها کارخانه سازنده خودرو مجبور است ایسیو یا همان کامپیوتر خودرو را به به صورت کلی و ‏به گونه ای تنظیم کند که با شرایط کشورهای مختلف تطابق و سازگاری داشته باشد‎ ‎و خودرو بتواند از سوخت هایی با کیفیت زیر ‏استاندارد لازم نیز استفاده کند.

از سوی دیگر با اعمال قوانین سختگیرانه مصرف سوخت و استاندارد های آلایندگی روی وسایل نقلیه، ‏ایسیو به ناچار توان موتور را محدود می کند، دنده ها را تا حد امکان سبک و تاخیر دریچه گاز را افزایش می دهد تا مصرف سوخت و ‏آلایندگی کاهش یابد زیرا مصرف سوخت و آلایندگی بالاتر برابر است با افزایش مالیات بر قیمت خودرو و بالطبع بالا رفتن هزینه تولید.

‏یک مثال نزدیک در این زمینه اجرایی شدن استاندارد یورو 4 در کشورمان ایران است. هنگام اجباری شدن این استاندارد خودروسازان ‏برای ارتقای استاندارد خودروهای ساخت داخل از یورو 2 به یورو 4 مجبور شدند با انجام تهمیداتی مانند افزایش دمای موتور، افزایش تاخیر دریچه ‏گاز و اضافه کردن سنسورهای جدید و … این استاندارد ها را پاس کنند. اگرچه این تدابیر حرکت رو به جلو و مثبتی بودند اما در عمل به ‏علت عدم مهیا بودن بستر اصلی و لازمه این تغییر،یعنی سوخت با کیفیت یورو 4 در جایگاه های سوخت کشور باعث بروز ایرادات آزاردهنده در خودروها مانند دمای ‏موتور بالا، ناک، کپ، تاخیر دریچه گاز و … شدند.‏

در استانداردهای امروزی حداقل اکتان سوخت 95 برآورد میشود و با افزودنی ها و مکمل های خاص توسط شرکت های پالایش و تولید بنزین استاندارد آلایندگی یورو 4 تا یورو 6 به عنوان حداقل ها تعیین می شود.
حال تصور بفرمایید در صورتی که باک یک خودروی امروز را با سوخت با عدد اکتان پایین تر از 95 را پر کنیم چه اتفاقی می افتد؟
بهتر است اول به تعریف اکتان بپردازیم، اکتان یعنی مقاومت یک سوخت در برابر اشتعال، بنابراین اعداد اکتان پایین تر یعنی سوخت در محفظه احتراق زودتر منفجر میشود.اکتان بنزین معمولی در ایران 84 تا 87 و بنزین سوپر 88 تا 90 است بنابراین با عدد استاندارد روز تفاوت های چشمگیری دارد.
حال در محفظه احتراق به علت دما، فشار و کمپرس زیاد سوخت با اکتان پایین قبل از جرقه زدن شمع ها در زمان مناسب به سرعت مشتعل شده و تولید یک شعله می کند، اکنون شمع در تایمینگ نامناسب جرقه زده و باز هم یک شعله شکل میگرد و برخورد با شعله قبلی ایجاد صدای ناک می کند که با صدای چق چق مانند همراه است که بسیار مخرب است.
ایسیو خودرو برای مقابله با این مشکل از طریق ناک سنسور خودرو ناک را حس می کند و با محدود کردن توان خودرو سعی در رفع این مشکل دارد اکنون با تعاریف مجدد اکتان سوخت، فشار هوا و دمای هوا میتوان با ریمپ نرم افزاری ایسیو به تمامی مشکلات فوق پایان داد.

آیا ریمپ آسیبی به خودرو یا کامپیوتر آن نمیزند؟

تمامی کاری که ما در فرآیند ریمپ خودرو انجام میدهیم بازنگری در نرم افزار مدیریت موتور‏‎ (engine management software) ‎است ‏و این به خودی خود هیچ آسیبی به خودرو وارد نمی کند زیرا هیچ قطعه فیزیکی از روی خودرو باز یا تعویض نشده است و تمامی تغییرات در محدوده ایمن صورت گرفته اند تا از فشار بیجا بر روی موتور جلوگیری شود.‏توجه بفرمایید در ریمپ ما با نرم افزار و دنیا صفر و یک ها سروکار داریم نه با پردازنده، مقاومت ها و خازن ها، پس تغییرات فیزیکی نیستند.

حال سوال پیش می آید خودرویی که در حالت عادی دچار ناک، کپ کردن، تاخیر دریچه گاز و تقلا برای شتابگیری است دچار ایراد میشود یا خودرویی که با ریمپ نرم افزاری ایسیو و تطابق و کالیبراسیون دقیق با محیط مشکلات آن برطرف شده؟

در مرحله بعد باید به این مسئله توجه کرد که تمامی خودرو های تحت پوشش برای ریمپ بر روی داینومومتر تست و تحت آنالیز و آزمون ‏و خطا قرار گرفته اند.روی داینو تمامی پارامترهای مربوط ‏به موتور خودرو را می توان به صورت زنده ‏‎(real time)‎‏ مشاهده کرد در نتیجه در هر لحظه میتوان تشخیص داد آیا تغییراتی که در ‏حال اعمال بر روی نرم افزار خودرو هستند بهینه اند یا خیر. برای روشن شدن موضوع تغییرات صورت گرفته روی آوانس جرقه ‏زنی شمع ها را مثال میزنیم.
داینومومتر به ما این امکان را می دهد تا در‎ ‎هر لحظه متوجه بشویم تغییر اعمال شده بر آوانس جرقه زنی شمع ها بیش از حد است یا ‏آنقدر کم است که به طور مثال موجب بروز پدیده ناک بشود.این پروسه آزمون و خطا آنقدر تکرار می شود تا به بهینه ترین حالت ممکن‎ (optimum ‎condition) ‎برای راندمان خودرو در تک تک پارمترها دست پیدا کنیم.

علاوه بر موارد ذکر شده خودرو بعد از بیرون رفتن از ‏داینومومتر مورد تست درایو قرار می گیرد و ساعات متمادی با آن رانندگی می شود تا نقاط ضعف احتمالی به خوبی در شرایط واقعی و ‏زمان طولانی تر تست شود.حال به اطلاعات لازم برای تغییر پارامترهای ایسیو به صورت کاملا ایمن دست پیدا کرده ایم به طور مثال ‏میدانیم برای فلان خودرو خاص حد بهینه افزایش آوانس جرقه زنی حداکثر 5 واحد است، نه بیش تر و نه کم تر. البته نکته بعدی که ‏باید بدان توجه کرد این است که پارامتر آوانس جرقه زنی را می توان بیش از این هم روی یک خودرو خاص افزایش داد اما این ‏مسئله منوط به نصب قطعات جانبی (افتر مارکت‎(‎‏ روی خودرو است(مانند نصب هدرز).در واقع تلاش برای بیرون کشیدن توان بیش از ‏حد از موتور نتیجه ای جز افزایش استهلاک خودرو و کاهش راندمان به همراه ندارد زیرا آستانه تحمل هر موتور در یک محدوده خاص ‏تعریف شده است.‏

آیا با ریمپ مشکلی برای گرفتن معاینه فنی پیش نمی آید؟

خیر.اساس احتراق یک موتور براساس نسبت استوکیومتریک یعنی ترکیب 1 گرم سوخت با 14.7 گرم هوا است که به اختصار AFR نامیده میشود:
reaction: 25 O2 + 2 C8H18 → 16 CO2 + 18 H2O + energy

این نسبت ‏هرگز نباید بهم بخورد.در صورتی که میزان ترکیب سوخت به هوا بهم بریزد پیشرانه دچار خام سوزی و یا احتراق زودرس می شود، در نتیجه آلایندگی خودرو افزایش پیدا کرده و موتور نامنظم کار می کند. ما در فرآیند ریمپ نسبت سوخت به هوا و جرقه (spark) شمع ها و مجموعه تزریق سوخت (Fuel injection system) را به بهینه ترین حالت ممکن نزدیک می کنیم، همه پارامترها هماهنگ با یکدیگر تغییر پیدا ‏کرده، نسبت ترکیب سوخت به هوا ثابت نگه داشته می شود و سوخت به طور کامل مشتعل (ignited) و سوزانده (burned) میشود. بنابراین ریمپ تاثیری در ‏افزایش گازهای ‏‎ NOx, HC, CO, CO2‎و به طور کلی آلایندگی خودرو ندارد و کوچک ترین مشکلی در گرفتن معاینه فنی برای خودرو ایجاد نمی کند.

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
5 (7 رای)