ریمپ پراید

افزایش شتاب و کشش پراید

ریمپ پراید چیست؟ معرفی و انواع پیشرانه ها

به طور کلی 3 نوع پیشرانه انژکتوری روی خودروهای خانواده پراید نصب شده اند که عبارتند از:

توجه کنید پراید با موتورهای کاربراتوری قابل ریمپ نیست و ریمپ مختص خودروهای انژکتوری است.

موتور معمولی انژکتوری 

موتور HP پلاسکه با بازنگری انجام شده در طراحی منیفولد ورودی، سیستم سوخت رسانی و سر سیلندر ،قدرت خروجی موتور را در حدود 4 اسب بخار افزایش داده است و از 63 اسب بخار به 67 اسب بخار در دور موتور 5500 RPM رسیده است.

موتور M13 یورو 4 در خانواده X100:
در موتور M13 شاهد تغییر طرح مجموعه منیفولد ورودی (پلیمری و یکپارچه)، طرح جدید درب سوپاپ و مجموعه سرسیلندر، تغییر طرح اسبکها و تایپیت های هیدرولیکی، استفاده از کاتالیست و منیفولد خروجی یکپارچه به همراه سنسور اکسیژن دوم (بعد از کاتالیست) و تغییر سپر حرارتی، تغییر طرح پیستون، رینگ و نسبت تراکم (10.5:1)، استفاده از آلترناتور 90 آمپر و تسمه چند شیاره، حذف مسیر آب به مجموعه ورودی هوا، ایجاد مسیر جدید گردش آب بخاری، ایجاد مسیرهای هدایت و تخلیه روغن سرسیلندر به داخل کارتل، تقویت ژورنال های مجموعه میل سوپاپ، نزدیک نمودن شمع موتور به مرکز محفظه احتراق به منظور بهبود فرآیند سوختن مخلوط سوخت و هوا، تغییر طرح مسیر ورودی هوا و محل قرارگیری نازل انژکتور به منظور افزایش راندمان حجمی موتور، تغییر هندسه میل سوپاپ و استفاده از اویل پمپ طرح تیبا هستیم بنابراین ریمپ این پیشرانه کاملا با موتورهای سری قدیم متفاوت است.

پتانسیل پراید برای ریمپ

بسیار خب، در این مقاله میخواهیم به این بپردازیم که ریمپ پراید چیست؟
شتاب اولیه به نسبت مناسب پراید، وزن سبک و از همه مهم تر ایسیوهای استانداردی که روی آن ها نصب شده اند باعث شده پراید خودرو مستعدی برای ریمپ و گرفتن بازخورد مناسب باشد.شاید بپرسید چرا گفتیم ایسیو استاندارد؟
زیرا برخلاف خودروهای ایرانخودرو در خودروهای پراید خبری از ایسیوهای مگنتی مارلی MM8P و ایسیو ساژم SL96 که بسیار قدیمی هستند نیست و به جای آن ها از ایسیوهای استانداردی همچون انواع ایسیوهای ساژم S2000 و والئو S2000 در ریمپ پراید ساژم، بوش 7.9.7.1 در انواع تکسوز، بوش M7.4.11 در انواع دوگانه سوز، زیمنس Sim2k-34 VR در انواع CI1 و CI2 و CI3 و CI5 و CI4 و CI6 (از این دسته بیشتر به عنوان ریپ پراید زیمنس یاد میشود)، زیمنس Sim2k-48 VR در انواع CA و CB استفاده شده است.خواندن (Read) اطلاعات ایسیوهای فوق از راه پورت OBD با سهولت امکان پذیر است و نیازی به باز کردن ایسیو از روی خودرو نیست از سوی دیگر ایسیوهای فوق دارای جداول استاندارد، بهینه و پر تعداد برای ریمپ هستند.البته در این بین نوعی ایسیوهای چینی تحت عنوان SSAT روی خودروهای پراید نصب شده که بازده پایین و عملکرد ضعیفی دارند اما با ریمپ دقیق میتوان نتایج بسیار رضایت بخشی از آن ها به دست آورد.

توجه بفرمایید ایسیو خاصی تحت عنوان LZNF و SLZNF دارای ایرادات بیشمار به دلیل کیفیت بسیار پایین هستند.دلیل عرضه ایسیوهای LZNF از سوی سایپا قیمت تمام شده پایین آن ها است که متعلق به شرکت صاییران هستند.این ایسیو به صورت انحصاری در مجموعه ریمپ چیپ قابل ریمپ است.

در خودروهای پراید با موتور معمولی ریمپ علاوه بر ایجاد شتاب و کشش مناسب ایرادات پر تعداد خودروها را رفع می کند به طور مثال در پرایدهای با ایسیو والئو (Valeo) ریمپ می تواند مشکلاتی از جمله استارت سرد و ناک را کاملا برطرف کند یا در پرایدهای با ایسیو بوش ناک شدید ابتدای حرکت را برطرف کند.علاوه بر این کاهش شدید توان موتور در هنگام استفاده از کولر را با ریمپ میتوان برطرف کرد از سوی دیگر با قدرت و گشتاور بیشتر حاصل شده افت توان خودروهای در دنده های سبکتر کاملا جبران میشوند.

از آن جا که بخش زیادی از ایرادات خودروهای پراید در خودروهای بهینه سازی شده با موتور HP+ رفع شده بیشتر بر روی افزایش گشتاور تولیدی و سپس در درجه بعدی قدرت موتور (HP) تمرکز کرده ایم.توجه بفرمایید گشتاور یعنی قدرت و قدرت معکوس سرعت است بنابراین خودروهای پراید شتاب اولیه مناسبی دارند اما کشش پایینی در دنده های بالاتر دارند که با آزمون و خطای فراوان و استفاده از داینو توانستیم تعادل مناسبی بین این دو آیتم ایجاد کنیم.بعد از ریمپ در خودروهای با موتور HP+ شاهد شتاب، کشش و گشتاور مضاعف در حرکت هستیم، خودرو نرم تر و آرام تر کار میکند، ناک خفیف موتور رفع شده، نسبت سوخت و هوا در بهینه ترین حالت ممکن قرار گرفته اند، کولر اکنون تاثیری در کاهش توان موتور ندارد و خودرو به راحتی سینه کش ها را طی میکند.

در مرحله بعدی به ریمپ خودروهای با موتور M13 یورو 4 میرسیم.شایع ترین مشکل در این خودروها ایراد کپ کردن شدید خودرو به خصوص در دور موتورهای پایین است که با روشن بودن کولر مشکل فوق تشدید میشود و حتی گاهی خودرو خاموش میشود.ایراد سوختن مکرر سنسور اکسیژن دوم، دریافت پارامترهای اشتباه از سنسور اکسیژن اول و مپ سنسور، دمای بسیار بالای موتور که باعث از بین رفتن خاصیت روغن موتور و بروز ایرادات سیم کشی میشود نیز از سایر ایرادات شایع هستند.مشکل اسرار آمیز بعدی گاز نخوردن خودرو بعد از دور موتور 4000 Rpm است بدین صورت که دور موتور و صدای پیشرانه بالا میرود اما تغییری در سرعت و شتاب خودرو حاصل نمیشود و باید دنده را سبک کرد. نیاز به استارت چند باره برای روشن کردن موتور در صبح های سرد نیز یک ایراد آزاردهنده دیگر است.خوشبختانه ایرادات فوق با ریمپ اصولی کاملا برطرف میشوند و از طرف دیگر با توجه به پتانسیل مناسب موتور M13 با وجود بهینه سازی های صورت گرفته روی آن میتوان شتاب فوق العاده ای روی پراید با موتور یورو 4 تجربه کرد و حتی با ماشینای چند لول بالاتر در شتابگیری به رقابت پرداخت.برنامه ریمپ پراید که برای هر خودرو به صورت اختصاصی برنامه نویسی میشود می تواند مشکلاتی را که بسیاری از مصرف کنندگان با آن ها دست و پنجه نرم می کنند و موجب مراجعه مکرر به نمایندگی میشود را رفع کند.

به طور کلی Remapchip ® توانایی ریمپ پراید 131، ریمپ پراید 132، ریمپ پراید 111، ریمپ پراید 141، ریمپ پراید وانت، ریمپ پراید یورو 4، ریمپ پراید نیم انژکتور را با تمامی انواع ایسیوها از راه پورت OBD و بدون باز کردن ایسیو داراست.

افزایش شتاب و کشش پراید

ریمپ پراید توسط ریمپ چیپ ® 

افزایش ملموس شتاب پراید در حالت شتاب اولیه و ثانویه با برنامه نویسی سطح بالا (OBB) روی جداول آوانس جرقه زنی شمع ها (Spark Advance)، پاشش سوخت (Injection)، گشتاور (Torque) و دریچه گاز
افزایش قدرت موتور پراید (10 درصد HP) و گشتاور (Torque) خودرو (13 درصد)
کاهش و رفع کامل کُپ و تاخیر دریچه گاز به خصوص کپ اولیه حرکت و کپ ثانویه 
کاهش دمای بالای موتور به خصوص در مدل های یورو 4 اصلاح کامل Pipe-Line مدیریت سیستم خنک کننده برای جلوگیری از واشر زدن، اصلاح دمای فن ها در حالت دور کند و دور تند و در حالت خاموش بودن خودرو و اصلاح روشن شدن چراغ Stop و تنظیم مجدد پالس های دریافتی و سینگال های ارسالی سنسور دمای آب
کاهش کامل تاثیر سیستم تهویه مطبوع (ایرکاندیشن) بر افت توان خودرو
تطابق دادن کامل پیشرانه با بنزین و سوخت موجود در ایران در هر دو حالت بنزین معمولی و سوپر و در نتیجه رفع ایراد شایع ناک خفیف
اصلاح زاویه Rotation سنسور میل سوپاپ و میل لنگ
بهبود حداکثری شاخص AFR و لامبدا (نسبت استوکیومتریک)
خارج کردن سنسور اکسیژن دوم از حلقه کنترلی در صورت لزوم و یا کاهش حساسیت سنسور اکسیژن برای رفع ایراد کاتالیست
رفع ایراد ناک سنسور و ناک شدید ابتدای حرکت در پراید با ایسیو بوش
رفع ایراد بد کار کردن در هوای سرد
رفع خطای دائم فن و روشن شدن چراغ چک
افزایش کات آف تا سطح ایمن به خصوص در ایسیوهای SSAT
رفع محدودیت سرعت در ایسیوهای زیمنس و SSAT
رفع دنده مرده 
رفع کمبود گشتاور موتور در دنده های سبک تر

? آپشنال تیونینگ پراید:

• افزایش کاتاف پراید تا حد استاندارد برای توزیع گسترده تر نمودار و گراف های قدرت موتور و گشتاور در دور موتورهای مختلف
• تغییر کات آف از Soft Cut-off به Hard Cut-off (کات آف رگباری)
• ایجاد Back fire طبیعی یا با استفاده از قطعات افترمارکت
• ریمپ بر اساس قطعات افترمارکت مانند هدرز و شمع های پیشرفته و … (Exclusive Remap)

⚡️ امکان ریمپ پراید در سه استیج (Stage) متفاوت:

ریمپ شهری (Civic) برای استفاده اقتصادی توام با شتاب و کشش بالا (بیشترین استیج درخواستی ریمپ)

ریمپ بر مبنای لوازم افترمارکت مانند هدرز و کیت مکش هوا (Aggressive)

ریمپ برای شرکت در مسابقات، دریفت، درگ، رالی و سوخت های خاص مانند اتانول (Exclusive)

به طور کلی در مبحث تیونینگ پراید شامل افزایش شتاب پراید، تقویت موتور پراید و غیره بهینه ترین، پربازده ترین و مدرن ترین شیوه ممکن همانا ریمپ pride است.

تاریخچه

اولین نسخه پراید یک خودروی سواری ساب کامپکت (Sub compact) است که توسط سازنده خودروی کره ای کیا (Kia) براساس فورد فستیوا بین مارس 1987 تا ژانویه 2000 و دوباره از سپتامبر 2011 تولید میشد. بین آوریل 2005 تا سپتامبر 2011 کیا پراید با پسوند جدید (New) فروخته شد.

به طور کلی شاکله پراید از فورد فستیوا برگرفته شده که در کره جنوبی و برخی از بازارهای صادراتی فروخته می شود. بین سالهای 2005 تا 2011، New Pride نام تجاری بود که Kia Rio JB در بازارهای صادراتی تحت آن نام فروخته میشد. خودرویی که پراید اورجینال (نه پراید تولیدی سایپا) شناخته میشود تا سال 2011 در مارکت ها فروخت میشد که بر اساس Rio سری UB بود.

همانطور که پیشتر بیان شد کیا پراید همان فورد فستیوا نسل اول است.نسل اول فورد Festiva توسط کمپانی Mazda ژاپن به درخواست شرکت مادر فورد طراحی شده است. نمونه با طراحی مزدا و نمونه 3 در هاچ بک در ژاپن در فوریه سال 1986 تحت نام فورد فستیوا با موتورهای 1.1 و 1.3 لیتری عرضه شد. Festiva از آرایش دیفرانسیل جلو استفاده کرد و مکانیک های آن شامل فرمان Rack and pinion، تعلیق جلو مستقل با استرات، Coil springs و میل تعادل و تعلیق عقب چرخشی  Torsion beam بود. در سال 1989 فورد فستیوا یک فیس لیفت Minor دریافت کرد و Grill ورودی هوا و لنز چراغ های عقب باز طراحی شدند.  فسیتوا سه درب در هنگام معرفی در ژاپن در تیپ های L، L Special، S، Ghia و Canvas ارائه شد.  فورد بازاریابی مارکت ژاپن را برای فستیوا از طریق شبکه نمایندگی Autorama به فروش رساند.  در نمایشگاه Tokyo Motor Show در سال 1986 مدل های GT GT و GT-X با موتور منحصر به فرد 1.3 لیتری Twin-Cam رونمایی شدند که دارای یک کیت بدنه اختصاصی و برجسته بودند و در تاریخ 1 دسامبر 1986 فروششان آغاز شد. تا آن زمان، فستیوا Cargo L (نسخه تجاری) نیز در نسخه های دو یا پنج صندلی اضافه شده بودند.

شروع مونتاژ توسط کیا

در میانه سال 1986 شریک دیگر فورد یعنی کیا موتورز در کره جنوبی تولید فورد فستیوا را تحت لایسنس و عنوان کیا پراید (Pride) آغاز شد. از اواسط سال 1987 برای سال 1988 کیا صادرات پراید را تحت عنوان فورد فستیوا خود را به کانادا آغاز کرد.

فروش در ایالات متحده نیز از اواخر سال 1987 آغاز شد. فورد یک موتور تک چهار سیلندر 1.3 لیتری با نام B3 و سه تریم مختلف یعنی L، L Plus و LX را ارائه کرد.  دو مدل پایه دارای یک گیربکس دستی 4 سرعته Overdrive بودند در حالی که تیپ LX به گیربکس پنج سرعته مجهز بود. یک دور موتور سنج و فرمان هیدرولیک، رینگ های آلیاژی، آینه های برقی، روکش صندلی پارچه ای و یک رادیو کاست AM / FM سایر تجهیزات آن را تشکیل می دهند.  فورد یک بروزرسانی ضاهری (فیس لیفت) را در سال 1990 برای آمریکای شمالی به بازار عرضه کرد. در عین حال، سیستم تحویل سوخت موتور نیز از کاربراتور به تزریق سوخت مستقیم انژکتور تغییر پیدا کرد و گزینه های انتقال قدرت با یک گیربکس دستی 5 سرعته دستی و گیربکس سه سرعته اتوماتیک جایگزین شد. فورد همچنین کمربندهای صندلی جلو را با مدل موتوردار جایگزین کرد و کمربندهای صندلی عقب را به صورت استاندارد نصب کرد. برای سال 1991، مدل های L Plus و LX در تریم GL با یکدیگر ترکیب شدند و یک مدل واحد تشکیل دادند.  فرمان هیدرولیک برای سال 1992 حذف شد و GL دارای رینگ های آلیاژی و پکیج اسپرت شد. مدل نهایی سال 1993 بدون تغییر روی خط تولید ماند.

در طول حیات فورد فستیوا (کیا پراید) در ایالات متحده، Kia حدود 350،000 واحد خودرو را صادر کرد.  توافق با فورد که در تطابق با استراتژی کیا در اواسط دهه 1980 به اجرا درآمد به خلا مدل های ارزان قیمت در بازار را پر کرد و به آرامی از مارک های ژاپنی که مدل های گرانقیمت با حاشیه سود بیشتری می فروختند، پیشی گرفتند. در مقایسه با خودروسازان رقیب ژاپن و همچنین اروپا و آمریکای شمالی، مزیت رقابتی اصلی کیا، نیروی کار ارزان قیمت کره جنوبی بود  که منجر به تولید ماشینهای ارزان قیمت میشد.

رفع ایرادات پراید با ریمپ

مونتاژ توسط سایپا

سایپا، کیا پراید را در ایران تحت لایسنس پراید از سال 1372 (1993) ساخته و پراید از سال 1380 تا 1384 85 درصد داخلی سازی ساخته شده است. از سال 1382، سایپا یک مدل جدید لیفت بک پنج درب جدید بر اساس پراید را طراحی کرد که سایپا 141 نامیده شد ، در حالی که همچنان به فروش نسخه ایرانی پراید تحت نام سایپا صبا GLX (سدان چهار درب)، SAIPA نسیم سفری (استیشن واگن پنج در) و سایپا نسیم DMi (هاچ بک پنج در) است. اولین مدلهایی انژکتوری پراید که در سال 81 توسط سایپا تولید شد دارای سیستم پاشش سوخت MPFI (پاشش سوخت چند نقطه ای) زیمنس که توسط آلمان طراحی شده اند هستند.پرایدهای انژکتور اولیه به دلیل داشتن دلکوی مشابه پرایدهای کاربراتوری به پراید نیم انژکتور معروف هستند.

در مقایسه با این نسخه ها، سایپا 141 بروزرسانی هایی در قسمت عقب شامل چراغ های عقب با طراحی جدید و انحنای لیفت بک بلند تر و طراحی داخلی متفاوت را تجربه کرد. سایپا 141 در ونزوئلا تحت نام Turpial به فروش می رسد.  یکی دیگر یکی از مدل های دیگر تولیدی سایپا 132 است که تولید آن از سال 1387 شروع شد و سایپا از طراحی متفاوتی برای جلو و عقب آن استفاده کرده است. این شرکت در سال 1387 از مدل مفهومی وانت پراید رونمایی کرد که قابلیت حمل 500 کیلوگرم (1100 پوند) بار را داشت. پلتفرم و موتور پراید نیز پایه ای برای تولید مدل های رنو پی.کی (PK) از سال 1379 تا 1384 و New PK از سال 1384 تا 1386 شدند و بدنه مورد استفاده نیز بدنه رنو 5 بود.. در ایران پراید همچنان رایج ترین ماشین مورد استفاده با حدود 40 درصد از وسایل نقلیه در کشور است.

خودروسازی Arab American Vehicles پراید را در قاهره، مصر و سیرکا در سال 1998 تولید کرد.در نهایت همکاران گرامی برای آموزش ریمپ پراید می توانند به بخش تماس با ما مراجعه کنند.

 

این مقاله با عبارات زیر بیشتر سرچ شده است:

ریمپ پراید

ریمپ پراید 131

ریمپ پراید 132

ریمپ پراید 111

ریمپ پراید وانت

ریمپ پراید 141

ریمپ پراید یورو 4

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
4.9 (10 رای)