ریمپ تیبا

ریمپ سایپا تیبا 2 آبی

پتانسیل تیبا برای ریمپ 💥

از آن جایی که ریمپ روی ایسیو خودرو صورت می گیرد در ابتدا بیاید به این بپردازیم که چه ایسیوهایی روی خودرو تیبا نصب شده است. تیبا در ابتدا با ایسیو زیمنس (Siemens) در دو زیر شاخه ایرانی یعنی تیبا با ایسیو کروز و نوع کره ای کنتیننتال با کد فنی SIM 2K-34 VR در انواع تکسوز و SIM 2K-48 VR در انواع دوگانه سوز (بایفیول) عرضه شد.بعد از آن ایسیوهای چینی SSAT که ساختاری مشابه ایسیوهای زیمنس و البته با کیفیت پایین تر دارند به بازار عرضه شدند که تحت عنوان تیبا اسست شناخته میشوند. در نهایت در سال های 94 به بعد و برای داخلی سازی بیشتر ایسیوهای LZNF بر روی تیبا نصب شدند که مشکلات زیادی از جمله کپ کردن مکرر و شتاب بسیار پایین دارند.نسخه ای از ایسیوهای LZNF تحت عنوان SLZNF نیز بر روی تیبا نصب شده اند که برای شرکت ایرانی صاییران هستند.
بنابراین ما نیز با شناخت کامل ایسیوهای نصب شده بر روی تیبا راهکارهای مخصوص ایسوهای مختلف ر را بر روی آن ها برای ریمپ اصولی تیبا به کار بستیم.جداول (ماتریس) های سنسور اکسیژن متفاوت (شامل اعداد 8-بیتی بالاتر از 128) با ایسیوهای بوش و سایر ایسیوها و جداول با تعداد ستون ها و ردیف های زیاد آوانس جرقه زنی (Spark Advance) و مدیریت پاشش سوخت (Injection) ریمپ این ایسیوها را نیازمند دقت بالا می کند.زیرا گاهی جداولی با شباهت بسیار زیاد به سنسور اکسیژن یافت میشوند که در صورت ادونس جداول فوق هوای ورودی به Throttle یا همان دریچه گاز به صورت تصاعدی افزایش میابد، در نتیجه سوخت ارسالی از انژکتورها برای تشکیل اشتعال کم است و خودرو وارد پدیده (Knock) میشود.از سوی دیگر با توجه به شتاب اولیه مناسب تیبا و شتاب ثانویه کند و کشش پایین در دنده های سبک تر محدودیت (Limit) سنسورهای اکسیژن از نوع 16 بیت را مقداری بالاتر باید در نظر گرفت.

جداول Torque و Reverse Torque نیز در ریمپ تیبا نیز کمک شایانی به رفع کپ و دنده مرده رفتن این خودرو می کند و باعث افزایش شتاب تیبا به صورت محسوسی میشود.در کل این خودرو در هر دو نوع تیبا یک و تیبا دو با وجود بهینه سازی های گسترده ای که از سوی مگا موتور و سایپا مخصوصا در انواع یورو 4 دریافت کرده خودرو بسیار مستعدی برای ریمپ است و بعد از ریمَپ تیبا شاهد شتاب و کشش فوق العاده خودرو، دمای مطلوب عملکرد فن ها، رفع کامل ایرادات ذاتی تیبا علی الخصوص سنسور اکسیژن دوم و میل سوپاپ و … هستیم.از نظر ما تیبا و ایسیو آن برای ریمپ به قولی بسیار خوش دست هستند.⚡

معرفی و پیشرانه 🔥

ریمپ مینیاتور

تیبا (غزال) یک ماشین ایرانی ساخته شده توسط سایپا است که در دسامبر 2008 (1387) تحت عنوان مینیاتور معرفی شد و بر اساس پلتفرم S81 شکل گرفته است..قیمت تیبا در آن زمان کمتر از 10،000 دلار تخمین زده میشد. پلت فرم ماشین توسط سایپا طراحی شده و ایمنی آن منطقی است. در تولید آن از حدود 122 تولید کننده داخلی کمک گرفته شده است و حدود 810 قطعه و بخش جدید تولید شده است همچنین یک زیرمجموعه جدید یعنی سایپا کاشان تولید ماشین را آغاز کرد. سایپا تیبا از سال 2012 تا به الان  در اوکراین به فروش می رسد.
بر اساس پلتفرم جدید، موتور جدید با مشخصاتی شامل 4 سیلندر با قدرت 80 اسب بخار و حجم موتور 1503 سی سی و گیربکس 5 سرعته دستی با ضرایب جدید طراحی شده است که قدرت و سایز آن توسط شرکت آلمانی FEV اصلاح شده اند و با مصرف سوخت تخمینی 5.6 لیتر بر صد کیلومتر در جاده و 7.2 لیتر در شهر قابل قبول به نظر میرسد البته اعداد فوق در عمل تفاوت زیادی با مقادیر اعلامی از سوی کارخانه دارند.

ریمپ tiba توسط ریمپ چیپ ®

افزایش محسوس و قابل لمس شتاب تیبا (اولیه و ثانویه) با برنامه نویسی سطح بالا (High-end) روی جداول آوانس جرقه زنی (Spark Advance)، پاشش سوخت (Injection) و گشتاور (Torque) و Throttle
افزایش قدرت موتور تیبا (11 درصد HP) و گشتاور (Torque) خودرو (12 درصد) با ریمپ تیبا یک و ریمپ تیبا دو
کاهش و رفع کامل کُپ و تاخیر دریچه گاز تیبا به خصوص کپ اولیه حرکت در حین تعویض دنده 1 به 2 و کپ تیبا با موتور M15 (البته در خودروهای با دریچه گاز سیمی عملا تاخیر دریچه گاز نداریم و منظور رفع کپ خودرو است)
کاهش دمای بالای موتور اصلاح کامل Pipe-Line مدیریت سیستم خنک کننده برای جلوگیری از واشر زدن، اصلاح دمای فن ها در حالت دور کند و دور تند و در حالت خاموش بودن خودرو و اصلاح روشن شدن چراغ Stop و تنظیم مجدد پالس های دریافتی از سنسور دمای آب
کاهش محسوس تاثیر سیستم تهویه مطبوع (ایرکاندیشن) بر افت توان خودرو تیبا
تطابق دادن کامل پیشرانه تیبا با بنزین و سوخت موجود در ایران در هر دو حالت بنزین معمولی و سوپر و در نتیجه رفع ایراد شایع ناک خفیف و احتراق ناقص (Misfiring) موتور 
اصلاح زاویه Rotation سنسور میل سوپاپ و میل لنگ در تعامل با سنسور ESS
بهبود حداکثری شاخص AFR و لامبدا (نسبت استوکیومتریک) برای افزایش شتاب و کشش تیبا
خارج کردن سنسور اکسیژن دوم از حلقه کنترلی در صورت لزوم و یا کاهش حساسیت سنسور اکسیژن برای رفع ایراد کاتالیست
افزایش کات آف تیبا تا سطح ایمن
رفع محدودیت سرعت تیبا
رفع دنده مرده 
رفع کمبود گشتاور موتور در دنده های سبک تر

🔥 آپشنال تیونینگ در ریمپ و چیپ تیونینگ تیبا:

• افزایش کات آف تیبا تا حد استاندارد برای توزیع گسترده تر نمودار و گراف های قدرت موتور و گشتاور در دور موتورهای مختلف
• تغییر کاتاف تیبااز Soft Cut-off به Hard Cut-off (کات آف رگباری تیبا)
• ایجاد Back fire طبیعی یا با استفاده از قطعات افترمارکت یا به صورت ارگانیک
• ریمپ تیبا بر اساس قطعات افترمارکت مانند هدرز و شمع های پیشرفته و … (Exclusive Remap)

🔥 امکان ریمپ تیبا 1 و ریمپ تیبا 2 در سه استیج (Stage) متفاوت:

☄️ ریمپ شهری تیبا (Civic) برای استفاده اقتصادی توام با شتاب و کشش بالا (بیشترین استیج درخواستی ریمپ)

☄️ ریمپ بر مبنای لوازم افترمارکت مانند هدرز و کیت مکش هوا (Aggressive)

☄️ ریمپ برای شرکت در مسابقات، دریفت، درگ، رالی و سوخت های خاص مانند اتانول (Exclusive)

به طور کلی برای تیونینگ تیبا یکی از بهترین راه های ممکن در عین اصولی بودن ریمپ ایسیو tiba است.

ریمپ خودرو سایپا تیبا

نقد و بررسی تیبا

 تیبا به امکانات نسبتا خوبی مجهز است، پخش سی دی، تکنولوژی ضد سرقت، موقعیت صندلی قابل تنظیم، تنظیم زاویه چراغ های جلو و شیشه های جلوی برقی. تنها 20 درصد از قطعات مورد استفاده در تولید سایپا تیبا در داخل کشور تولید می شوند.

ویژگی های ایمنی خودرو معقول و مجهز به کیسه هوا برای راننده و مسافر و ABS حتی برای مدل های پایه است. همچنین آپشن های دیگری مانند شیشه برقی عقب اتوماتیک، تهویه مطبوع اتوماتیک، رینگ های آلومینیومی و ریموت کنترل را می توان به صورت آپشنال سفارش داد.

کیفیت مونتاژ تیبا در ابتدا بسیار بد بود اما در نسخه های اخیر کیفیت پذیرفتنی مونتاژ بدون درزهای نامتقارن بین قطعات مشاهده میشود، اگرچه درها به سختی بسته می شوند.از موارد آزاردهنده می توان به بروز ایرادات مکرر برای سامانه قفل مرکزی خودرو اشاره کرد.همچنین در موارد متعددی درب های عقب خودرو چه قفل کودک فعال باشد یا نباشد از داخل باز نمیشود که باز هم ایرادات مونتاژ را یادآوری می کند.فضای داخلی تیبا بسیار قابل قبول بوده و صندلی ها به علت اشتراک با خودرو ریو به خوبی دربرگیرنده هستند و همچنین در مسافرت های طولانی خسته کننده نیستند.پیشرانه در حالت درجا (دور سلو) به نرمی کار می کند و صدای چندانی به داخل خودرو نفوذ نمی کند اما در هنگام شتابگیری ورود صدا به کابین به صورت تصاعدی زیاد می شود و در دورهای نهایی کاملا آزاردهنده میشود.ضاهر تیبا اگرچه زیبا نیست اما تناسب مناسب و معقولی بین اجزای آن از لحاظ زیباشناختی وجود دارد.همچنین طراحی آن توسط یک گروه از طراحان ایتالیاتی به سرپرستی Norihiko Harada انجام شده است.همچنین طراحی موتور با کمک شرکت آلمانی FEV و متخصصین داخلی با قطعات مشترک زیادی که از خودرو پراید و ریو قرض گرفته شده است انجام شده است.این پروژه در سال 1375 تحت عنوان SPC 5 کلید خورد و قرار بود برای رقابت با خودروهای روز دنیا در کلاس B که گروه خودرویی بسیار شلوغی است رقابت کند. 

طراحی

طرح قطره اشکی چراغ های جلو و همچنین سپر، طراحی خوب و آیرودینامیکی دارند اما جلوپنجره کوچک و با ارتفاع عمودی زیاد تیبا هیچ تناسبی با سایر قطعات ندارد و طراحی قسمت جلوی تیبا را زمخت جلوه می دهد البته در این بین نبودن قاب برای مه شکن ها و فرو رفته نبودن آن ها باعث شده با کوچک ترین ضربه ای مه شکن ها خرد شوند.یکی از نقاط ضعف تیبا در نمای جانبی وجود خط های عمیق فرو رفته در بدنه است که اگرچه باعث زیبایی بدنه شده اما پس از تصادف صافکاری آن ها بسیار دشوار بوده و به اصطلاح مانند اول نمی شوند.
نوارهای ضربه گیر غیر همرنگ نصب شده بر روی درها در شرایطی که بر روی سپرهای خودرو ضربه گیرهای مشکی رنگ مشاهده نمیشود خودرو را بسیار قدیمی جلوه می دهد.همچنین در نمونه های اولیه تیبا سپر عقب بسیار کوتاه بود و انباره اگزوز و متعلقات سیستم تعلیق عقب خودرو نمایان بود که نمایی نامناسب به این قسمت میداد و در ادامه سازنده را واداشت تا با اضافه کردن یک قطعه پلاستیکی مشکی ارتفاع این بخش را افزایش داده و این ایراد ضاهری را برطرف کند.

تیونینگ و ریمپ تیبا

طراحی داخلی

غربیلک فرمان و اهرم تعویض دنده، داشبورد و آمپرها با پراید و ریو متفاوت هستند اما چندان چنگی به دل نمیزنند و صرفا می توان گفت با آن ها متفاوت است و بس! همچنین فاصله زیادی بین دسته های راهنما و برف پاک کن وجود دارد.

فاصله بین محورهای 2415 میلی متری خودرو فضای پای مناسبی برای سرنشینان عقب به وجود آورده.سوالی که برای ما پیش آمده این است که چرا باید وسط سقف تیبا برآمده باشد و ابتدا و انتهای سقف با شیب تندی پایین آمده باشند و حالتی تخم مرغی به سقف خودرو داده باشد.زیرا این نوع طراحی نه زیبایی خاصی دارد و نه منطق قابل فهمی و از طرفی برای افراد بلند قد در عقب خودرو در ناحیه سر مشکل ایجاد می کند.طول خودرو 4105 میلی متر، عرض آن 1635 میلی متر و ارتفاع آن 1484 میلی متر است.جالب است که کاپوت تیبا بسیار بزرگ و سنگین است و از این لحاظ میتوان به ایمنی بیشتر خودرو به عنوان یک خودرو ارتقا یافته از پراید اطمینان بیشتری کرد.

پیشرانه 1500 سی سی تیبا در سال های اخیر یک بروزرسانی در سیستم کنترل آلایندگی خود دریافت کرده و کاتالیست خودرو پیشرفته تر شده بنابراین با استاندارد آلایندگی یورو 4 تطابق کامل دارد.صدای خودرو ترکیبی از صدای موتور پراید و ریو است که حداکثر گشتاور آن در دور پایین 3600 rpm حاصل میشود بنابراین یکی از دلایل شتاب و کشش مناسب تیبا در دورهای پایین همین گشتاور مطلوب در دورهای پایین است.در این بین اما صدای کارکرد موتور بیش از حد به داخل نفوذ می کند و گویی خودرو فاقد فایروال است!
وزن 1013 کیلویی خودرو نیز در شتابگیری مناسب تیبا تاثیر مثبتی دارد.سیستم فرمان خودرو در سرعت های بالای 80 کیلومتر حسی خنثی به راننده منتقل می کند و عملا احساس نمیشود.ترمزهای تیبا در ابتدای عرضه چندان مناسب نبودند و انحراف خودرو در ترمزهای شدید کمی دلهره آور است.البته کلاچ و فرمان خودرو بسیار نرم و مناسب است و در ترافیک شهری باعث خسته شدن پای راننده نمیشود.

سخن پایانی

عملکرد سیستم تعلیق خودرو که از نوع مک فرسون با میله تعادلی، فنرلول و کمک های گازی کم فشار در جلو و میل پیچشی با فنر لول و کمک های گازی پرفشار در عقب است عملکرد نرم و مناسبی در عبور از دست اندازها دارد و از این نظر عملکرد بسیار مناسب تری از خودروهای چینی با قیمت های بسیار بالاتر دارد.قدرت 80 اسب بخاری خودرو که در دور موتور 5500 rpm به دست می آید نیز کاملا برای مصارف شهری مناسب است البته در این بین مصرف خودرو از ارقام اعلامی کارخانه یعنی 7.1 لیتر و 5.6 لیتر در صد کیلومتر برای شهر و جاده بیشتر است.در کل با توجه به اختلاف قیمت منطقی بین پراید و تیبا عملکرد این خودرو نسبت به قیمت خودرو قابل قبول است و امنیت، آرامش و قدرت بیشتری نسبت به پراید داراست.
همچنین در صورت رفع عیوب ضاهری این خودرو و صدای نفوذی بیش از حد پیشرانه به درون کابین می توان موفقیت های بیشتری برای تیبا پیش بینی کرد، حتی افراد زیاد وجود  دارند که این خودرو را به خودروهایی چون پارس، سمند و پژو 405 ترجیح می دهند.جالب است بدانید به تیبا لقب خوب، بد، زشت را داده اند!

اعلان مرکز تیونینگ خودرو ریمپ چیپ

معرفی ® Remapchip، پیشگام در حوزه ریمپ پیشرفته ایسیو

توجه بفرمایید به علت افزایش مراکز متفرقه ریمَپ که با گذراندن یک دوره کوتاه آموزش ریمپ و خرید پروگرامرهای فیک و یا با سطح تکنولوژی پایین اقدام به ریمپ می کنند به ناچار به ذکر برخی نکات و تفاوت سطح کار ما یعنی ® Remapchip و شرکت های معتبر صرفا جهت شفاف سازی و بدون قصد توهین به همکاران ارجمند میپردازیم:

? علم ریمپ یا ریمپینگ ایسیو نیاز به تجربه و دانش بالای فنی، تسلط به زبان انگلیسی، تسلط به برنامه نویسی شی گرا و زبان های برنامه نویسی مانند اسمبلی، C و … و درک سیستم خودرو و شناخت کامل کامپیوترهای خودرویی مانند ایسیوهای Bosch، Delphi، Siemens، Continental، Denso و میکروهای آن ها مانند ST10F275 و … دارد و عملی هزینه بر برای تیونر به دلیل نیازمندی به تجهیزات پیشرفته محسوب میشود.
بنابراین توانایی انجام ریمپ هر مجموعه با مجموعه دیگر کاملا متفاوت است و به زبان عامیانه کپی کردن یک نرم افزار و سپس انتقال آن به کامپیوتر خودرو نیست.توجه بفرمایید برنامه نویس ارشد (Senior Programmer) تیم ریمپ چیپ به فریم ورک ها و زبان های برنامه نویسی زیر مسلط است:

نرم افزار Winols 4 OLS 502 اصلی ترین نرم افزار ریمپینگ و چیپ تیونینگ خودرو برای یافتن مَپ ها و درایور اصلی خودرو به همراه امکان استفاده از Wide Band
نرم افزار ECM Titanium نرم افزار اصلی پروگرمرهای KESS V2 و K-TAG از شرکت Alientech
نرم افزار Tuner Studio برای Log گرفتن
تسلط به نرم افزارهای چکسام گیری برای ایسیوهای خاص مانند LZNF، SLZNF و SSAT No Flash
طراحی ایسیوهای ادجاست و استندالون
زبان برنامه نویسی تخصصی HAX بر پایه کدنویسی ویژوال نود بیس Stencyl (توجه زبان برنامه نویسی HAX با اعداد hex متفاوت است.)

زبان برنامه نویسی خانواده C شامل C++ و #C در محیط های Xamarin و Visual Studio
آشنایی با OpenGL و DirectX و مفاهیم Quaternion

زبان برنامه نویسی جاوا به صورت Native و در پلتفرم اندروید در محیط Android studio و Eclipse
زبان برنامه نویسی پایتون
موتور بازی سازی Unity 3d
موتور بازی سازی Unreal Engine 4 و UDK و سیستم نود بیس BluePrint، سیستم Mattine و Cascade
موتور بازی سازی Cry Engine

موتورهای بازی سازی Gamesalad، Construct 2، Godot engine، stencyl، Fusion builder
نرم افزار Anime Studio، Toon Boom Harmony، Spine، Spriter در حوزه انیمیشن
تسلط به HTML5 برای وب
تسلط به CSS3 برای وب
تسلط به PHP و ASP.Net
تسلط به CMS های Wordpress، Joomla، Drupal و Woocommerce در دنیای E-Commerce
تسلط به فریم ورک های Bootstrap، Ajax، JQuery، Angular JS

?بسیار پیش می آید که افراد در یک مغازه تنظیم موتور (تون آپ) یا باطری سازی با گذراندن یک دوره کلاس های چند روزه و فشرده و سپس خریداری دستگاه های غیر تخصصی مانند نگار خودرو اقدام به ریمپ خودرو می کنند که نتیجه آن این است که نه تنها تغییری در عملکرد خودرو حاصل نمیشود بلکه مصرف سوخت به طرز چشمگیری افزایش یافته یا باعث آسیب جدی به خودرو می شوند.

در دستگاه های فوق به طور مثال آوانس جرقه شمع ها و پاشش سوخت و تعدادی پارامتر ساده با فشردن یک دکمه تحت عنوان افزایش شتاب (!) چند واحد و به صورت روتین افزایش پیدا می کند و دیگر توجهی به شرایط حال خودرو نمی شود، عمل فوق ممکن است مقداری به شتاب و کشش خودرو به صورت غیر اصولی کمک کند اما هدف ما همیشه افزایش شتاب و کشش نیست بلکه ادجست و کالیبره دقیق فریمور برای کسب بهترین عملکرد است.

طبق تست هایی که با یکی از دستگاه های فوق داشتیم خودرو بعد از انجام عمل اتوماتیک فوق دچار لرزش و ناک شد.
در ریمپ ایسیو پیشرفته با مَپ های خاص مانند جدول شارژ کوئل، جداول Throttle position، جداول Injection correction در ایسیوهای ایزیو، جداول Full Load Enrichment در ایسیوهای دلفی و … روبرو هستیم.
ریمپ یک علم جدا و به روز است نه یک عمل جانبی در کنار خدمات برق و انژکتور خودرو!

? ریمپ ایسیو بهینه سازی، ادجست (Adjust) و کالیبره (Calibration) پیشرفته نرم افزار خودرو است که توسط شرکت های تیونینگ مطرح دنیا مانند M Power، AMG، Brabus، Haman و … برای ارتقا عملکرد خودرو استفاده میشود بنابراین نیازمند ابزار، دستگاه ها و نرم افزارهای پیشرفته روز دنیا مانند نرم افزار اصلی Winols است.

?هزینه تهیه تجهیزات فوق بسیار گران است و با ارزهای دلار، پوند و یورو به سختی و با گذراندن مراحل دشوار ترخیص از گمرک وارد می شوند به علت تحریم های سفت و سخت بین المللی وارد شدند بنابراین تجهیزاتی که در مجموعه ریمپ چیپ استفاده می شوند یکبار دیگر تفاوت کار را با مراکز متفرقه و یا تازه تاسیس نشان میدهند.

? در پایان به ذکر برخی از تجهیزات تخصصی و توانایی های انحصاری مجموعه Remapchip در حوزه ریمپ ایسیو و چیپ تیونینگ اشاره می کنیم:

 

 

? پروگرامر پیشرفته KESS V2 Master version به همراه تمام درایورها و  Add-One ها

یک پروگرامر پریمیوم و پیشرفته از شرکت با سابقه ایتالیایی Alientech که پیشینه طولانی در حوزه ریمپ و چیپ تیونینگ خودروهای سنگین تجاری مانند کامیون ها، تراک ها، اتوبوس ها، ماشین آلات راه سازی، انواع موتورهای سنگین،جت اسکی و را … دارد.
پروگرامر فوق امکان نوشتن، خواندن و پروگرام اطلاعات کامپیوتر خودرو را از راه پورت OBD (پورت دیاگ) داراست.لایسنس ها و درایورهای پروگرامر فوق به طور مداوم آپدیت می شوند و بدین ترتیب امکان ساپورت وسایل نقلیه بیشتری مهیا می شود.

پروگرامر فوق در حال حاضر قیمتی در حدود 13 هزار دلار برای نسخه های Full دارد که با خریداری و تهیه ماژول های خاص مانند ماژول ریمپ نیسان ماکسیما با ایسیو هیتاچی (Hitachi) و آپدیت های سالیانه قیمت تمام شده پروگرامر فوق 23 هزار دلار (با جمع هزینه های گمرک حدودا 260 میلیون تومان) است.همچنین باید توجه داشت پروگرامر فوق آنلاین است و در صورتی که شرکت تیونینگ مورد نظر وریفای نشده باشد امکان ارائه خدمات برای آن وجود ندارد.

مجموعه ریمپ چیپ با همکاری مجموعه اسپید چیپ پروگرامر فوق را ابتیاع نموده و جهت صحت این مدعی میتوان به این مورد اشاره کرد که ریمپ برخی خودروهای روز مانند انواع بنز، ب.ام.و، آئودی، فورد و … صرفا با پروگرامر فوق قابل انجام است زیرا پروگرامرهای ایرانی صرفا قابلیت ریمپ خودروهای ایرانی، تعدادی از خودروهای چینی و برخی از خودروهای خانواده کیا- هیوندای را دارا هستند.

نکته: در دنیای فناوری و کامپیوتر همیشه نسخه های کپی، فیک (Fake) یا کلون (Clone) از یک ابزار وجود دارد.نسخه غیر اصلی و چینی دستگاه فوق در نسخه های مختلف و تحت عنوان برد سبز (Green PCB)، برد قرمز (Red PCB) و برد بنفش (Purple PCB EU) با قیمت بسیار ناچیز وجود دارد که کارایی مشابه دستگاه KESS اصلی دارد.

نکته در اینجاست که کامپیوتر برخی خودروها گران قیمت است یا دارای پیچیدگی های نرم افزاری یا قفل های مختلف است به طور مثال های خودروهای خانواده ب.ام.و (B.M.W) آلمان دارای سیستم ISN هستند، برخی از خودروهای چینی دارای قفل نرم افزاری 9B 00 هستند و یا خودروهای خانواده تویوتا و لکسوس با کامپیوترهای Denso به صورت آنلاین به مراکز کمپانی مادر کانکت شده و سپس می توان عمل ریمپ آن ها را با سهولت و به صورت اصولی انجام داد.

بنابراین با انجام ریمپ توسط دستگاه های فوق ممکن است نرم افزار خودرو در مواردی تخریب شود، کد سوییچ خودرو به اصطلاح پریده شود و یا خودرو دیگر روشن نشود بنابراین به هیچ وجه نباید روی ریمپ با دستگاه های فیک و غیر اصلی فوق ریسک کرد.

 

دستگاه KESS V2

? پروگرامر پیشرفته K-TAG به عنوان مکمل KESS

در برخی وسایل نقلیه خاص ایسیو یا کامپیوتر خودرو به ما اجازه دسترسی های (Permission) های خاص از راه پورت دیاگ یا همان پورت OBD را نمیدهد و یا به علت قدیمی بودن ایسیو خودرو از استانداردهای پورت های عیب یابی (Diagnosis) پشتیبانی نمی کند در نتیجه پروگرام از راه J-Tag یا K-tag و کابل های ISP جدید بسیار کمک کننده است.

 

پروگرامر K-TAG ریمپ چیپ و اسپید چیپ

پروگرامر DIMSPORT ایتالیا ?

دستگاه فوق درحوزه خودروهای سنگین حرف اول و آخر را میزند و پشتیبانی دستگاه فوق از ایسیوهای متخلف بسیار درخور توجه هست و حتی ایسیو خودروهای قدیمی با کمک پشتیبانی این شرکت به خوبی اضافه می شوند.از نقاط قوت این پروگرامر امکان خواندن اطلاعات خودروهای خاص مانند انواع مختلف برند VOLVO از راه Pin-Out و بدون باز کردن بدنه ایسیو است در حالی که پروگرمرهای مشابه برای این عمل نیازمند باز کردن بدنه ایسیو هستند.پشتیبانی کامل از شبکه های CAN و K-Line نیز از دیگر نکات مثبت است.
همچنین پروگرامر فوق کامل ترین پروگرامر حال حاضر در حوزه ریمپ خودرو سنگین محسوب میشود.

در این بین دیوایس های GENIUS و TRASDATA ساپورت کاملی از کلیه خودروهای تجاری و کار به عمل می آورند.تنها نقطه ضعف دستگاه فوق قیمت فوق العاده گران و ماژول های هزینه بر دستگاه است همچنین دستگاه فوق کارکرد آنلاین داشته و لایسنس های گوناگونی دارد. در نهایت نرم افزار EVO-RACE برای پیدا کردن بهینه و با سهولت جداول و ماتریس های هگزادسیمال فریمور ایسیو بسیار کمک کننده است.
هزینه ابتیاع دستگاه فوق در حال حاضر با تمام ماژول ها حدودا 280 میلیون تومان است و هنوز نسخه فیکی از این دستگاه تولید نشده است.دستگاه فوق تحت مالکیت مجموعه قرار دارد و بنابراین امکان ریمپ خودروهای بسیار خاص مانند انواع فورد موستانگ، کامیون های خاص ولو و … با پروگرامر فوق وجود دارد.

 

پروگرامر Dimsport

پروگرامر خاص و پیشرفته BITBOX که در واقع نوعی ECU reflash software است.

BitBox – یک باکس نرم افزاری پیشرفهت است که امکان شناسایی ، خواندن و نوشتن واحدهای کنترل حافظه داخلی فلش را برای اهداف مختلف فراهم می کند. نرم افزار با ECU از طریق شبکه های پیشرفته CAN و K-line با استفاده از آداپتورهای J2534 Pass-thru یا اترنت (Ethernet) برای رد و بدل داده ارتباط برقرار می کند.

بسته نرم افزاری شامل دانگل محبوب سنس لاک است و یک پوسته برنامه با مجموعه ای از ماژول های افزونه – نرم افزار است.همچنین این پروگرامر از نرم افزار BitEdit به عنوان بستر اجرایی خود استفاده می کند.

بیت باکس به طور معمول بر روی ایسیوهای خاصی مانور میدهد که پروگرامرهای دیگر معمولا روی آن ها تمرکز نمی کنند در نتیجه لایسنس های خاص و بسیار گران قیمتی دارد. همچنین بیت باکس امکان ریمپ ایسیوهای Denso و موتورسیکلت ها را به خوبی به تیونر ارائه می کند.

پروگرامر بیت باکس

از دیگر تجهیزات تخصصی مجموعه می توان به آیتم های زیر اشاره کرد:

⭕ PCM Flash 

⭕ Multiflasher

⭕ ChipLoader 2 (بهترین پروگرامر در حوزه ریمپ خودرو چینی)

⭕ Combiloader

دانگل ها:

⭕ Open Port 2 dongle

⭕ J2534 Pro 

⭕ Dialink

 

پاسخگویی به برخی از سوالات متداول شما در حوزه ریمپ

شما میتوانید با مراجعه به بخش “سوالات متداول” پاسخ تمامی سوالات خود را در حوزه ریمپ ایسیو پیدا کنید اما با این وجود به برخی از موارد اصلی اشاره می کنیم:

چرا خود کارخانه خودرو را ریمپ نکرده است؟

بیش ترین سوالی که تا به حال از ما پرسیده شده همین سوال است.چرا اگر ریمپ خوب است کمپانی سازنده ‏خودرو را ریمپ نکرده است؟
پاسخ به این سوال پیچیده نیست اما در ذیل به تعدادی از واضح ترین دلایل آن اشاره می کنیم.‏
کمپانی های سازنده خودرو، محصول خود را به صورت تولید انبوه در سرتاسر جهان به فروش می رسانند به عبارتی یک خودرو برای تمام ‏بازارهای هدف. کشورهای گوناگون در شرایط آب و هوایی ،اختلاف ارتفاع، فشار و دمای هوا،کیفیت سوخت و استانداردهای آلایندگی ‏با یکدیگر تفاوت های اساسی دارند، در نتیجه این ناهمسانی ها کارخانه سازنده خودرو مجبور است ایسیو یا همان کامپیوتر خودرو را به به صورت کلی و ‏به گونه ای تنظیم کند که با شرایط کشورهای مختلف تطابق و سازگاری داشته باشد‎ ‎و خودرو بتواند از سوخت هایی با کیفیت زیر ‏استاندارد لازم نیز استفاده کند.

از سوی دیگر با اعمال قوانین سختگیرانه مصرف سوخت و استاندارد های آلایندگی روی وسایل نقلیه، ‏ایسیو به ناچار توان موتور را محدود می کند، دنده ها را تا حد امکان سبک و تاخیر دریچه گاز را افزایش می دهد تا مصرف سوخت و ‏آلایندگی کاهش یابد زیرا مصرف سوخت و آلایندگی بالاتر برابر است با افزایش مالیات بر قیمت خودرو و بالطبع بالا رفتن هزینه تولید.

‏یک مثال نزدیک در این زمینه اجرایی شدن استاندارد یورو 4 در کشورمان ایران است. هنگام اجباری شدن این استاندارد خودروسازان ‏برای ارتقای استاندارد خودروهای ساخت داخل از یورو 2 به یورو 4 مجبور شدند با انجام تهمیداتی مانند افزایش دمای موتور، افزایش تاخیر دریچه ‏گاز و اضافه کردن سنسورهای جدید و … این استاندارد ها را پاس کنند. اگرچه این تدابیر حرکت رو به جلو و مثبتی بودند اما در عمل به ‏علت عدم مهیا بودن بستر اصلی و لازمه این تغییر،یعنی سوخت با کیفیت یورو 4 در جایگاه های سوخت کشور باعث بروز ایرادات آزاردهنده در خودروها مانند دمای ‏موتور بالا، ناک، کپ، تاخیر دریچه گاز و … شدند.‏

در استانداردهای امروزی حداقل اکتان سوخت 95 برآورد میشود و با افزودنی ها و مکمل های خاص توسط شرکت های پالایش و تولید بنزین استاندارد آلایندگی یورو 4 تا یورو 6 به عنوان حداقل ها تعیین می شود.
حال تصور بفرمایید در صورتی که باک یک خودروی امروز را با سوخت با عدد اکتان پایین تر از 95 را پر کنیم چه اتفاقی می افتد؟
بهتر است اول به تعریف اکتان بپردازیم، اکتان یعنی مقاومت یک سوخت در برابر اشتعال، بنابراین اعداد اکتان پایین تر یعنی سوخت در محفظه احتراق زودتر منفجر میشود.اکتان بنزین معمولی در ایران 84 تا 87 و بنزین سوپر 88 تا 90 است بنابراین با عدد استاندارد روز تفاوت های چشمگیری دارد.
حال در محفظه احتراق به علت دما، فشار و کمپرس زیاد سوخت با اکتان پایین قبل از جرقه زدن شمع ها در زمان مناسب به سرعت مشتعل شده و تولید یک شعله می کند، اکنون شمع در تایمینگ نامناسب جرقه زده و باز هم یک شعله شکل میگرد و برخورد با شعله قبلی ایجاد صدای ناک می کند که با صدای چق چق مانند همراه است که بسیار مخرب است.
ایسیو خودرو برای مقابله با این مشکل از طریق ناک سنسور خودرو ناک را حس می کند و با محدود کردن توان خودرو سعی در رفع این مشکل دارد اکنون با تعاریف مجدد اکتان سوخت، فشار هوا و دمای هوا میتوان با ریمپ نرم افزاری ایسیو به تمامی مشکلات فوق پایان داد.

آیا ریمپ آسیبی به خودرو یا کامپیوتر آن نمیزند؟

تمامی کاری که ما در فرآیند ریمپ خودرو انجام میدهیم بازنگری در نرم افزار مدیریت موتور‏‎ (engine management software) ‎است ‏و این به خودی خود هیچ آسیبی به خودرو وارد نمی کند زیرا هیچ قطعه فیزیکی از روی خودرو باز یا تعویض نشده است و تمامی تغییرات در محدوده ایمن صورت گرفته اند تا از فشار بیجا بر روی موتور جلوگیری شود.‏توجه بفرمایید در ریمپ ما با نرم افزار و دنیا صفر و یک ها سروکار داریم نه با پردازنده، مقاومت ها و خازن ها، پس تغییرات فیزیکی نیستند.

حال سوال پیش می آید خودرویی که در حالت عادی دچار ناک، کپ کردن، تاخیر دریچه گاز و تقلا برای شتابگیری است دچار ایراد میشود یا خودرویی که با ریمپ نرم افزاری ایسیو و تطابق و کالیبراسیون دقیق با محیط مشکلات آن برطرف شده؟

در مرحله بعد باید به این مسئله توجه کرد که تمامی خودرو های تحت پوشش برای ریمپ بر روی داینومومتر تست و تحت آنالیز و آزمون ‏و خطا قرار گرفته اند.روی داینو تمامی پارامترهای مربوط ‏به موتور خودرو را می توان به صورت زنده ‏‎(real time)‎‏ مشاهده کرد در نتیجه در هر لحظه میتوان تشخیص داد آیا تغییراتی که در ‏حال اعمال بر روی نرم افزار خودرو هستند بهینه اند یا خیر. برای روشن شدن موضوع تغییرات صورت گرفته روی آوانس جرقه ‏زنی شمع ها را مثال میزنیم.
داینومومتر به ما این امکان را می دهد تا در‎ ‎هر لحظه متوجه بشویم تغییر اعمال شده بر آوانس جرقه زنی شمع ها بیش از حد است یا ‏آنقدر کم است که به طور مثال موجب بروز پدیده ناک بشود.این پروسه آزمون و خطا آنقدر تکرار می شود تا به بهینه ترین حالت ممکن‎ (optimum ‎condition) ‎برای راندمان خودرو در تک تک پارمترها دست پیدا کنیم.

علاوه بر موارد ذکر شده خودرو بعد از بیرون رفتن از ‏داینومومتر مورد تست درایو قرار می گیرد و ساعات متمادی با آن رانندگی می شود تا نقاط ضعف احتمالی به خوبی در شرایط واقعی و ‏زمان طولانی تر تست شود.حال به اطلاعات لازم برای تغییر پارامترهای ایسیو به صورت کاملا ایمن دست پیدا کرده ایم به طور مثال ‏میدانیم برای فلان خودرو خاص حد بهینه افزایش آوانس جرقه زنی حداکثر 5 واحد است، نه بیش تر و نه کم تر. البته نکته بعدی که ‏باید بدان توجه کرد این است که پارامتر آوانس جرقه زنی را می توان بیش از این هم روی یک خودرو خاص افزایش داد اما این ‏مسئله منوط به نصب قطعات جانبی (افتر مارکت‎(‎‏ روی خودرو است(مانند نصب هدرز).در واقع تلاش برای بیرون کشیدن توان بیش از ‏حد از موتور نتیجه ای جز افزایش استهلاک خودرو و کاهش راندمان به همراه ندارد زیرا آستانه تحمل هر موتور در یک محدوده خاص ‏تعریف شده است.‏

آیا با ریمپ مشکلی برای گرفتن معاینه فنی پیش نمی آید؟

خیر.اساس احتراق یک موتور براساس نسبت استوکیومتریک یعنی ترکیب 1 گرم سوخت با 14.7 گرم هوا است که به اختصار AFR نامیده میشود:
reaction: 25 O2 + 2 C8H18 → 16 CO2 + 18 H2O + energy

این نسبت ‏هرگز نباید بهم بخورد.در صورتی که میزان ترکیب سوخت به هوا بهم بریزد پیشرانه دچار خام سوزی و یا احتراق زودرس می شود، در نتیجه آلایندگی خودرو افزایش پیدا کرده و موتور نامنظم کار می کند. ما در فرآیند ریمپ نسبت سوخت به هوا و جرقه (spark) شمع ها و مجموعه تزریق سوخت (Fuel injection system) را به بهینه ترین حالت ممکن نزدیک می کنیم، همه پارامترها هماهنگ با یکدیگر تغییر پیدا ‏کرده، نسبت ترکیب سوخت به هوا ثابت نگه داشته می شود و سوخت به طور کامل مشتعل (ignited) و سوزانده (burned) میشود. بنابراین ریمپ تاثیری در ‏افزایش گازهای ‏‎ NOx, HC, CO, CO2‎و به طور کلی آلایندگی خودرو ندارد و کوچک ترین مشکلی در گرفتن معاینه فنی برای خودرو ایجاد نمی کند.

این مقاله بیشتر با عبارات زیر سرچ شده است:

رفع ایرادات تیبا

افزایش شتاب تیبا

افزایش کشش تیبا

ریمپ تیبا 1

ریمپ تیبا 2

ریمپ تیبا یک

ریمپ تیبا دو

چیپ تیونینگ تیبا

 

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
5 (2 رای)