ریمپ سمند (remap samand)

چیپ تیونینگ ایرانخودرو سمند

معرفی و انواع پیشرانه ها

بر روی سمند به طور کلی سه موتور XU7، TU5 و EF7 نصب شده اند که باید به توانایی ها، کشش و پتانسیل این موتورها در ریمپ و چیپ تیونینگ سمند توجه کرد.

موتور UX7 دارای حجم موتور 1.8 لیتر (1761 سی سی)، با منفذ و استروک 83 میلی متر × 81.4 میلی متر (3.27 در 3.20 سانتی متر در) بود. تمام موتورهای XU7 بنزینی هستند و نسخه 16 سوپاپ DOHC تحت عنوان XU7 JP نیز تولید شده است. خروجی این موتور بین 89 تا 110 اسب بخار متغیر است.در ریمپ سمند XU7 یا همان سمند موتور 1800 پژویی علاوه بر بحث افزایش پرفورمنس به رفع عیوب ذاتی این خودرو مانند دمای بسیار بالای موتور و … نیز پرداختیم.

موتور EF7 در دو نوع پایه گازسوز و بنزینی نیز بر روی سمند نصب میشود که از نظر ما یکی از بهترین موتور ها برای ریمپ سمند محسوب میشود.

ظرفیت موتور CC 1645
حداکثر توان 113 اسب بخار در 6000 دور بر دقیقه (بنزین)
حداکثر گشتاور 155 نیوتون متر در 3500-4500 دور بر دقیقه (بنزین)
نوع سوخت بنزین بدون سرب
استروک / منفذ (میلی متر) 85 / 78.6

توجه کنید پایه و اساس اصلی موتور EF7 همان موتور TU5 است.

از آن جا که موتور نام آشنای TU5 در نمونه های وارداتی (و در نمونه های انگشت شمار داخلی) به کار رفته است کمتر به ریمپ این موتور می پردازیم.زیرا در مقاله ریمپ خودرو 206 به تفصیل به این موضوع پرداخته ایم.

ریمپ ایرانخودرو سمند ال ایکس

پتانسیل سمند با موتور XU7 برای ریمپ

در ابتدا به تشریح سمند در انواع معمولی، SE، سریر و LX نسخه قدیم با موتور XU7 میپردازیم این خودرو از شتاب اولیه به نسبت پایین، دورگیری آرام و در عوض شتاب ثانویه بالاتر و کشش مناسب در دنده های سبک تر به واسطه بهره مندی از گشتاور به نسبت بالا بهره میبرد البته در این بین وزن بالاتر خودرو نسبت به پژو 405 و پارس اندکی مشکل ساز است اما در عوض چسبندگی خوب خودرو به جاده و هندلینگ مناسب در سر پیچ ها و توانایی کسب سرعت های بالاتر از حد انتظار مانند 220 کیلومتر بر ساعت از نکات قابل توجه خودرو سمند است.در ریمپ سمند معمولی باید به توانایی های انواع ایسیوهای به کار رفته روی این خودرو توجه داشت و مسئله فوق در ریمپ سمند el، ریمپ سمند lx و ریمپ سمند سریر بسیار کمک کننده است.

ایسیوهای به کار رفته بر روی خودرو سمند عبارتند از: 

ریمپ سمند ایسیو مگنتی مارلی MM8P با پاشش سوخت غیر ترتیبی

این ایسیو بسیار قدیمی است و بر روی نمونه های اولیه خودرو سمند در سال های 1379-1380 نصب شده است.این خودروها فاقد سنسور اکسیژن هستند و ریمپ و چیپ تیونینگ بر روی آن ها ممکن نیست.تنها راه بهبود و ارتقا کشش این خودروها تنظیم پارامترهای آوانس جرقه زنی و پاشش سوخت با استفاده از دستگاه دیاگ است.البته نباید از یاد برد که این ایسیو از شرکت بسیار معتبر مگنتی مارلی تهیه شده است و عزم محکم ایرانخودرو در آن سال ها برای ساخت خودرویی به روز با همکاری بزرگان را نشان میداد.خودروهای سمند مجهز به ایسیو مگنتی مارلی MM8P شتاب مناسبی به واسطه پاشش سوخت غیر ترتیبی دارند و البته در کنار آن از مصرف بالای سوخت و خام سوزی موتور رنج میبرند.

ریمپ سمند ایسیو ساژم SL96:

در سال های ابتدایی عرضه خودرو سمند ایسیو ساژم SL96 با 55 پایه و 1 کانکتور با سیستم پاشش سوخت چند نقطه ای و نیمه ترتیبی بر روی این خودرو نصب شد که شتاب مناسب اما مصرف سوخت بالاتری دارد.این ایسیو ساختار ساده ای دارد و نیازمند عمل J-Tag برای خواندن اطلاعات و ریمپ شدن است باید توجه داشت برخی از نمونه های اولیه فاقد Knock sensor هستند و عمل ریمپ باید با دقت بیشتری روی آن ها صورت بپذیرد اما نتیجه ریمپ به دلیل جداول ساده این خودرو برای کنترل پارامترهای حیاتی مانند آوانس جرقه زنی، پاشش سوخت و سنسور اکسیژن و جداول گشتاور بسیار رضایت بخش است.نکته جالب در این ایسیو این است که لایه سختی از موم ضدآب روی آن را پوشانده و نیازمند این است که به دقت برش داده شوند تا به برد آسیبی نرسد.خودروهای سمند مجهز به ایسیو ساژم SL96 شتاب مناسبی به واسطه پاشش سوخت نیمه ترتیبی دارند و البته در کنار آن از مصرف بالای سوخت و خام سوزی موتور رنج میبرند.

ریمپ سمند ایسیو ساژم و والئو S2000

ایسیو بعدی نصب شده روی خودرو ایسیو انقلابی ساژم S2000 با 112 پایه و 3 کانکتور است که در دو نسخه یونیت فن دار با پسوند S2000-10 و بدون یونیت فن با پسوند S2000-10LC  عرضه شده است. البته در این بین ایسیوهای ساژم و والئو S2000 ILC و Valeo PL4 و JCAE نیز پا به میدان گذاشتند که کارایی بالاتری دارند.همه این ایسیوها قابلیت ریمپ با عملکرد مناسب را دارند دلیل این که میگوییم این ایسیوها قابلیت ریمپ دارند این است که به طور مثال ایسیوهای مگنتی مارلی MM8P نصب شده بر روی مدل های اولیه بر روی موتورهای XU7 به دلیل عدم دارا بودن سنسور اکسیژن امکان ریمپ شدن را ندارند و صرفا از طریق دیاگ امکان تغییر در جداول پاشش سوخت و آوانس جرقه زنی آن ها وجود دارد.توجه بفرمایید در ریمپ نسخه های یونیت فن دار از آن جا که فن ها از ایسیو برای روشن شدن دستور نمی گیرند باید در اصلاح دمای آب خودرو دقت زیادی مبذول داشت.

ریمپ ایسیوهای زیمنس و کنتیننتال (در انواع ایرانی کروز نیز نامیده می شوند)

ایسیو پرکاربرد زیمنس Sim2K-34 VR ایسیو دیگری است که عملکرد فوق العاده ای بعد از ریمپ از خود به نمایش میگذارد.وجود جداول متعدد، پر تعداد و دقیق برای کنترل موتور دست ما را برای تیونینگ با بهره وری بالا باز میگذرد.
توجه بفرمایید در خودروهای دوگانه سوز از ایسیو زیمنس Sim2K-48 VR به همراه ایسیو گاز SAX 500 و شبکه CAN استفاده شده که ریمپ متفاوت تری نسبت به خودروهای تکسوز برای کارکرد بهینه در هر دو حالت بنزین و گازسوز دارند.

ریمپ سمند ایسیو بوش

ایسیو دیگری که بیشترین فراوانی را روی سمندهای مدل 86 تا 90 تشکیل داده ایسیو مهندسی شده بوش M 7.4.4 (معروف به بوش آفریقا) است.توجه بفرمایید این ایسیو با ایسیو ME 7.4.4 تفاوت های اساسی دارد و حرف M بیانگر دریچه گاز سیمی نصب شده بر روی آن هاست.به طور کلی ایسیوهای بوش ریمپ پیچیده تری نسبت به سایر کامپیوترهای خودرویی دارند و نیاز به زمان بیشتری برای تشخیص صحیح جداول برای گرفتن بازخورد مناسب از ایسیو خودرو دارند.ایسیوهای Bosch به طور کلی پیچیده ترین مهندسی را در چینش جداول کنترل پارامترها دارند از این رو کارایی بسیار بالایی در مصرف سوخت بهینه و آلایندگی دارند.

ریمپ سمند ایسیو SSAT

از سال 92 تا 95 به طور عمده از ECU زیمنس و در موارد نادر از ایسیوهای چینی SSAT برای کنترل سامانه مدیریت پیشرانه استفاده شده.به طور کلی ایسیوهای SSAT جداول ساده ای برای ریمپ دارند و از این لحاظ کارایی مناسبی برای کنترل موتور ندارند.این ایسیوها به طور کلی یک کپی ناقص از ایسیوهای continental (کنتیننتال) هستند.نکته بسیار مهم در خصوص ایسیوهای SSAT این است که رعایت برخی نکات جرئی در خصوص ریمپ اصولی آن ها لازم است به طور مثال این دسته از کامپیوترهای خودرو بعد از ریمپ نیاز دارند تا سوکت های انژکتور در حین عملیات پروگرمینگ ایسیو از راه پورت OBD از جای خود خارج شوند و سپس دوباره در جای خود نصب شوند.

نوع خاصی از ایسیوهای SSAT تحت عنوان No Flash فاقد فلش برای برنامه ریزی هستند و نیازمند کاشت آی سی برای ریمپ و چیپ تیونینگ هستند با این وجود مجموعه ریمپ و تیونینگ خودرو Remapchip توانایی ریمپ این ایسیوها را از طریق پورت OBD و بدون باز کردن ایسیو و حتی کاشت آِی سی را دارد.

ذکر این نکته که در بین ایسیوهای فوق سمندهای مجهز به سیستم برق مالتی پلکس شتاب و کشش پایین تر و کپ و تاخیر دریچه گاز بسیار بالایی دارند مهم است بنابراین ریمپ سمند مالتی پلکس پیچیدگی بالاتری دارد.

به طور کلی در مبحث تیونینگ سمند xu7 شامل افزایش شتاب سمند و تقویت موتور سمند بهینه ترین، پیشرفت ترین و موثر ترین راه تقویت سمند همانا ریمپ ایسیو این خودرو است.در مورد ریمپ سمند با موتور 1800 سی سی معروف سه نکته جالب وجود دارد:

1- در سمندهای با ایسیو ساژم S2000 یا والئو S2000 به علت سادگی مپ ها و تعداد کم آن ها همچنین استاندارد آلایندگی پایین خودرو نتایج خیره کننده ای از ریمپ خودرو می توان گرفت.

2- در سمندهای با ایسیو SSAT فریمور فوق به قدری توسط شرکت چینی و ایرانخودرو بد کالیبره شده که با ریمپ نرم افزاری ایسیو SSAT تغییرات نسبت به سایر ایسیوها محسوس تر است زیرا خودروهای دارای ایسیو SSAT دارای شتاب و کشش بسیار ناامید کننده و صدای خشن موتور هستند.

3- در سمند های با سال تولید 94 به بالا یعنی زمانی که اکثر ایسیوها تبدیل به انواع نوفلش – No Flash شدند افت توان، شتاب و کشش بسیار ضعیف به اوج خود رسیده و موجب نارضایتی بسیاری از مصرف کنندگان شده اند.مجموعه ریمپ چیپ با تحقیقات گسترده روی عملکرد ایسیو  فوق موفق به رفع عیوب آن ها شده و شتاب و کشش و نحوه عملکرد خودرو کاملا متحول میشود و صدای موتور نرم تر و یکدست تر میشود.

 برخی از مراجعین سوالاتی در مورد معایب ریمپ سمند یا مضرات ریمپ سمند داشته اند، اگرچه در ریمپ ایسیو شاهد هیچ نکته منفی برای پیشرانه خودرو نیستیم با این وجود سعی کرده ایم در مقاله جامع “معایب ریمپ” به سوالات و یا ابهامات شما پاسخ دهیم.

ریمپ ایرانخودرو سمند سریر

پتانسیل سمند با موتور EF7 برای ریمپ

در ابتدا اجازه دهید به این نکته اشاره کنیم که مجموعه ریمپ چیپ دارای یک دستگاه سمند ef7 دو گانه سوز است که تمامی تست ها، آزمون و خطا و مپ های لازم روی این خودرو انجام شده و بنابراین تسلط کاملی در حوزه ریمپ سمند ef7 و به خصوص ریمپ سمند ef7 دوگانه سوز در مجموعه ما وجود دارد.ایسیوهای نصب شده بر روی سمند با موتور EF7 شامل ایسیو بوش ME 7.4.9 Bifuel CNG، ایسیو بوش ME 17.9.71 با پسوورد 16 رقمی و Bosch ME 7.4.9 Petrol و Siemens SIM 2K-34 VR (کنتیننتال) در نمونه های تکسوز، ایسیو زیمنس Siemens SIM 2K-48 VR در نمونه های دوگانه سوز و ایسیوهای SSAT تکسوز و بایفیول در نمونه های نادر است.بنابراین در ریمپ سمند EF7 باید در شناخت نوع ایسیو خودرو دقت کافی را به خرج داد.

سمند با موتور EF7 در نمونه های اولیه دارای ایرادات بسیار زیاد ریز و درشت بود که باعث شد بی مهری های زیادی به این موتور پیشرفته شود، ایرادات مربوط به سیم کشی، دمای بسیار بالای تولیدی موتور، ایرادات مربوط به اویل ماژور و به اصطلاح کپ کردن خودرو از این دسته اند به طور خلاصه سمند با موتور EF7 دارای شتابگیری اولیه کند به واسطه تاخیر و کپ بسیار بالای دریچه گاز، مصرف سوخت مناسب، شتاب مناسب ثانویه، عملکرد نرم و روان موتور و کشش به نسبت ضعیف در دنده های سبکتر است.یک مسئله آزاردهنده وجود محدودیت سرعت 160 تا 170 کیلومتر بر روی مدل های دارای ایسیو زیمنس و کنتیننتال است که با ریمپ برطرف میشوند.

در ایسیوهای بوش نیز شاهد تاخیر بسیار بالایی در دریچه گاز (Throttle) خودرو و همچنین دمای بالای برخاسته از موتور هستیم که باید با ریمپ اصولی پارامترهای مربوط به این عملگرها مشکلات برطرف کنیم.

نکته جالب در مورد سمند با موتور EF7 عملکرد استثنایی این خودرو بعد از ریمپ (به خصوص در ایسیوهای زیمنس) است به طوری که توانایی رقابت با خودروهای چندین لول بالاتر از خود را داراست.با برطرف کردن ایرادات مربوط به کپ شدید و تاخیر بسیار بالای دریچه گاز این خودرو و بالطبع انتقال صحیح نیرو به قوای محرکه شاهد برطرف شدن نیمی از مشکلات مربوط به شتاب و کشش ضعیف خودرو و حس آزاردهنده تاخیر دریچه گاز هستیم.

خودروهای دارای موتور EF7 دارای یک سیستم پیشرفته زمانبندی متغیر سوپاپ ها تحت عنوان CVVT هستند که زمان باز و بسته شدن سوپاپ ها را به صورت متغیر و هوشمند کنترل می کنند.از این رو بهینه سازی این سیستم در حین پروسه ریمپ برای گرفتن عملکرد بیشتر از خودرو الزامی است.

یک نکته مهم در خودروهای دارای موتور EF7 این است که سنسور میل سوپاپ (Camshaft) این خودروها تحت هیچ شرایطی نباید از مدار خارج شود زیرا باعث مختل شدن سیستم CVVT و عملکرد کلی موتور میشود.

بنابراین ریمپ سمند موتور EF7 دشوار تر و پیچیده تر است اما نتیجه نهایی به معنای واقعی خیره کننده است.

به طور کلی سمند با موتور EF7 پتانسیل بسیار بالایی برای ریمپ دارد زیرا از وزن کمتر نسبت به پارس و گیربکس مناسب برای شتابگیری و کشش دارد.قیمت ریمپ سمند ef7 به نوع ایسیو این خودرو و شماره کالیبره آن بستگی دارد به طور مثال هزینه ریمپ سمند ef7 با ایسیو CGE NO Flash MUX-E4 بالاتر از بقیه انواع ایسیوها است.

به طور کلی در مبحث تیونینگ سمند ef7 شامل افزایش شتاب سمند ef7 و تقویت موتور سمند بهینه ترین، پیشرفت ترین و موثر ترین راه تقویت سمند ef7 همانا ریمپ ایسیو این خودرو است.

ریمپ سمند XU7 و ریمپ سمند EF7 توسط ریمپ چیپ ® 

افزایش محسوس و قابل لمس شتاب اولیه و ثانویه با برنامه نویسی سطح بالا (High-end) روی جداول آوانس جرقه زنی (Spark Advance)، پاشش سوخت (Injection) و گشتاور (Torque) و Throttle
افزایش قدرت موتور (11 درصد HP) و گشتاور (Torque) خودرو (12 درصد)
کاهش و رفع کامل کُپ و تاخیر دریچه گاز به خصوص کپ اولیه حرکت در حین تعویض دنده 1 به 2 و کپ ثانویه در موتورهای EF7
کاهش دمای بالای موتور اصلاح کامل Pipe-Line مدیریت سیستم خنک کننده در موتورهای XU7 برای جلوگیری از واشر زدن، اصلاح دمای فن ها در حالت دور کند و دور تند و در حالت خاموش بودن خودرو و اصلاح روشن شدن چراغ Stop و تنظیم مجدد پالس های دریافتی از سنسور دمای آب
کاهش محسوس تاثیر سیستم تهویه مطبوع (ایرکاندیشن) بر افت توان خودرو به خصوص در خودروهای دارای موتور EF7
تطابق دادن کامل پیشرانه با بنزین و سوخت موجود در ایران در هر دو حالت بنزین معمولی و سوپر و در نتیجه رفع ایراد شایع ناک خفیف و احتراق ناقص (Misfiring) موتور 
اصلاح زاویه Rotation سنسور میل سوپاپ و میل لنگ و کمک به عملکرد دقیق تر سیستم متغیر زمانبندی سوپاپ ها یا CVVT
بهبود حداکثری شاخص AFR و لامبدا (نسبت استوکیومتریک)
خارج کردن سنسور اکسیژن دوم از حلقه کنترلی در صورت لزوم و یا کاهش حساسیت سنسور اکسیژن برای رفع ایراد کاتالیست
افزایش کات آف تا سطح ایمن به خصوص در ایسیوهای SSAT
رفع محدودیت سرعت در ایسیوهای زیمنس و SSAT
رفع دنده مرده 
رفع کمبود گشتاور موتور در دنده های سبک تر در مدل های با موتور EF7 و یا موتور XU7 با دنده ریز

☄️ آپشنال تیونینگ در ریمپ و چیپ تیونینگ سمند EF7 و سمند XU7:

• افزایش کات آف سمند تا حد استاندارد برای توزیع گسترده تر نمودار و گراف های قدرت موتور و گشتاور در دور موتورهای مختلف
• تغییر کاتاف سمند از Soft Cut-off به Hard Cut-off (کات آف رگباری سمند)
• ایجاد Back fire طبیعی یا با استفاده از قطعات افترمارکت
• ریمپ بر اساس قطعات افترمارکت مانند هدرز و شمع های پیشرفته و … (Exclusive Remap)

💥 امکان ریمپ سمند XU7 و سمند EF7 در سه استیج (Stage) متفاوت:

💥 ریمپ شهری (Civic) برای استفاده اقتصادی توام با شتاب و کشش بالا (بیشترین استیج درخواستی ریمپ)

💥 ریمپ بر مبنای لوازم افترمارکت مانند هدرز و کیت مکش هوا (Aggressive)

💥 ریمپ برای شرکت در مسابقات، دریفت، درگ، رالی و سوخت های خاص مانند اتانول (Exclusive)

ریمپ ایرانخودرو سمند اس ای یا se

تاریخچه

سمند یک نام تجاری ماشین ایرانی است که توسط شرکت ایران خودرو‎ (IKCO) ‎با استفاده از قطعات‎ ‎تولید داخل (مانند شرکت کروز) تولید شده است. ‏سمند نام یک نژاد اسب سریع در زبان فارسی است. نام تجاری سمند در حال حاضر در سازمان مالکیت معنوی جهانی ثبت شده است. جالب است بدانید در ‏زمان عرضه اولیه این خودرو در ترکیه قیمت فروش سمند نزدیک به 21000 لیرترکیه بود، که در سال 2015 به حدود 7300 دلار می رسد و گران ترین مدل با ‏قیمت 8300 دلار است.‏
پروژه تولید سمند در سال 1996 میلادی آغاز شد و اولین ماشین در سال 2000 فروخته شد. سمند به نوعی فرزند و جایگزین خودرو ملی ایران یعنی پیکان ‏است‎ ‎که از سال 1967 تا 2005 توسط ایران خودرو فروخته شد.‏
سمند طراحی شده توسط ایران از پلت فرم پژو 405 و موتورهای ‏EF7‎‏ ساخته شده توسط ایرانخودرو یا موتورهای ‏PSA XU7JP / L3‎‏ (همان موتور 1800 سی ‏سی پژو) استفاده می کند. 80 درصد از قطعات سمند تولید داخل است، از جمله موتور آن که توسط ایران طراحی شده است.‏

ایرانخودرو در بازارهای صادراتی (و همچنین بازار ایران) از موتور پژو TU5JP4 استفاده می کند. این به این دلیل است که TU5 کم مصرف تر و قدرتمندتر  است واز آنجایی که TU5 برای پژو 206، پژو 307 و پژو 207 مورد استفاده قرار گرفته است قطعات آن با سهولت در سراسر اروپا یافت میشوند. نسخه TU5 سمند به 3 آپشن جدید شامل کیسه هوا راننده (که البته بر روی مدل های ایرانی نیز اکنون یافت میشود)، کمربند ایمنی پیش کشنده، تنظیم ارتفاع چراغ جلو جلو و آنتن اکتیو (فعال) مجهز است..

توسعه سمند

از اوایل سال 2009 ایرانخودرو از موتورهای جدید توسعه یافته توسط ایران مانند موتور ملی دوگانه سوز برای مدل های جدید خود استفاده کرده است (EF7). در اواسط سال 2010، ایران خودرو شروع به نصب موتورهای EF7 فقط در سمند کرد. این موتور یک نسخه مبتنی بر بنزین EF7 نیست اما قسمت های گاز طبیعی فشرده (CNG) موتور حذف شده و همچنین برنامه کنترل موتور (ECU) نیز تغییر یافهت. با این حال، نسخه مبتنی بر بنزین موتور در حال حاضر در حال توسعه است.

در سال 2009، IKCO اعلام کرد که سمند با موتور جدید خود یعنی EFD در سال 2010 تولید خواهد شد؛ با این حال، با توجه به آزمایش های لازم برای موتور، آماده سازی ماشین برای نصب موتور بر روی آن و همچنین عدم توزیع سوخت دیزل یورو 4در کشور، زمان تولید تا سال 2011 را به تعویق انداخت. در 30 نوامبر 2010، ایرانخودرو اعلام کردتغییرات عمده ای را در مقایسه با نمونه دوگانه سوز یا تکسوز سمند برای سازگار کردن خودرو برای نصب موتور EFD  در سمند لحاظ کرده است.. این تغییرات اصلی عبارتند از: تغییر رادیاتور، نصب اینترکولر، شیلنگ های آب و هیدرولیک، محفظه موتور، گیربکس سیستم اگزوز و عایق بندی محفظه موتور.

صادرات سمند

سمند به کشورهای زیر صادر می شود:

آفریقا، الجزایر، مصر، غنامال، سنگال، آسیا، افغانستان، ارمنستان، آذربایجان، بنگلادش، سوریه، تاجیکستان، ویتنام، عراق، لبنان، اروپا، بولیوی، روسیه، سوئیس، ترکیه، جورجیا، آمریکای جنوبی، ونزوئلا

گسترش تولید

سمند همچنین از ماه سپتامبر سال 2006 در مینسک، بلاروس، توسط شرکت Unison در کنار کامیون های Lublin ساخته شده است. بانک توسعه صادرات ایران، اجرای پروژه با بودجه 36 میلیون دلاری را تامین کرد. ظرفیت تولید سالانه این کارخانه تا سال 2010 قرار بود به 120،000 خودرو خواهد رسید. سپس تهران قادر بود تولیدات بیشتری را به آسیای میانه و کشورهای عضو اتحادیه اروپا صادر کند.

شرکت ستاره شرکت سمند در آذربایجان را با نام محلی Aziz در کارخانه AzSamand مونتاژ می کند.

شرکت Venirauto در سال 2006 از آمستردام سمند (Centauro badged) شروع کرد.

Siamco در ماه مارس سال 2007 خط مونتاژ سمند (Siamco Sham) در سوریه را راه اندازی کرد.

ایران خودرو (IKCO) همچنین قصد دارد Samand را در مصر را در آینده در مؤسسات مشترک شرکت کند.

این مقاله بیشتر با عبارات زیر سرچ شده است:

ریمپ سمند معمولی

ریمپ سمند SE

ریمپ سمند اس ای

ریمپ samand

افزایش شتاب سمند

رفع تاخیر دریچه گاز سمند

رفع کپ سمند

ریمپ EF7

چیپ تیونینگ سمند

اعلان مرکز تیونینگ خودرو ریمپ چیپ

معرفی ® Remapchip، پیشگام در حوزه ریمپ پیشرفته ایسیو

توجه بفرمایید به علت افزایش مراکز متفرقه ریمَپ که با گذراندن یک دوره کوتاه آموزش ریمپ و خرید پروگرامرهای فیک و یا با سطح تکنولوژی پایین اقدام به ریمپ می کنند به ناچار به ذکر برخی نکات و تفاوت سطح کار ما یعنی ® Remapchip و شرکت های معتبر صرفا جهت شفاف سازی و بدون قصد توهین به همکاران ارجمند میپردازیم:

? علم ریمپ یا ریمپینگ ایسیو نیاز به تجربه و دانش بالای فنی، تسلط به زبان انگلیسی، تسلط به برنامه نویسی شی گرا و زبان های برنامه نویسی مانند اسمبلی، C و … و درک سیستم خودرو و شناخت کامل کامپیوترهای خودرویی مانند ایسیوهای Bosch، Delphi، Siemens، Continental، Denso و میکروهای آن ها مانند ST10F275 و … دارد و عملی هزینه بر برای تیونر به دلیل نیازمندی به تجهیزات پیشرفته محسوب میشود.
بنابراین توانایی انجام ریمپ هر مجموعه با مجموعه دیگر کاملا متفاوت است و به زبان عامیانه کپی کردن یک نرم افزار و سپس انتقال آن به کامپیوتر خودرو نیست.توجه بفرمایید برنامه نویس ارشد (Senior Programmer) تیم ریمپ چیپ به فریم ورک ها و زبان های برنامه نویسی زیر مسلط است:

نرم افزار Winols 4 OLS 502 اصلی ترین نرم افزار ریمپینگ و چیپ تیونینگ خودرو برای یافتن مَپ ها و درایور اصلی خودرو به همراه امکان استفاده از Wide Band
نرم افزار ECM Titanium نرم افزار اصلی پروگرمرهای KESS V2 و K-TAG از شرکت Alientech
نرم افزار Tuner Studio برای Log گرفتن
تسلط به نرم افزارهای چکسام گیری برای ایسیوهای خاص مانند LZNF، SLZNF و SSAT No Flash
طراحی ایسیوهای ادجاست و استندالون
زبان برنامه نویسی تخصصی HAX بر پایه کدنویسی ویژوال نود بیس Stencyl (توجه زبان برنامه نویسی HAX با اعداد hex متفاوت است.)

زبان برنامه نویسی خانواده C شامل C++ و #C در محیط های Xamarin و Visual Studio
آشنایی با OpenGL و DirectX و مفاهیم Quaternion

زبان برنامه نویسی جاوا به صورت Native و در پلتفرم اندروید در محیط Android studio و Eclipse
زبان برنامه نویسی پایتون
موتور بازی سازی Unity 3d
موتور بازی سازی Unreal Engine 4 و UDK و سیستم نود بیس BluePrint، سیستم Mattine و Cascade
موتور بازی سازی Cry Engine

موتورهای بازی سازی Gamesalad، Construct 2، Godot engine، stencyl، Fusion builder
نرم افزار Anime Studio، Toon Boom Harmony، Spine، Spriter در حوزه انیمیشن
تسلط به HTML5 برای وب
تسلط به CSS3 برای وب
تسلط به PHP و ASP.Net
تسلط به CMS های Wordpress، Joomla، Drupal و Woocommerce در دنیای E-Commerce
تسلط به فریم ورک های Bootstrap، Ajax، JQuery، Angular JS

?بسیار پیش می آید که افراد در یک مغازه تنظیم موتور (تون آپ) یا باطری سازی با گذراندن یک دوره کلاس های چند روزه و فشرده و سپس خریداری دستگاه های غیر تخصصی مانند نگار خودرو اقدام به ریمپ خودرو می کنند که نتیجه آن این است که نه تنها تغییری در عملکرد خودرو حاصل نمیشود بلکه مصرف سوخت به طرز چشمگیری افزایش یافته یا باعث آسیب جدی به خودرو می شوند.

در دستگاه های فوق به طور مثال آوانس جرقه شمع ها و پاشش سوخت و تعدادی پارامتر ساده با فشردن یک دکمه تحت عنوان افزایش شتاب (!) چند واحد و به صورت روتین افزایش پیدا می کند و دیگر توجهی به شرایط حال خودرو نمی شود، عمل فوق ممکن است مقداری به شتاب و کشش خودرو به صورت غیر اصولی کمک کند اما هدف ما همیشه افزایش شتاب و کشش نیست بلکه ادجست و کالیبره دقیق فریمور برای کسب بهترین عملکرد است.

طبق تست هایی که با یکی از دستگاه های فوق داشتیم خودرو بعد از انجام عمل اتوماتیک فوق دچار لرزش و ناک شد.
در ریمپ ایسیو پیشرفته با مَپ های خاص مانند جدول شارژ کوئل، جداول Throttle position، جداول Injection correction در ایسیوهای ایزیو، جداول Full Load Enrichment در ایسیوهای دلفی و … روبرو هستیم.
ریمپ یک علم جدا و به روز است نه یک عمل جانبی در کنار خدمات برق و انژکتور خودرو!

? ریمپ ایسیو بهینه سازی، ادجست (Adjust) و کالیبره (Calibration) پیشرفته نرم افزار خودرو است که توسط شرکت های تیونینگ مطرح دنیا مانند M Power، AMG، Brabus، Haman و … برای ارتقا عملکرد خودرو استفاده میشود بنابراین نیازمند ابزار، دستگاه ها و نرم افزارهای پیشرفته روز دنیا مانند نرم افزار اصلی Winols است.

?هزینه تهیه تجهیزات فوق بسیار گران است و با ارزهای دلار، پوند و یورو به سختی و با گذراندن مراحل دشوار ترخیص از گمرک وارد می شوند به علت تحریم های سفت و سخت بین المللی وارد شدند بنابراین تجهیزاتی که در مجموعه ریمپ چیپ استفاده می شوند یکبار دیگر تفاوت کار را با مراکز متفرقه و یا تازه تاسیس نشان میدهند.

? در پایان به ذکر برخی از تجهیزات تخصصی و توانایی های انحصاری مجموعه Remapchip در حوزه ریمپ ایسیو و چیپ تیونینگ اشاره می کنیم:

 

 

? پروگرامر پیشرفته KESS V2 Master version به همراه تمام درایورها و  Add-One ها

یک پروگرامر پریمیوم و پیشرفته از شرکت با سابقه ایتالیایی Alientech که پیشینه طولانی در حوزه ریمپ و چیپ تیونینگ خودروهای سنگین تجاری مانند کامیون ها، تراک ها، اتوبوس ها، ماشین آلات راه سازی، انواع موتورهای سنگین،جت اسکی و را … دارد.
پروگرامر فوق امکان نوشتن، خواندن و پروگرام اطلاعات کامپیوتر خودرو را از راه پورت OBD (پورت دیاگ) داراست.لایسنس ها و درایورهای پروگرامر فوق به طور مداوم آپدیت می شوند و بدین ترتیب امکان ساپورت وسایل نقلیه بیشتری مهیا می شود.

پروگرامر فوق در حال حاضر قیمتی در حدود 13 هزار دلار برای نسخه های Full دارد که با خریداری و تهیه ماژول های خاص مانند ماژول ریمپ نیسان ماکسیما با ایسیو هیتاچی (Hitachi) و آپدیت های سالیانه قیمت تمام شده پروگرامر فوق 23 هزار دلار (با جمع هزینه های گمرک حدودا 260 میلیون تومان) است.همچنین باید توجه داشت پروگرامر فوق آنلاین است و در صورتی که شرکت تیونینگ مورد نظر وریفای نشده باشد امکان ارائه خدمات برای آن وجود ندارد.

مجموعه ریمپ چیپ با همکاری مجموعه اسپید چیپ پروگرامر فوق را ابتیاع نموده و جهت صحت این مدعی میتوان به این مورد اشاره کرد که ریمپ برخی خودروهای روز مانند انواع بنز، ب.ام.و، آئودی، فورد و … صرفا با پروگرامر فوق قابل انجام است زیرا پروگرامرهای ایرانی صرفا قابلیت ریمپ خودروهای ایرانی، تعدادی از خودروهای چینی و برخی از خودروهای خانواده کیا- هیوندای را دارا هستند.

نکته: در دنیای فناوری و کامپیوتر همیشه نسخه های کپی، فیک (Fake) یا کلون (Clone) از یک ابزار وجود دارد.نسخه غیر اصلی و چینی دستگاه فوق در نسخه های مختلف و تحت عنوان برد سبز (Green PCB)، برد قرمز (Red PCB) و برد بنفش (Purple PCB EU) با قیمت بسیار ناچیز وجود دارد که کارایی مشابه دستگاه KESS اصلی دارد.

نکته در اینجاست که کامپیوتر برخی خودروها گران قیمت است یا دارای پیچیدگی های نرم افزاری یا قفل های مختلف است به طور مثال های خودروهای خانواده ب.ام.و (B.M.W) آلمان دارای سیستم ISN هستند، برخی از خودروهای چینی دارای قفل نرم افزاری 9B 00 هستند و یا خودروهای خانواده تویوتا و لکسوس با کامپیوترهای Denso به صورت آنلاین به مراکز کمپانی مادر کانکت شده و سپس می توان عمل ریمپ آن ها را با سهولت و به صورت اصولی انجام داد.

بنابراین با انجام ریمپ توسط دستگاه های فوق ممکن است نرم افزار خودرو در مواردی تخریب شود، کد سوییچ خودرو به اصطلاح پریده شود و یا خودرو دیگر روشن نشود بنابراین به هیچ وجه نباید روی ریمپ با دستگاه های فیک و غیر اصلی فوق ریسک کرد.

 

دستگاه KESS V2

? پروگرامر پیشرفته K-TAG به عنوان مکمل KESS

در برخی وسایل نقلیه خاص ایسیو یا کامپیوتر خودرو به ما اجازه دسترسی های (Permission) های خاص از راه پورت دیاگ یا همان پورت OBD را نمیدهد و یا به علت قدیمی بودن ایسیو خودرو از استانداردهای پورت های عیب یابی (Diagnosis) پشتیبانی نمی کند در نتیجه پروگرام از راه J-Tag یا K-tag و کابل های ISP جدید بسیار کمک کننده است.

 

پروگرامر K-TAG ریمپ چیپ و اسپید چیپ

پروگرامر DIMSPORT ایتالیا ?

دستگاه فوق درحوزه خودروهای سنگین حرف اول و آخر را میزند و پشتیبانی دستگاه فوق از ایسیوهای متخلف بسیار درخور توجه هست و حتی ایسیو خودروهای قدیمی با کمک پشتیبانی این شرکت به خوبی اضافه می شوند.از نقاط قوت این پروگرامر امکان خواندن اطلاعات خودروهای خاص مانند انواع مختلف برند VOLVO از راه Pin-Out و بدون باز کردن بدنه ایسیو است در حالی که پروگرمرهای مشابه برای این عمل نیازمند باز کردن بدنه ایسیو هستند.پشتیبانی کامل از شبکه های CAN و K-Line نیز از دیگر نکات مثبت است.
همچنین پروگرامر فوق کامل ترین پروگرامر حال حاضر در حوزه ریمپ خودرو سنگین محسوب میشود.

در این بین دیوایس های GENIUS و TRASDATA ساپورت کاملی از کلیه خودروهای تجاری و کار به عمل می آورند.تنها نقطه ضعف دستگاه فوق قیمت فوق العاده گران و ماژول های هزینه بر دستگاه است همچنین دستگاه فوق کارکرد آنلاین داشته و لایسنس های گوناگونی دارد. در نهایت نرم افزار EVO-RACE برای پیدا کردن بهینه و با سهولت جداول و ماتریس های هگزادسیمال فریمور ایسیو بسیار کمک کننده است.
هزینه ابتیاع دستگاه فوق در حال حاضر با تمام ماژول ها حدودا 280 میلیون تومان است و هنوز نسخه فیکی از این دستگاه تولید نشده است.دستگاه فوق تحت مالکیت مجموعه قرار دارد و بنابراین امکان ریمپ خودروهای بسیار خاص مانند انواع فورد موستانگ، کامیون های خاص ولو و … با پروگرامر فوق وجود دارد.

 

پروگرامر Dimsport

پروگرامر خاص و پیشرفته BITBOX که در واقع نوعی ECU reflash software است.

BitBox – یک باکس نرم افزاری پیشرفهت است که امکان شناسایی ، خواندن و نوشتن واحدهای کنترل حافظه داخلی فلش را برای اهداف مختلف فراهم می کند. نرم افزار با ECU از طریق شبکه های پیشرفته CAN و K-line با استفاده از آداپتورهای J2534 Pass-thru یا اترنت (Ethernet) برای رد و بدل داده ارتباط برقرار می کند.

بسته نرم افزاری شامل دانگل محبوب سنس لاک است و یک پوسته برنامه با مجموعه ای از ماژول های افزونه – نرم افزار است.همچنین این پروگرامر از نرم افزار BitEdit به عنوان بستر اجرایی خود استفاده می کند.

بیت باکس به طور معمول بر روی ایسیوهای خاصی مانور میدهد که پروگرامرهای دیگر معمولا روی آن ها تمرکز نمی کنند در نتیجه لایسنس های خاص و بسیار گران قیمتی دارد. همچنین بیت باکس امکان ریمپ ایسیوهای Denso و موتورسیکلت ها را به خوبی به تیونر ارائه می کند.

پروگرامر بیت باکس

از دیگر تجهیزات تخصصی مجموعه می توان به آیتم های زیر اشاره کرد:

⭕ PCM Flash 

⭕ Multiflasher

⭕ ChipLoader 2 (بهترین پروگرامر در حوزه ریمپ خودرو چینی)

⭕ Combiloader

دانگل ها:

⭕ Open Port 2 dongle

⭕ J2534 Pro 

⭕ Dialink

 

پاسخگویی به برخی از سوالات متداول شما در حوزه ریمپ

شما میتوانید با مراجعه به بخش “سوالات متداول” پاسخ تمامی سوالات خود را در حوزه ریمپ ایسیو پیدا کنید اما با این وجود به برخی از موارد اصلی اشاره می کنیم:

چرا خود کارخانه خودرو را ریمپ نکرده است؟

بیش ترین سوالی که تا به حال از ما پرسیده شده همین سوال است.چرا اگر ریمپ خوب است کمپانی سازنده ‏خودرو را ریمپ نکرده است؟
پاسخ به این سوال پیچیده نیست اما در ذیل به تعدادی از واضح ترین دلایل آن اشاره می کنیم.‏
کمپانی های سازنده خودرو، محصول خود را به صورت تولید انبوه در سرتاسر جهان به فروش می رسانند به عبارتی یک خودرو برای تمام ‏بازارهای هدف. کشورهای گوناگون در شرایط آب و هوایی ،اختلاف ارتفاع، فشار و دمای هوا،کیفیت سوخت و استانداردهای آلایندگی ‏با یکدیگر تفاوت های اساسی دارند، در نتیجه این ناهمسانی ها کارخانه سازنده خودرو مجبور است ایسیو یا همان کامپیوتر خودرو را به به صورت کلی و ‏به گونه ای تنظیم کند که با شرایط کشورهای مختلف تطابق و سازگاری داشته باشد‎ ‎و خودرو بتواند از سوخت هایی با کیفیت زیر ‏استاندارد لازم نیز استفاده کند.

از سوی دیگر با اعمال قوانین سختگیرانه مصرف سوخت و استاندارد های آلایندگی روی وسایل نقلیه، ‏ایسیو به ناچار توان موتور را محدود می کند، دنده ها را تا حد امکان سبک و تاخیر دریچه گاز را افزایش می دهد تا مصرف سوخت و ‏آلایندگی کاهش یابد زیرا مصرف سوخت و آلایندگی بالاتر برابر است با افزایش مالیات بر قیمت خودرو و بالطبع بالا رفتن هزینه تولید.

‏یک مثال نزدیک در این زمینه اجرایی شدن استاندارد یورو 4 در کشورمان ایران است. هنگام اجباری شدن این استاندارد خودروسازان ‏برای ارتقای استاندارد خودروهای ساخت داخل از یورو 2 به یورو 4 مجبور شدند با انجام تهمیداتی مانند افزایش دمای موتور، افزایش تاخیر دریچه ‏گاز و اضافه کردن سنسورهای جدید و … این استاندارد ها را پاس کنند. اگرچه این تدابیر حرکت رو به جلو و مثبتی بودند اما در عمل به ‏علت عدم مهیا بودن بستر اصلی و لازمه این تغییر،یعنی سوخت با کیفیت یورو 4 در جایگاه های سوخت کشور باعث بروز ایرادات آزاردهنده در خودروها مانند دمای ‏موتور بالا، ناک، کپ، تاخیر دریچه گاز و … شدند.‏

در استانداردهای امروزی حداقل اکتان سوخت 95 برآورد میشود و با افزودنی ها و مکمل های خاص توسط شرکت های پالایش و تولید بنزین استاندارد آلایندگی یورو 4 تا یورو 6 به عنوان حداقل ها تعیین می شود.
حال تصور بفرمایید در صورتی که باک یک خودروی امروز را با سوخت با عدد اکتان پایین تر از 95 را پر کنیم چه اتفاقی می افتد؟
بهتر است اول به تعریف اکتان بپردازیم، اکتان یعنی مقاومت یک سوخت در برابر اشتعال، بنابراین اعداد اکتان پایین تر یعنی سوخت در محفظه احتراق زودتر منفجر میشود.اکتان بنزین معمولی در ایران 84 تا 87 و بنزین سوپر 88 تا 90 است بنابراین با عدد استاندارد روز تفاوت های چشمگیری دارد.
حال در محفظه احتراق به علت دما، فشار و کمپرس زیاد سوخت با اکتان پایین قبل از جرقه زدن شمع ها در زمان مناسب به سرعت مشتعل شده و تولید یک شعله می کند، اکنون شمع در تایمینگ نامناسب جرقه زده و باز هم یک شعله شکل میگرد و برخورد با شعله قبلی ایجاد صدای ناک می کند که با صدای چق چق مانند همراه است که بسیار مخرب است.
ایسیو خودرو برای مقابله با این مشکل از طریق ناک سنسور خودرو ناک را حس می کند و با محدود کردن توان خودرو سعی در رفع این مشکل دارد اکنون با تعاریف مجدد اکتان سوخت، فشار هوا و دمای هوا میتوان با ریمپ نرم افزاری ایسیو به تمامی مشکلات فوق پایان داد.

آیا ریمپ آسیبی به خودرو یا کامپیوتر آن نمیزند؟

تمامی کاری که ما در فرآیند ریمپ خودرو انجام میدهیم بازنگری در نرم افزار مدیریت موتور‏‎ (engine management software) ‎است ‏و این به خودی خود هیچ آسیبی به خودرو وارد نمی کند زیرا هیچ قطعه فیزیکی از روی خودرو باز یا تعویض نشده است و تمامی تغییرات در محدوده ایمن صورت گرفته اند تا از فشار بیجا بر روی موتور جلوگیری شود.‏توجه بفرمایید در ریمپ ما با نرم افزار و دنیا صفر و یک ها سروکار داریم نه با پردازنده، مقاومت ها و خازن ها، پس تغییرات فیزیکی نیستند.

حال سوال پیش می آید خودرویی که در حالت عادی دچار ناک، کپ کردن، تاخیر دریچه گاز و تقلا برای شتابگیری است دچار ایراد میشود یا خودرویی که با ریمپ نرم افزاری ایسیو و تطابق و کالیبراسیون دقیق با محیط مشکلات آن برطرف شده؟

در مرحله بعد باید به این مسئله توجه کرد که تمامی خودرو های تحت پوشش برای ریمپ بر روی داینومومتر تست و تحت آنالیز و آزمون ‏و خطا قرار گرفته اند.روی داینو تمامی پارامترهای مربوط ‏به موتور خودرو را می توان به صورت زنده ‏‎(real time)‎‏ مشاهده کرد در نتیجه در هر لحظه میتوان تشخیص داد آیا تغییراتی که در ‏حال اعمال بر روی نرم افزار خودرو هستند بهینه اند یا خیر. برای روشن شدن موضوع تغییرات صورت گرفته روی آوانس جرقه ‏زنی شمع ها را مثال میزنیم.
داینومومتر به ما این امکان را می دهد تا در‎ ‎هر لحظه متوجه بشویم تغییر اعمال شده بر آوانس جرقه زنی شمع ها بیش از حد است یا ‏آنقدر کم است که به طور مثال موجب بروز پدیده ناک بشود.این پروسه آزمون و خطا آنقدر تکرار می شود تا به بهینه ترین حالت ممکن‎ (optimum ‎condition) ‎برای راندمان خودرو در تک تک پارمترها دست پیدا کنیم.

علاوه بر موارد ذکر شده خودرو بعد از بیرون رفتن از ‏داینومومتر مورد تست درایو قرار می گیرد و ساعات متمادی با آن رانندگی می شود تا نقاط ضعف احتمالی به خوبی در شرایط واقعی و ‏زمان طولانی تر تست شود.حال به اطلاعات لازم برای تغییر پارامترهای ایسیو به صورت کاملا ایمن دست پیدا کرده ایم به طور مثال ‏میدانیم برای فلان خودرو خاص حد بهینه افزایش آوانس جرقه زنی حداکثر 5 واحد است، نه بیش تر و نه کم تر. البته نکته بعدی که ‏باید بدان توجه کرد این است که پارامتر آوانس جرقه زنی را می توان بیش از این هم روی یک خودرو خاص افزایش داد اما این ‏مسئله منوط به نصب قطعات جانبی (افتر مارکت‎(‎‏ روی خودرو است(مانند نصب هدرز).در واقع تلاش برای بیرون کشیدن توان بیش از ‏حد از موتور نتیجه ای جز افزایش استهلاک خودرو و کاهش راندمان به همراه ندارد زیرا آستانه تحمل هر موتور در یک محدوده خاص ‏تعریف شده است.‏

آیا با ریمپ مشکلی برای گرفتن معاینه فنی پیش نمی آید؟

خیر.اساس احتراق یک موتور براساس نسبت استوکیومتریک یعنی ترکیب 1 گرم سوخت با 14.7 گرم هوا است که به اختصار AFR نامیده میشود:
reaction: 25 O2 + 2 C8H18 → 16 CO2 + 18 H2O + energy

این نسبت ‏هرگز نباید بهم بخورد.در صورتی که میزان ترکیب سوخت به هوا بهم بریزد پیشرانه دچار خام سوزی و یا احتراق زودرس می شود، در نتیجه آلایندگی خودرو افزایش پیدا کرده و موتور نامنظم کار می کند. ما در فرآیند ریمپ نسبت سوخت به هوا و جرقه (spark) شمع ها و مجموعه تزریق سوخت (Fuel injection system) را به بهینه ترین حالت ممکن نزدیک می کنیم، همه پارامترها هماهنگ با یکدیگر تغییر پیدا ‏کرده، نسبت ترکیب سوخت به هوا ثابت نگه داشته می شود و سوخت به طور کامل مشتعل (ignited) و سوزانده (burned) میشود. بنابراین ریمپ تاثیری در ‏افزایش گازهای ‏‎ NOx, HC, CO, CO2‎و به طور کلی آلایندگی خودرو ندارد و کوچک ترین مشکلی در گرفتن معاینه فنی برای خودرو ایجاد نمی کند.

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
5 (3 رای)