ریمپ سمند EF7

ریمپ سمند ef7

پتانسیل سمند EF7 برای ریمپ ⭕

در این بخش به طور اختصاصی به پروسه ریمپ سمند با پیشرانه EF7 میپردازیم. سری EF7 به طور مشترک توسط شرکت ایران خودرو IPCO و FEV آلمان طراحی شده است. IPCO شرکت طراحی و تولید پیشرانه تولید کننده خودرو ایرانی ایران خودرو (IKCO) است.مرحله اول سرمایه گذاری پروژه پیشرانه EF7 دوگانه سوز حدود 80 میلیون دلار آمریکا بود.

موتورهای EF4 و EF7 از CNG به عنوان سوخت اصلی خود استفاده می کنند و همچنین می توانند از بنزین استفاده کنند. EFD اولین موتور خانواده EF است که تکسوز است و از دیزل با کیفیت بالا (یورو 4 با کیفیت یا بهتر) به عنوان سوخت استفاده می کند.موتورهای EF در بیشتر بخش ها با یکدیگر مشترک هستن. هدف IKCO برای کاهش هزینه ها و سهولت تأمین قطعات در آینده برای خدمات پس از فروش بود.

موتورهای سوخت دوگانه و بنزینی خانواده EF به استاندارد انتشار یورو IV یا همان یورو 4 رسیده اند و قادر هستند با برخی تغییرات جزئی به استاندارد انتشار یورو V یا همان یورو 5 برسند. اما EFD اولین موتور خانواده است که همراه با یورو IV است.

مهمترین تأمین کننده موتورهای ای اف سون شرکت INA برای قطعات حساس VVT و برخی دیگر از قطعات مکانیکی و سپس MAHLE است که بخش های مهمی از پیشرانه مانند پیستون ها را تأمین می کند ، همچنین شرکت معظم بوش ایسیو و پدال و دریچه گاز برقی و بسیاری دیگر از قطعات الکترونیکی حساس و مهم را تأمین می کند.تقریباً تمام قطعات پیشرانه ef7 از شرکتهای معتبر دنیا (همانطور که گفته شد) در ایران و تحت لیسانس با بالاترین کیفیت مورد نیاز تامین میشوند.

کامپیوتر سمند EF7 (ایسیو) ⭕

سمند ef7 در ابتدا با کامپیوتر بوش با کد فنی ME 7.4.9 NG به بازار عرضه شد.این کامپیوتر خودرویی به طور اختصاصی توسط شرکت بوش و ایرانخودرو برای سمند ef7 طراحی شده و دارای مپ های پیشرفته و پر تعداد است به طور مثال کامپیوتر بوش me 7.4.9 دارای 9 عدد مپ spark advance یا همان آوانس جرقه زنی برای کنترل سیستم جرقه زنی ای اف سون است.همچنین ایسیو بوش me 7.4.9 دارای پیچیدگی زیاد در شناسایی و عیب یابی از طریق تسترهای ایسیو است.نقطه ضعف سیستم مدیریت موتور بوش 7.4.9 در مواجه با بنزین با اکتان پایین است، مسئله فوق باعث میشود خودرو سریعا دچار ناک مکرر و واضح شود و دچار کپ کردن به خصوص در حالت کولرگیری شود.در مرحله بعد ایسیو زیمنس (کروز یا کنتیننتال) با دریچه گاز سیمی روی سمند ef7 نصب شدند که به لحاظ تکنولوژیکی پایین تر از ایسیو بوش 7.4.9 هستند اما به واسطه دریچه گاز سیمی کمتر دچار مشکل کپ کردن و شتاب اولیه ضعیف هستند.از سال 95 به بعد ایسیو بوش با کد فنی  ME 17.9.71 یا همان سمند ME17 نیز در کنار ایسیو کنتیننتال با کد فنی EASY U 2.5 به بازار عرضه شدند که دارای نقاط قوت و ضعف خاص خود هستند.

ایسیو بوش ME17.9.71 نیازمند برد تریکور، برد مکمل GPT و اینترفیس اختصاصی برای خواندن و نوشتن اطلاعات هست.همچنین شایان ذکر هست ایسیو کنتیننتال ایزیو 2.5 سمند ای اف سون فاقد نقشه جیتگ است.

ریمپ سمند ای اف سون توسط  ® Remapchip 🟥

به طور کلی شرکت تیونینگ خودرو ® Remapchip توانایی ریمپ و چیپ تیونینگ کلیه مدل های سمند ای اف سون با ایسیوهای خانواده بوش، زیمنس و ایزیو را داراست.

ریمپ ای اف سون شامل موارد ارتقا،بهبود و رفع ایرادات زیر را شامل میشود:
🔴 افزایش و بهبود مطلوب شتاب سمند ای اف سون با برنامه نویسی سطح بالا روی جداول آوانس جرقه زنی (Spark advance)، پاشش سوخت (Injection) و گشتاور (Torque)
🔴 افزایش قدرت موتور و گشتاور سمند ای اف سون بین 8 تا 12 درصد بسته به تیپ و نوع ایسیو به کار رفته در خودرو
🔴 کاهش و رفع کامل کپ و تاخیر دریچه گاز سمند ای اف سون به همراه خطی کردن تعامل بین پدال و دریچه گاز برقی خودرو
🔴 کاهش دمای پیشرانه و رفع تلرانس (Tolerance) زیاد بین دمای حداکثر و حداقل، اصلاح دمای فن ها در حالت دور کند و دور تند و در حالت خاموش بودن خودرو و چراغ Stop و تنظیم مجدد پارامترهای دریافتی از سنسور دمای آب
🔴 کاهش تاثیر کولر (A/C) بر افت توان ای اف سون
🔴 تطابق دادن کامل پیشرانه سمند ef7 با بنزین و سوخت موجود در ایران و در نتیجه رفع ایراد ناک و احتراق ناقص

🔴رفع ایراد احتراق ناقص یا Misfiring ایسیو Bosch سمند ای اف سون
🔴 بهبود حداکثری شاخص AFR و لامبدا سنسور سمند ef7
🔴 رفع ایرادات سوختن مکرر سنسور اکسیژن، روشن شدن چراغ چک، خارج کردن سنسور اکسیژن دوم از حلقه کنترلی و یا کاهش حساسیت سنسور اکسیژن برای رفع ایراد کاتالیست
🔴 رفع ایراد سنسور میل سوپاپ یا Camshaft

 

ریمپ سمند ای اف سون

آپشنال تیونینگ سمند ای اف سون ✅

افزایش کاتاف ای اف سون تا حد استاندارد برای توزیع گسترده تر نمودار و گراف های قدرت موتور و گشتاور در دور موتورهای مختلف
تغییر کاتاف سمند ای اف سون از Soft Cut-off به Hard Cut-off (کات آف رگباری ای اف سون)
ایجاد Back fire ارگانیک یا با استفاده از قطعات افترمارکت
ریمَپ بر اساس قطعات افترمارکت مانند هدرز و شمع های پیشرفته تر و …

⭕️ امکان ریمپ ایسیو سمند ای اف سون در سه استیج (Stage) متفاوت با توجه به نیازسنجی های صورت گرفته:

⭕️ریمپ شهری (Civic) برای استفاده اقتصادی توام با شتاب و کشش بالا (بیشترین استیج درخواستی ریمپ)

⭕️ ریمپ بر مبنای لوازم افترمارکت مانند هدرز و کیت مکش هوا (Aggressive)

⭕️ ریمپ برای شرکت در مسابقات، دریفت، درگ، رالی و سوخت های خاص مانند اتانول (Exclusive)

⌚زمان ریمپ سمند ای اف 7

به طور معمول زمان ریمپ سمند ef7 بین 1 ساعت تا 2 ساعت بسته به شماره کالیبراسیون نرم افزاری خودرو متغیر است همچنین خودرو قبل از ریمپ تست گرفته میشود زیرا در شماره کالیبراسیون های مختلف توانایی های مختلف متفاوت است.

❓ آیا با ریمپ گارانتی خودرو من باطل میشود؟

خیر.گارانتی سمند ای اف سون با ریمپ به هیچ وجه باطل نمیشود دلیل این امر این است که با خریداری پروگرمرهای اورجینال توسط ما ماژول خودروهای کمپانی ایرانخودرو نیز به مجموعه اضافه شده بنابراین بدون باز شدن ایسیو و یا تعویض هی قطعه سخت افزاری تنها از راه پورت OBD یا دیاگ اطلاعات ایسیو سمند ای اف سون از ناحیه کالیبراسیون خوانده شده، سپس بر روی PC ها به ریمپ، شبیه سازی و بهینه سازی آن ها پرداخته و در نهایت به ایسیو خودرو منتقل میشوند.

هزینه ریمپ سمند ای اف سون

ما در مجموعه ® Remapchip عاشق خودرو هستیم! همیشه سعی کرده ایم از ادعاهای گزاف دوری کنیم و برای قیمت گذاری محصولات و خدمات خود یک منطق به کار ببریم و مشتریان گرامی نیز با مطالعه موارد و مشاهده نمونه کارهای ما خود تصمیم بگیرند.منطق قیمت گذاری ریمپ در ریمپ چیپ بر مبنای قیمت ایسیو خودرو، قیمت خودرو، ماژول و لایسنس خریداری شده و دستمزد تکنسین است.بنابراین قیمت ریمپ سمند ef7 با توجه به موارد فوق محاسبه می شود و همچنین در ذیل به برخی از تفاوت ها و توانایی های مجموعه ما اشاره شده است.

EF7 Engine

ساختار کلی موتور شبیه به گروه تیوفایو از شرکت پژو یا همان TU5JP4 PSA Group است. دارای دیسپلیسمنت 1648 سی سی با ابعاد به اصطلاح bore در 78.560 میلی متر و استروک 85 میلی متر است. این موتور در سال 2008 در نمایشگاه Expo اشتوتگارت آلمان به عنوان پیشرانه دوگانه EF7 معرفی شداین موتور 16 سوپاپ است که از فن آوری CVVT در شیرهای ورودی خود استفاده می کند.

این سیستم دارای سیستم خنک کننده پیشرفته (روانکاری و مایع خنک کننده) در مقایسه با PSA TU5JP4 است. EF7 دارای پمپ روغن درایو مستقیم است. پمپ آب ، پمپ روغن و سیستم خنک کننده روغن در یک مکان یکپارچه شده اند تا در مقایسه با موتورهای دیگر ، قطعات برای نگهداری را کاهش دهند. قطعات دیگر برای ایجاد سهولت در تغییر فیلتر روغن مجدداً مهندسی شده اند.

موتورها از یک مبدل کاتالیست سه راهه یا Catalytic Three way برای دستیابی به استانداردهای بالاتر انتشار استفاده می کنند.

تمام انواع EF7 تست های NVH را با موفقیت در سیلندر سر و بلوک سیلندر خود گذرانده اند. همچنین موتورها دارای سیستم Blow-by هستند که تهویه هوا را برای میل لنگ و تابه روغن انجام می دهد.

پیشرانه EF7 DUAL-FUEL یا دوگانه سوز

پیشرانه ای اف سون دوگانه سوز حداکثر توان را در 6000 دور در دقیقه و حداکثر گشتاور را در 3250 دور در دقیقه در هر دو CNG و بنزین با استفاده از شرایط به حداکثر می رساند.

آنطور که بیان شده تسمه تایم این پیشرانه تا 180،000 کیلومتر نیاز به تعویض ندارد. ایران خودرو اظهار داشت اگر موتور فقط بر روی CNG کار کند ، تا 250،000 کیلومتر (به طور متوسط) نیاز به تعمیر و نگهداری خاصی نخواهد داشت و اگر موتور با هر دو CNG و بنزین کار کند ، این مقدار به بیش از 250،000 کیلومتر افزایش می یابد که در نوع خود جالب توجه است.

به دلیل برخی محدودیت ها و درخواست های زیاد برای تسخه تکسوز موتور EF7 و عدم آماده سازی موتور مبتنی بر بنزین EF7 ، در اواخر سال 2009 ایرانخودرو پروژه ای را برای از بین بردن قطعات مورد نیاز CNG موتور آغاز کند. بنابراین این پروژه در حدود 3 ماه و آزمایشات در سه ماهه دوم سال 2010 انجام شده است. در این نسخه از موتور ، فقط برنامه ECU تغییر یافته است و عملکردهای CNG غیرفعال است. این برنامه ECU از immobilizer نیز پشتیبانی می کند. در حال حاضر ، مصرف کنندگان قادر به خرید نسخه تکسوز سمند EF7 هستند.

در سپتامبر 2010 ، IKCO از طراحی و تولید یک موتور اصلاح شده EF7 با کاهش مصرف سوخت و آلودگی هوا خبر داد. این موتور با استفاده از فن آوری مستقیم تزریق برای هر دو بنزین و CNG بسیج شده است.
آنطور که مدیرعامل IPCO می گوید پس از تولید موتور جدید ، IKCO اولین تولید کننده در جهان است که از فناوری Direct Injection یا تزریق سوخت مستقیم برای موتورهای CNG استفاده می کند.

مشخصات فنی EF7

ایسیو موتور در نمونه اولیه: ME 7.4.9NG
کوئل: P-50 
شمع : FR8DE +
تزریق سوخت:
انژکتورهای سوخت CNG: ایرانخودرو
ریل سوخت: ایرانخودرو
ریل سوخت بنزین: ایرانخودرو
سنسور اکسیژن اول: مشهد
سنسور اکسیژن دوم: چین
سنسور TMAP:
پدال شتاب دهنده: ایرانخودرو
سوخت پیشنهادی: CNG معمولی و بنزین بدون سرب RON 95
روان کننده پیشنهادی موتور: 7000 نیمه سنتتیک (10W-40 SL) یا بهران رخش 10-40

کپی رایت ©:
مطالب فوق به طور اختصاصی برای مرکز ریمپ خودرو ریمپ چیپ ® نوشته شده اند و بدون نمونه مشابه در فضای وب هستند.برای نوشتن مقاله فوق زمان زیادی صرف شده بنابراین لطفا در صورت هر گونه کپی برداری یا اقتباس از مطلب فوق ذکر منبع الزامی است.🙂

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
5 (3 رای)