ریمپ ساینا

ریمپ ساینا m15

پتانسیل ساینا برای ریمپ ⭕

در اسفند ما سال 1392 شاهد عرضه نسخهٔ فیس‌لیفت و بهینه سازی شده تیبا بر روی پلتفرم جدید X200 تحت نام اولیهٔ 232 سپس نام ساینا شدیم. ساینا در داخل و خارج تغییرات زیادی را تجربه کرده بود و در واقع تا قبل از عرضه کوئیک و رهام خودرو پرچم دار (Flag ship) سایپا محسوب میشد.
در ریمپ ساینا باید بدانیم موتور ساینا کاملا مشابه پیشرانهٔ تیبا (موتور M13) که البته توسط مگا موتور و با کمک کمپانی EF آلمان تغییراتی در آن ایجاد شده، حجم این موتور 8 سوپاپ که اکنون M15 نام دارد 200 سی‌سی افزایش داشته 1500 سی‌سی حجم دارد. این پیشرانه در تیبا 80 اسب بخار قدرت تولید می کند اما با مجموعه تغییرات انجام شده قدرتش به 87 اسب بخار و گشتاور به 128 نیوتن متر افزایش یافته است بنابراین در ریمپ Saina با وجود بهینه سازی های صورت گرفته روی آن دست ما برای اعمال تغییرات دلخواه و اصولی برای بهینه سازی کامل باز تر است.

مورد مثبت بعدی در ریمپ ایسیو ساینا استفاده از ایسیوهای (کامپیوتر خودرو) با کیفیت تر روی ساینا است.تمامی ایسیوهای نصب شده روی خانواده ساینا از نوع زیمنس (Siemens) و ایزیو (Easy U) هستند در حالی که بر روی خودرو هم خانواده و مشابه یعنی تیبا ایسیوهای از رده خارج و بسیار بی کیفیت و کپی شده یعنی خانواده ایسیوهای SSAT چینی و ایسیو LZNF مشاهده میشود.
همانطور که پیشتر در مقاله ریمپ تیبا گفته شد ایسیوهای زیمنس از ایسیوهای خانواده Bosch ساختار ساده تری دارند و دارای جداول یا ماتریس های کم تعداد تری هستند.توجه بفرمایید ایسیوهای Easy U (ایزیو) نیز در واقع از مشتقات زیمنس هستند.به طور کلی ایسیوهای زیمنس (منظور ایسیوهای موجود روی خودروهای ایرانی) وظیفه کنترل دریچه گاز سیمی را برعهده دارند بنابراین جداولی مانند Throttle position و Pedal Position که به ما کمک شایانی در رفع کپ و تاخیر دریچه گاز خودرو می کنند در این ایسیو ها وجود ندارد و باید از ماتریس های جایگزین برای این کار به طور مثال Reverse Torque یا گشتاور معکوس استفاده کرد البته ریمپ و بهینه سازی جداول فوق در ریمپ ایسیو ساینا توسط ما انحصاری است.
نوع خاصی از جداول Injection و یا پاشش سوخت تحت عنوان Multiplier injection یا پاشش سوخت تصاعدی در این ایسیوها وجود دارد که باید با دقت به ریمپ آن ها پرداخت.
در ریمپ جداول Spark Advance باید به این موضوع پرداخت که اعداد موجود در این ماتریس ها در نقطه مرگ بالای سیلندر یا T.D.C به صورت اعداد منفی یا Signed شده در نیامده اند و محاسبات مربوط به Crank Shaft باید به صورت جداگانه ای محاسبه شود.
توجه بفرمایید در جداول Injection نحوه تغییرات کاملا معکوس جداول ایسیوهای Bosch که لامبدا کنترل هستند باید صورت بپزیرد.اکثر جداول خانواده زیمنس و ایزیو 8-بیتی هستند که ساختار ساده تری دارند.
وجود پارامترهای Fan Temperature برای کاهش دمای کلی پیشرانه در سایکل های کاری مختلف به خصوص در شهرهای گرمسیری کشور بسیار کمک کننده است.
به طور کلی برای افزایش شتاب ساینا و بهبود ملموس کشش خودرو جداول Torque (گشتاور) بسیار کمک کننده هستند.
نکات خلاصه گفته شده تنها بخشی از خط مشی شرکت تیونینگ خودرویی ™ Remapchip را در ریمپ ecu ساینا نشان میدهد.روش های ریمپ فوق انحصاری و با آزمون و خطا، تست های مکرر درایو و داینو حاصل شده اند.

در مقام مقایسه با تیبا پس از استارت زدن خودرو و شروع حرکت، پیشرانه کشش مناسبی نسبت به همرده های خود مانند 206 تیپ 2 دارد و به علت رفع مشکلات مجموعه دیسک و صفحه خودرو و کوپل نبودن گیربکس و موتور که از ایرادات شایع تیبا محسوب میشود.
علاوه بر این ازسال ۹۷، سایپا با انجام اصلاحاتی در گیربکس تیبا و ساینا، نمونه بهینه سازی شده از این گیربکس را با کد فنی ND2 جایگزین مدل پیشین یعنی ND1 کرد.البته هنوز هم دنده عقب خودرو بد جا میرود. شتاب قابل‌قبولی حدود 12 تا 13 ثانیه برای ساینا به ارمغان می آورد و با ریمپ اصولی ساینا میتوان حتی با خودروهای یک رده بالاتر به لحاظ حجم و قدرت موتور به راحتی به رقابت پرداخت زیرا ضرایب سنگین دنده های اولیه ساینا در افزایش توان شتابگیری کمک کننده هستن، همچنین این قدرت برای جثه 1050 کیلوگرمی ساینا کفایت می کند و با پر بودن صندوق عقب خودرو و گنجایش سرنشینان و حتی استفاده از کولر کمتر دچار افت توان میشود

 

چیپ تیونینگ ساینا

ریمپ ایسیو ساینا توسط ® Remapchip 📉

به طور کلی شرکت تیونینگ خودرویی ® Remapchip توانایی ریمپ و چیپ تیونینگ کلیه مدل ها و تیپ های ساینا را در انواع با گیربکس  دستی و اتوماتیک را داراست.

ریمپ ساینا شامل موارد ارتقا،بهبود و رفع ایرادات زیر را شامل میشود:
🔴 افزایش چشمگیر شتاب ساینا با برنامه نویسی سطح بالا روی جداول آوانس جرقه زنی (Spark advance)، پاشش سوخت (Injection) و گشتاور (Torque)
🔴 افزایش قدرت موتور و گشتاور ساینا بین 10 تا 15 درصد بسته به تیپ و نوع ایسیو به کار رفته در خودرو
🔴 کاهش و رفع کامل کپ ساینا
🔴 کاهش دمای پیشرانه و رفع تلرانس (Tolerance) زیاد بین دمای حداکثر و حداقل، اصلاح دمای فن ها در حالت دور کند و دور تند و در حالت خاموش بودن خودرو و چراغ Stop و تنظیم مجدد پارامترهای دریافتی از سنسور دمای آب
🔴 کاهش تاثیر کولر (A/C) بر افت توان
🔴 تطابق دادن کامل پیشرانه ساینا با بنزین و سوخت موجود در ایران و در نتیجه رفع ایراد ناک و احتراق ناقص

🔴 آپدیت و ریمپ گیربکس اتوماتیک ساینا اتوماتیک برای هوشمند تر شدن گیربکس برای انتخاب دنده مناسب و در زمان مناسب و تطابق دادن ضرایب گیربکس اتومات با گشتاور جدید
🔴رفع ایراد احتراق ناقص ساینا یا Misfiring
🔴 بهبود حداکثری شاخص AFR و لامبدا
🔴 رفع ایرادات سوختن مکرر سنسور اکسیژن ساینا، روشن شدن چراغ چک، خارج کردن سنسور اکسیژن دوم از حلقه کنترلی و یا کاهش حساسیت سنسور اکسیژن برای رفع ایراد کاتالیست
🔴 رفع ایراد سنسور میل سوپاپ ساینا یا Camshaft

 

بررسی کلی ساینا توسط ریمپ چیپ ™🎯

طراحی بدنه و داخل ساینا به‌طور کامل توسط طراحان مرکز مهندسی و تحقیقات سایپا در داخل کشور و به صورت بومی صورت گرفته است.از نظر ما فرم چراغ های جلو و عقب و تناسبات ساینا برای یک خودرو کوچک در سگمنت B قابل قبول و حتی زیباست جایی که جلوپنجره و سپر جلو و فرم شبیه جلو پنجره مدن دوکی‌شکل خودروهای لکسوس هستند. همچنین دو پروژکتور در قابی فرورفته تعبیه شده‌اند که برخلاف تیبا بیرون زده نیستند و کمتر در معرض شکسته شدن قرار دارند.از نکات جالب طراحی نام خودرو است که به‌صورت فارسی و با فرم خاصی در قسمت عقب خودرو نمایان است.
در ریمپ چیپ من و همکارانم از طراحی کابین ساینا خوشمان آمد زیرا با فرم طراحی ارزان قیمت و نه چندان زیبای تیبا کاملا متفاوت است.تریم دورنگ مشکی-نقره ای ساینا چهره بسیار بهتری به این ناحیه داده، یک نمایشگر کوچک در بالای داشبورد که اطلاعاتی مانند ساعت، تاریخ، دمای محیط و تنظیمات سیستم پخش را نشان می‌دهد با نورپدازی سفید رنگ زیبا جلوه میکند. غربیلک فرمان جدید ساینا نیز معقول و مناسب است اگرچه ترجیح میدادیم دسته دنده خودرو که از خودرو ریو به عاریت گرفته شده نیز بروزرسانی میشد.فرم رودری ها نیز مدرن تر و متناسب است.

ساینا را در دو تیپ SX و EX (نسخه با امکانات بیشتر) و نسخه (SE (LUX که به گیربکس اتوماتیک پانچ بلژیک مجهز شده و فول‌ترین نسخه ساینا محسوب می‌شود که امکانات قابل توجهی مانند فرمان برقی، کیلس استارت (Keyless) یا همان استارت دکمه‌ای، نمایشگر و نویگیشن ۷ اينچي لمسی، مجهز به بلوتوث، GPS، شیشه‌های عقب دودی و… مجهز شده است. ساینا در تیپ پایه امکانات متداول مانند فرمان هیدرولیک، دو ایربگ، پنجره‌های برقی جلو، ترمز ABS و EBD با توزیع الکترونیکی نیروی ترمز، ایموبلایزر، گرم‌کن شیشهٔ عقب، ، تنظیم ارتفاع کمربندهای ایمنی و چراغ‌های جلو، پروژکتورهای جلو و عقب، قفل مرکزی، دما سنج محیط و سوییچ ریموت کنترل دار مجهز است و تیپ فول یا همان EX دارای تجهیزات بیشتری شامل سیستم تهویه مطبوع اتوماتیک با نمایشگر، پنجره‌های برقی عقب، آینه‌ جانبی برقی، سنسور دنده‌عقب و رینگ های آلومینیومی است.
.ساینا افزایش وزن 50 کیلوگرمی نسبت به تیبا دارد همچنین سایز رینگ‌ها به  14 اینچ و لاستیک‌ها به 185 افزایش یافته اند و رینگ های آلومینیومی جدید ساینا از نظر ما زیبا هستند. البته صدای نفوذی موتور به اتاق اگرچه از تیبا کمتر است اما همچنان خشک و خشن به نظر میرسد و انتظار میرفت فایروال خودرو دچار بهینه سازی های بیشتری شود.ترمزهای ساینا با وجود کاسه ای بودن در عقب خودرو عملکرد مناسبی دارند. فضای پای سرنشینان عقب مناسب بوده و حجم صندوق بار نیز با توجه به کلاس خودرو پذیرفتنی است.

افزایش شتاب ساینا

آپشنال تیونینگ ساینا 🚩

🔴 افزایش کاتاف ساینا تا حد استاندارد برای توزیع گسترده تر نمودار و گراف های قدرت موتور و گشتاور در دور موتورهای مختلف
🔴 تغییر کات آف ساینا از Soft Cut-off به Hard Cut-off (کات آف رگباری)
🔴 ایجاد Back fire طبیعی یا با استفاده از قطعات افترمارکت
🔴 ریمپ بر اساس قطعات افترمارکت مانند هدرز و شمع های پیشرفته تر و …

🎯 امکان ریمپ ساینا در سه استیج (Stage) متفاوت با توجه به نیازسنجی های صورت گرفته:

🥇ریمپ شهری (Civic) برای استفاده اقتصادی توام با شتاب و کشش بالا (بیشترین استیج درخواستی ریمپ)

🥈ریمپ بر مبنای لوازم افترمارکت مانند هدرز و کیت مکش هوا (Aggressive)

🥉ریمپ برای شرکت در مسابقات، دریفت، درگ، رالی و سوخت های خاص مانند اتانول (Exclusive)

کپی رایت ©:
مطالب فوق به طور اختصاصی برای مرکز ریمپ خودرو ریمپ چیپ ® نوشته شده اند و از لحاظ دقت و صحت محتوا بدون نمونه مشابه در فضای وب هستند.برای نوشتن مقاله فوق زمان زیادی صرف شده بنابراین لطفا در صورت هر گونه کپی برداری یا اقتباس از مطلب فوق ذکر منبع الزامی است.🙂

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
5 (2 رای)