ریمپ رانا

ریمپ رانا el تیو فایو

معرفی و پیشرانه ?

رانا دومین خودرو از سه خودرویی است که ایران خودرو بر پایه پژو 206 تولید کرده است. با کد پروژه X12، رانا کوچکتر از از سمند است. رانا قرار بود با حداقل سه موتور چهار سیلندر، شامل یک بنزینی با قدرت 105 اسب بخار 1.6 لیتری که همان موتور نام آشنای TU5 JP4 ایرانیزه است، یک موتور 1.4 لیتری با قدرت 95 اسب بخار یک موتو 1.7 لیتری با سوخت CNG عرضه شود که هر سه آن ها استانداردهای انتشار گازهای گلخانه ای یورو IV و V را پاس می کردند.

از آن جا که در حال حاضر در تمامی مدل ها و تیپ های رانا از موتور نام آشنای TU5 JP4 به تشریح این موتور در بعدهای توانایی و پتانسیل آن در ریمپ runna میپردازیم البته نکته مهم این است که بدانید موتور تیوفایو رانا از پیشرانه و سیم کشی شبه مالتی پلکس لوکالایز (ایرانیزه) و در واقع رانا در باطن همان 206 فاز صفر و فاز یک هستند که تغییرات عمده ای در مبحث پیشرانه و سیستم برق (اکوماکس سازه پویش) به خود دیده اند و به نوعی ارزان سازی شده اند.

پیشرانه TU5 JP4 شانزده سوپاپ 4 سیلندر سیلندر با ظرفیت 1587 سانتی متر، مطابق با استانداردهای زیست محیطی EURO 3 است که نمونه های جدیدتر با ایجاد تغییراتی در نرم افزار موتور و استفاده از کاتالیست های پیشرفته تر خودرو را با استاندارد محیط زیستی EURO 4 تطابق دادند.البته پیشرانه TU5 مورد استفاده در رانا در بخش منیفولد ورودی،حل سنسور منیفولد و نوع جرقه کویل تغییراتی را به خود دیده است. قدرت موتور 105 اسب بخار در 6600 دور بر دقیقه؛ نسبت تراکم موتور تیو فایو رانا 10.5 / 1 است که رانا را نیازمند بنزین با اکتان حداقل 95 می کند در نتیجه بنزین سوپر توانایی های حرکتی خودرو را بهبود محسوسی می بخشد؛ حداکثر گشتاور 147 نیوتون متر در 4000 دور در دقیقه است.از نکات جالب در مورد رانا میتوان به شتاب مناسب خودرو در قیاس به 206 اس دی و تیپ 5 اشاره کرد که بخشی از آن به دریچه گاز سیمی و گیربکس BE4 خودرو برمی گردد وجود قطعات افترمارکت مهندسی شده مانند کیت های مکش هوا، هدرز، میل سوپاپ و … ساخته شده توسط برندهای تیونینگ مطرح دنیا برای موتور TU5 باز هم پتانسیل موتور را برای تقویت اصولی در کنار ریمپ بالاتر میبرد.اگر بخواهیم خودمانی باشیم باید بگوییم پیشرانه رانا خوراک ریمپ کردن است!

تعدد ایسیوها ?

اولین نکته ای که در ریمپ رانا جلب توجه می کند تعدد عجیب ایسیوهای به کار رفته در رانا است! به طوری که از ابتدای عرضه رانا تاکنون 7 نوع ایسیو مختلف بر روی این خودرو نصب شده است که هر کدام ویژگی ها و نقاط قوت و ضعف مربوط به خود را دارا هستند و ریمپ تمامی این ایسیوها با هم متفاوت است.
ایسیوهای نصب شده بر روی رانا عبارتند از:

? ایسیو کنتیننتال یا کانتیننتال (Continental) کُره که در واقع همان ایسیو زیمنس SIM 2K 34_VR است نصب شده بر روی مدل سال 91 و نیمه اول 92 رانا
با عملکرد مناسب در مبحث مدیریت پیشرانه و شتاب و کشش

? ایسیو crouse (کروز) که در واقع نسخه ایرانی  Siemense (زیمنس) SIM 2K 34_VR نصب شده بر روی مدل های سال 92 تا 95 رانا
عملکرد قابل قبول در مبحث مدیریت پیشرانه و شتاب و کشش

? ایسیو کنتیننتال یا کانتیننتال (Continental) ایزیو 2.5 (Easy U) نصب شده بر روی مدل های نیمه دوم سال 96
عملکرد قابل قبول در مبحث مدیریت پیشرانه و کارایی نه چندان قوی در شتاب و کشش

? ایسیو کنتیننتال یا کانتیننتال (Continental) ایزیو 2.8 (Easy U) نصب شده بر روی مدل های نیمه دوم سال 96 و نیمه اول سال 97
عملکرد قابل قبول در مبحث مدیریت پیشرانه و کارایی نه چندان قوی در شتاب و کشش

? ایسیو پیشرفته و با ابعاد کوچک Bosch (بوش) ME 17.7.9.1 در مدل های سال 1397
عملکرد فوق العاده در مدیریت پارامترهای پیشرانه، دارای کپ اولیه بسیار بالا اما شتابگیری ثانویه مناسب

? ایسیو غرب استیل ماو (MAW) با شکل هندسی خاص و لیبل پرتقالی روشن
عملکرد ضعیف در مبحث مدیریت پیشرانه و کارایی نه چندان قوی در شتاب و کشش

? و در کمال تعجب ایسیو چینی اسست (SSAT) در موارد نادر که عملکرد بسیار ضعیفی را داراست.اساس کار این ایسیو بسیار مشابه ایسیو Siemense (زیمنس) SIM 2K 34_VR است. ایسیو فوق با اختلاف فاحش ضعیف ترین عملکرد را در بین ایسیوهای فوق داراست. مورد آزار دهنده این است که ایسیو فوق از نوع No Flash است یعنی یعنی فلش ایسیو حذف شده و کد سوییچ مستقیما به داخل میکرو رفته.بنابراین این ایسیو نیازمند کاشت آی سی فلش برای برنامه ریزی و ریمپ است و حتی از راه پورت OBD یا همان پورت دیاگ خوانده نمیشود.
مجموعه ریمپ و چیپ تیونینگ Remapchip موفق شده است با نوشتن الگوریتم های خاص با پروگرمر اختصاصی امکان خواندن (Read) و سپس (Write) اطلاعات این ایسیو را از راه پورت OBD و بدون باز کردن ایسیو انجام دهد و این روش در مورد ریمپ رانا با ایسیو SSAT No Flash انحصاری است.

چیپ تیونینگ رانا

رویکرد ریمپ رانا

در بین ایسیوهای فوق راحت ترین ایسیو برای ریمپ رانا همانا ایسیو کروز (زیمنس) و کنتیننتال یا کانتیننتال میباشد.از آن جا که جداول ایسیوهای کروز مشابه ایسیوهای زیمنس میباشد ماتریس های HEX تشکیل دهنده این جداول از اصول روتینی پیروی می کنند ریمپ ایسیوهای فوق با سهولت بیشتری انجام میشود جداول آوانس جرقه زنی و گشتاور خودرو کم تعداد هستند و جداول پاشش سوخت 8 بیتی و مشابه جداول Spark هستند.همچنین کارایی و پرفورمنس گرفته شده از این ایسیوها مطلوب و رضایت بخش است.از نکات جالب ایسیوهای کروز (زیمنس) و کانتیننتال می توان به مدیریت بسیار خوب مجموعه ناک سنسور اشاره کرد.ایسیوهای فوق حتی در صورت ریمپ اشتباه به ندرت دچار بروز پدیده ناک می شوند درست برعکس ایسیو های بوش!

حال به ایسیو خاص و مدرن بوش ME 17.9.7.1 میرسیم که همتای آن را در پژو 2008 مشاهده کردیم.ابعاد کوچک این ایسیو توان پردازشی بالا و پیچیدگی های نرم افزاری فراوان این ایسیو را در خود پنهان کرده است.از موارد اذیت کننده در مورد این ایسیو باز شدن بسیار دشوار آن در ابتدا از بدنه ایسیو خودرو است که زیر چندین لایه مجموعه های متصل شده با پیچ به یکدیگر پنهان شده، در مرحله بعد باز کردن بدنه این ایسیو دشوار است و باید با دقت زیادی صورت پذیرد.همچنین نکته فوق العاده مهم این ایست که ایسیوهای فوق دارای قفل چند رقمی هستند که در ابتدا باید از راه پورت OBD یا اعمال J-Tag یا K-tag خوانده شوند و درجایی ذخیره شوند و بعد از پروگرام دوباره Insert شوند در غیر اینصورت ایسیو فوق باید عوض شود.
در بین ایسیوهای فوق ایسیو بوش ME 17 دشوارترین ریمپ را چه به لحاظ سخت افزاری و چه نرم افزاری داراست.نکته جالب این که پردازنده تریکور این ایسیو به راحتی توسط پروگرمر سون پروگ خوانده میشود و نیازی به جای گذاری مقاوت ندارد.وجود جداول و ماتریس های پر تعداد اگرچه دست ما را برای کنترل بیشتر بر پارامترها و عملگرهای موتور باز میگذارند اما تفکیک و تمیز دادن این جداول از یکدیگر نیاز به دقت بالایی دارد. بالاترین پرفورمنس کسب شده بعد از ریمپ 207 را ایسیوهای ME 17 از آن خود می کنند.
یک نکته ظریف در مورد ایسیوهای ME 17 این است که جداول Throttle position در این خودرو در دو ستون اول دارای حساسیت هستند و در صورت تغییر این دو ستون و زیاد کردن آن ها با خطای پدال و دریچه گاز مواجه میشویم.

در مرحله بعد به سراغ خانواده ایسیوهای کنتیننتال (Continnental) ایزیو (Easy U) در انواع Easy U 2.5 و Easy U 2.8 میرویم.میتوان گفت Firmware این خودروها ترکیبی از ایسیوهای بوش و زیمنس هستند. میتوان گفت مشکلات ذاتی این خانواده از ایسیو نسبت به کروز،بوش و امثالهم بیشتر است علاوه بر این تلورانس بین عملکرد دو ایسیو یکسان در دو خودرو متفاوت بالاست.به طوری که گاهی در دو خودرو رانا که هر دو به ایسیوهای کنتیننتال ایزیو مجهز هستند تا 20 درصد تفاوت عملکرد و کارایی را میتوان مشاهده کرد که جای تعجب بسیار دارد و حاکی از عدم به کار بردن الگوریتم های شی گرا و رعایت پایپ لاین های اساسی برنامه نویسی و رعایت اصل های Abstraction و Encapsulation است.

در نهایت به ایسیو به واقع منحصر به فرد غرب استیل MAW میرسیم.ضاهر این ایسیو بسیار جالب است یک لیبل پرتقالی روشن و آرم یک ستاره دنباله دار بدنه این ایسیو را تشکیل داده اند و حسی حاکی از کیفیت به بیننده متخصص منتقل می کنند.اما در باطن و هسته ایسیو با مشکلات متعددی روبرو هستیم.توان پردازشی متوسط، ایرادات، دمای بالای موتور، شتاب و کشش بسیار پایین، عملکرد چند وظیفگی یا همان Multi-treading با کارایی ضعیف در کنار ایرادات آزاردهنده مربوط به دسته سیم و سیم های شیلد به خصوص در نمونه های اولیه تجربه نامطلوبی از رانندگی با رانا با ایسیو MAW را ارائه میدهد.

ایسیوهای غرب استیل ماو رانا دارای جداول و ماتریس هایی به دور از هرگونه پیچیدگی خاص هستند اما نوعی الگوریتم خاص چکسام دارند که تغییر در هر بیت ایسیو را نیازمند محاسبه چکسام می کند.بنابراین مجموعه ریمپ چیپ مفتخر است اعلام کند جزو معدود مراکز ریمپ و چیپ تیونینگ در ایران است که توانایی محاسبه و اصلاح چکسام پیچیده این خودرو را داراست.

افزایش شتاب رانا

ریمپ رانا توسط ریمپ چیپ ® ?

به طور کلی شرکت تیونینگ خودرویی ®Remapchip توانایی ریمپ و چیپ تیونینگ کلیه ایسیو های نصب شده روی رانا و انواع مدل ها و تیپ ها شامل ریمپ رانا ال ایکس و ریمپ رانا EL را داراست

در سال های اخیر تنوع ایسیوهای به کار رفته روی خودرو رانا زیاد شده است با این وجود ریمپ چیپ™توانایی ریمَپ کلیه ایسیوهای نصب شده روی رانا اعم از ECU های بوشME17،کروز (Crouse) یا همان زیمنس (SIM2K-34 VR)،کنتیننتال یا کانتیننتال (Continental) در انواع Easy 2.5 و Easy 2.8 و سری اول SIM2K ،غرب استیل MAW و SSAT No Flash … را با علم کامل به نقاط ضعف و قوت آن ها به طور کامل داراست.

ریمپ رانا شامل موارد ارتقا،بهبود و رفع ایرادات زیر را شامل میشود:
افزایش چشمگیر شتاب رانا با برنامه نویسی سطح بالا روی جداول آوانس جرقه زنی (Spark advance)، پاشش سوخت (Injection) و گشتاور (Torque)
افزایش قدرت موتور و گشتاور رانا بین 10 تا 15 درصد بسته به نوع ایسیو به کار رفته در خودرو
کاهش و رفع کامل کپ و تاخیر آزار دهنده دریچه گاز رانا به خصوص در تعویض دنده از 1 به 2 و در ابتدای حرکت یا با گرفتن کولر
کاهش دمای بالای موتور رانا و رفع تلرانس (Tolerance) زیاد بین دمای حداکثر و حداقل، اصلاح دمای فن ها در حالت دور کند و دور تند و در حالت خاموش بودن خودرو و چراغ Stop و تنظیم مجدد پارامترهای دریافتی از سنسور دمای آب
کاهش تاثیر کولر (A/C) بر افت توان شدید رانا
تطابق دادن کامل پیشرانه TU5 با بنزین و سوخت موجود در ایران و در نتیجه رفع ایراد شایع ناک و احتراق ناقص و ایرادات مربوط به کویل و سرخ شدن کاتالیزور و منیفولد رانا

عدم افت توان و تمایل به خاموش شدن در سربالایی، رمپ پارکینگ و یا با تعداد سرنشین کامل و صندوق بار پر
رفع دنده مرده به خصوص در دنده های سبک تر
رفع ایراد احتراق ناقص رانا یا Misfiring برای خودروهای با ایسیو Bosch یا سایر ایسیوها
بهبود حداکثری شاخص AFR و لامبدا
رفع ایرادات چراغ چک سنسور اکسیژن، روشن شدن چراغ چک، خارج کردن سنسور اکسیژن دوم از حلقه کنترلی و یا کاهش حساسیت سنسور اکسیژن برای رفع ایراد کاتالیست
رفع ایراد سنسور میل سوپاپ یا Camshaft

? آپشنال تیونینگ رانا:

افزایش کاتاف رانا تا حد استاندارد برای توزیع گسترده تر نمودار و گراف های قدرت موتور و گشتاور در دور موتورهای مختلف
تغییر کات اف رانا از Soft Cut-off به Hard Cut-off (کات آف رگباری)
ایجاد Back fire طبیعی یا با استفاده از قطعات افترمارکت 
ریمپ رانا بر اساس قطعات افترمارکت مانند هدرز و شمع های پیشرفته تر و …

? امکان ریمپ رانا در سه استیج (Stage) متفاوت با توجه به نیازسنجی های صورت گرفته:

?ریمپ شهری (Civic) برای استفاده اقتصادی توام با شتاب و کشش بالا (بیشترین استیج درخواستی ریمپ)

?ریمپ بر مبنای لوازم افترمارکت مانند هدرز و کیت مکش هوا (Aggressive)

?ریمپ برای شرکت در مسابقات، دریفت، درگ، رالی و سوخت های خاص مانند اتانول (Exclusive)

کپی رایت ©:
مطالب فوق به طور اختصاصی برای مرکز ریمپ خودرو ریمپ چیپ ® نوشته شده اند و از لحاظ دقت و صحت محتوا بدون نمونه مشابه در فضای وب هستند.برای نوشتن مقاله فوق زمان زیادی صرف شده بنابراین لطفا در صورت هر گونه کپی برداری یا اقتباس از مطلب فوق ذکر منبع الزامی است.?

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
5 (1 رای)