ریمپ تندر

ریمپ خودرو لوگان

پتانسیل تندر نود برای ریمپ ?

در این بخش به سراغ ریمپ یک خودرو پرطرفدار، کم استهلاک و البته بسیار مستعد برای ریمپ یعنی تندر نود رفته ایم. اگرچه ارتفاع زیاد تندر و در نتیجه پایداری پایین خودرو، ضاهر معمولی و بدون هیجان، ادوات داخلی بسیار ساده و سبک قرار گرفتن راننده پشت فرمان تندر که شبیه مینی بوس است ال نود را خودرویی نه چندان هیجان انگیز برای رانندگی تند و تیز نشان میدهد اما در ریمپ ال نود با موتور K۴MA۶ چهار سيلندر ۱۶ سوپاپ و ایسیو continental (کنتیننتال یا کانتیننتال) متوجه میشویم این پیشرانه دست ما را برای گرفتن نتایج مطلوب بسیار باز گذاشته است و توان زیادی زیر درپوش پیشرانه این خودرو محبوس مانده است. همانطور که پیشتر گفته شد ایسیو کنتیننتال این خودرو زیر مجموعه زیمنس است.کامپیوتر خودرو درون محفظه موتور قرار گرفته است و برای دسترسی به اطلاعات هگزادسیمال یا همان دامپ موجود در این ایسیو میتوان به دو طریق عمل کرد:

? خواندن (Read)  اطلاعات ایسیو از طریق فرآیند J-Tag و دسترسی مستقیم به اطلاعات فلش خودرو از طریق باز کردن ایسیو
باز کردن این ایسیو بسیار راحت است و دسته سیم های لازم برای خواندن اطلاعات به راحتی بر روی قسمت بالایی برد ایسیو و پین اوت های آن موجود هستند و نیازی به مراجعه به پشت برد و باز کردن آن نیست.همچنین توجه بفرمایید ایسیوهای نمونه های تکسوز با نمونه های دو گانه سوز و اتوماتیک دارای طراحی اندکی متفاوت در برد ایسیو هستند.

? خوان (Read)  اطلاعات ایسیو از راه پورت OBD یا همان پورت دیاگ با استفاده از دستگاه KESS V2

بعد از خواندن اطلاعات مورد نیاز با مشاهده پارامترهای موجود در دامپ خودرو متوجه سادگی جداول و ماتریس های این خودرو میشویم.ماتریس های مربوط به کنترل عملگرها و سنسورهای این خودرو مانند سیستم مدیریت سوخت و پاشش انژکتورها، آوانس جرقه زنی شمع ها، سنسور اکسیژن و گشتاور خودرو که کم تعداد هستند اما ابعاد بزرگی دارند بنابراین مانند ایسیوهای بوش با تعداد زیادی جداول کوچک و پیچیده مواجهه نیستیم و به این ترتیب با سهولت بیشتری نتایج چشمگیری از ریمپ تندر نود و تندر نود پلاس و یا ریمپ پارس تندر کسب کرد.

از نکات خاص در ریمپ تندر 90 باید به یافتن بسیار دشوار جداول پدال و دریچه گاز برقی خودرو در نمونه های دو گانه سوز و اتوماتیک خودرو اشاره کرد.از نکات مثبت بعد از ریمپ تندر میتوان به رشد چشم گیر گشتاور این خودرو اشاره کرد همچنین دور موتور خودرو در حالت درجا با اندکی فشار بر پدال گاز به طرز عجیبی بالا می آید و بسیار تیز میشود.از دیگر نکات خاص ریمپ ال نود می توان به بهبود خوب شتاب ثانویه خودرو نیز اشاره کرد.
یکی از نکات بسیار ظریف در ریمپ تندر اتوماتیک توجه به شکل متفاوت ورودی هوای زیر سپر است بنابراین میزان Air Flow Mass یا همان دبی جرم توده هوای ورودی به Throttle باید دوباره محاسبه شود همین نکته را باید در ریمپ تندر پلاس لحاظ نمود.

علی رغم تکنولوژی به نسبت قدیمی موتور تندر شاهد شتاب و کشش مناسب این خودرو به خصوص در نمونه های تکسوز خودرو هستیم زیرا دریچه گاز سیمی به همراه استپر شتاب 11.7 تا 12.1 ثانیه ای طبق اعلام کارخانه سازنده و 13 ثانیه ای در واقعیت برای این خودرو فراهم می آورد و تندر را اندکی پر شتاب تر از رقیبان هم رده آن یعنی انواع 206، خانواده 405 و خودروهای چینی مانند لیفان یا ام وی ام قرار میدهد.اگرچه در نمونه های دوگانه سوز و به خصوص نمونه اتوماتیک ال نود شاهد شتاب بسیار معمولی خودرو هستیم.لازم به ذکر است گیربکس اتوماتیک این خودرو ساختار مشترک فراوانی با گیربکس پر دردسر AL4 از خانواده 206 دارد.این گیربکس 4 سرعته عملکرد چندان مناسبی در معکوس دادن های به موقع ندارد و موجب افت گشتاور خودرو در هنگام تعویض دنده میشود.
تراکم موتور 9.8 به 1 خودرو میتوان به سازگاری نسبتا مناسب خودرو با اکتان پایین اشاره کرد بنابراین پدیده مخرب ناک (Knock) در این خودرو مشاهده میشود اگرچه برای دستیابی به کارکرد اپتیمم موتور نیاز به اکتان 95 است بنابراین استفاده از بنزین سوپر توانایی های حرکتی لوگان را به طرز محسوسی بهبود می بخشد.
از نقاط ضعف اصلی تندر 90 میتوان به افت توان شدید هنگام استفاده از کولر اشاره کرد که با ریمپ اصولی تندر نود و افزایش تولید قدرت موتور و گشتاور خودرو مسئله فوق تا حدی زیادی مرتفع میشود.
از دیگر نقاط ضعف تندر میتوان به ترمزهای نه چندان قوی خودرو و وجود نقاط کور در هنگام رانندگی و دنده عقب رفتن با خودرو اشاره کرد.

 

ریمپ تندر 90 ایرانخودرو

ریمپ تندر نود توسط ریمپ چیپ ® ?

به طور کلی شرکت تیونینگ خودرویی ® Remapchip توانایی ریمپ و چیپ تیونینگ کلیه مدل ها و تیپ های تندر نود، تندر نود اتوماتیک، تندر نود پلاس و پارس تندر را با علم کامل به ایسیوهای به کار رفته روی این خودرو داراست.

ریمپ ال نود شامل موارد ارتقا،بهبود و رفع ایرادات زیر را شامل میشود:
افزایش چشمگیر شتاب تندر نود با برنامه نویسی سطح بالا روی جداول آوانس جرقه زنی (Spark advance)، پاشش سوخت (Injection) و گشتاور (Torque)
افزایش قدرت موتور و گشتاور تندر نود بین 10 تا 15 درصد بسته به تیپ و نوع ایسیو به کار رفته در خودرو
کاهش و رفع کامل کپ و تاخیر دریچه گاز تندر نود به خصوص در تعویض دنده از 1 به 2 و در ابتدای حرکت یا با گرفتن کولر
کاهش دمای بالای موتور تندر نود و رفع تلرانس (Tolerance) زیاد بین دمای حداکثر و حداقل، اصلاح دمای فن ها در حالت دور کند و دور تند و در حالت خاموش بودن خودرو و چراغ Stop و تنظیم مجدد پارامترهای دریافتی از سنسور دمای آب
کاهش تاثیر کولر (A/C) بر افت توان ال نود
تطابق دادن کامل پیشرانه تندر با بنزین و سوخت موجود در ایران و در نتیجه رفع ایراد ناک خفیف و احتراق ناقص و ایرادات مربوط به کویل

رفع دنده مرده
آپدیت و ریمپ گیربکس تندر نود اتوماتیک برای رفع تقه،ضربه، گاز هرز خوردن و هوشمند شدن گیربکس برای انتخاب دنده مناسب و در زمان مناسب و تطابق دادن ضرایب گیربکس اتومات با گشتاور جدید
بهبود حداکثری شاخص AFR و لامبدا با ریمپ لوگان
رفع ایرادات سوختن مکرر سنسور اکسیژن، روشن شدن چراغ چک، خارج کردن سنسور اکسیژن دوم از حلقه کنترلی و یا کاهش حساسیت سنسور اکسیژن برای رفع ایراد کاتالیست
رفع ایراد سنسور میل سوپاپ یا Camshaft

? آپشنال تیونینگ تندر نود:

افزایش کاتاف تندر 90 تا حد استاندارد برای توزیع گسترده تر نمودار و گراف های قدرت موتور و گشتاور در دور موتورهای مختلف
تغییر کات اف ال نود از Soft Cut-off به Hard Cut-off (کات آف رگباری)
ایجاد Back fire طبیعی یا با استفاده از قطعات افترمارکت
ریمپ تندر بر اساس قطعات افترمارکت مانند هدرز و شمع های پیشرفته تر و …

? امکان ریمپ تندر 90 در سه استیج (Stage) متفاوت با توجه به نیازسنجی های صورت گرفته:

?ریمپ شهری (Civic) برای استفاده اقتصادی توام با شتاب و کشش بالا (بیشترین استیج درخواستی ریمپ)

?ریمپ تندر بر مبنای لوازم افترمارکت مانند هدرز و کیت مکش هوا (Aggressive)

?ریمپ تندر نود برای شرکت در مسابقات، دریفت، درگ، رالی و سوخت های خاص مانند اتانول (Exclusive)

تولد رنو تندر 90

Dacia Logan یک خودرو ساب کامپکت است که از سال 2004 به طور مشترک توسط تولید کننده فرانسوی رنو و شرکت تابعه رومانیایی یعنی تولید شده است. این خودرو در حال حاضر در نسل دوم خود است و به عنوان یک خودروی سدان، استیشن واگن، ناچ بک و پیکاپ (وانت) تولید شده است. این خودرو در کارخانه خودروسازی داچیا در مایونوی، رومانی و در کارخانه های رنو (یا شرکای آن) در مراکش، برزیل، آرژانتین، ترکیه، روسیه، کلمبیا، ایران و هند تولید شده است. نسخه وانت (پیکاپ) نیز در کارخانه نیسان در Rosslyn، آفریقای جنوبی تولید شد.

داچیا لوگان بسته حضور یا موقعیت نام تجاری رنو در کشورهای مختلف تحت عنوان هایی نظیر رنو لوگان، نیسان آپریو، ماهیندرا وریتو، رنو تندر 90، لادا لارگوس (MCV)، نیسان NP200 پیکاپ یا رنو سیمبل (به عنوان مدل نسل سوم) به بازار عرضه شده است.

از زمان عرضه تندر 90 یا همان داچیا لوگان تخمین زده است که بیش از 4 میلیون فروش در سراسر جهان انجام شده است.

لوئیس شویتزر در سفر خود به روسیه توسط ژاک شیراک، رئیس جمهور فرانسه، خاطرنشان کرد که مدل های 6،000 دلاری لادا به خوبی به فروش می رسند اما مدل های 12 هزار دلاری رنو و لادا در نمایشگاه خاک می خوردند. با دیدن این اتومبیل های قدیمی، من متوجه نشدم که نباید مشکلات فنی شما را برای ساخت یک ماشین خوب با بهای 6000 € متوقف کند. (او بعدا این هدف را به € 5،000 تغییر داد). من همچنین لیستی از مشخصات را در سه کلمه – مدرن، قابل اعتماد و مقرون به صرفه تهیه کردم – و اضافه کرد که هر چیز دیگری قابل مذاکره است. ارزان ترین نسخه ماشین 4900 یورو و در نسخه های فول آپشن 11،200 یورو ، بسته به تجهیزات و هزینه  گمرک قیمت دارد. (مدل های پایه برای اروپای غربی، جایی که این خودرو به عنوان داچیا شناخته شده است و معمولا در نمایندگی های رنو فروخته می شود، تا حدودی گران تر هستند.

لوگان از همان ابتدا به عنوان یک ماشین ارزان قیمت طراحی شده است و دارای ویژگی های ساده ای است که هزینه ها را کاهش می دهد. این اتومبیل های جایگزین خودروهای قدیمی تری مانند، سری 1310 داچیا رومانی و رنو 12 شد.

 در ماه ژوئن 2004 (1383 شمسی) فروش خودرو به طور رسمی آغاز شد و در سپتامبر 2004 بازاریابی آن شروع شد. در ابتدا رنو نیازی به فروش لوگان در اروپای غربی احساس نکرد، اما در ژوئن 2005 واردات یک نسخه گرانقیمت تر از خودرو که قیمت آن از حدود 7،500 یورو شروع میشد آغاز شد. این یک موفقیت غیرمنتظره بود در ارتباط با افرادی که مایل بودند یک ماشین ارزان قیمت و ساده را نیز خود بتوانند  تعمیر کنند.

لوگان در ماه آوریل سال 2007 در هند به عنوان همکاری با ماهیندرا راه اندازی شد که هزینه رنو را 15 درصد کاهش داد. هند اولین بازار فرمان راست لوگان بود. در ماههای نخست فروش لوگان تقریبا یک موفقیت فوری با فروشی قابل توجه در چند ماه اول بود. از آن پس ماهیندرا و رنو راه خود را جدا کردند، اما لوگان همچنان توسط ماهیندرا و با حمایت فنی رنو فروخته میشد. متاسفانه ظاهر زمخت لوگان باعث شد در نهایت فروش خودرو کمتر از حد انتظار شود. این شرکت بعدا نام وریتو را برای این خودرو انتخاب کرد که از آن پس فقط توسط ماهیندرا به بازار عرضه شد.

ریمپ تندر پلاس

فیس لیفت یا به روز رسانی ضاهری

در تاریخ 1 ژوئیه 2008 (1387) تقریبا چهار سال پس از انتشار نخستین لوگان، نسخه ای با نام نیو (New) داچیا لوگان معرفی شد. نسخه جدید دارای طراحی مدرن تر و جذاب تر و طراحی داخلی راحت تر است. این به روز رسانی ضاهری در اکتبر همان سال در مدل استیشن واگن نیز اعمال شد.

تجهیزات

لوگان بر اساس پلت فرم داچیا B0 طراحی شده است، همچنین این پلتفرم برای رنو کلیو II و سایر مدل های رنو و نیسان استفاده می شود. این خودرو دارای 50٪ قطعات کمتر از یک خودروی به روز رنو است و دارای تعداد محدودی وسایل الکترونیکی است به طور مثال نوع دنده ای این خودرو دارای دریچه گاز سیمی است و استیپر دارد. این امر باعث می شود که ماشین برای تولید ارزان تر تمام شود و برای تعمیر راحت تر و ارزان تر شود.

برخی از قطعات نیز بسیار ساده تر از قطعات مشابه رقبای خود هستند. به عنوان مثال، آینه های بعل متقارن هستند و می توانند در هر دو طرف خودرو استفاده شوند، شیشه های خودرو نسبت به حالت عادی فلت تر و صاف تر هستند، و داشبورد به صورت یک تکه قالب گیری تزریقی است.

سیستم تعلیق رنو تندر نرم و قوی است، و شاسی خودرو بالاتر از بسیاری از دیگر اتومبیل های جمع و جور همرده است تا برای حرک در جاده های خاکی و یا با آسفالت نا مناسب به خوبی هماهنگ باشد. این موتور برای رانندگی با کیفیت سوخت به نسبت پایین نیز آماده است البته سوخت مورد استفاده در این را از تمام بنزین های دنیا مستثنا بدانید زیرا حتی در خودروهای پراید نیز باعث بروز ناک میشود. سیستم تهویه مطبوع به اندازه کافی قدرتمند است تا کابین را به خوبی خنک کند. (درجه حرارت بالای 40 درجه سانتیگراد در خاورمیانه و دریای مدیترانه معمول است).

در ابتدا در رومانی، تجهیزات داچیا لوگان یا همان رنو تندر در چهار سطح ترتیب قرار گرفت: Ambiance، Preference، Laureate and Ambition. سطح تراز پایه، Ambiance، دارای یک کیسه هوای رانندگی، بامپرهای همرنگ بدنه، تریم چرخ ها و قفل های درب الکتریکی بود. سطح دوم تجهیزات برتری هایی شامل ایربگ شاگرد، فرمان هیدرولیک، شیشه های برقی جلو، رادیو، دو پشت سری صندلی عقب و قفل کردن از راه دور ریموت کنترل را اضافه کرد. تریم سطح سوم شامل چراغ های مه شکن جلو، سیستم تهویه مطبوع، کامپیوتر سفری، آینه بغل های برقی، سه پشت سری صندلی عقب و صندلی راننده قابل تنظیم اضافه شده است. سطح تریم بالا یعنی Ambition شامل ABS، شیشه های عقب الکتریکی، سیستم پخش سی دی و رینگ های چرخ آلیاژی داشت. موتور بنزینی 1.6 لیتری فقط در سطح تجهیزات Prefrence شروع می شود. در سپتامبر 2005 (1386)، موتور دیزلی 1.5 لیتری معرفی شد، که در ابتدا در سطح تریم Ambition موجود نبود. در ژانویه سال 2006، یک سطح متوسط ​​جدید از تجهیزات به نام Laureate Plus اضافه شد که در شامل ABS، شیشه های عقب الکتریکی و یک پخش کننده سی دی است. همچنین، موتور دیزلی برای سطح تراز Ambition در دسترس قرار گرفت.

در سپتامبر 2006 (1387)، تعدادی بهبودهای جدید، مانند یک دکمه صندوق پران، یک سر دنده جدید، لامپهای عقب کریستال، و همچنین طرح های جدید برای تریم چرخ ها و چرخ های آلیاژی علاوه بر سه رنگ جدید معرفی شد. همچنین، جدیدترین مدل Prestige در سطح محدوده معرفی شده بود که شامل آینه بغل های بزرگتر، بامپرهای همرنگ رنگی بدنه (به طور کامل)، دستگیره های در کروم کاری شده، اهرم چرخ دنده چرمی و فرمان، و نیز سایر اصلاحات داخلی بود. این تنها با یک موتور 1.6 لیتری 16 سوپاپ بنزین بود که 105 اسب بخار (78 کیلو وات) را توسعه داد.

پیشرانه ها

هنگامی که لوگان ظاهر شد، تمام موتورها به استاندارد یورو 3 رسیده بودند و از ژانویه سال 2007، تمام موتورها از جمله موتور دیزل با استاندارد یورو 4 تطابق یافتند و قدرت نمونه های پایه تا 70 اسب بخار افزایش داده شدند.

مشخصات پیشرانه استفاده شده در ایران عبارت است از:

1.6 16v K4M Hi-Flex، حجم 1598 سی سی ، 111 اسب بخار قدرت در 5750 دور بر دقیقه، 152 نیوتون متر گشتاور در 3750 دور بر دقیقه، حداکثر سرعت 185 کیلومتر بر ساعت، قابلیت استفاده از بنزین و اتانول، 16 سوپاپ با دو میل بادامک DOHC

بازاریابی و تولید

لوگان برای افزایش فروش گروه رنو به هدف 4 میلیون دستگاه تا سال 2010 اهمیت داشت، در 9 ناحیه جغرافیایی عملیاتی مختلف تولید و مونتاژ شده است: رومانی (داچیا اتوموبیل) به عنوان سرزمین مادر تولید داچیا لوگان، روسیه (Avtoframos)، مراکش ( ساماچا)، کلمبیا (Sofasa)، ایران (ایران خودرو و سایپا)، هند (Mahindra)، برزیل (رنو)، و آفریقای جنوبی (نیسان). مرکز تولید قطعات CDK در رومانی واقع در نزدیکی کارخانه Mioveni، نه تنها در گروه رنو بلکه بزرگترین مرکز لجستیکی کل صنعت خودروسازی جهان است.

اروپا
در بازارهایی که رنو حضور دارد مانند کشورهای اروپایی، آفریقایی و آسیایی (به عنوان مثال رومانی، فرانسه، ایتالیا، بلژیک، هلند، آلمان، یونان، مجارستان، لهستان، صربستان، جمهوری چک، کرواسی، اسلوونی، مراکش، ترکیه و بسیاری از دیگران) به عنوان داچیا لوگان به فروش می رسد. 

آمریکای لاتین
در آفریقای جنوبی، آرژانتین، روسیه، اوکراین، کلمبیا، اکوادور، اسرائیل، مصر، برزیل، شیلی، پرو و ​​ونزوئلا به عنوان رنو لوگان و در مکزیک لوگان به عنوان نیسان آپریو، با توجه به شهرت و اعتبار بهتر نام تجاری ژاپن در بازار مکزیک حضور دارد. نیسان آپریو دارای پیشرانه 1.6 لیتری 16 سوپاپ چهار سیلندر خطی با موتور 5 سرعته دستی یا 4 سرعته اتوماتیک انتقال در برزیل مونتاژ شد. در اواخر سال 2010 تولید آن به علت کاهش فروش متوقف شد و در سال 2012 مدل ورسا جایگزین آن شد.

در برزیل رنو تندر یا همان داچیا ساندرو از سال 2007 توسط رنو در کارخانه São José dos Pinhais ساخته شده است و مدل فیس لیفت آن در سال 2010 معرفی شد.در آفریقای جنوبی، تنها از نسخه 2009 در تولید کارخانه نیسان در سال 2009 تولید شد.

هندوستان
در هند، لوگان به عنوان Mahindra رنو لوگان به بازار عرضه شد. در سال 2005، رنو با شرکت Mahindra & Mahindra Limited یا (M & M)، سازنده وسایل نقلیه تجاری هند، مشارکت داشت. لوگان به عنوان یک وسیله پرتاب برای رسیدن به هدف در سال 2007 به بازار معرفی شد و پس از آن فقط 44،000 دستگاه خودرو و 2600 وسیله نقلیه در نپال و آفریقای جنوبی فروخته شد. همچنین M & M مجوز فروش لوگان را در هند، نپال و آفریقای جنوبی دارا بود. در آوریل 2010 اعلام شد که شرکت M & M بیش از 49% از سهام رنو را در شرکت سرمایه گذاری ماهیندرا رنو خریداری کرده است. این قرارداد جدید به شرکت M & M انعطاف پذیری بیشتری را در مهندسی ماشین با توجه به نیاز مصرف کنندگان هند به ارمغان می آورد. لوگان تا مارس 2011 با برند ماهیندرا-رنو به بازار عرضه شد.

Mahindra Verito
پس از انحلال سرمایه گذاری مشترک هند بین رنو هند و M & M در سال 2010، ماهیندرا حقوق تولید و فروش لوگان را با نام خود یعنی ماهیندرا وریتو با تغییرات جزئی در جلو، اما حفظ موتورهای دیزل رنو را حفظ کرد. در تاریخ 26 ژوئیه 2012، نسخه فیس لیفت خودرو توسط ماهیندرا در دهلی نو و در تاریخ 5 ژوئن 2013 منتشر شد، نسخه هاچ بک در مومبای نیز به نام وریتو وایب معرفی شد. این ماشین تا سپتامبر 2018 در حال تولید بود.

نسخه الکتریکی
یک نسخه الکتریکی از سدان وریتو و نسخه هاچ بک آن یعنی وریتو وایب به عنوان EVerito از سال 2016 تاکنون به فروش میرسد.

تولید رنو تندر 90 در ایران

در سال 2007، لوگان با نام رنو تندر 90 در ایران توسط رنو پارس و تولید توسط پارس خودرو و ایران خودرو آغاز به کار کرد. در ماه اول تولید بیش از 100،000 تندر 90 سفارش داده شد. رنو پارس یک سرمایه گذاری مشترک است، 51 درصد از آن متعلق به رنو فرانسه است. 43 درصد سهام رنو پارس به طور مشترک توسط سازمان توسعه و نوسازی صنعتی ایران، IKCO و گروه سایپا تامین شده است. این شرکت در سال 2003 تاسیس شد. در سال 2010، پارس خودرو شروع به تولید مدل CNG تندر 90 یا تندر 90 دوگانه سوز کرد که می تواند در هر دو حالت بنزین و CNG کار کند. پارس خودرو در سال 2012 تولید مدل های CNG را متوقف کرد. در سال 1394 ایران خودرو شروع به تولید تندر 90 با جعبه دنده اتوماتیک کرد. برچسب قیمت حدود 10،000 دلار برای مدل دنده دستی و 12000 دلار برای مدل اتوماتیک است. ایران خودرو همچنین تندر 90 را با استانداردهای آلایندگی یویرو 4 یا همان Euro IV تطبیق داد. نسخه فیس لیفت خودرو تحت عنوان تندر پلاس یا تندر 90 پلاس توام با مدل فابریک به فروش میرسد.نسخه وانت نیز تندر پیک آپ یا تندر وانت نام دارد.

در ایالات متحده، تلاش هایی برای بازاریابی نسخه های الکتریکی واگن و وانت (پیک آپ) تحت عنوان EMC E36 توسط شرکت EnVision موتور واقع در دس Moines، آیووا صورت گرفت. آنها باید توسط یک موتور asynchronous با طیف حرکتی 200 مایل (320 کیلومتر) بر هر شارژ، و دارای بیشینه سرعت 75 مایل / ساعت (121 کیلومتر / ساعت) طراحی شده است. EMC از سیستم ترمزی که قابلیت ذخیره و تجدید انرژی را داراست استفاده کرد که در تعامل با یک دکمه انتقال قدرت بدون دسته دنده به عنوان گیربکس کوپل و هماهنگ شده است. باتری را می توان از طریق یک پلاگین J1772 یا از طریق پریز برق 110 یا 220 ولت شارژ کرد. این سرمایه گذاری متاسفانه بعد از مدتی به ورشکستگی رسید.

ریمپ تندر 90 پارس خودرو

تولید

تولید لوگان با یک سدان 4 درب آغاز شد و در سپتامبر سال 2006 یک نسخه استیشن واگن نیز معرفی شد. چهار مدل دیگر، شامل یک تراک یا همان وانت، یک ون مسقف و یک مدل هاچ بک (Sandero) و یک سدان فیس لیفت در سال 2007 و 2008 دنبال شد. فروش داچیا در سال 2006 بیش از 1.5 میلیارد یورو بود که 19.6 درصد بیشتر از سال 2005 بوده است. تولید سالانه داچیا تقریبا به 250 هزار اتومبیل رسیده بود و نیمی از آن صادر میشد. از مارس 2009 بیش از 1.3 میلیون وسیله نقلیه در پلت فرم لوگان در سراسر جهان فروخته شده است. در 3 سپتامبر 2009 اعلام شد که یک میلیون ماشین داچیا در پلت فرم X90 لوگان در شرکت Mioveni تولید شده است: 576،887 لوگان 246،869 ساندرو و استپ وی 144،931و تعداد 19997 دستگاه لوگان ون و 11416 لوگان وانت فروخته شده است.

.

یکی از دلایل افزایش فروش، افزایش اعتماد به خودروهای داچیا است. در نظرسنجی اخیر توسط مجله فرانسوی، خودروهای داچیا یکی از امن ترین اتومبیل ها در فرانسه شناخته شدند. دلیل دیگر هزینه های نگهداری و تعمیر کم آنهاست. با توجه به نظرسنجی، اتومبیل های داچیا ارزان ترین خودرو برای تعمیر و نگهداری بودند. در آلمان، داچیا در رتبه دوم را در کسب رضایت مالک خودرو در سال 2010 کسب کرد. این رای گیری توسط موسسه J. D. Power و همکاران در ژوئن 2010 صورت گرفت.

اعلان مرکز تیونینگ خودرو ریمپ چیپ

معرفی ® Remapchip، پیشگام در حوزه ریمپ پیشرفته ایسیو

توجه بفرمایید به علت افزایش مراکز متفرقه ریمَپ که با گذراندن یک دوره کوتاه آموزش ریمپ و خرید پروگرامرهای فیک و یا با سطح تکنولوژی پایین اقدام به ریمپ می کنند به ناچار به ذکر برخی نکات و تفاوت سطح کار ما یعنی ® Remapchip و شرکت های معتبر صرفا جهت شفاف سازی و بدون قصد توهین به همکاران ارجمند میپردازیم:

? علم ریمپ یا ریمپینگ ایسیو نیاز به تجربه و دانش بالای فنی، تسلط به زبان انگلیسی، تسلط به برنامه نویسی شی گرا و زبان های برنامه نویسی مانند اسمبلی، C و … و درک سیستم خودرو و شناخت کامل کامپیوترهای خودرویی مانند ایسیوهای Bosch، Delphi، Siemens، Continental، Denso و میکروهای آن ها مانند ST10F275 و … دارد و عملی هزینه بر برای تیونر به دلیل نیازمندی به تجهیزات پیشرفته محسوب میشود.
بنابراین توانایی انجام ریمپ هر مجموعه با مجموعه دیگر کاملا متفاوت است و به زبان عامیانه کپی کردن یک نرم افزار و سپس انتقال آن به کامپیوتر خودرو نیست.توجه بفرمایید برنامه نویس ارشد (Senior Programmer) تیم ریمپ چیپ به فریم ورک ها و زبان های برنامه نویسی زیر مسلط است:

نرم افزار Winols 4 OLS 502 اصلی ترین نرم افزار ریمپینگ و چیپ تیونینگ خودرو برای یافتن مَپ ها و درایور اصلی خودرو به همراه امکان استفاده از Wide Band
نرم افزار ECM Titanium نرم افزار اصلی پروگرمرهای KESS V2 و K-TAG از شرکت Alientech
نرم افزار Tuner Studio برای Log گرفتن
تسلط به نرم افزارهای چکسام گیری برای ایسیوهای خاص مانند LZNF، SLZNF و SSAT No Flash
طراحی ایسیوهای ادجاست و استندالون
زبان برنامه نویسی تخصصی HAX بر پایه کدنویسی ویژوال نود بیس Stencyl (توجه زبان برنامه نویسی HAX با اعداد hex متفاوت است.)

زبان برنامه نویسی خانواده C شامل C++ و #C در محیط های Xamarin و Visual Studio
آشنایی با OpenGL و DirectX و مفاهیم Quaternion

زبان برنامه نویسی جاوا به صورت Native و در پلتفرم اندروید در محیط Android studio و Eclipse
زبان برنامه نویسی پایتون
موتور بازی سازی Unity 3d
موتور بازی سازی Unreal Engine 4 و UDK و سیستم نود بیس BluePrint، سیستم Mattine و Cascade
موتور بازی سازی Cry Engine

موتورهای بازی سازی Gamesalad، Construct 2، Godot engine، stencyl، Fusion builder
نرم افزار Anime Studio، Toon Boom Harmony، Spine، Spriter در حوزه انیمیشن
تسلط به HTML5 برای وب
تسلط به CSS3 برای وب
تسلط به PHP و ASP.Net
تسلط به CMS های Wordpress، Joomla، Drupal و Woocommerce در دنیای E-Commerce
تسلط به فریم ورک های Bootstrap، Ajax، JQuery، Angular JS

?بسیار پیش می آید که افراد در یک مغازه تنظیم موتور (تون آپ) یا باطری سازی با گذراندن یک دوره کلاس های چند روزه و فشرده و سپس خریداری دستگاه های غیر تخصصی مانند نگار خودرو اقدام به ریمپ خودرو می کنند که نتیجه آن این است که نه تنها تغییری در عملکرد خودرو حاصل نمیشود بلکه مصرف سوخت به طرز چشمگیری افزایش یافته یا باعث آسیب جدی به خودرو می شوند.

در دستگاه های فوق به طور مثال آوانس جرقه شمع ها و پاشش سوخت و تعدادی پارامتر ساده با فشردن یک دکمه تحت عنوان افزایش شتاب (!) چند واحد و به صورت روتین افزایش پیدا می کند و دیگر توجهی به شرایط حال خودرو نمی شود، عمل فوق ممکن است مقداری به شتاب و کشش خودرو به صورت غیر اصولی کمک کند اما هدف ما همیشه افزایش شتاب و کشش نیست بلکه ادجست و کالیبره دقیق فریمور برای کسب بهترین عملکرد است.

طبق تست هایی که با یکی از دستگاه های فوق داشتیم خودرو بعد از انجام عمل اتوماتیک فوق دچار لرزش و ناک شد.
در ریمپ ایسیو پیشرفته با مَپ های خاص مانند جدول شارژ کوئل، جداول Throttle position، جداول Injection correction در ایسیوهای ایزیو، جداول Full Load Enrichment در ایسیوهای دلفی و … روبرو هستیم.
ریمپ یک علم جدا و به روز است نه یک عمل جانبی در کنار خدمات برق و انژکتور خودرو!

? ریمپ ایسیو بهینه سازی، ادجست (Adjust) و کالیبره (Calibration) پیشرفته نرم افزار خودرو است که توسط شرکت های تیونینگ مطرح دنیا مانند M Power، AMG، Brabus، Haman و … برای ارتقا عملکرد خودرو استفاده میشود بنابراین نیازمند ابزار، دستگاه ها و نرم افزارهای پیشرفته روز دنیا مانند نرم افزار اصلی Winols است.

?هزینه تهیه تجهیزات فوق بسیار گران است و با ارزهای دلار، پوند و یورو به سختی و با گذراندن مراحل دشوار ترخیص از گمرک وارد می شوند به علت تحریم های سفت و سخت بین المللی وارد شدند بنابراین تجهیزاتی که در مجموعه ریمپ چیپ استفاده می شوند یکبار دیگر تفاوت کار را با مراکز متفرقه و یا تازه تاسیس نشان میدهند.

? در پایان به ذکر برخی از تجهیزات تخصصی و توانایی های انحصاری مجموعه Remapchip در حوزه ریمپ ایسیو و چیپ تیونینگ اشاره می کنیم:

 

 

? پروگرامر پیشرفته KESS V2 Master version به همراه تمام درایورها و  Add-One ها

یک پروگرامر پریمیوم و پیشرفته از شرکت با سابقه ایتالیایی Alientech که پیشینه طولانی در حوزه ریمپ و چیپ تیونینگ خودروهای سنگین تجاری مانند کامیون ها، تراک ها، اتوبوس ها، ماشین آلات راه سازی، انواع موتورهای سنگین،جت اسکی و را … دارد.
پروگرامر فوق امکان نوشتن، خواندن و پروگرام اطلاعات کامپیوتر خودرو را از راه پورت OBD (پورت دیاگ) داراست.لایسنس ها و درایورهای پروگرامر فوق به طور مداوم آپدیت می شوند و بدین ترتیب امکان ساپورت وسایل نقلیه بیشتری مهیا می شود.

پروگرامر فوق در حال حاضر قیمتی در حدود 13 هزار دلار برای نسخه های Full دارد که با خریداری و تهیه ماژول های خاص مانند ماژول ریمپ نیسان ماکسیما با ایسیو هیتاچی (Hitachi) و آپدیت های سالیانه قیمت تمام شده پروگرامر فوق 23 هزار دلار (با جمع هزینه های گمرک حدودا 260 میلیون تومان) است.همچنین باید توجه داشت پروگرامر فوق آنلاین است و در صورتی که شرکت تیونینگ مورد نظر وریفای نشده باشد امکان ارائه خدمات برای آن وجود ندارد.

مجموعه ریمپ چیپ با همکاری مجموعه اسپید چیپ پروگرامر فوق را ابتیاع نموده و جهت صحت این مدعی میتوان به این مورد اشاره کرد که ریمپ برخی خودروهای روز مانند انواع بنز، ب.ام.و، آئودی، فورد و … صرفا با پروگرامر فوق قابل انجام است زیرا پروگرامرهای ایرانی صرفا قابلیت ریمپ خودروهای ایرانی، تعدادی از خودروهای چینی و برخی از خودروهای خانواده کیا- هیوندای را دارا هستند.

نکته: در دنیای فناوری و کامپیوتر همیشه نسخه های کپی، فیک (Fake) یا کلون (Clone) از یک ابزار وجود دارد.نسخه غیر اصلی و چینی دستگاه فوق در نسخه های مختلف و تحت عنوان برد سبز (Green PCB)، برد قرمز (Red PCB) و برد بنفش (Purple PCB EU) با قیمت بسیار ناچیز وجود دارد که کارایی مشابه دستگاه KESS اصلی دارد.

نکته در اینجاست که کامپیوتر برخی خودروها گران قیمت است یا دارای پیچیدگی های نرم افزاری یا قفل های مختلف است به طور مثال های خودروهای خانواده ب.ام.و (B.M.W) آلمان دارای سیستم ISN هستند، برخی از خودروهای چینی دارای قفل نرم افزاری 9B 00 هستند و یا خودروهای خانواده تویوتا و لکسوس با کامپیوترهای Denso به صورت آنلاین به مراکز کمپانی مادر کانکت شده و سپس می توان عمل ریمپ آن ها را با سهولت و به صورت اصولی انجام داد.

بنابراین با انجام ریمپ توسط دستگاه های فوق ممکن است نرم افزار خودرو در مواردی تخریب شود، کد سوییچ خودرو به اصطلاح پریده شود و یا خودرو دیگر روشن نشود بنابراین به هیچ وجه نباید روی ریمپ با دستگاه های فیک و غیر اصلی فوق ریسک کرد.

 

دستگاه KESS V2

? پروگرامر پیشرفته K-TAG به عنوان مکمل KESS

در برخی وسایل نقلیه خاص ایسیو یا کامپیوتر خودرو به ما اجازه دسترسی های (Permission) های خاص از راه پورت دیاگ یا همان پورت OBD را نمیدهد و یا به علت قدیمی بودن ایسیو خودرو از استانداردهای پورت های عیب یابی (Diagnosis) پشتیبانی نمی کند در نتیجه پروگرام از راه J-Tag یا K-tag و کابل های ISP جدید بسیار کمک کننده است.

 

پروگرامر K-TAG ریمپ چیپ و اسپید چیپ

پروگرامر DIMSPORT ایتالیا ?

دستگاه فوق درحوزه خودروهای سنگین حرف اول و آخر را میزند و پشتیبانی دستگاه فوق از ایسیوهای متخلف بسیار درخور توجه هست و حتی ایسیو خودروهای قدیمی با کمک پشتیبانی این شرکت به خوبی اضافه می شوند.از نقاط قوت این پروگرامر امکان خواندن اطلاعات خودروهای خاص مانند انواع مختلف برند VOLVO از راه Pin-Out و بدون باز کردن بدنه ایسیو است در حالی که پروگرمرهای مشابه برای این عمل نیازمند باز کردن بدنه ایسیو هستند.پشتیبانی کامل از شبکه های CAN و K-Line نیز از دیگر نکات مثبت است.
همچنین پروگرامر فوق کامل ترین پروگرامر حال حاضر در حوزه ریمپ خودرو سنگین محسوب میشود.

در این بین دیوایس های GENIUS و TRASDATA ساپورت کاملی از کلیه خودروهای تجاری و کار به عمل می آورند.تنها نقطه ضعف دستگاه فوق قیمت فوق العاده گران و ماژول های هزینه بر دستگاه است همچنین دستگاه فوق کارکرد آنلاین داشته و لایسنس های گوناگونی دارد. در نهایت نرم افزار EVO-RACE برای پیدا کردن بهینه و با سهولت جداول و ماتریس های هگزادسیمال فریمور ایسیو بسیار کمک کننده است.
هزینه ابتیاع دستگاه فوق در حال حاضر با تمام ماژول ها حدودا 280 میلیون تومان است و هنوز نسخه فیکی از این دستگاه تولید نشده است.دستگاه فوق تحت مالکیت مجموعه قرار دارد و بنابراین امکان ریمپ خودروهای بسیار خاص مانند انواع فورد موستانگ، کامیون های خاص ولو و … با پروگرامر فوق وجود دارد.

 

پروگرامر Dimsport

پروگرامر خاص و پیشرفته BITBOX که در واقع نوعی ECU reflash software است.

BitBox – یک باکس نرم افزاری پیشرفهت است که امکان شناسایی ، خواندن و نوشتن واحدهای کنترل حافظه داخلی فلش را برای اهداف مختلف فراهم می کند. نرم افزار با ECU از طریق شبکه های پیشرفته CAN و K-line با استفاده از آداپتورهای J2534 Pass-thru یا اترنت (Ethernet) برای رد و بدل داده ارتباط برقرار می کند.

بسته نرم افزاری شامل دانگل محبوب سنس لاک است و یک پوسته برنامه با مجموعه ای از ماژول های افزونه – نرم افزار است.همچنین این پروگرامر از نرم افزار BitEdit به عنوان بستر اجرایی خود استفاده می کند.

بیت باکس به طور معمول بر روی ایسیوهای خاصی مانور میدهد که پروگرامرهای دیگر معمولا روی آن ها تمرکز نمی کنند در نتیجه لایسنس های خاص و بسیار گران قیمتی دارد. همچنین بیت باکس امکان ریمپ ایسیوهای Denso و موتورسیکلت ها را به خوبی به تیونر ارائه می کند.

پروگرامر بیت باکس

از دیگر تجهیزات تخصصی مجموعه می توان به آیتم های زیر اشاره کرد:

⭕ PCM Flash 

⭕ Multiflasher

⭕ ChipLoader 2 (بهترین پروگرامر در حوزه ریمپ خودرو چینی)

⭕ Combiloader

دانگل ها:

⭕ Open Port 2 dongle

⭕ J2534 Pro 

⭕ Dialink

 

پاسخگویی به برخی از سوالات متداول شما در حوزه ریمپ

شما میتوانید با مراجعه به بخش “سوالات متداول” پاسخ تمامی سوالات خود را در حوزه ریمپ ایسیو پیدا کنید اما با این وجود به برخی از موارد اصلی اشاره می کنیم:

چرا خود کارخانه خودرو را ریمپ نکرده است؟

بیش ترین سوالی که تا به حال از ما پرسیده شده همین سوال است.چرا اگر ریمپ خوب است کمپانی سازنده ‏خودرو را ریمپ نکرده است؟
پاسخ به این سوال پیچیده نیست اما در ذیل به تعدادی از واضح ترین دلایل آن اشاره می کنیم.‏
کمپانی های سازنده خودرو، محصول خود را به صورت تولید انبوه در سرتاسر جهان به فروش می رسانند به عبارتی یک خودرو برای تمام ‏بازارهای هدف. کشورهای گوناگون در شرایط آب و هوایی ،اختلاف ارتفاع، فشار و دمای هوا،کیفیت سوخت و استانداردهای آلایندگی ‏با یکدیگر تفاوت های اساسی دارند، در نتیجه این ناهمسانی ها کارخانه سازنده خودرو مجبور است ایسیو یا همان کامپیوتر خودرو را به به صورت کلی و ‏به گونه ای تنظیم کند که با شرایط کشورهای مختلف تطابق و سازگاری داشته باشد‎ ‎و خودرو بتواند از سوخت هایی با کیفیت زیر ‏استاندارد لازم نیز استفاده کند.

از سوی دیگر با اعمال قوانین سختگیرانه مصرف سوخت و استاندارد های آلایندگی روی وسایل نقلیه، ‏ایسیو به ناچار توان موتور را محدود می کند، دنده ها را تا حد امکان سبک و تاخیر دریچه گاز را افزایش می دهد تا مصرف سوخت و ‏آلایندگی کاهش یابد زیرا مصرف سوخت و آلایندگی بالاتر برابر است با افزایش مالیات بر قیمت خودرو و بالطبع بالا رفتن هزینه تولید.

‏یک مثال نزدیک در این زمینه اجرایی شدن استاندارد یورو 4 در کشورمان ایران است. هنگام اجباری شدن این استاندارد خودروسازان ‏برای ارتقای استاندارد خودروهای ساخت داخل از یورو 2 به یورو 4 مجبور شدند با انجام تهمیداتی مانند افزایش دمای موتور، افزایش تاخیر دریچه ‏گاز و اضافه کردن سنسورهای جدید و … این استاندارد ها را پاس کنند. اگرچه این تدابیر حرکت رو به جلو و مثبتی بودند اما در عمل به ‏علت عدم مهیا بودن بستر اصلی و لازمه این تغییر،یعنی سوخت با کیفیت یورو 4 در جایگاه های سوخت کشور باعث بروز ایرادات آزاردهنده در خودروها مانند دمای ‏موتور بالا، ناک، کپ، تاخیر دریچه گاز و … شدند.‏

در استانداردهای امروزی حداقل اکتان سوخت 95 برآورد میشود و با افزودنی ها و مکمل های خاص توسط شرکت های پالایش و تولید بنزین استاندارد آلایندگی یورو 4 تا یورو 6 به عنوان حداقل ها تعیین می شود.
حال تصور بفرمایید در صورتی که باک یک خودروی امروز را با سوخت با عدد اکتان پایین تر از 95 را پر کنیم چه اتفاقی می افتد؟
بهتر است اول به تعریف اکتان بپردازیم، اکتان یعنی مقاومت یک سوخت در برابر اشتعال، بنابراین اعداد اکتان پایین تر یعنی سوخت در محفظه احتراق زودتر منفجر میشود.اکتان بنزین معمولی در ایران 84 تا 87 و بنزین سوپر 88 تا 90 است بنابراین با عدد استاندارد روز تفاوت های چشمگیری دارد.
حال در محفظه احتراق به علت دما، فشار و کمپرس زیاد سوخت با اکتان پایین قبل از جرقه زدن شمع ها در زمان مناسب به سرعت مشتعل شده و تولید یک شعله می کند، اکنون شمع در تایمینگ نامناسب جرقه زده و باز هم یک شعله شکل میگرد و برخورد با شعله قبلی ایجاد صدای ناک می کند که با صدای چق چق مانند همراه است که بسیار مخرب است.
ایسیو خودرو برای مقابله با این مشکل از طریق ناک سنسور خودرو ناک را حس می کند و با محدود کردن توان خودرو سعی در رفع این مشکل دارد اکنون با تعاریف مجدد اکتان سوخت، فشار هوا و دمای هوا میتوان با ریمپ نرم افزاری ایسیو به تمامی مشکلات فوق پایان داد.

آیا ریمپ آسیبی به خودرو یا کامپیوتر آن نمیزند؟

تمامی کاری که ما در فرآیند ریمپ خودرو انجام میدهیم بازنگری در نرم افزار مدیریت موتور‏‎ (engine management software) ‎است ‏و این به خودی خود هیچ آسیبی به خودرو وارد نمی کند زیرا هیچ قطعه فیزیکی از روی خودرو باز یا تعویض نشده است و تمامی تغییرات در محدوده ایمن صورت گرفته اند تا از فشار بیجا بر روی موتور جلوگیری شود.‏توجه بفرمایید در ریمپ ما با نرم افزار و دنیا صفر و یک ها سروکار داریم نه با پردازنده، مقاومت ها و خازن ها، پس تغییرات فیزیکی نیستند.

حال سوال پیش می آید خودرویی که در حالت عادی دچار ناک، کپ کردن، تاخیر دریچه گاز و تقلا برای شتابگیری است دچار ایراد میشود یا خودرویی که با ریمپ نرم افزاری ایسیو و تطابق و کالیبراسیون دقیق با محیط مشکلات آن برطرف شده؟

در مرحله بعد باید به این مسئله توجه کرد که تمامی خودرو های تحت پوشش برای ریمپ بر روی داینومومتر تست و تحت آنالیز و آزمون ‏و خطا قرار گرفته اند.روی داینو تمامی پارامترهای مربوط ‏به موتور خودرو را می توان به صورت زنده ‏‎(real time)‎‏ مشاهده کرد در نتیجه در هر لحظه میتوان تشخیص داد آیا تغییراتی که در ‏حال اعمال بر روی نرم افزار خودرو هستند بهینه اند یا خیر. برای روشن شدن موضوع تغییرات صورت گرفته روی آوانس جرقه ‏زنی شمع ها را مثال میزنیم.
داینومومتر به ما این امکان را می دهد تا در‎ ‎هر لحظه متوجه بشویم تغییر اعمال شده بر آوانس جرقه زنی شمع ها بیش از حد است یا ‏آنقدر کم است که به طور مثال موجب بروز پدیده ناک بشود.این پروسه آزمون و خطا آنقدر تکرار می شود تا به بهینه ترین حالت ممکن‎ (optimum ‎condition) ‎برای راندمان خودرو در تک تک پارمترها دست پیدا کنیم.

علاوه بر موارد ذکر شده خودرو بعد از بیرون رفتن از ‏داینومومتر مورد تست درایو قرار می گیرد و ساعات متمادی با آن رانندگی می شود تا نقاط ضعف احتمالی به خوبی در شرایط واقعی و ‏زمان طولانی تر تست شود.حال به اطلاعات لازم برای تغییر پارامترهای ایسیو به صورت کاملا ایمن دست پیدا کرده ایم به طور مثال ‏میدانیم برای فلان خودرو خاص حد بهینه افزایش آوانس جرقه زنی حداکثر 5 واحد است، نه بیش تر و نه کم تر. البته نکته بعدی که ‏باید بدان توجه کرد این است که پارامتر آوانس جرقه زنی را می توان بیش از این هم روی یک خودرو خاص افزایش داد اما این ‏مسئله منوط به نصب قطعات جانبی (افتر مارکت‎(‎‏ روی خودرو است(مانند نصب هدرز).در واقع تلاش برای بیرون کشیدن توان بیش از ‏حد از موتور نتیجه ای جز افزایش استهلاک خودرو و کاهش راندمان به همراه ندارد زیرا آستانه تحمل هر موتور در یک محدوده خاص ‏تعریف شده است.‏

آیا با ریمپ مشکلی برای گرفتن معاینه فنی پیش نمی آید؟

خیر.اساس احتراق یک موتور براساس نسبت استوکیومتریک یعنی ترکیب 1 گرم سوخت با 14.7 گرم هوا است که به اختصار AFR نامیده میشود:
reaction: 25 O2 + 2 C8H18 → 16 CO2 + 18 H2O + energy

این نسبت ‏هرگز نباید بهم بخورد.در صورتی که میزان ترکیب سوخت به هوا بهم بریزد پیشرانه دچار خام سوزی و یا احتراق زودرس می شود، در نتیجه آلایندگی خودرو افزایش پیدا کرده و موتور نامنظم کار می کند. ما در فرآیند ریمپ نسبت سوخت به هوا و جرقه (spark) شمع ها و مجموعه تزریق سوخت (Fuel injection system) را به بهینه ترین حالت ممکن نزدیک می کنیم، همه پارامترها هماهنگ با یکدیگر تغییر پیدا ‏کرده، نسبت ترکیب سوخت به هوا ثابت نگه داشته می شود و سوخت به طور کامل مشتعل (ignited) و سوزانده (burned) میشود. بنابراین ریمپ تاثیری در ‏افزایش گازهای ‏‎ NOx, HC, CO, CO2‎و به طور کلی آلایندگی خودرو ندارد و کوچک ترین مشکلی در گرفتن معاینه فنی برای خودرو ایجاد نمی کند.

کپی رایت ©:
مطالب فوق به طور اختصاصی برای مرکز ریمپ خودرو ریمپ چیپ ® نوشته شده اند و از لحاظ دقت و صحت محتوا بدون نمونه مشابه در فضای وب هستند.برای نوشتن مقاله فوق زمان زیادی صرف شده بنابراین لطفا در صورت هر گونه کپی برداری یا اقتباس از مطلب فوق ذکر منبع الزامی است.?

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
5 (1 رای)