ریمپ پارس (پرشیا)

ریمپ پژو پرشیا (پارس)

معرفی و انواع پیشرانه ها

پژو پارس که به عنوان پژو پرشیا شناخته می شود به عنوان یک فیس لیفت یا جراحی پلاستیک موفق پس از 10 سال تولید پژو 405 در شرکت ایران خودرو، پژو پرشیا به عنوان چهره ای جدید از 405 طراحی شد. پژو پرشیا خیلی بزود در ابتدا به پژو سفیر و در نهایت پژو پارس به دلیل مشکلات حقوقی محلی تغییر نام یافت. پژو پارس در 6 مدل شامل پژو پارس معمولی با موتور XU7 (به اصطلاح موتور 1800 سی سی پژوئی)، پژو پارس 16 سوپاپ، پژو پارس ELX با موتور 1800 سی سی مشابه زانتیا (16 سوپاپ)، پژو پارس LX با موتور TU5 (با حجم 1600 سی سی)، پژو پارس ELX XUM (با موتور 2000 سی سی طراحی شده توسط ایران خودرو)، پژو پارس اتوماتیک با موتور TU5 و گیربکس AL4 (بدون تیپ ترونیک) متعلق به 206 تیپ 4 ساخته شده است. مدل های 16 و 16 ELX دارای یک موتور قوی تر PSA 16 و چندین آپشن اضافی هستند.

پتانسیل پژو پارس (پرشیا) برای ریمپ

باید گفت که ریمپ بر روی پژو پارس (پرشیا) شامل یک نتیجه واحد نمیشود زیرا انواع و اقسام موتورها و ایسیوهای مختلف که در ذیل به آنها اشاره شده است بر روی این خودرو به کار گرفته شده است.از نظر ما بهترین نتیجه روی این خودرو بر روی نمونه با موتور TU5 و دریچه گاز برقی و ایسیو بوش ME 7.4.4 حاصل میشود و نتایج بعد از ریمپ این خودرو شگفت انگیز است.
در مرحله بعد نمونه های دارای ایسیو زیمنس Sim2k-34 VR نیز عملکرد تقریبا مشابهی بعد از ریمپ دارند و نمونه های بوش ME 17.9.71 در مرحله بعد قرار دارند.تمام ایسیوهای نصب شده بر روی مدل های با موتور TU5 بدون نیاز به باز کردن ایسیو و از طریق پورت OBD با سهولت ریمپ میشوند. بعد از آن روی نمونه با موتور XUM (معروف به زوم) با حجم موتور 2000 سی سی نیز میتوان به نتایج خوبی دست یافت و سوت زیبای مشابه توربو این خودرو بعد از ریمپ نوید یک موتور چالاک که نفس آن تازه باز شده است را میدهد نمونه های دارای موتور XUM نیز از طریق پورت OBD و بدون نیاز به باز کردن ایسیو از روی خودرو ریمپ میشوند.
نمونه های دارای موتور XU7 بر روی ایسیوهای زیمنس بهترین عملکرد را بعد از ریمپ از خود بروز میدهند بعد از آن نمونه کروز و کنتیننتال با عملکرد مشابه و سپس بوش M 7.4.4 قرار می گیرند.در مرحله آخر ایسیوهای SSAT چینی نقاط ضعف قابل توجهی دارند زیرا بعضی از انواع این ایسوها به اصطلاح از نوع No flash هستند و نیاز به کاشت آی سی برای ریمپ دارند اما مجموعه ریمپ و چیپ تیونینگ خودرو ریمپ چیپ توانایی ریمپ این خودروها را از راه پورت OBD و بدون کاشت آی سی یا باز کردن ایسیو از روی خودرو داراست و نتایج رضایت بخشی از ریمپ این ایسیوهای خاص میتوان گرفت.برای موتورهای 16 سوپاپ که به موتور زانتیا معروف هستند و از ایسیو بسیار خاص بوش MP 7.3 بهره میبرند نیز آیتم های ویژه ای در نظر گرفته شده که خودرو را بسیار تیز و پر شتاب می کنند.نکته مهم در خودروهای با ایسیو Bosch MP 7.3 این است که بدون نیاز به تعویض IC ریمپ آن ها انجام میشود .

ریمپ پژو پارس و ریمپ پژو پرشیا توسط ریمپ چیپ ® 

افزایشمحسوس شتابگیری پارس شامل شتاب اولیه و ثانویه با برنامه نویسی سطح بالا (High-end) روی جداول آوانس جرقه زنی (Spark Advance)، پاشش سوخت (Injection) و گشتاور (Torque)
افزایش قدرت موتور پرشیا (10 درصد HP) و گشتاور (Torque) خودرو (12 درصد)
کاهش و رفع کامل کُپ و تاخیر دریچه گاز پرشیا به خصوص کپ اولیه حرکت و کپ ثانویه در انواع دریچه گاز برقی
کاهش دمای بالای موتور پارس (پرشیا) به خصوص مدل های بالاتر از 92 و علی الخصوص موتور TU5 و اصلاح کامل پایپ لاین مدیریت سیستم خنک کننده در موتورهای XU7 برای جلوگیری از واشر زدن، اصلاح دمای فن ها در حالت دور کند و دور تند و در حالت خاموش بودن خودرو و اصلاح روشن شدن چراغ Stop و تنظیم مجدد پالس های دریافتی از سنسور دمای آب
کاهش  تاثیر سیستم تهویه مطبوع (ایرکاندیشن) بر افت توان خودرو
تطابق دادن کامل پیشرانه با بنزین و سوخت موجود در ایران در هر دو حالت بنزین معمولی و سوپر و در نتیجه رفع ایراد شایع ناک خفیف و احتراق ناقص (Misfiring) موتور 
اصلاح زاویه Rotation سنسور میل سوپاپ
بهبود حداکثری شاخص AFR و لامبدا (نسبت استوکیومتریک)
خارج کردن سنسور اکسیژن دوم از حلقه کنترلی در صورت لزوم و یا کاهش حساسیت سنسور اکسیژن برای رفع ایراد کاتالیست
افزایش کات آف پرشیا تا سطح ایمن به خصوص در ایسیوهای SSAT
رفع دنده مرده پارس
رفع کمبود گشتاور موتور در دنده های سبک تر در مدل های با موتور TU5

☄️ آپشنال تیونینگ در ریمپ پارس و پرشیا:

💥 افزایش کات آف پرشیا تا حد استاندارد برای توزیع گسترده تر نمودار و گراف های قدرت موتور و گشتاور در دور موتورهای مختلف
💥 تغییر کاتاف پارس از Soft Cut-off به Hard Cut-off (کات آف رگباری پرشیا)
💥 ایجاد Back fire طبیعی یا با استفاده از قطعات افترمارکت
💥 ریمپ بر اساس قطعات افترمارکت مانند هدرز و شمع های پیشرفته و … (Exclusive Remap)

استیج های متخلف ارائه شده برای ریمپ پژو پارس توسط ریمپ چیپ ® 

⚡️ امکان ریمپ پژو پارس (ریمپ پژو پرشیا) توربو در سه استیج (Stage) متفاوت:

⚡️ ریمپ شهری (Civic) برای استفاده اقتصادی توام با شتاب و کشش بالا (بیشترین استیج درخواستی ریمپ)

⚡️ ریمپ بر مبنای لوازم افترمارکت مانند هدرز و کیت مکش هوا (Aggressive)

⚡️ ریمپ برای شرکت در مسابقات، دریفت، درگ، رالی و سوخت های خاص مانند اتانول (Exclusive)

ریمپ پژو سفیر

سری موتورهای XU7 

موتورهایی که تاکنون بر روی پژو پارس(پژو پرشیا) نصب شده اند عبارتند از:

سری موتورهای XU7: 

پیشرانه XU7JP (کد LFZ، به نام L3 در ایران) که از گروه پژو-سیتروئن قرض گرفته شدهد و یک موتور 1.8 L SOHC با 2 سوپاپ در هر سیلندر که قادر به تولید حداکثر قدرت 97 تا 101 اسب بخار (74 کیلووات) در 6000 دور در دقیقه و حداکثر گشتاور 153 نیوتون در 3000 دور در دقیقه است.اولین ایسیو نصب شده بر روی این موتور ایسیو مگنتی مارلی MM8P بود، سپس در سال های بعدی با نمونه Sagem SL 96 جایگزین گردید.
بعد از آن در سال های بعدی ایسیو Sagem S2000 بر روی این موتور نصب گردید که در ابتدا این نمونه ها یونیت فن داشتند و تحت عنوان ایسیو Sagem S2000-10 شناخته میشدند، بعد از آن نمونه های بدون یونیت فن که فن ها از ایسیو دستور می گرفتند با ایسیو Sagem S2000-10 LC و سپس Sagem S2000-10 ILC جایگزین شدند.توجه بفرمایید ایسیوهای Valeo S2000 نیز با کدهای فنی مشابه ایسیوهای Sagem S2000 نیز روی این خودرو نصب شده اند.بعد از آن ایسیوهای زیمنس یعنی Siemence Sim 2K-34 VR بر روی نمونه های تکسوز و Siemence Sim2k-48 VR بر روی نمونه های دو گانه سوز عرضه شدند.در نمونه های دوگانه سوز یک ایسیو گاز که معمولا SAX 500 هستند نیز از طریق شبکه کن با ایسیو بنزین در ارتباط است که نکته فوق را در ریمپ پارس دوگانه سوز باید لحاظ نمود.
در همان سال ها ایسیو قدرتمند Bosch M 7.4.4 نیز روی این خودروها نصب شدند توجه بفرمایید این ایسیو در انواع South Africa، Spain و آرژانتین عرضه شده است و با ایسیو بوش ME 7.4.4 متفاوت است.در سال 92 و با اوج گرفتن تحریم ها ایران خودرو ایسیوهای چینی SSAT را روی این خودروها نصب کرد که بازده، عملکرد و کیفیت پایین دارند.در ریمپ ایسیو pars شناخت ایسیوهای فوق و تفکیک و تمایز بین آن بسیار کمک کننده است.

سری موتورهای 16 سوپاپ معمولی و ELX

در ریمپ پارس elx با ایسیو bosch MP 7.3 با آیسی فلش AM29F800BB ما به تفصیل به بررسی مشخصات آن پرداختیم.

مدل 16 سوپاپ در واقع یک نسخه به روز شده از پارس در جنبه های موتور و ترمز عقب بود بود. یک موتور 16 سوپاپ قدرتمند تر و ترمز دیسکی عقب اما بدون سامانه ضدقفل ABS که حتی در حالت آپشن نیز قابل سفارش نبود. تولید مدل 16 سوپاپ کمتر از یک سال ادامه داشت.تولید آن در سه ماهه دوم سال 1382 شروع  و در سه ماهه اول سال 1383 به پایان رسید و در همان زمان با مدل ELX جایگزین شد. بسیاری از منتقدان صنعت خودرو در ایران معتقدند تولید آن یک مطالعه موردی (Case study)  از ظرفیت بازار خودروهای ایران است که توسط شرکت ایران خودرو قبل از تولید ELX آغاز شده بود تا ببیند آیا مردم به دنبال نسخه های قدرتمند تر و لوکس تر از پارس هستند یا خیر.

به عنوان یک ارتقا برای پارس میتوان استفاده از ترمزهای دیسکی جامد بر روی چرخ های عقب، اما مجهز ABS / EBD در نظر گرفته، مدل 16V از همان تقویت کننده خلاء، سیلندر اصلی، توزیع کننده و خطوط هیدرولیکی به عنوان استاندارد استفاده می کند.

موتور قدرتمند LFY که به برای موتورهای جدید 16 سوپاپ در نظر گرفته شد، علاقه مقامات که همیشه به دنبال خودروهای با کیفیت با کارایی بالا اما غیر گران هستند را به خود جلب کرد بنابراین تعداد زیادی از مدل های 16 سوپاپ فول بر اساس درخواست های ثبت شده توسط سازمان های دولتی ایران تهیه شده است. پارس های 16 سوپاپ ELX فول را می توان به عنوان اتومبیل خدمات پارلمانی و همچنین اسکورت خودرو در موارد زیادی مشاهده کرد.افزایش شتاب پارس elx منوط به شناخت کامل ایسیوی خاص این خودرو است.

ریمپ پژو پارس LX

ELX به تفصیل

در مقایسه با پارس معمولی پارس ELX ویژگی های همچون ابزارک هوشمند، سیستم چند منظوره داشبورد فارسی تلماتیکس، آلارم با قفل اتوماتیک درب، دستیار پارک، صندلی های پارچه ای برند ریکارو Recaro مجهز به فن گرم / بخار خنک کننده، تریم داشبورد لوکس، آینه با روشنایی مخصوص سرنشین، موتور قدرتمند تر 16 سوپاپ، ترمزهای دیسکی با ABS / EBD برای هر 4 چرخ، و در نهایت رینگ چرخ های آلیاژی را داراست.

موتور  XU7JP4 با کد LFY، به نام L4 در ایران 1.8 L DOHC با 4 دریچه تنظیم هیدرولیکی در هر سیلندر قادر به تولید حداکثر قدرت 109 اسب بخار (81.3 کیلو وات 110.5 PS) با سرعت 5500 دور در دقیقه و حداکثر گشتاور از 155 نیوتون متر در 4250 دور در دقیقه است که توسط ایسیو Bosch Motronic MP 7.3  کنترل می شود. همان موتور در حال حاضر در PSA Peugeot 406 LX 1.8i 16v، Citroen Xantia SX 1.8i 16v و Citroen Xsara VTS 1.8i 16v استفاده شده است.

سیستم ترمز دو مدار MK20 با همراهی سیستم سروو (Servo) و ABS / EBD، توسط بخش توکلان توس Toklan Toos ایران تحت مجوز Continental Teves ساخته شده است. این است که به دیسک های خنک شونده دارای تهویه در دیسک های جلو و جامد در چرخ های عقب وصل شده است. کالیپرهای تک پیستونی جلو نیز توسط توکلان توس تحت مجوز Lucas-TVS تولید میشوند و کالیپرهای تک پیستونی عقب توسط Girling تولید میشوند.

رینگ چرخ های آلومینیومی ساخته شده از جنس فولاد یکپارچه سبک وزن ایتالیایی نیز توسط برند Speedline Corse ساخته و ارائه شدنده؛ تولید کننده ادعا می کند این چرخ های Turini (نوع 2120) FEA در فشار کم، گرما، کم وزن و طراحی شده است مطابق با آخرین قوانین FIA برای تریلر سوپر کیت اتومبیل 1600 است.رینگ های 11 پره  با قطر 15 اینچ، عرض 7 اینچ، یک الگوی پیچ 4 × 108 میلیمتر، مقایس ای تی  (4 × 4.25 “)،  38 میلیمتر و به محور ELX متصل است.

پارس LX با موتور TU5

در ریمپ پارس تیوفایو باید توجه داشت پیشرانه تیوفایو روی این اتاق به گشتاور بیشتری در دورهای نهایی نیاز دارد.موتور TU5JP4 (به نام TU5 در ایران) 1.6 L DOHC با 4 سوپاپ در هر سیلندر قادر به تولید حداکثر قدرت 105 اسب بخاری با سرعت 5800 دور در دقیقه و حداکثر گشتاور 142 نیوتون متر در 4000 دور در دقیقه عموما توسط ایسیوهای بوش، زیمنس، کنتیننتال و کروز کنترل میشود.
دری محبث ریمپ ایسیو پارس تیوفایو باید شناخت کاملی از انواع ایسیوهای نصب شده روی پژو پارس تیوفایو داشت بنابراین مجموعه ریمپ چیپ اقدام به گردآوری اطلاعات جامع در مورد ایسیوهای نصب شده روی این خودرو کرده است.
ایسیوهای نصب شده روی پارس تیوفایو عبارتند از:

ایسیو Bosch ME 7.4.4 با دریچه گاز برقی و عملکرد بسیار مطلوب
ایسیو زیمنس در زیر مجموعه های کروز و کنتیننتال با کد فنی SIM2K-34VR در انواع CGE و CIM با دریچه گاز سیمی و عملکرد مناسب
ایسیو Bosch ME 17.9.71 با میکرو تریکور و پسوورد 16 رقمی با دریچه گاز برقی که معمولا تاخیر دریچه گاز بسیار بالا برای حالت اکونومی دارند.
ایسیو SSAT TU5 GASOLINE NO FLASH که به علت قفل بودن میکرو غیرقابل ریمپ است.
این موتور همان موتور استفاده شده در 206 تیپ 5 است.ریمپ پارس LX با ایسیو بوش ME 7.4.4 دارای بیشترین پرفورمنس ممکن در بین دیگر ایسیوهای ممکن است و تغییرات کاملا قابل مشاهده هستند.

این مقاله بیشتر با عبارات زیر سرچ شده است:

ریمپ پژو پارس XUM

ریمپ پژو پرشیا

ریمپ پژو سفیر

ریمپ پژو پارس ال ایکس

ریمپ پارس ELX

 

اعلان مرکز تیونینگ خودرو ریمپ چیپ

معرفی ® Remapchip، پیشگام در حوزه ریمپ پیشرفته ایسیو

توجه بفرمایید به علت افزایش مراکز متفرقه ریمَپ که با گذراندن یک دوره کوتاه آموزش ریمپ و خرید پروگرامرهای فیک و یا با سطح تکنولوژی پایین اقدام به ریمپ می کنند به ناچار به ذکر برخی نکات و تفاوت سطح کار ما یعنی ® Remapchip و شرکت های معتبر صرفا جهت شفاف سازی و بدون قصد توهین به همکاران ارجمند میپردازیم:

? علم ریمپ یا ریمپینگ ایسیو نیاز به تجربه و دانش بالای فنی، تسلط به زبان انگلیسی، تسلط به برنامه نویسی شی گرا و زبان های برنامه نویسی مانند اسمبلی، C و … و درک سیستم خودرو و شناخت کامل کامپیوترهای خودرویی مانند ایسیوهای Bosch، Delphi، Siemens، Continental، Denso و میکروهای آن ها مانند ST10F275 و … دارد و عملی هزینه بر برای تیونر به دلیل نیازمندی به تجهیزات پیشرفته محسوب میشود.
بنابراین توانایی انجام ریمپ هر مجموعه با مجموعه دیگر کاملا متفاوت است و به زبان عامیانه کپی کردن یک نرم افزار و سپس انتقال آن به کامپیوتر خودرو نیست.توجه بفرمایید برنامه نویس ارشد (Senior Programmer) تیم ریمپ چیپ به فریم ورک ها و زبان های برنامه نویسی زیر مسلط است:

نرم افزار Winols 4 OLS 502 اصلی ترین نرم افزار ریمپینگ و چیپ تیونینگ خودرو برای یافتن مَپ ها و درایور اصلی خودرو به همراه امکان استفاده از Wide Band
نرم افزار ECM Titanium نرم افزار اصلی پروگرمرهای KESS V2 و K-TAG از شرکت Alientech
نرم افزار Tuner Studio برای Log گرفتن
تسلط به نرم افزارهای چکسام گیری برای ایسیوهای خاص مانند LZNF، SLZNF و SSAT No Flash
طراحی ایسیوهای ادجاست و استندالون
زبان برنامه نویسی تخصصی HAX بر پایه کدنویسی ویژوال نود بیس Stencyl (توجه زبان برنامه نویسی HAX با اعداد hex متفاوت است.)

زبان برنامه نویسی خانواده C شامل C++ و #C در محیط های Xamarin و Visual Studio
آشنایی با OpenGL و DirectX و مفاهیم Quaternion

زبان برنامه نویسی جاوا به صورت Native و در پلتفرم اندروید در محیط Android studio و Eclipse
زبان برنامه نویسی پایتون
موتور بازی سازی Unity 3d
موتور بازی سازی Unreal Engine 4 و UDK و سیستم نود بیس BluePrint، سیستم Mattine و Cascade
موتور بازی سازی Cry Engine

موتورهای بازی سازی Gamesalad، Construct 2، Godot engine، stencyl، Fusion builder
نرم افزار Anime Studio، Toon Boom Harmony، Spine، Spriter در حوزه انیمیشن
تسلط به HTML5 برای وب
تسلط به CSS3 برای وب
تسلط به PHP و ASP.Net
تسلط به CMS های Wordpress، Joomla، Drupal و Woocommerce در دنیای E-Commerce
تسلط به فریم ورک های Bootstrap، Ajax، JQuery، Angular JS

?بسیار پیش می آید که افراد در یک مغازه تنظیم موتور (تون آپ) یا باطری سازی با گذراندن یک دوره کلاس های چند روزه و فشرده و سپس خریداری دستگاه های غیر تخصصی مانند نگار خودرو اقدام به ریمپ خودرو می کنند که نتیجه آن این است که نه تنها تغییری در عملکرد خودرو حاصل نمیشود بلکه مصرف سوخت به طرز چشمگیری افزایش یافته یا باعث آسیب جدی به خودرو می شوند.

در دستگاه های فوق به طور مثال آوانس جرقه شمع ها و پاشش سوخت و تعدادی پارامتر ساده با فشردن یک دکمه تحت عنوان افزایش شتاب (!) چند واحد و به صورت روتین افزایش پیدا می کند و دیگر توجهی به شرایط حال خودرو نمی شود، عمل فوق ممکن است مقداری به شتاب و کشش خودرو به صورت غیر اصولی کمک کند اما هدف ما همیشه افزایش شتاب و کشش نیست بلکه ادجست و کالیبره دقیق فریمور برای کسب بهترین عملکرد است.

طبق تست هایی که با یکی از دستگاه های فوق داشتیم خودرو بعد از انجام عمل اتوماتیک فوق دچار لرزش و ناک شد.
در ریمپ ایسیو پیشرفته با مَپ های خاص مانند جدول شارژ کوئل، جداول Throttle position، جداول Injection correction در ایسیوهای ایزیو، جداول Full Load Enrichment در ایسیوهای دلفی و … روبرو هستیم.
ریمپ یک علم جدا و به روز است نه یک عمل جانبی در کنار خدمات برق و انژکتور خودرو!

? ریمپ ایسیو بهینه سازی، ادجست (Adjust) و کالیبره (Calibration) پیشرفته نرم افزار خودرو است که توسط شرکت های تیونینگ مطرح دنیا مانند M Power، AMG، Brabus، Haman و … برای ارتقا عملکرد خودرو استفاده میشود بنابراین نیازمند ابزار، دستگاه ها و نرم افزارهای پیشرفته روز دنیا مانند نرم افزار اصلی Winols است.

?هزینه تهیه تجهیزات فوق بسیار گران است و با ارزهای دلار، پوند و یورو به سختی و با گذراندن مراحل دشوار ترخیص از گمرک وارد می شوند به علت تحریم های سفت و سخت بین المللی وارد شدند بنابراین تجهیزاتی که در مجموعه ریمپ چیپ استفاده می شوند یکبار دیگر تفاوت کار را با مراکز متفرقه و یا تازه تاسیس نشان میدهند.

? در پایان به ذکر برخی از تجهیزات تخصصی و توانایی های انحصاری مجموعه Remapchip در حوزه ریمپ ایسیو و چیپ تیونینگ اشاره می کنیم:

 

 

? پروگرامر پیشرفته KESS V2 Master version به همراه تمام درایورها و  Add-One ها

یک پروگرامر پریمیوم و پیشرفته از شرکت با سابقه ایتالیایی Alientech که پیشینه طولانی در حوزه ریمپ و چیپ تیونینگ خودروهای سنگین تجاری مانند کامیون ها، تراک ها، اتوبوس ها، ماشین آلات راه سازی، انواع موتورهای سنگین،جت اسکی و را … دارد.
پروگرامر فوق امکان نوشتن، خواندن و پروگرام اطلاعات کامپیوتر خودرو را از راه پورت OBD (پورت دیاگ) داراست.لایسنس ها و درایورهای پروگرامر فوق به طور مداوم آپدیت می شوند و بدین ترتیب امکان ساپورت وسایل نقلیه بیشتری مهیا می شود.

پروگرامر فوق در حال حاضر قیمتی در حدود 13 هزار دلار برای نسخه های Full دارد که با خریداری و تهیه ماژول های خاص مانند ماژول ریمپ نیسان ماکسیما با ایسیو هیتاچی (Hitachi) و آپدیت های سالیانه قیمت تمام شده پروگرامر فوق 23 هزار دلار (با جمع هزینه های گمرک حدودا 260 میلیون تومان) است.همچنین باید توجه داشت پروگرامر فوق آنلاین است و در صورتی که شرکت تیونینگ مورد نظر وریفای نشده باشد امکان ارائه خدمات برای آن وجود ندارد.

مجموعه ریمپ چیپ با همکاری مجموعه اسپید چیپ پروگرامر فوق را ابتیاع نموده و جهت صحت این مدعی میتوان به این مورد اشاره کرد که ریمپ برخی خودروهای روز مانند انواع بنز، ب.ام.و، آئودی، فورد و … صرفا با پروگرامر فوق قابل انجام است زیرا پروگرامرهای ایرانی صرفا قابلیت ریمپ خودروهای ایرانی، تعدادی از خودروهای چینی و برخی از خودروهای خانواده کیا- هیوندای را دارا هستند.

نکته: در دنیای فناوری و کامپیوتر همیشه نسخه های کپی، فیک (Fake) یا کلون (Clone) از یک ابزار وجود دارد.نسخه غیر اصلی و چینی دستگاه فوق در نسخه های مختلف و تحت عنوان برد سبز (Green PCB)، برد قرمز (Red PCB) و برد بنفش (Purple PCB EU) با قیمت بسیار ناچیز وجود دارد که کارایی مشابه دستگاه KESS اصلی دارد.

نکته در اینجاست که کامپیوتر برخی خودروها گران قیمت است یا دارای پیچیدگی های نرم افزاری یا قفل های مختلف است به طور مثال های خودروهای خانواده ب.ام.و (B.M.W) آلمان دارای سیستم ISN هستند، برخی از خودروهای چینی دارای قفل نرم افزاری 9B 00 هستند و یا خودروهای خانواده تویوتا و لکسوس با کامپیوترهای Denso به صورت آنلاین به مراکز کمپانی مادر کانکت شده و سپس می توان عمل ریمپ آن ها را با سهولت و به صورت اصولی انجام داد.

بنابراین با انجام ریمپ توسط دستگاه های فوق ممکن است نرم افزار خودرو در مواردی تخریب شود، کد سوییچ خودرو به اصطلاح پریده شود و یا خودرو دیگر روشن نشود بنابراین به هیچ وجه نباید روی ریمپ با دستگاه های فیک و غیر اصلی فوق ریسک کرد.

 

دستگاه KESS V2

? پروگرامر پیشرفته K-TAG به عنوان مکمل KESS

در برخی وسایل نقلیه خاص ایسیو یا کامپیوتر خودرو به ما اجازه دسترسی های (Permission) های خاص از راه پورت دیاگ یا همان پورت OBD را نمیدهد و یا به علت قدیمی بودن ایسیو خودرو از استانداردهای پورت های عیب یابی (Diagnosis) پشتیبانی نمی کند در نتیجه پروگرام از راه J-Tag یا K-tag و کابل های ISP جدید بسیار کمک کننده است.

 

پروگرامر K-TAG ریمپ چیپ و اسپید چیپ

پروگرامر DIMSPORT ایتالیا ?

دستگاه فوق درحوزه خودروهای سنگین حرف اول و آخر را میزند و پشتیبانی دستگاه فوق از ایسیوهای متخلف بسیار درخور توجه هست و حتی ایسیو خودروهای قدیمی با کمک پشتیبانی این شرکت به خوبی اضافه می شوند.از نقاط قوت این پروگرامر امکان خواندن اطلاعات خودروهای خاص مانند انواع مختلف برند VOLVO از راه Pin-Out و بدون باز کردن بدنه ایسیو است در حالی که پروگرمرهای مشابه برای این عمل نیازمند باز کردن بدنه ایسیو هستند.پشتیبانی کامل از شبکه های CAN و K-Line نیز از دیگر نکات مثبت است.
همچنین پروگرامر فوق کامل ترین پروگرامر حال حاضر در حوزه ریمپ خودرو سنگین محسوب میشود.

در این بین دیوایس های GENIUS و TRASDATA ساپورت کاملی از کلیه خودروهای تجاری و کار به عمل می آورند.تنها نقطه ضعف دستگاه فوق قیمت فوق العاده گران و ماژول های هزینه بر دستگاه است همچنین دستگاه فوق کارکرد آنلاین داشته و لایسنس های گوناگونی دارد. در نهایت نرم افزار EVO-RACE برای پیدا کردن بهینه و با سهولت جداول و ماتریس های هگزادسیمال فریمور ایسیو بسیار کمک کننده است.
هزینه ابتیاع دستگاه فوق در حال حاضر با تمام ماژول ها حدودا 280 میلیون تومان است و هنوز نسخه فیکی از این دستگاه تولید نشده است.دستگاه فوق تحت مالکیت مجموعه قرار دارد و بنابراین امکان ریمپ خودروهای بسیار خاص مانند انواع فورد موستانگ، کامیون های خاص ولو و … با پروگرامر فوق وجود دارد.

 

پروگرامر Dimsport

پروگرامر خاص و پیشرفته BITBOX که در واقع نوعی ECU reflash software است.

BitBox – یک باکس نرم افزاری پیشرفهت است که امکان شناسایی ، خواندن و نوشتن واحدهای کنترل حافظه داخلی فلش را برای اهداف مختلف فراهم می کند. نرم افزار با ECU از طریق شبکه های پیشرفته CAN و K-line با استفاده از آداپتورهای J2534 Pass-thru یا اترنت (Ethernet) برای رد و بدل داده ارتباط برقرار می کند.

بسته نرم افزاری شامل دانگل محبوب سنس لاک است و یک پوسته برنامه با مجموعه ای از ماژول های افزونه – نرم افزار است.همچنین این پروگرامر از نرم افزار BitEdit به عنوان بستر اجرایی خود استفاده می کند.

بیت باکس به طور معمول بر روی ایسیوهای خاصی مانور میدهد که پروگرامرهای دیگر معمولا روی آن ها تمرکز نمی کنند در نتیجه لایسنس های خاص و بسیار گران قیمتی دارد. همچنین بیت باکس امکان ریمپ ایسیوهای Denso و موتورسیکلت ها را به خوبی به تیونر ارائه می کند.

پروگرامر بیت باکس

از دیگر تجهیزات تخصصی مجموعه می توان به آیتم های زیر اشاره کرد:

⭕ PCM Flash 

⭕ Multiflasher

⭕ ChipLoader 2 (بهترین پروگرامر در حوزه ریمپ خودرو چینی)

⭕ Combiloader

دانگل ها:

⭕ Open Port 2 dongle

⭕ J2534 Pro 

⭕ Dialink

 

پاسخگویی به برخی از سوالات متداول شما در حوزه ریمپ

شما میتوانید با مراجعه به بخش “سوالات متداول” پاسخ تمامی سوالات خود را در حوزه ریمپ ایسیو پیدا کنید اما با این وجود به برخی از موارد اصلی اشاره می کنیم:

چرا خود کارخانه خودرو را ریمپ نکرده است؟

بیش ترین سوالی که تا به حال از ما پرسیده شده همین سوال است.چرا اگر ریمپ خوب است کمپانی سازنده ‏خودرو را ریمپ نکرده است؟
پاسخ به این سوال پیچیده نیست اما در ذیل به تعدادی از واضح ترین دلایل آن اشاره می کنیم.‏
کمپانی های سازنده خودرو، محصول خود را به صورت تولید انبوه در سرتاسر جهان به فروش می رسانند به عبارتی یک خودرو برای تمام ‏بازارهای هدف. کشورهای گوناگون در شرایط آب و هوایی ،اختلاف ارتفاع، فشار و دمای هوا،کیفیت سوخت و استانداردهای آلایندگی ‏با یکدیگر تفاوت های اساسی دارند، در نتیجه این ناهمسانی ها کارخانه سازنده خودرو مجبور است ایسیو یا همان کامپیوتر خودرو را به به صورت کلی و ‏به گونه ای تنظیم کند که با شرایط کشورهای مختلف تطابق و سازگاری داشته باشد‎ ‎و خودرو بتواند از سوخت هایی با کیفیت زیر ‏استاندارد لازم نیز استفاده کند.

از سوی دیگر با اعمال قوانین سختگیرانه مصرف سوخت و استاندارد های آلایندگی روی وسایل نقلیه، ‏ایسیو به ناچار توان موتور را محدود می کند، دنده ها را تا حد امکان سبک و تاخیر دریچه گاز را افزایش می دهد تا مصرف سوخت و ‏آلایندگی کاهش یابد زیرا مصرف سوخت و آلایندگی بالاتر برابر است با افزایش مالیات بر قیمت خودرو و بالطبع بالا رفتن هزینه تولید.

‏یک مثال نزدیک در این زمینه اجرایی شدن استاندارد یورو 4 در کشورمان ایران است. هنگام اجباری شدن این استاندارد خودروسازان ‏برای ارتقای استاندارد خودروهای ساخت داخل از یورو 2 به یورو 4 مجبور شدند با انجام تهمیداتی مانند افزایش دمای موتور، افزایش تاخیر دریچه ‏گاز و اضافه کردن سنسورهای جدید و … این استاندارد ها را پاس کنند. اگرچه این تدابیر حرکت رو به جلو و مثبتی بودند اما در عمل به ‏علت عدم مهیا بودن بستر اصلی و لازمه این تغییر،یعنی سوخت با کیفیت یورو 4 در جایگاه های سوخت کشور باعث بروز ایرادات آزاردهنده در خودروها مانند دمای ‏موتور بالا، ناک، کپ، تاخیر دریچه گاز و … شدند.‏

در استانداردهای امروزی حداقل اکتان سوخت 95 برآورد میشود و با افزودنی ها و مکمل های خاص توسط شرکت های پالایش و تولید بنزین استاندارد آلایندگی یورو 4 تا یورو 6 به عنوان حداقل ها تعیین می شود.
حال تصور بفرمایید در صورتی که باک یک خودروی امروز را با سوخت با عدد اکتان پایین تر از 95 را پر کنیم چه اتفاقی می افتد؟
بهتر است اول به تعریف اکتان بپردازیم، اکتان یعنی مقاومت یک سوخت در برابر اشتعال، بنابراین اعداد اکتان پایین تر یعنی سوخت در محفظه احتراق زودتر منفجر میشود.اکتان بنزین معمولی در ایران 84 تا 87 و بنزین سوپر 88 تا 90 است بنابراین با عدد استاندارد روز تفاوت های چشمگیری دارد.
حال در محفظه احتراق به علت دما، فشار و کمپرس زیاد سوخت با اکتان پایین قبل از جرقه زدن شمع ها در زمان مناسب به سرعت مشتعل شده و تولید یک شعله می کند، اکنون شمع در تایمینگ نامناسب جرقه زده و باز هم یک شعله شکل میگرد و برخورد با شعله قبلی ایجاد صدای ناک می کند که با صدای چق چق مانند همراه است که بسیار مخرب است.
ایسیو خودرو برای مقابله با این مشکل از طریق ناک سنسور خودرو ناک را حس می کند و با محدود کردن توان خودرو سعی در رفع این مشکل دارد اکنون با تعاریف مجدد اکتان سوخت، فشار هوا و دمای هوا میتوان با ریمپ نرم افزاری ایسیو به تمامی مشکلات فوق پایان داد.

آیا ریمپ آسیبی به خودرو یا کامپیوتر آن نمیزند؟

تمامی کاری که ما در فرآیند ریمپ خودرو انجام میدهیم بازنگری در نرم افزار مدیریت موتور‏‎ (engine management software) ‎است ‏و این به خودی خود هیچ آسیبی به خودرو وارد نمی کند زیرا هیچ قطعه فیزیکی از روی خودرو باز یا تعویض نشده است و تمامی تغییرات در محدوده ایمن صورت گرفته اند تا از فشار بیجا بر روی موتور جلوگیری شود.‏توجه بفرمایید در ریمپ ما با نرم افزار و دنیا صفر و یک ها سروکار داریم نه با پردازنده، مقاومت ها و خازن ها، پس تغییرات فیزیکی نیستند.

حال سوال پیش می آید خودرویی که در حالت عادی دچار ناک، کپ کردن، تاخیر دریچه گاز و تقلا برای شتابگیری است دچار ایراد میشود یا خودرویی که با ریمپ نرم افزاری ایسیو و تطابق و کالیبراسیون دقیق با محیط مشکلات آن برطرف شده؟

در مرحله بعد باید به این مسئله توجه کرد که تمامی خودرو های تحت پوشش برای ریمپ بر روی داینومومتر تست و تحت آنالیز و آزمون ‏و خطا قرار گرفته اند.روی داینو تمامی پارامترهای مربوط ‏به موتور خودرو را می توان به صورت زنده ‏‎(real time)‎‏ مشاهده کرد در نتیجه در هر لحظه میتوان تشخیص داد آیا تغییراتی که در ‏حال اعمال بر روی نرم افزار خودرو هستند بهینه اند یا خیر. برای روشن شدن موضوع تغییرات صورت گرفته روی آوانس جرقه ‏زنی شمع ها را مثال میزنیم.
داینومومتر به ما این امکان را می دهد تا در‎ ‎هر لحظه متوجه بشویم تغییر اعمال شده بر آوانس جرقه زنی شمع ها بیش از حد است یا ‏آنقدر کم است که به طور مثال موجب بروز پدیده ناک بشود.این پروسه آزمون و خطا آنقدر تکرار می شود تا به بهینه ترین حالت ممکن‎ (optimum ‎condition) ‎برای راندمان خودرو در تک تک پارمترها دست پیدا کنیم.

علاوه بر موارد ذکر شده خودرو بعد از بیرون رفتن از ‏داینومومتر مورد تست درایو قرار می گیرد و ساعات متمادی با آن رانندگی می شود تا نقاط ضعف احتمالی به خوبی در شرایط واقعی و ‏زمان طولانی تر تست شود.حال به اطلاعات لازم برای تغییر پارامترهای ایسیو به صورت کاملا ایمن دست پیدا کرده ایم به طور مثال ‏میدانیم برای فلان خودرو خاص حد بهینه افزایش آوانس جرقه زنی حداکثر 5 واحد است، نه بیش تر و نه کم تر. البته نکته بعدی که ‏باید بدان توجه کرد این است که پارامتر آوانس جرقه زنی را می توان بیش از این هم روی یک خودرو خاص افزایش داد اما این ‏مسئله منوط به نصب قطعات جانبی (افتر مارکت‎(‎‏ روی خودرو است(مانند نصب هدرز).در واقع تلاش برای بیرون کشیدن توان بیش از ‏حد از موتور نتیجه ای جز افزایش استهلاک خودرو و کاهش راندمان به همراه ندارد زیرا آستانه تحمل هر موتور در یک محدوده خاص ‏تعریف شده است.‏

آیا با ریمپ مشکلی برای گرفتن معاینه فنی پیش نمی آید؟

خیر.اساس احتراق یک موتور براساس نسبت استوکیومتریک یعنی ترکیب 1 گرم سوخت با 14.7 گرم هوا است که به اختصار AFR نامیده میشود:
reaction: 25 O2 + 2 C8H18 → 16 CO2 + 18 H2O + energy

این نسبت ‏هرگز نباید بهم بخورد.در صورتی که میزان ترکیب سوخت به هوا بهم بریزد پیشرانه دچار خام سوزی و یا احتراق زودرس می شود، در نتیجه آلایندگی خودرو افزایش پیدا کرده و موتور نامنظم کار می کند. ما در فرآیند ریمپ نسبت سوخت به هوا و جرقه (spark) شمع ها و مجموعه تزریق سوخت (Fuel injection system) را به بهینه ترین حالت ممکن نزدیک می کنیم، همه پارامترها هماهنگ با یکدیگر تغییر پیدا ‏کرده، نسبت ترکیب سوخت به هوا ثابت نگه داشته می شود و سوخت به طور کامل مشتعل (ignited) و سوزانده (burned) میشود. بنابراین ریمپ تاثیری در ‏افزایش گازهای ‏‎ NOx, HC, CO, CO2‎و به طور کلی آلایندگی خودرو ندارد و کوچک ترین مشکلی در گرفتن معاینه فنی برای خودرو ایجاد نمی کند.

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
5 (9 رای)