ریمپ پژو 207

چیپ تیونینگ پژو 207

معرفی و پیشرانه ?

همانطور که میدانید 207i یا 206+ یا 206 plus مدل به روز شده یا Face lift شده از خودرو 206 هست و نه نسل جدید آن.پژو 207 که از سال 1389 به بازار آمد از نظر امکانات و مشخصات فنی فرقی با 206 های تیپ 5 و تیپ 6 ندارد و فقط در فرم ضاهری دستخوش تغییراتی شده و البته از تریم داخلی زیباتری بهره میبرد.از آن جا که 207 در تمامی مدل ها از موتور نام آشنای TU5 JP4 در هر دو نمونه دنده دستی و دنده اتوماتیک بهره میبرد به تشریح این موتور در بعدهای توانایی و پتانسیل آن در ریمپ 207 میپردازیم البته نکته مهم این است که بدانید 207 های تا سال 91 از پیشرانه و سیم کشی مالتی پلکس غیر ایرانیزه بهره میبرند در حالی که نمونه های اخیر به نوعی لوکالایز (ایرانیزه) نام گرفته اند و همان 206 فاز صفر و فاز یک هستند که تغییرات عمده ای در مبحث پیشرانه و سیستم برق (اکوماکس سازه پویش) به خود دیده اند.

پیشرانه TU5 JP4 از نوع VTi با ابعاد 16 اینچیT4 سیلندر با ظرفیت 1587 سانتی متر، مطابق با استانداردهای زیست محیطی EURO 3 است که البته در نمونه های جدیدتر با ایجاد تغییراتی در نرم افزار موتور و استفاده از کاتالیست های پیشرفته تر خودرو را با استاندارد محیط زیستی EURO 4 تطابق دادند. قدرت موتور 110 اسب بخار در 6600 دور بر دقیقه؛ نسبت تراکم موتور 10.8 / 1 است که خودرو را نیازمند بنزین سوپر می کند؛ حداکثر گشتاور 147 نیوتون متر در 4000 دور در دقیقه است. وجود قطعات افترمارکت مهندسی شده مانند کیت های مکش هوا، هدرز، میل سوپاپ و … ساخته شده توسط برندهای تیونینگ مطرح دنیا برای موتور TU5 باز هم پتانسیل موتور را برای تقویت اصولی در کنار ریمپ بالاتر میبرد.اگر بخواهیم خودمانی باشیم باید بگوییم پیشرانه این خودرو خوراک ریمپ کردن است!

پتانسیل پژو 207 مدل 89 تا 91 برای ریمپ ?

در ابتدا باید به ذکر این نکته بپردازیم که ریمپ خودرو 207 به نوعی به 2 دسته کلی تقسیم میشود.
دسته اول 207 های مدل 89 تا 91 چه در انواع دنده دستی و چه دنده اتوماتیک که همگی از ایسیو پیشرفته و البته سالخورده بوش (Bosch) با کد ME 7.4.5 بهره میبرند.نکته جالب در مورد ایسیو بوش ME 7.4.5 این است که این ایسیو به جداول تُرک و گشتاور (Torque) به خصوص جداول Torque Optimum حساسیت دارد و نباید تغییری در بیت های این ماتریس ها ایجاد شود بنابراین بایستی با دقت در دامپ (Dump) ایسیو به دنبال جدول جایگزین یعنی Engine Load پرداخت.
نکته دیگری که در ریمپ جداول Engine Load باید به آن پرداخت این است که تغییرات جداول باید پیوسته و با تغییرات ملایم ایجاد شود و از پرش های ناگهانی به مقادیر بالا اجتناب کرد.
همچنین نوع خاصی از جداول Air input در این ایسیوها وجود دارد که Air Flow Mass یا همان دبی جرم ورودی هوا به Throttle را محاسبه می کنند و باید با دقت به ریمپ این جداول در دور موتورهای مختلف پرداخت تا هوای دریافتی بیش از مقدار پاشش سوخت نباشد و منجر به ناک نشود.با توجه به این که در ایسیوهای بوش سنسور اکسیژن وظیفه پاشش سوخت را برعهده دارد باید این نکته را که پاشش در این ایسیوها با نسبت لامبدا رابطه معکوس دارد در ریمپ این ایسیو لحاظ نمود.

در مبحث ریمپ Spark Advance یا همان آوانس جرقه زنی شمع ها با توجه به این که سیستم برق خودرو از نوع پیشرفته مالتی پلکس ساخت شرکت بوش هست هر جزء از سیستم برق خودرو حتی لامپ های کوچک پلاک عقب یک Sub-Category یا زیر مجموعه از برق خودرو محسوب میشوند باید تغییرات ایجاد شده در آوانس جرقه زنی شمع ها در نقطه مرگ بالای سیلندر یا  همان T.D.C بدون تغییر بمانند.
جالب است بدانید اعداد یافت شده در این ناحیه صفر یا منفی هستند و این اعداد منفی بدین معنا نیستند که شمع ها به صورت منفی جرقه میزنند! بلکه جرقه در این نواحی بر حسب الگوریتم های روتین ایسیوهای بوش ریتارد شده و به حالت Signed شده درآمده اند.بدین ترتیب با ریمپ بهینه این قسمت از جداول جرقه ایرادات شایع پژو 207 مانند احتراق ناقص یا همان Misfiring، سرخ شدن کاتالیست خودرو در اثر جرقه های ناقص کوئل و ایرادات مربوط به خرابی مکرر کویل و شمع و وایر خودرو برطرف میشود و حال میتوان بهینه ترین حالت Ignition را پدید آورد.
خوشبختانه جداول Throttle position و Pedal position نیز کمک شایانی به پیدا کردن تعامل بین دریچه گاز برقی خودرو و پدال گاز خودرو می کنند تا کپ و تاخیر آزاردهنده و همیشگی 207 های مدل 89 تا 91 را بتوان از بین برد.البته در این بین توجه داشته باشید پیدا کردن درصد مناسب ادونس جداول Pedal Position نیازمند محاسبات ریاضی است.

افزایش شتاب پژو 207

پتانسیل پژو 207 (ایرانیزه) مدل 94 تاکنون برای ریمپ ?

خب! اکنون به مبحث ریمپ 207 های جدید (207 های مدل 92 به بعد) میرسیم اگرچه پیشرانه نصب شده روی تمامی 207 های جدید یکسان است اما در مبحث کامپیوتر خودرو یا همان ایسیو با 5 زیر مجموعه فرعی روبرو هستیم! 207 های جدید به نوعی همان 206 لوکالایز یا ایرانیزه هستند که وام دار پروژه P6L یا 206 فاز صفر و فاز یک با سیستم برق جدید اکوماکس سازه پویش محسوب میشوند. بعد از مشکلات پیش آمده در تامین قطعه ایرانخودرو 4 نوع ایسیو مختلف را در سال های تولید مختلف و حتی گاهی یکسان روی پژو 207 جدید نصب نموده است.
ایسیوهای جدید نصب شده روی خودرو که در ریمپ 207 با آن ها سروکار داریم عبارتند از:

? ایسیو کروز که پایه و اساس (Base) آن ایسیو نام آشنای زیمنس (Siemens) با کد SIM 2K 34-VR است.

? ایسیو کنتیننتال (Continnental) ایزیو (Easy U) در انواع Easy U 2.5 و Easy U 2.8

? ایسیو پیشرفته و مدرن بوش (Bosch) با کد ME 17

?ایسیو جدید، لوکال و پیچیده غرب استیل MAW معروف به ماو 

در بین ایسیوهای فوق خوش دست ترین ایسیو برای ریمپ همانا ایسیو کروز میباشد.از آن جا که جداول ایسیوهای کروز مشابه ایسیوهای زیمنس میباشد ماتریس های هگزادسیمال تشکیل دهنده این جداول از اصول خاصی پیروی می کنند علاوه بر این پیچیدگی های فراوان ایسیوهای بوش را به خصوص در مبحث پیچیده جداول لامبدا سنسور و تفکیک صحیح این جداول ندارند.همچنین کارایی و پرفورمنس گرفته شده از این ایسیوها مطلوب و رضایت بخش است.

حال به ایسیو خاص و مدرن بوش ME 17 میرسیم که همتای آن را در پژو 2008 مشاهده کردیم.ابعاد کوچک این ایسیو توان پردازشی بالا و پیچیدگی های نرم افزاری فراوان این ایسیو را در خود پنهان کرده است.در بین ایسیوهای فوق ایسیو بوش ME 17 دشوارترین ریمپ را داراست.وجود جداول و ماتریس های پر تعداد اگرچه دست ما را برای کنترل بیشتر بر پارامترها و عملگرهای موتور باز میگذارند اما تفکیک و تمیز دادن این جداول از یکدیگر نیاز به دقت بالایی دارد. بالاترین پرفورمنس کسب شده بعد از ریمپ 207 را ایسیوهای ME 17 از آن خود می کنند.

در مرحله بعد به سراغ خانواده ایسیوهای کنتیننتال (Continnental) ایزیو (Easy U) در انواع Easy U 2.5 و Easy U 2.8 میرویم.میتوان گفت Firmware این خودروها ترکیبی از ایسیوهای بوش و زیمنس هستند. میتوان گفت مشکلات ذاتی این خانواده از ایسیوها نسبت به کروز و بوش بیشتر است علاوه بر این تلورانس بین عملکرد دو ایسیو یکسان در دو خودرو متفاوت بسیار بالاست.به طوری که گاهی در دو خودرو پژو 207 که هر دو به ایسیوهای کنتیننتال (Continnental) ایزیو (Easy U) مجهز هستند تا 15 درصد تفاوت عملکرد و کارایی را میتوان مشاهده کرد که جای تعجب بسیار دارد و حاکی از عدم به کار بردن الگوریتم های شی گرا و رعایت پایپ لاین های مستحکم برنامه نویسی است.

در نهایت به ایسیو به واقع عجیب و غریب غرب استیل MAW میرسیم.ضاهر این ایسیو بسیار جذاب است، اشکال هندسی متنوع، یک لیبل نارنجی روشن و آرم یک ستاره دنباله دار شاکله بدنه این ایسیو را تشکیل داده اند و حسی حاکی از کیفیت به بیننده متخصص منتقل می کنند.اما در باطن و Core ایسیو با مشکلات متعددی روبرو هستیم.توان پردازشی متوسط، ایرادات کدنویسی فاحش، دمای بالای موتور، شتاب و کشش بسیار پایین، عملکرد چند وظیفگی یا همان Multi-treading با کارایی پایین در کنار ایرادات آزاردهنده مربوط به دسته سیم به خصوص در نمونه های اولیه تجربه نامطلوبی از رانندگی با 207 های مجهز به ایسیو MAW را ارائه میدهد.

ایسیوهای فوق دارای جداول و ماتریس هایی به دور از هرگونه پیچیدگی خاص هستند اما نوعی الگوریتم خاص چکسام دارند که تغییر در هر بیت ایسیو را نیازمند محاسبه چکسام می کند.بنابراین مجموعه ریمپ چیپ مفتخر است اعلام کند جزو معدود مراکز ریمپ و چیپ تیونینگ در ایران است که توانایی محاسبه و اصلاح چکسام پیچیده این خودرو را داراست.

رفع کپ 207

ریمپ 207 توسط  ® Remapchip ?

به طور کلی شرکت تیونینگ خودرویی ®Remapchip توانایی ریمپ و چیپ تیونینگ کلیه مدل ها و تیپ های پژو 207 شامل 207 فرانسوی دنده ای و اتومات و 207 دنده ای و اتومات ایرانیزه را داراست.همچنین شما می توانید مقالات جامع ریمپ چیپ در حوزه خانواده پژو 207 و موتور TU5 را در لینک های مختلف سایت مطالعه فرمایید.

در سال های اخیر تنوع ایسیوهای به کار رفته روی خودروهای خانواده 207 زیاد شده است با این وجود ریمپ چیپ™توانایی ریمَپ کلیه ایسیوهای نصب شده روی این خودروها اعم از ECU های بوش ME7.4.5 و ME17،زیمنس (SIM2K-34 VR)،کنتیننتال یا کانتیننتال (Continental) در انواع Easy 2.5 و Easy 2.8،کروز (Crouse)،غرب استیل MAW … را با علم کامل به نقاط ضعف و قوت آن ها به طور کامل داراست.

ریمپ 207 شامل موارد ارتقا،بهبود و رفع ایرادات زیر را شامل میشود:
افزایش چشمگیر شتاب 207 با برنامه نویسی سطح بالا روی جداول آوانس جرقه زنی (Spark advance)، پاشش سوخت (Injection) و گشتاور (Torque)
افزایش قدرت موتور و گشتاور پژو 207 بین 10 تا 15 درصد بسته به تیپ و نوع ایسیو به کار رفته در خودرو
کاهش و رفع کامل کپ و تاخیر آزار دهنده دریچه گاز 207 به خصوص در تعویض دنده از 1 به 2 و در ابتدای حرکت یا با گرفتن کولر
کاهش دمای بالای موتور پژو 207 و رفع تلرانس (Tolerance) زیاد بین دمای حداکثر و حداقل، اصلاح دمای فن ها در حالت دور کند و دور تند و در حالت خاموش بودن خودرو و چراغ Stop و تنظیم مجدد پارامترهای دریافتی از سنسور دمای آب
کاهش تاثیر کولر (A/C) بر افت توان پژو 207
تطابق دادن کامل پیشرانه TU5 با بنزین و سوخت موجود در ایران و در نتیجه رفع ایراد شایع ناک و احتراق ناقص و ایرادات مربوط به کویل و سرخ شدن کاتالیزور و منیفولد 207

عدم افت توان و تمایل پژو 207 به خاموش شدن در سربالایی، رمپ پارکینگ و یا با تعداد سرنشین کامل و صندوق بار پر
رفع ایراد بد و سخت روشن شدن خودرو در صبح ها و به خصوص صبح های سرد (استارت سرد) و کپ اولیه
رفع دنده مرده 207 به خصوص در دنده های سبک تر
آپدیت و ریمپ گیربکس AL4 اتوماتیک پژو 207 اتومات برای رفع تقه،ضربه، گاز هرز خوردن و هوشمند شدن گیربکس برای انتخاب دنده مناسب و در زمان مناسب و تطابق دادن ضرایب گیربکس اتومات با گشتاور جدید
رفع ایراد احتراق ناقص 207 یا Misfiring برای خودروهای با ایسیو Bosch یا سایر ایسیوها
بهبود حداکثری شاخص AFR و لامبدا با ریمپ اصولی 207
رفع ایرادات سوختن مکرر سنسور اکسیژن، روشن شدن چراغ چک، خارج کردن سنسور اکسیژن دوم از حلقه کنترلی و یا کاهش حساسیت سنسور اکسیژن برای رفع ایراد کاتالیست
رفع ایراد سنسور میل سوپاپ یا Camshaft

? آپشنال تیونینگ:

افزایش کات آف تا حد استاندارد برای توزیع گسترده تر نمودار و گراف های قدرت موتور و گشتاور در دور موتورهای مختلف
تغییر کات آف از Soft Cut-off به Hard Cut-off (کات آف رگباری)
ایجاد Back fire طبیعی یا با استفاده از قطعات افترمارکت
ریمپ بر اساس قطعات افترمارکت مانند هدرز و شمع های پیشرفته تر و …

? امکان ریمپ 207 در سه استیج (Stage) متفاوت با توجه به نیازسنجی های صورت گرفته:

?ریمپ شهری (Civic) برای استفاده اقتصادی توام با شتاب و کشش بالا (بیشترین استیج درخواستی ریمپ)

?ریمپ بر مبنای لوازم افترمارکت مانند هدرز و کیت مکش هوا (Aggressive)

?ریمپ برای شرکت در مسابقات، دریفت، درگ، رالی و سوخت های خاص مانند اتانول (Exclusive)

بررسی کلی خودرو

از آن جا که 207 های تا سال 91 کاملا شناخته شده هستند به صورت مختصر به بررسی کلی 207 جدید میپردازیم.با ورود به کابین 207 های جدید تزئینات مشکی رنگ داشبورد و پشت آمپرها حس کیفیت خوبی منتقل می کند.وجود دکمه های کنترل ظبط و کروز کنترل به همراه مانیتور نصب شده سطح تجهیزات مناسبی نشان میدهد.این مانیتور لمسی قابلیت اتصال به تلفن همراه از طریق بلوتوث و GPS را به صورت پیشفرض دارد.همچنین سیستم پخش نیز ورودی و خروجی هایی نظیر CD و DVD و ورودی حافظه SD جهت مالتی مدیا و MicroSD برای نقشه، AUX و USB را شامل می گردد.مانیتور قابلیت های دیگری دارد، در بخشی تحت عنوان خودرو تمام اطلاعات مربوط به کیلومتر و زمان تعویض قطعات مصرفی مانند روغن موتور و فیلترها را ویرایش و ذخیره کرد.در بخشی دیگر در هر بار استارت و شروع حرکت، تاریخ و زمان شروع سفر، مدت زمان و مسافت طی شده هنگام حرکت و سرعت میانگین را نشان میدهد حتی وضعیت باز بودن درها به صورت انیمیشن نشان داده میشود.وجود سنسورهای دنده عقب و دوربین دنده عقب امکانات مناسب 207 جدید را بیش از پیش نشان میدهد.خطوط راهنمای روی صفحه نمایش نیز دقیق و مناسب هستند.این صفحه نمایش به یک کد 4 رقمی برای امنیت بیشتر مجهز است.صدای روشن شدن خودرو 207 کمی بالاست.حرکت اولیه نرم و روان بوده و نسبت به خودروهایی چون ساندرو شتباگیری اولیه مناسب تری دارد اما به طور کلی گیربکس AL4 تیپ ترونیک خودرو هیچ گاه نتوانست در نقش یک گیربکس بی دردسر و هوشمند عمل کند، معکوس دادن های بی دقت و تقه های گاه و بیگاه گیربکس کیفیت رانندگی را تحت تاثیر قرار میدهد.از سویی ضاهرا گزینه های تعویض دنده دستی و حالت اسپرت عملا نمایشی هستند به خصوص حالت اسپرت که فقط دور موتور و صدای آن را بالا میبرد و تاثیری در شتابگیری ندارد.از نقاط ضعف خودرو میتوان به سبکی بیش از حد خودرو و حس عدم تعادل در سرعت های بالا اشاره کرد.البته خودرو به ترمزهای بسیار خوبی مجهز هست.

کپی رایت ©:
مطالب فوق به طور اختصاصی برای مرکز ریمپ خودرو ریمپ چیپ ® نوشته شده اند و بدون نمونه مشابه در فضای وب هستند.برای نوشتن مقاله فوق زمان زیادی صرف شده بنابراین لطفا در صورت هر گونه کپی برداری یا اقتباس از مطلب فوق ذکر منبع الزامی است.?

این مقاله بیشتر با عبارات زیر سرچ شده است:

ریمپ 207 دنده ای

ریمپ 207 اتوماتیک

ریمپ 207 ایزیو

ریمپ 207 ماو

ریمپ 207 کروز

ریمپ 207 بوش

ریمپ 207 بوش ME17

ریمپ 207 کنتیننتال 

 

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
3 (2 رای)