ریمپ پژو 207

چیپ تیونینگ پژو 207

معرفی و پیشرانه ?

همانطور که میدانید 207i یا 206+ یا 206 plus مدل به روز شده یا Face lift شده از خودرو 206 هست و نه نسل جدید آن.پژو 207 که از سال 1389 به بازار آمد از نظر امکانات و مشخصات فنی فرقی با 206 های تیپ 5 و تیپ 6 ندارد و فقط در فرم ضاهری دستخوش تغییراتی شده و البته از تریم داخلی زیباتری بهره میبرد.از آن جا که 207 در تمامی مدل ها از موتور نام آشنای TU5 JP4 در هر دو نمونه دنده دستی و دنده اتوماتیک بهره میبرد به تشریح این موتور در بعدهای توانایی و پتانسیل آن در ریمپ 207 میپردازیم البته نکته مهم این است که بدانید 207 های تا سال 91 از پیشرانه و سیم کشی مالتی پلکس غیر ایرانیزه بهره میبرند در حالی که نمونه های اخیر به نوعی لوکالایز (ایرانیزه) نام گرفته اند و همان 206 فاز صفر و فاز یک هستند که تغییرات عمده ای در مبحث پیشرانه و سیستم برق (اکوماکس سازه پویش) به خود دیده اند.

پیشرانه TU5 JP4 از نوع VTi با ابعاد 16 اینچیT4 سیلندر با ظرفیت 1587 سانتی متر، مطابق با استانداردهای زیست محیطی EURO 3 است که البته در نمونه های جدیدتر با ایجاد تغییراتی در نرم افزار موتور و استفاده از کاتالیست های پیشرفته تر خودرو را با استاندارد محیط زیستی EURO 4 تطابق دادند. قدرت موتور 110 اسب بخار در 6600 دور بر دقیقه؛ نسبت تراکم موتور 10.8 / 1 است که خودرو را نیازمند بنزین سوپر می کند؛ حداکثر گشتاور 147 نیوتون متر در 4000 دور در دقیقه است. وجود قطعات افترمارکت مهندسی شده مانند کیت های مکش هوا، هدرز، میل سوپاپ و … ساخته شده توسط برندهای تیونینگ مطرح دنیا برای موتور TU5 باز هم پتانسیل موتور را برای تقویت اصولی در کنار ریمپ بالاتر میبرد.اگر بخواهیم خودمانی باشیم باید بگوییم پیشرانه این خودرو خوراک ریمپ کردن است!

پتانسیل پژو 207 مدل 89 تا 91 برای ریمپ ?

در ابتدا باید به ذکر این نکته بپردازیم که ریمپ خودرو 207 به نوعی به 2 دسته کلی تقسیم میشود.
دسته اول 207 های مدل 89 تا 91 چه در انواع دنده دستی و چه دنده اتوماتیک که همگی از ایسیو پیشرفته و البته سالخورده بوش (Bosch) با کد ME 7.4.5 بهره میبرند.نکته جالب در مورد ایسیو بوش ME 7.4.5 این است که این ایسیو به جداول تُرک و گشتاور (Torque) به خصوص جداول Torque Optimum حساسیت دارد و نباید تغییری در بیت های این ماتریس ها ایجاد شود بنابراین بایستی با دقت در دامپ (Dump) ایسیو به دنبال جدول جایگزین یعنی Engine Load پرداخت.
نکته دیگری که در ریمپ جداول Engine Load باید به آن پرداخت این است که تغییرات جداول باید پیوسته و با تغییرات ملایم ایجاد شود و از پرش های ناگهانی به مقادیر بالا اجتناب کرد.
همچنین نوع خاصی از جداول Air input در این ایسیوها وجود دارد که Air Flow Mass یا همان دبی جرم ورودی هوا به Throttle را محاسبه می کنند و باید با دقت به ریمپ این جداول در دور موتورهای مختلف پرداخت تا هوای دریافتی بیش از مقدار پاشش سوخت نباشد و منجر به ناک نشود.با توجه به این که در ایسیوهای بوش سنسور اکسیژن وظیفه پاشش سوخت را برعهده دارد باید این نکته را که پاشش در این ایسیوها با نسبت لامبدا رابطه معکوس دارد در ریمپ این ایسیو لحاظ نمود.

در مبحث ریمپ Spark Advance یا همان آوانس جرقه زنی شمع ها با توجه به این که سیستم برق خودرو از نوع پیشرفته مالتی پلکس ساخت شرکت بوش هست هر جزء از سیستم برق خودرو حتی لامپ های کوچک پلاک عقب یک Sub-Category یا زیر مجموعه از برق خودرو محسوب میشوند باید تغییرات ایجاد شده در آوانس جرقه زنی شمع ها در نقطه مرگ بالای سیلندر یا  همان T.D.C بدون تغییر بمانند.
جالب است بدانید اعداد یافت شده در این ناحیه صفر یا منفی هستند و این اعداد منفی بدین معنا نیستند که شمع ها به صورت منفی جرقه میزنند! بلکه جرقه در این نواحی بر حسب الگوریتم های روتین ایسیوهای بوش ریتارد شده و به حالت Signed شده درآمده اند.بدین ترتیب با ریمپ بهینه این قسمت از جداول جرقه ایرادات شایع پژو 207 مانند احتراق ناقص یا همان Misfiring، سرخ شدن کاتالیست خودرو در اثر جرقه های ناقص کوئل و ایرادات مربوط به خرابی مکرر کویل و شمع و وایر خودرو برطرف میشود و حال میتوان بهینه ترین حالت Ignition را پدید آورد.
خوشبختانه جداول Throttle position و Pedal position نیز کمک شایانی به پیدا کردن تعامل بین دریچه گاز برقی خودرو و پدال گاز خودرو می کنند تا کپ و تاخیر آزاردهنده و همیشگی 207 های مدل 89 تا 91 را بتوان از بین برد.البته در این بین توجه داشته باشید پیدا کردن درصد مناسب ادونس جداول Pedal Position نیازمند محاسبات ریاضی است.

افزایش شتاب پژو 207

پتانسیل پژو 207 (ایرانیزه) مدل 94 تاکنون برای ریمپ ?

خب! اکنون به مبحث ریمپ 207 های جدید (207 های مدل 92 به بعد) میرسیم اگرچه پیشرانه نصب شده روی تمامی 207 های جدید یکسان است اما در مبحث کامپیوتر خودرو یا همان ایسیو با 5 زیر مجموعه فرعی روبرو هستیم! 207 های جدید به نوعی همان 206 لوکالایز یا ایرانیزه هستند که وام دار پروژه P6L یا 206 فاز صفر و فاز یک با سیستم برق جدید اکوماکس سازه پویش محسوب میشوند. بعد از مشکلات پیش آمده در تامین قطعه ایرانخودرو 4 نوع ایسیو مختلف را در سال های تولید مختلف و حتی گاهی یکسان روی پژو 207 جدید نصب نموده است.
ایسیوهای جدید نصب شده روی خودرو که در ریمپ 207 با آن ها سروکار داریم عبارتند از:

? ایسیو کروز که پایه و اساس (Base) آن ایسیو نام آشنای زیمنس (Siemens) با کد SIM 2K 34-VR است.

? ایسیو کنتیننتال (Continnental) ایزیو (Easy U) در انواع Easy U 2.5 و Easy U 2.8

? ایسیو پیشرفته و مدرن بوش (Bosch) با کد ME 17

?ایسیو جدید، لوکال و پیچیده غرب استیل MAW معروف به ماو 

در بین ایسیوهای فوق خوش دست ترین ایسیو برای ریمپ همانا ایسیو کروز میباشد.از آن جا که جداول ایسیوهای کروز مشابه ایسیوهای زیمنس میباشد ماتریس های هگزادسیمال تشکیل دهنده این جداول از اصول خاصی پیروی می کنند علاوه بر این پیچیدگی های فراوان ایسیوهای بوش را به خصوص در مبحث پیچیده جداول لامبدا سنسور و تفکیک صحیح این جداول ندارند.همچنین کارایی و پرفورمنس گرفته شده از این ایسیوها مطلوب و رضایت بخش است.

حال به ایسیو خاص و مدرن بوش ME 17 میرسیم که همتای آن را در پژو 2008 مشاهده کردیم.ابعاد کوچک این ایسیو توان پردازشی بالا و پیچیدگی های نرم افزاری فراوان این ایسیو را در خود پنهان کرده است.در بین ایسیوهای فوق ایسیو بوش ME 17 دشوارترین ریمپ را داراست.وجود جداول و ماتریس های پر تعداد اگرچه دست ما را برای کنترل بیشتر بر پارامترها و عملگرهای موتور باز میگذارند اما تفکیک و تمیز دادن این جداول از یکدیگر نیاز به دقت بالایی دارد. بالاترین پرفورمنس کسب شده بعد از ریمپ 207 را ایسیوهای ME 17 از آن خود می کنند.

در مرحله بعد به سراغ خانواده ایسیوهای کنتیننتال (Continnental) ایزیو (Easy U) در انواع Easy U 2.5 و Easy U 2.8 میرویم.میتوان گفت Firmware این خودروها ترکیبی از ایسیوهای بوش و زیمنس هستند. میتوان گفت مشکلات ذاتی این خانواده از ایسیوها نسبت به کروز و بوش بیشتر است علاوه بر این تلورانس بین عملکرد دو ایسیو یکسان در دو خودرو متفاوت بسیار بالاست.به طوری که گاهی در دو خودرو پژو 207 که هر دو به ایسیوهای کنتیننتال (Continnental) ایزیو (Easy U) مجهز هستند تا 15 درصد تفاوت عملکرد و کارایی را میتوان مشاهده کرد که جای تعجب بسیار دارد و حاکی از عدم به کار بردن الگوریتم های شی گرا و رعایت پایپ لاین های مستحکم برنامه نویسی است.

در نهایت به ایسیو به واقع عجیب و غریب غرب استیل MAW میرسیم.ضاهر این ایسیو بسیار جذاب است، اشکال هندسی متنوع، یک لیبل نارنجی روشن و آرم یک ستاره دنباله دار شاکله بدنه این ایسیو را تشکیل داده اند و حسی حاکی از کیفیت به بیننده متخصص منتقل می کنند.اما در باطن و Core ایسیو با مشکلات متعددی روبرو هستیم.توان پردازشی متوسط، ایرادات کدنویسی فاحش، دمای بالای موتور، شتاب و کشش بسیار پایین، عملکرد چند وظیفگی یا همان Multi-treading با کارایی پایین در کنار ایرادات آزاردهنده مربوط به دسته سیم به خصوص در نمونه های اولیه تجربه نامطلوبی از رانندگی با 207 های مجهز به ایسیو MAW را ارائه میدهد.

ایسیوهای فوق دارای جداول و ماتریس هایی به دور از هرگونه پیچیدگی خاص هستند اما نوعی الگوریتم خاص چکسام دارند که تغییر در هر بیت ایسیو را نیازمند محاسبه چکسام می کند.بنابراین مجموعه ریمپ چیپ مفتخر است اعلام کند جزو معدود مراکز ریمپ و چیپ تیونینگ در ایران است که توانایی محاسبه و اصلاح چکسام پیچیده این خودرو را داراست.

رفع کپ 207

ریمپ 207 توسط  ® Remapchip ?

به طور کلی شرکت تیونینگ خودرویی ®Remapchip توانایی ریمپ و چیپ تیونینگ کلیه مدل ها و تیپ های پژو 207 شامل 207 فرانسوی دنده ای و اتومات و 207 دنده ای و اتومات ایرانیزه را داراست.همچنین شما می توانید مقالات جامع ریمپ چیپ در حوزه خانواده پژو 207 و موتور TU5 را در لینک های مختلف سایت مطالعه فرمایید.

در سال های اخیر تنوع ایسیوهای به کار رفته روی خودروهای خانواده 207 زیاد شده است با این وجود ریمپ چیپ™توانایی ریمَپ کلیه ایسیوهای نصب شده روی این خودروها اعم از ECU های بوش ME7.4.5 و ME17،زیمنس (SIM2K-34 VR)،کنتیننتال یا کانتیننتال (Continental) در انواع Easy 2.5 و Easy 2.8،کروز (Crouse)،غرب استیل MAW … را با علم کامل به نقاط ضعف و قوت آن ها به طور کامل داراست.

ریمپ 207 شامل موارد ارتقا،بهبود و رفع ایرادات زیر را شامل میشود:
افزایش چشمگیر شتاب 207 با برنامه نویسی سطح بالا روی جداول آوانس جرقه زنی (Spark advance)، پاشش سوخت (Injection) و گشتاور (Torque)
افزایش قدرت موتور و گشتاور پژو 207 بین 10 تا 15 درصد بسته به تیپ و نوع ایسیو به کار رفته در خودرو
کاهش و رفع کامل کپ و تاخیر آزار دهنده دریچه گاز 207 به خصوص در تعویض دنده از 1 به 2 و در ابتدای حرکت یا با گرفتن کولر
کاهش دمای بالای موتور پژو 207 و رفع تلرانس (Tolerance) زیاد بین دمای حداکثر و حداقل، اصلاح دمای فن ها در حالت دور کند و دور تند و در حالت خاموش بودن خودرو و چراغ Stop و تنظیم مجدد پارامترهای دریافتی از سنسور دمای آب
کاهش تاثیر کولر (A/C) بر افت توان پژو 207
تطابق دادن کامل پیشرانه TU5 با بنزین و سوخت موجود در ایران و در نتیجه رفع ایراد شایع ناک و احتراق ناقص و ایرادات مربوط به کویل و سرخ شدن کاتالیزور و منیفولد 207

عدم افت توان و تمایل پژو 207 به خاموش شدن در سربالایی، رمپ پارکینگ و یا با تعداد سرنشین کامل و صندوق بار پر
رفع ایراد بد و سخت روشن شدن خودرو در صبح ها و به خصوص صبح های سرد (استارت سرد) و کپ اولیه
رفع دنده مرده 207 به خصوص در دنده های سبک تر
آپدیت و ریمپ گیربکس AL4 اتوماتیک پژو 207 اتومات برای رفع تقه،ضربه، گاز هرز خوردن و هوشمند شدن گیربکس برای انتخاب دنده مناسب و در زمان مناسب و تطابق دادن ضرایب گیربکس اتومات با گشتاور جدید
رفع ایراد احتراق ناقص 207 یا Misfiring برای خودروهای با ایسیو Bosch یا سایر ایسیوها
بهبود حداکثری شاخص AFR و لامبدا با ریمپ اصولی 207
رفع ایرادات سوختن مکرر سنسور اکسیژن، روشن شدن چراغ چک، خارج کردن سنسور اکسیژن دوم از حلقه کنترلی و یا کاهش حساسیت سنسور اکسیژن برای رفع ایراد کاتالیست
رفع ایراد سنسور میل سوپاپ یا Camshaft

? آپشنال تیونینگ:

افزایش کات آف تا حد استاندارد برای توزیع گسترده تر نمودار و گراف های قدرت موتور و گشتاور در دور موتورهای مختلف
تغییر کات آف از Soft Cut-off به Hard Cut-off (کات آف رگباری)
ایجاد Back fire طبیعی یا با استفاده از قطعات افترمارکت
ریمپ بر اساس قطعات افترمارکت مانند هدرز و شمع های پیشرفته تر و …

? امکان ریمپ 207 در سه استیج (Stage) متفاوت با توجه به نیازسنجی های صورت گرفته:

?ریمپ شهری (Civic) برای استفاده اقتصادی توام با شتاب و کشش بالا (بیشترین استیج درخواستی ریمپ)

?ریمپ بر مبنای لوازم افترمارکت مانند هدرز و کیت مکش هوا (Aggressive)

?ریمپ برای شرکت در مسابقات، دریفت، درگ، رالی و سوخت های خاص مانند اتانول (Exclusive)

بررسی کلی خودرو

از آن جا که 207 های تا سال 91 کاملا شناخته شده هستند به صورت مختصر به بررسی کلی 207 جدید میپردازیم.با ورود به کابین 207 های جدید تزئینات مشکی رنگ داشبورد و پشت آمپرها حس کیفیت خوبی منتقل می کند.وجود دکمه های کنترل ظبط و کروز کنترل به همراه مانیتور نصب شده سطح تجهیزات مناسبی نشان میدهد.این مانیتور لمسی قابلیت اتصال به تلفن همراه از طریق بلوتوث و GPS را به صورت پیشفرض دارد.همچنین سیستم پخش نیز ورودی و خروجی هایی نظیر CD و DVD و ورودی حافظه SD جهت مالتی مدیا و MicroSD برای نقشه، AUX و USB را شامل می گردد.مانیتور قابلیت های دیگری دارد، در بخشی تحت عنوان خودرو تمام اطلاعات مربوط به کیلومتر و زمان تعویض قطعات مصرفی مانند روغن موتور و فیلترها را ویرایش و ذخیره کرد.در بخشی دیگر در هر بار استارت و شروع حرکت، تاریخ و زمان شروع سفر، مدت زمان و مسافت طی شده هنگام حرکت و سرعت میانگین را نشان میدهد حتی وضعیت باز بودن درها به صورت انیمیشن نشان داده میشود.وجود سنسورهای دنده عقب و دوربین دنده عقب امکانات مناسب 207 جدید را بیش از پیش نشان میدهد.خطوط راهنمای روی صفحه نمایش نیز دقیق و مناسب هستند.این صفحه نمایش به یک کد 4 رقمی برای امنیت بیشتر مجهز است.صدای روشن شدن خودرو 207 کمی بالاست.حرکت اولیه نرم و روان بوده و نسبت به خودروهایی چون ساندرو شتباگیری اولیه مناسب تری دارد اما به طور کلی گیربکس AL4 تیپ ترونیک خودرو هیچ گاه نتوانست در نقش یک گیربکس بی دردسر و هوشمند عمل کند، معکوس دادن های بی دقت و تقه های گاه و بیگاه گیربکس کیفیت رانندگی را تحت تاثیر قرار میدهد.از سویی ضاهرا گزینه های تعویض دنده دستی و حالت اسپرت عملا نمایشی هستند به خصوص حالت اسپرت که فقط دور موتور و صدای آن را بالا میبرد و تاثیری در شتابگیری ندارد.از نقاط ضعف خودرو میتوان به سبکی بیش از حد خودرو و حس عدم تعادل در سرعت های بالا اشاره کرد.البته خودرو به ترمزهای بسیار خوبی مجهز هست.

اعلان مرکز تیونینگ خودرو ریمپ چیپ

معرفی ® Remapchip، پیشگام در حوزه ریمپ پیشرفته ایسیو

توجه بفرمایید به علت افزایش مراکز متفرقه ریمَپ که با گذراندن یک دوره کوتاه آموزش ریمپ و خرید پروگرامرهای فیک و یا با سطح تکنولوژی پایین اقدام به ریمپ می کنند به ناچار به ذکر برخی نکات و تفاوت سطح کار ما یعنی ® Remapchip و شرکت های معتبر صرفا جهت شفاف سازی و بدون قصد توهین به همکاران ارجمند میپردازیم:

? علم ریمپ یا ریمپینگ ایسیو نیاز به تجربه و دانش بالای فنی، تسلط به زبان انگلیسی، تسلط به برنامه نویسی شی گرا و زبان های برنامه نویسی مانند اسمبلی، C و … و درک سیستم خودرو و شناخت کامل کامپیوترهای خودرویی مانند ایسیوهای Bosch، Delphi، Siemens، Continental، Denso و میکروهای آن ها مانند ST10F275 و … دارد و عملی هزینه بر برای تیونر به دلیل نیازمندی به تجهیزات پیشرفته محسوب میشود.
بنابراین توانایی انجام ریمپ هر مجموعه با مجموعه دیگر کاملا متفاوت است و به زبان عامیانه کپی کردن یک نرم افزار و سپس انتقال آن به کامپیوتر خودرو نیست.توجه بفرمایید برنامه نویس ارشد (Senior Programmer) تیم ریمپ چیپ به فریم ورک ها و زبان های برنامه نویسی زیر مسلط است:

نرم افزار Winols 4 OLS 502 اصلی ترین نرم افزار ریمپینگ و چیپ تیونینگ خودرو برای یافتن مَپ ها و درایور اصلی خودرو به همراه امکان استفاده از Wide Band
نرم افزار ECM Titanium نرم افزار اصلی پروگرمرهای KESS V2 و K-TAG از شرکت Alientech
نرم افزار Tuner Studio برای Log گرفتن
تسلط به نرم افزارهای چکسام گیری برای ایسیوهای خاص مانند LZNF، SLZNF و SSAT No Flash
طراحی ایسیوهای ادجاست و استندالون
زبان برنامه نویسی تخصصی HAX بر پایه کدنویسی ویژوال نود بیس Stencyl (توجه زبان برنامه نویسی HAX با اعداد hex متفاوت است.)

زبان برنامه نویسی خانواده C شامل C++ و #C در محیط های Xamarin و Visual Studio
آشنایی با OpenGL و DirectX و مفاهیم Quaternion

زبان برنامه نویسی جاوا به صورت Native و در پلتفرم اندروید در محیط Android studio و Eclipse
زبان برنامه نویسی پایتون
موتور بازی سازی Unity 3d
موتور بازی سازی Unreal Engine 4 و UDK و سیستم نود بیس BluePrint، سیستم Mattine و Cascade
موتور بازی سازی Cry Engine

موتورهای بازی سازی Gamesalad، Construct 2، Godot engine، stencyl، Fusion builder
نرم افزار Anime Studio، Toon Boom Harmony، Spine، Spriter در حوزه انیمیشن
تسلط به HTML5 برای وب
تسلط به CSS3 برای وب
تسلط به PHP و ASP.Net
تسلط به CMS های Wordpress، Joomla، Drupal و Woocommerce در دنیای E-Commerce
تسلط به فریم ورک های Bootstrap، Ajax، JQuery، Angular JS

?بسیار پیش می آید که افراد در یک مغازه تنظیم موتور (تون آپ) یا باطری سازی با گذراندن یک دوره کلاس های چند روزه و فشرده و سپس خریداری دستگاه های غیر تخصصی مانند نگار خودرو اقدام به ریمپ خودرو می کنند که نتیجه آن این است که نه تنها تغییری در عملکرد خودرو حاصل نمیشود بلکه مصرف سوخت به طرز چشمگیری افزایش یافته یا باعث آسیب جدی به خودرو می شوند.

در دستگاه های فوق به طور مثال آوانس جرقه شمع ها و پاشش سوخت و تعدادی پارامتر ساده با فشردن یک دکمه تحت عنوان افزایش شتاب (!) چند واحد و به صورت روتین افزایش پیدا می کند و دیگر توجهی به شرایط حال خودرو نمی شود، عمل فوق ممکن است مقداری به شتاب و کشش خودرو به صورت غیر اصولی کمک کند اما هدف ما همیشه افزایش شتاب و کشش نیست بلکه ادجست و کالیبره دقیق فریمور برای کسب بهترین عملکرد است.

طبق تست هایی که با یکی از دستگاه های فوق داشتیم خودرو بعد از انجام عمل اتوماتیک فوق دچار لرزش و ناک شد.
در ریمپ ایسیو پیشرفته با مَپ های خاص مانند جدول شارژ کوئل، جداول Throttle position، جداول Injection correction در ایسیوهای ایزیو، جداول Full Load Enrichment در ایسیوهای دلفی و … روبرو هستیم.
ریمپ یک علم جدا و به روز است نه یک عمل جانبی در کنار خدمات برق و انژکتور خودرو!

? ریمپ ایسیو بهینه سازی، ادجست (Adjust) و کالیبره (Calibration) پیشرفته نرم افزار خودرو است که توسط شرکت های تیونینگ مطرح دنیا مانند M Power، AMG، Brabus، Haman و … برای ارتقا عملکرد خودرو استفاده میشود بنابراین نیازمند ابزار، دستگاه ها و نرم افزارهای پیشرفته روز دنیا مانند نرم افزار اصلی Winols است.

?هزینه تهیه تجهیزات فوق بسیار گران است و با ارزهای دلار، پوند و یورو به سختی و با گذراندن مراحل دشوار ترخیص از گمرک وارد می شوند به علت تحریم های سفت و سخت بین المللی وارد شدند بنابراین تجهیزاتی که در مجموعه ریمپ چیپ استفاده می شوند یکبار دیگر تفاوت کار را با مراکز متفرقه و یا تازه تاسیس نشان میدهند.

? در پایان به ذکر برخی از تجهیزات تخصصی و توانایی های انحصاری مجموعه Remapchip در حوزه ریمپ ایسیو و چیپ تیونینگ اشاره می کنیم:

 

 

? پروگرامر پیشرفته KESS V2 Master version به همراه تمام درایورها و  Add-One ها

یک پروگرامر پریمیوم و پیشرفته از شرکت با سابقه ایتالیایی Alientech که پیشینه طولانی در حوزه ریمپ و چیپ تیونینگ خودروهای سنگین تجاری مانند کامیون ها، تراک ها، اتوبوس ها، ماشین آلات راه سازی، انواع موتورهای سنگین،جت اسکی و را … دارد.
پروگرامر فوق امکان نوشتن، خواندن و پروگرام اطلاعات کامپیوتر خودرو را از راه پورت OBD (پورت دیاگ) داراست.لایسنس ها و درایورهای پروگرامر فوق به طور مداوم آپدیت می شوند و بدین ترتیب امکان ساپورت وسایل نقلیه بیشتری مهیا می شود.

پروگرامر فوق در حال حاضر قیمتی در حدود 13 هزار دلار برای نسخه های Full دارد که با خریداری و تهیه ماژول های خاص مانند ماژول ریمپ نیسان ماکسیما با ایسیو هیتاچی (Hitachi) و آپدیت های سالیانه قیمت تمام شده پروگرامر فوق 23 هزار دلار (با جمع هزینه های گمرک حدودا 260 میلیون تومان) است.همچنین باید توجه داشت پروگرامر فوق آنلاین است و در صورتی که شرکت تیونینگ مورد نظر وریفای نشده باشد امکان ارائه خدمات برای آن وجود ندارد.

مجموعه ریمپ چیپ با همکاری مجموعه اسپید چیپ پروگرامر فوق را ابتیاع نموده و جهت صحت این مدعی میتوان به این مورد اشاره کرد که ریمپ برخی خودروهای روز مانند انواع بنز، ب.ام.و، آئودی، فورد و … صرفا با پروگرامر فوق قابل انجام است زیرا پروگرامرهای ایرانی صرفا قابلیت ریمپ خودروهای ایرانی، تعدادی از خودروهای چینی و برخی از خودروهای خانواده کیا- هیوندای را دارا هستند.

نکته: در دنیای فناوری و کامپیوتر همیشه نسخه های کپی، فیک (Fake) یا کلون (Clone) از یک ابزار وجود دارد.نسخه غیر اصلی و چینی دستگاه فوق در نسخه های مختلف و تحت عنوان برد سبز (Green PCB)، برد قرمز (Red PCB) و برد بنفش (Purple PCB EU) با قیمت بسیار ناچیز وجود دارد که کارایی مشابه دستگاه KESS اصلی دارد.

نکته در اینجاست که کامپیوتر برخی خودروها گران قیمت است یا دارای پیچیدگی های نرم افزاری یا قفل های مختلف است به طور مثال های خودروهای خانواده ب.ام.و (B.M.W) آلمان دارای سیستم ISN هستند، برخی از خودروهای چینی دارای قفل نرم افزاری 9B 00 هستند و یا خودروهای خانواده تویوتا و لکسوس با کامپیوترهای Denso به صورت آنلاین به مراکز کمپانی مادر کانکت شده و سپس می توان عمل ریمپ آن ها را با سهولت و به صورت اصولی انجام داد.

بنابراین با انجام ریمپ توسط دستگاه های فوق ممکن است نرم افزار خودرو در مواردی تخریب شود، کد سوییچ خودرو به اصطلاح پریده شود و یا خودرو دیگر روشن نشود بنابراین به هیچ وجه نباید روی ریمپ با دستگاه های فیک و غیر اصلی فوق ریسک کرد.

 

دستگاه KESS V2

? پروگرامر پیشرفته K-TAG به عنوان مکمل KESS

در برخی وسایل نقلیه خاص ایسیو یا کامپیوتر خودرو به ما اجازه دسترسی های (Permission) های خاص از راه پورت دیاگ یا همان پورت OBD را نمیدهد و یا به علت قدیمی بودن ایسیو خودرو از استانداردهای پورت های عیب یابی (Diagnosis) پشتیبانی نمی کند در نتیجه پروگرام از راه J-Tag یا K-tag و کابل های ISP جدید بسیار کمک کننده است.

 

پروگرامر K-TAG ریمپ چیپ و اسپید چیپ

پروگرامر DIMSPORT ایتالیا ?

دستگاه فوق درحوزه خودروهای سنگین حرف اول و آخر را میزند و پشتیبانی دستگاه فوق از ایسیوهای متخلف بسیار درخور توجه هست و حتی ایسیو خودروهای قدیمی با کمک پشتیبانی این شرکت به خوبی اضافه می شوند.از نقاط قوت این پروگرامر امکان خواندن اطلاعات خودروهای خاص مانند انواع مختلف برند VOLVO از راه Pin-Out و بدون باز کردن بدنه ایسیو است در حالی که پروگرمرهای مشابه برای این عمل نیازمند باز کردن بدنه ایسیو هستند.پشتیبانی کامل از شبکه های CAN و K-Line نیز از دیگر نکات مثبت است.
همچنین پروگرامر فوق کامل ترین پروگرامر حال حاضر در حوزه ریمپ خودرو سنگین محسوب میشود.

در این بین دیوایس های GENIUS و TRASDATA ساپورت کاملی از کلیه خودروهای تجاری و کار به عمل می آورند.تنها نقطه ضعف دستگاه فوق قیمت فوق العاده گران و ماژول های هزینه بر دستگاه است همچنین دستگاه فوق کارکرد آنلاین داشته و لایسنس های گوناگونی دارد. در نهایت نرم افزار EVO-RACE برای پیدا کردن بهینه و با سهولت جداول و ماتریس های هگزادسیمال فریمور ایسیو بسیار کمک کننده است.
هزینه ابتیاع دستگاه فوق در حال حاضر با تمام ماژول ها حدودا 280 میلیون تومان است و هنوز نسخه فیکی از این دستگاه تولید نشده است.دستگاه فوق تحت مالکیت مجموعه قرار دارد و بنابراین امکان ریمپ خودروهای بسیار خاص مانند انواع فورد موستانگ، کامیون های خاص ولو و … با پروگرامر فوق وجود دارد.

 

پروگرامر Dimsport

پروگرامر خاص و پیشرفته BITBOX که در واقع نوعی ECU reflash software است.

BitBox – یک باکس نرم افزاری پیشرفهت است که امکان شناسایی ، خواندن و نوشتن واحدهای کنترل حافظه داخلی فلش را برای اهداف مختلف فراهم می کند. نرم افزار با ECU از طریق شبکه های پیشرفته CAN و K-line با استفاده از آداپتورهای J2534 Pass-thru یا اترنت (Ethernet) برای رد و بدل داده ارتباط برقرار می کند.

بسته نرم افزاری شامل دانگل محبوب سنس لاک است و یک پوسته برنامه با مجموعه ای از ماژول های افزونه – نرم افزار است.همچنین این پروگرامر از نرم افزار BitEdit به عنوان بستر اجرایی خود استفاده می کند.

بیت باکس به طور معمول بر روی ایسیوهای خاصی مانور میدهد که پروگرامرهای دیگر معمولا روی آن ها تمرکز نمی کنند در نتیجه لایسنس های خاص و بسیار گران قیمتی دارد. همچنین بیت باکس امکان ریمپ ایسیوهای Denso و موتورسیکلت ها را به خوبی به تیونر ارائه می کند.

پروگرامر بیت باکس

از دیگر تجهیزات تخصصی مجموعه می توان به آیتم های زیر اشاره کرد:

⭕ PCM Flash 

⭕ Multiflasher

⭕ ChipLoader 2 (بهترین پروگرامر در حوزه ریمپ خودرو چینی)

⭕ Combiloader

دانگل ها:

⭕ Open Port 2 dongle

⭕ J2534 Pro 

⭕ Dialink

 

پاسخگویی به برخی از سوالات متداول شما در حوزه ریمپ

شما میتوانید با مراجعه به بخش “سوالات متداول” پاسخ تمامی سوالات خود را در حوزه ریمپ ایسیو پیدا کنید اما با این وجود به برخی از موارد اصلی اشاره می کنیم:

چرا خود کارخانه خودرو را ریمپ نکرده است؟

بیش ترین سوالی که تا به حال از ما پرسیده شده همین سوال است.چرا اگر ریمپ خوب است کمپانی سازنده ‏خودرو را ریمپ نکرده است؟
پاسخ به این سوال پیچیده نیست اما در ذیل به تعدادی از واضح ترین دلایل آن اشاره می کنیم.‏
کمپانی های سازنده خودرو، محصول خود را به صورت تولید انبوه در سرتاسر جهان به فروش می رسانند به عبارتی یک خودرو برای تمام ‏بازارهای هدف. کشورهای گوناگون در شرایط آب و هوایی ،اختلاف ارتفاع، فشار و دمای هوا،کیفیت سوخت و استانداردهای آلایندگی ‏با یکدیگر تفاوت های اساسی دارند، در نتیجه این ناهمسانی ها کارخانه سازنده خودرو مجبور است ایسیو یا همان کامپیوتر خودرو را به به صورت کلی و ‏به گونه ای تنظیم کند که با شرایط کشورهای مختلف تطابق و سازگاری داشته باشد‎ ‎و خودرو بتواند از سوخت هایی با کیفیت زیر ‏استاندارد لازم نیز استفاده کند.

از سوی دیگر با اعمال قوانین سختگیرانه مصرف سوخت و استاندارد های آلایندگی روی وسایل نقلیه، ‏ایسیو به ناچار توان موتور را محدود می کند، دنده ها را تا حد امکان سبک و تاخیر دریچه گاز را افزایش می دهد تا مصرف سوخت و ‏آلایندگی کاهش یابد زیرا مصرف سوخت و آلایندگی بالاتر برابر است با افزایش مالیات بر قیمت خودرو و بالطبع بالا رفتن هزینه تولید.

‏یک مثال نزدیک در این زمینه اجرایی شدن استاندارد یورو 4 در کشورمان ایران است. هنگام اجباری شدن این استاندارد خودروسازان ‏برای ارتقای استاندارد خودروهای ساخت داخل از یورو 2 به یورو 4 مجبور شدند با انجام تهمیداتی مانند افزایش دمای موتور، افزایش تاخیر دریچه ‏گاز و اضافه کردن سنسورهای جدید و … این استاندارد ها را پاس کنند. اگرچه این تدابیر حرکت رو به جلو و مثبتی بودند اما در عمل به ‏علت عدم مهیا بودن بستر اصلی و لازمه این تغییر،یعنی سوخت با کیفیت یورو 4 در جایگاه های سوخت کشور باعث بروز ایرادات آزاردهنده در خودروها مانند دمای ‏موتور بالا، ناک، کپ، تاخیر دریچه گاز و … شدند.‏

در استانداردهای امروزی حداقل اکتان سوخت 95 برآورد میشود و با افزودنی ها و مکمل های خاص توسط شرکت های پالایش و تولید بنزین استاندارد آلایندگی یورو 4 تا یورو 6 به عنوان حداقل ها تعیین می شود.
حال تصور بفرمایید در صورتی که باک یک خودروی امروز را با سوخت با عدد اکتان پایین تر از 95 را پر کنیم چه اتفاقی می افتد؟
بهتر است اول به تعریف اکتان بپردازیم، اکتان یعنی مقاومت یک سوخت در برابر اشتعال، بنابراین اعداد اکتان پایین تر یعنی سوخت در محفظه احتراق زودتر منفجر میشود.اکتان بنزین معمولی در ایران 84 تا 87 و بنزین سوپر 88 تا 90 است بنابراین با عدد استاندارد روز تفاوت های چشمگیری دارد.
حال در محفظه احتراق به علت دما، فشار و کمپرس زیاد سوخت با اکتان پایین قبل از جرقه زدن شمع ها در زمان مناسب به سرعت مشتعل شده و تولید یک شعله می کند، اکنون شمع در تایمینگ نامناسب جرقه زده و باز هم یک شعله شکل میگرد و برخورد با شعله قبلی ایجاد صدای ناک می کند که با صدای چق چق مانند همراه است که بسیار مخرب است.
ایسیو خودرو برای مقابله با این مشکل از طریق ناک سنسور خودرو ناک را حس می کند و با محدود کردن توان خودرو سعی در رفع این مشکل دارد اکنون با تعاریف مجدد اکتان سوخت، فشار هوا و دمای هوا میتوان با ریمپ نرم افزاری ایسیو به تمامی مشکلات فوق پایان داد.

آیا ریمپ آسیبی به خودرو یا کامپیوتر آن نمیزند؟

تمامی کاری که ما در فرآیند ریمپ خودرو انجام میدهیم بازنگری در نرم افزار مدیریت موتور‏‎ (engine management software) ‎است ‏و این به خودی خود هیچ آسیبی به خودرو وارد نمی کند زیرا هیچ قطعه فیزیکی از روی خودرو باز یا تعویض نشده است و تمامی تغییرات در محدوده ایمن صورت گرفته اند تا از فشار بیجا بر روی موتور جلوگیری شود.‏توجه بفرمایید در ریمپ ما با نرم افزار و دنیا صفر و یک ها سروکار داریم نه با پردازنده، مقاومت ها و خازن ها، پس تغییرات فیزیکی نیستند.

حال سوال پیش می آید خودرویی که در حالت عادی دچار ناک، کپ کردن، تاخیر دریچه گاز و تقلا برای شتابگیری است دچار ایراد میشود یا خودرویی که با ریمپ نرم افزاری ایسیو و تطابق و کالیبراسیون دقیق با محیط مشکلات آن برطرف شده؟

در مرحله بعد باید به این مسئله توجه کرد که تمامی خودرو های تحت پوشش برای ریمپ بر روی داینومومتر تست و تحت آنالیز و آزمون ‏و خطا قرار گرفته اند.روی داینو تمامی پارامترهای مربوط ‏به موتور خودرو را می توان به صورت زنده ‏‎(real time)‎‏ مشاهده کرد در نتیجه در هر لحظه میتوان تشخیص داد آیا تغییراتی که در ‏حال اعمال بر روی نرم افزار خودرو هستند بهینه اند یا خیر. برای روشن شدن موضوع تغییرات صورت گرفته روی آوانس جرقه ‏زنی شمع ها را مثال میزنیم.
داینومومتر به ما این امکان را می دهد تا در‎ ‎هر لحظه متوجه بشویم تغییر اعمال شده بر آوانس جرقه زنی شمع ها بیش از حد است یا ‏آنقدر کم است که به طور مثال موجب بروز پدیده ناک بشود.این پروسه آزمون و خطا آنقدر تکرار می شود تا به بهینه ترین حالت ممکن‎ (optimum ‎condition) ‎برای راندمان خودرو در تک تک پارمترها دست پیدا کنیم.

علاوه بر موارد ذکر شده خودرو بعد از بیرون رفتن از ‏داینومومتر مورد تست درایو قرار می گیرد و ساعات متمادی با آن رانندگی می شود تا نقاط ضعف احتمالی به خوبی در شرایط واقعی و ‏زمان طولانی تر تست شود.حال به اطلاعات لازم برای تغییر پارامترهای ایسیو به صورت کاملا ایمن دست پیدا کرده ایم به طور مثال ‏میدانیم برای فلان خودرو خاص حد بهینه افزایش آوانس جرقه زنی حداکثر 5 واحد است، نه بیش تر و نه کم تر. البته نکته بعدی که ‏باید بدان توجه کرد این است که پارامتر آوانس جرقه زنی را می توان بیش از این هم روی یک خودرو خاص افزایش داد اما این ‏مسئله منوط به نصب قطعات جانبی (افتر مارکت‎(‎‏ روی خودرو است(مانند نصب هدرز).در واقع تلاش برای بیرون کشیدن توان بیش از ‏حد از موتور نتیجه ای جز افزایش استهلاک خودرو و کاهش راندمان به همراه ندارد زیرا آستانه تحمل هر موتور در یک محدوده خاص ‏تعریف شده است.‏

آیا با ریمپ مشکلی برای گرفتن معاینه فنی پیش نمی آید؟

خیر.اساس احتراق یک موتور براساس نسبت استوکیومتریک یعنی ترکیب 1 گرم سوخت با 14.7 گرم هوا است که به اختصار AFR نامیده میشود:
reaction: 25 O2 + 2 C8H18 → 16 CO2 + 18 H2O + energy

این نسبت ‏هرگز نباید بهم بخورد.در صورتی که میزان ترکیب سوخت به هوا بهم بریزد پیشرانه دچار خام سوزی و یا احتراق زودرس می شود، در نتیجه آلایندگی خودرو افزایش پیدا کرده و موتور نامنظم کار می کند. ما در فرآیند ریمپ نسبت سوخت به هوا و جرقه (spark) شمع ها و مجموعه تزریق سوخت (Fuel injection system) را به بهینه ترین حالت ممکن نزدیک می کنیم، همه پارامترها هماهنگ با یکدیگر تغییر پیدا ‏کرده، نسبت ترکیب سوخت به هوا ثابت نگه داشته می شود و سوخت به طور کامل مشتعل (ignited) و سوزانده (burned) میشود. بنابراین ریمپ تاثیری در ‏افزایش گازهای ‏‎ NOx, HC, CO, CO2‎و به طور کلی آلایندگی خودرو ندارد و کوچک ترین مشکلی در گرفتن معاینه فنی برای خودرو ایجاد نمی کند.

کپی رایت ©:
مطالب فوق به طور اختصاصی برای مرکز ریمپ خودرو ریمپ چیپ ® نوشته شده اند و بدون نمونه مشابه در فضای وب هستند.برای نوشتن مقاله فوق زمان زیادی صرف شده بنابراین لطفا در صورت هر گونه کپی برداری یا اقتباس از مطلب فوق ذکر منبع الزامی است.?

این مقاله بیشتر با عبارات زیر سرچ شده است:

ریمپ 207 دنده ای

ریمپ 207 اتوماتیک

ریمپ 207 ایزیو

ریمپ 207 ماو

ریمپ 207 کروز

ریمپ 207 بوش

ریمپ 207 بوش ME17

ریمپ 207 کنتیننتال 

 

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
5 (1 رای)