ریمپ ام وی ام 530

ریمپ چری 530 یا A5

پتانسیل ام وی ام 530 برای ریمپ ⭕

از آن جایی که نگارنده این مقاله یعنی برنامه نویس ارشد (Senior programmer) مجموعه تیونینگ و ریمپ خودروی ™ Remapchip خود تاکنون صاحب دو دستگاه ام وی ام 530 بوده در این مطلب به طور ویژه به ریمپ این خودرو پرداختیم.
شاید بتوان گفت ام وی ام 530 یا همان چری A5 در بین رقبای همرده خود در زمان عرضه مانند لیفان 620، گریت وال ولکس و با کمی اغماض جک J5 دنده ای و جیلی امگرند تکامل یافته ترین و مورد اعتماد ترین خودرو محسوب میشود.
با وجود شایستگی های فراوان MVM 530 اما این خودرو مورد بی مهری بازار و مصرف کنندگان به علت دارا بودن یک سری ایرادات آزاردهنده ذاتی قرار گرفت.اگر شما هم مانند نگارنده صاحب ام وی ام 530 دوس داشتنی بودید یا هستید با کوبش و ضربه کمک های این خودرو، شتاب اولیه پایین، مصرف سوخت به نسبت بالا و ایرادات برقی مربوط به سیستم تهویه و گاز خودرو دریچه گاز خودرو آشنا هستید.شاید بتوان گفت پاشنه آشیل ام وی ام 530 که باعث شد کیفیت سواری که تحت الشاع این ایراد قرار گرفته بود دهان به هان بچرخد و متاسفانه در اذهان تصور نامطلوبی از ام وی ام 530 بگذارد.

جدا از بررسی کلی خودرو حال به سراغ تجربیات نگارنده که تسلط کامل به پیشرانه و کامپیوتر ام وی ام 530 دارد میرویم.

ecu ام وی ام 530 از نوع بوش ME 7.9.7 است که البته جای تقدیر دارد زیرا در تمام رقبای چینی این خودرو در بازه قیمتی مشابه از ایسیو بوش ME 7.8.8 استفاده شده است اما بر روی ام وی ام 530 شاهد استفاده از یک ایسیو با فراوانی کمتر و با تنظیمات اختصاصی تر هستیم.

حداکثر قدرت پیشرانه 2 لیتری (1971 سی سی) MVM 530 که عبارت DOHC (دو میل بادامک) بر روی کاور موتور به صورت Bold حک شده 139 اسب بخار در 5750 دور در دقیقه و حداکثر گشتاور تولیدی آن 182 نیوتون متر  در4300 تا 4500 دور در دقیقه است، همچنین در کاتالوگ و طبق اعلام کارخانه حداکثر سرعت MVM 530 با گیربکس دستی 230 کیلومتر بر ساعت اعلام شده که در عمل به دور از واقعیت است و سرعت نهایی خودرو پایین تر از مقدار اعلامی است.

بنابراین در همان ابتدا موتور 2 لیتری خودرو و قدرت موتور و گشتاور مشابه خودروی زانتیا (قدرت موتور زانتیا 135 اسب بخار است) قدرت توقعات شما را از شتاب گیری و کشش ام وی ام 530 بالا می برد.
در تست درایو و عملی خودرو خیلی زود متوجه میشوید شتابگیری اولیه خودرو به هیچ وجه در حد موتور 2000 سی سی این خودرو نیست.شتاب  اولیه و صفر تا صد کیلومتر خودرو در بهترین حالت در حدود 14 تا 15 ثانیه است که آن را در ردیف خودروهایی با تکنولوژی بسیار قدیمی تر مانند انواع پژو و سمند با موتور 1800 XU7 قرار می دهد.

همچنین تاخیر آزار دهنده پدال گاز فراتر از حد انتظار بوده و در لحظات ابتدای حرکت کاملا نا امید کننده است.جدا از ضعف فوق اما شتابگیری ثانویه و کشش ام وی ام 530 در سربالایی و سینه کش ها بسیار خوب و حتی عالی احساس میشود علاوه بر این مجموعه سیستم تهویه مطبوع خودرو تاثیری زیادی بر افت توان خودرو به خصوص در دورها و دنده های بالاتر ندارد.
از نظر نگارنده ضعف اصلی ام وی ام 530 در شتابگیری همانا تاخیر و کپ بسیار بالای دریچه گاز برقی این خودرو در تعامل با ضرایب بسیار سبک گیربکس است و در نتیجه باعث عدم صحیح انتقال قدرت به مجموعه Transmission و حتی داغ شدن دیسک و صفحه در ترافیک شهری میشود زیرا برای حرکت روان خودرو گاهی نیاز به نیم کلاچ های فراوان وجود دارد و از آن جایی که پدال کلاچ ام وی ام فوق العاده نرم است مسئله فوق بیشتر از پیش نمایان می گردد.

خوشبختانه در ایسیوهای بوش با دریچه گاز برقی وجود ماتریس های و مپ های Throttle position (موقعیت دریچه گاز)، Throttle return (برگشت دریچه گاز)، Pedal position (موقعیت پدال برقی خودرو) و Pedal Return (برگشت پدال گاز) و جداول سنسور اکسیژن و لامبدا و بالطبع Injection در رفع کامل کپ و تاخیر دریچه گاز ام وی ام 530 بسیار کمک کننده هستند.
یکی از دلایل تاخیر (Delay) بالای دریچه گاز ام وی ام 530 حفظ حالت اکانمی (اکونومی) برای مصرف سوخت اقتصادی است و در درجه دوم  ناشی از دستوراتی هست که کامپیوتر یا ایسیو خودرو در نتیجه احساس ناک یا ضربه موتور و برای محافظت از موتور در قالب پالس های الکتریکی به مجموعه دریچه گاز برقی خودرو، مجموعه آوانس جرقه زنی (Spark Advance) و سیستم مدیریت پاشش سوخت (Injection) می فرستد، در نهایت ضرایب بسیار سبک گیربکس در دنده های سنگین تر که برای شرایط جاده های کم ارتفاع و فلت چین طراحی شده و در جاده های پرپیچ و خم تر، با شیب بیشتر و البته با سرعتگیر های پر تعداد ایران دائما نیاز به فشار بیشتری روی پدال گاز برای حفظ قدرت و کشش خودرواست.

از نظر ما با پیدا کردن تعامل بین موقعیت دریچه گاز و پدال گاز برقی خودرو و ایجاد حالت خطی میتوان با کمک همین یک فاکتور و تطابق مجدد آن ها با ضرایب بسیار سبک گیربکس خودرو بسیاری از مشکلات شتابگیری ام وی ام 530 را مرتفع نمود و اکنون توان بسیار مناسب 139 اسب بخاری خودرو را حس کرد.
پی بردن به تعامل بین موقعیت دریچه گاز و پدال گاز برقی برای بهبود حداکثری Response پدال گاز نیازمند آزمون و خطای فراوان و همچنین محاسبات ریاضی است.توجه بفرمایید ستون اول در ماتریس پدال و دریچه گاز برقی چندان قابلیت افزایش اعداد دسیمال را ندارد زیرا باعث بروز خطای پدال و دریچه گاز میشود در نتیجه در ریمپ MVM 530 حتی به جزئیات کوچک توجه شده است.

بعد از اصلاح موارد فوق به سراغ یکی دیگر از نقاط ضعف ام وی ام 530 یعنی مجموعه کاتالیست خودرو می رویم.کاتالیست و مجموعه انباره اگزوز (مافلر) این خودرو پیشرفته است و از عنصر AU سفید در کاتالیست برای تطابق کامل با استانداردهای آلایندگی بهره گیری شده.متاسفانه کاتالیست ام وی ام 530 نسبت به کیفیت پایین سوخت بسیار حساس است و به سرعت کیپ یا پر میشود.

همچنین باید بدانید نمونه های اولیه ام وی ام 530 دارای یک کاتالیزور و نمونه های مدل بالاتر دارای دو کاتالیزور هستند که وضعیت کیپ شدگی در این نمونه ها حاد تر است.در نتیجه بسیاری از مصرف کنندگان به علت قیمت بسیار بالای کاتالیزور ام وی ام 530 از خرید نمونه جدید اجتناب می کنند و اقدام به خالی کردن آن می کنند که نتیجه آن روشن شدن چراغ و سنسور اکسیژن دوم و عملکرد اشتباه آن است که در کارکرد موتور تاثیر می گذارد.
مسئله سنسور اکسیژن دوم ام وی ام 530 را می توان با Open loop کردن سنسور اکسیژن دوم و خارج کردن آن از مدار کنترلی کاملا برطرف نمود.
در نهایت بعد از رفع ایرادات می توان با کارکرد روی جداول جرقه، پاشش سوخت، هوای ورودی و گشتاور خودرو و سپس تطابق خودرو با اکتان بنزین موجود در ایران نتایج بسیار مطلوبی از ریمپ ایسیو ام وی ام 530 با ایسیو بوش ME 7.9.7 گرفت.

ریمپ ایسیو MVM 530 به علت فراوانی کمتر کامپیوتر آن نسبت به سایر خودروهای چینی دشوار تر است همچنین وجود جداول پر تعداد با ابعاد بزرگ ریمپ ام وی ام 530 را اندکی زمانبر می کند، اگرچه نتیجه کار برای این خودرو مستعد بسیار عالی و ایمن است.

مجموعه ریمپ چیپ با دارا بودن دستگاه چیپ لودر (Chip Loader) اوکراین و دستگاه کمبی لودر (Combi Loader) روسیه به راحتی بدون نیاز به باز کردن ایسیو و از راه پورت OBD یا همان پورت دیاگ قادر به انجام ریمپ MVM پانصد و سی دنده ای با سهولت است و نیازی به افزودن یا تعویض هیچ گونه قطعه ای وجود ندارد و تمامی مراحل به صورت کدنویسی نرم افزاری شی گرا (Object Oriented) و در راستای استانداردسازی و بهبود حداکثری انجام میشوند.

از نکات مثبت اصلی mvm 530 استهلاک بسیار پایین پیشرانه و دوام بسیار بالای آن است و تا کارکرد نزدیک 200 هزار کیلومتر نیاز به تعمیرات خاصی ندارند. به طور مثال لنت های عقب خودروی نگارنده در کیلومتر 90 هزار و تسمه تایم خودرو در کیلومتر 110 هزار عوض شدند و بعد از باز کردن هنوز هم قابل کار کردن بودند.

تسلط ریمپ چیپ ® بر ام وی ام 530 🥇

همانطور که در ابتدای مقاله ذکر شد برنامه نویس اصلی تیم ریمپ چیپ ® خود دارنده دو دستگاه ام وی ام 530 بوده است.بنابراین تسلط کامل روی پیشرانه و ایسیو یا کامپیوتر MVM 530 و شناخت کامل از توانایی های و نقاط ضعف این خودرو تضمین کننده یک ریمپ فوق العاده، ایمن و با عملکرد بالا بر روی این خودرو است.

ریمپ ام وی ام 530 توسط  ® Remapchip 📈

به طور کلی شرکت تیونینگ خودرویی ® Remapchip توانایی ریمپ و چیپ تیونینگ کلیه مدل های ام وی ام 530 با موتور 2000 سی سی DOHC را داراست.

ریمپ ام وی ام پانصد و سی شامل موارد ارتقا،بهبود و رفع ایرادات زیر را شامل میشود:
🔴 افزایش چشمگیر شتاب ام وی ام 530 با برنامه نویسی سطح بالا روی جداول آوانس جرقه زنی (Spark advance)، پاشش سوخت (Injection) و گشتاور (Torque)
🔴 افزایش قدرت موتور و گشتاور 530 بین 10 تا 15 درصد بسته به تیپ و نوع ایسیو به کار رفته در خودرو
🔴 کاهش و رفع کامل کپ و تاخیر دریچه گاز ام وی ام 530 به همراه خطی کردن تعامل بین پدال و دریچه گاز برقی خودرو
🔴 کاهش دمای پیشرانه و رفع تلرانس (Tolerance) زیاد بین دمای حداکثر و حداقل، اصلاح دمای فن ها در حالت دور کند و دور تند و در حالت خاموش بودن خودرو و چراغ Stop و تنظیم مجدد پارامترهای دریافتی از سنسور دمای آب
🔴 کاهش تاثیر کولر (A/C) بر افت توان
🔴 تطابق دادن کامل پیشرانه ام وی ام پانصد و سی با بنزین و سوخت موجود در ایران و در نتیجه رفع ایراد ناک و احتراق ناقص

🔴رفع ایراد احتراق ناقص ام وی ام 530 یا Misfiring ایسیو Bosch 
🔴 بهبود حداکثری شاخص AFR و لامبدا
🔴 رفع ایرادات سوختن مکرر سنسور اکسیژن، روشن شدن چراغ چک، خارج کردن سنسور اکسیژن دوم از حلقه کنترلی و یا کاهش حساسیت سنسور اکسیژن برای رفع ایراد کاتالیست
🔴 رفع ایراد سنسور میل سوپاپ یا Camshaft

 

ریمپ mvm 530

آپشنال تیونینگ ام وی ام 530 🏁 

افزایش کاتاف ام وی ام 530 تا حد استاندارد برای توزیع گسترده تر نمودار و گراف های قدرت موتور و گشتاور در دور موتورهای مختلف
تغییر کاتاف mvm 530 از Soft Cut-off به Hard Cut-off (کات آف رگباری)
ایجاد Back fire طبیعی یا با استفاده از قطعات افترمارکت
ریمپ بر اساس قطعات افترمارکت مانند هدرز و شمع های پیشرفته تر و …

🎯 امکان ریمپ ایسیو ام وی ام 530 در سه استیج (Stage) متفاوت با توجه به نیازسنجی های صورت گرفته:

🥇ریمپ شهری (Civic) برای استفاده اقتصادی توام با شتاب و کشش بالا (بیشترین استیج درخواستی ریمپ)

🥈ریمپ بر مبنای لوازم افترمارکت مانند هدرز و کیت مکش هوا (Aggressive)

🥉ریمپ برای شرکت در مسابقات، دریفت، درگ، رالی و سوخت های خاص مانند اتانول (Exclusive)

چیپ تیونینگ ام وی ام 530

بررسی کلی ام وی ام 530 و تجربه نگارنده ⭕


البته طراحی ضاهری خودرو اندکی خاص پسند است، ابعاد خودرو بزرگ بوده و کمی در قسمت عقب نا متوازن است، قسمت عقب طراحی خودرو کاملا شارپ، فلت یا تخت طراحی شده و باز هم ام وی ام 530 را خاص پسند تر می کند.اگرچه در مقام مقایسه لیفان 620 از mvm 530 زیباتر به نظر میرسد اما ابهت و گیرایی ام وی ام 530 با جلوپنجره بزرگ کرومی خود بیشتر است. در این بین اما رینگ های به نسبت کوچک ام وی ام 530 نسبت به جثه بزرگ خودرو و فاق بلند لاستیک های فابریک و بی کیفیت خودرو یعنی GT Champiro کمی خودرو را بدقوار نشان میدهد.
دستگیره های در 530 به صورت کششی است و از این نظر نسبت به خودروهای همرده از دزدی مصون است.البته رنگ دستگیره های فوق مقداری زود میریزد و دوباره باید رنگ شوند.

یکی از بخش هایی که نگارنده در 530 بسیار به آن علاقه مند است فضای داخلی خودرو است.رنگ کرم خوش رنگ داخل کابین در ترکیب با داشبورد و فرمان خاکستری روشن، طراحی مطلوب داشبورد، پارکابی های کروم، سردنده زیبا، رودری های بسیار زیبا، آرم رست و کنسول وسط، صندلی های زیبا، سقف با پوشش کرم و با جنس مطلوب و ظریف، سانروف بزرگ با کیفیت و فضای بسیار بزرگ داخلی خودرو یک سر و گردن از سایر خودروهای مشابه بالاتر است.
در این بین کیفیت بسیار مطلوب چرم مصنوعی صندلی ها و چرم دور فرمان، و قطعات نقره ای رنگ دستگیره های در و قاب فرمان به خصوص در نمونه های اولیه شگفت انگیز است زیرا حتی تا کارکردهای 120 هزار کیلومتر اثری از ساییدگی و رنگ رفتگی بر روی آن ها مشاهده نمیشود.
تنها ایراد وارده به فضای داخلی جنس خشک داشبورد و وجود پلیسه در لبه آن ها به خصوص درب داشبورد است که اندکی توی ذوق می زند.

مجموعه پشت آمپر خودرو مانند نیسان ماکسیما در پشت صفحه ای سیاه رنگ و مات قرار گرفته اند و برای دیده شدن پارامترها چراغ های پشت آمپر همیشه روشن می مانند. از نکات خوشایند داخل کابین ام وی ام 530 وجود حلقه نورانی نارنجی رنگ در اطرف سوییچ خودرو است که در تاریکی به راحتی میتوان سوییچ در جای خود قرار داد.دکمه های مه شکن ام 530 بر روی داشبورد و در قسمت بالای آن قرار گرفته اند و ارگونومی مناسبی دارند.

صفحه نمایش تهویه مطبوع اتوماتیک خودرو در اکثر موارد و زیر نور آفتاب قابل دیدن نیست زیرا منعکس کننده نور است اما کار کردن با آن راحت و آسان است.

صندلی های mvm 530 ارگونومی خوبی دارند و در طی مسافرت های طولانی خسته کننده نیستند.
در کمال تعجب کیفیت ظبط و بلندگوهای فابریک خودرو بسیار خوب است و پرتاب صدا و کیفیت خوبی دارد، البته طاقچه خودرو در بخش زیرین از جنس فلز بسیار قطور بوده و برای انداختن باند جدید و بریدن آن زحمت بسیاری لازم است.

از نکات مثبت دیگر ام وی ام 530 فرمان و کلاچ بی نهایت نرم خودرو است.دسته دنده خودرو نسبت به خودروهای دیگر جایگیری متفاوتی دارد که ارتفاع زیادی دارد.نکته مثبت طرز قرارگیری دسته این است که دست راننده میتوان بر روی کنسول وسط (Arm rest) قرار گیرد و به راحتی به تعویض دنده پرداخت و بدین ترتیب در سفرهای طولانی عمل فوق لذتبخش است اما همین مسئله در رانندگی تیز و اسپرت ضعیف تر عمل می کند.

آینه های جانبی ام وی ام 530 بزرگ و دارای کیفیت دید بسیار عالی هستند.
صدای استارت ام وی ام 530 و کارکرد آن در حالت درجا بسیار نرم و آرام است، البته با بالا رفتن دور موتور از 4000 دور بر دقیقه صدای موتور اندکی زیاد است.
سیستم تعلیق MVM 530 در جلو از نوع مک فرسون و در عقب از نوع مولتی لینک یا همان اتصالات چندگانه است و با همکاری لوتوس انگلستان طراحی شده است و عملکرد آنها فوق نرم است به طور که به خاطر بازی بیش از حد در سرعتگیرها کمک خودرو ضربه ای را به اتاق وارد می کند و البته همین کمک های بیش از حد نرم روی هندلینگ خودرو هم تاثیر منفی گذاشته و پیچیدن پیچ های تند با ام وی ام 530 اندکی دلهره آور است بنابراین در مدل های اولیه اکثر مالکان کمک های خودرو را با انواع خودروهای مختلف مانند مزدا 323 و ماکسیما و یا نمونه های اصلاح شده تعویض می کرند.ترمز های ام وی ام 530 در هر چهار چرخ دیسکی بوده و توانایی بسیار خوبی در ترمزگیری دارند همچنین مجموعه ABS و EBD به موقع وارد مدار می شوند.
فضای صندوق بار ام وی ام 530 فوق العاده بزرگ و جادار است و مجهز به صندوق پران برقی از داخل اتاق است که البته در هنگام حرکت خودرو برای ایمنی بیشتر غیر فعال می شود.

ایمنی پانصد و سی بسیار مناسب و بدنه خودرو به خصوص گلگیرها و درب های خودرو بسیار محکم و قطور هستند همچنین درب موتور بسیار سنگین است.وزن 1290 کیلوگرمی خودرو نیز گویای این امر است.

اعلان مرکز تیونینگ خودرو ریمپ چیپ

معرفی ® Remapchip، پیشگام در حوزه ریمپ پیشرفته ایسیو

توجه بفرمایید به علت افزایش مراکز متفرقه ریمَپ که با گذراندن یک دوره کوتاه آموزش ریمپ و خرید پروگرامرهای فیک و یا با سطح تکنولوژی پایین اقدام به ریمپ می کنند به ناچار به ذکر برخی نکات و تفاوت سطح کار ما یعنی ® Remapchip و شرکت های معتبر صرفا جهت شفاف سازی و بدون قصد توهین به همکاران ارجمند میپردازیم:

🔴 علم ریمپ یا ریمپینگ ایسیو نیاز به تجربه و دانش بالای فنی، تسلط به زبان انگلیسی، تسلط به برنامه نویسی شی گرا و زبان های برنامه نویسی مانند اسمبلی، C و … و درک سیستم خودرو و شناخت کامل کامپیوترهای خودرویی مانند ایسیوهای Bosch، Delphi، Siemens، Continental، Denso و میکروهای آن ها مانند ST10F275 و … دارد و عملی هزینه بر برای تیونر به دلیل نیازمندی به تجهیزات پیشرفته محسوب میشود.
بنابراین توانایی انجام ریمپ هر مجموعه با مجموعه دیگر کاملا متفاوت است و به زبان عامیانه کپی کردن یک نرم افزار و سپس انتقال آن به کامپیوتر خودرو نیست.توجه بفرمایید برنامه نویس ارشد (Senior Programmer) تیم ریمپ چیپ به فریم ورک ها و زبان های برنامه نویسی زیر مسلط است:

نرم افزار Winols 4 OLS 502 اصلی ترین نرم افزار ریمپینگ و چیپ تیونینگ خودرو برای یافتن مَپ ها و درایور اصلی خودرو به همراه امکان استفاده از Wide Band
نرم افزار ECM Titanium نرم افزار اصلی پروگرمرهای KESS V2 و K-TAG از شرکت Alientech
نرم افزار Tuner Studio برای Log گرفتن
تسلط به نرم افزارهای چکسام گیری برای ایسیوهای خاص مانند LZNF، SLZNF و SSAT No Flash
طراحی ایسیوهای ادجاست و استندالون
زبان برنامه نویسی تخصصی HAX بر پایه کدنویسی ویژوال نود بیس Stencyl (توجه زبان برنامه نویسی HAX با اعداد hex متفاوت است.)

زبان برنامه نویسی خانواده C شامل C++ و #C در محیط های Xamarin و Visual Studio
آشنایی با OpenGL و DirectX و مفاهیم Quaternion

زبان برنامه نویسی جاوا به صورت Native و در پلتفرم اندروید در محیط Android studio و Eclipse
زبان برنامه نویسی پایتون
موتور بازی سازی Unity 3d
موتور بازی سازی Unreal Engine 4 و UDK و سیستم نود بیس BluePrint، سیستم Mattine و Cascade
موتور بازی سازی Cry Engine

موتورهای بازی سازی Gamesalad، Construct 2، Godot engine، stencyl، Fusion builder
نرم افزار Anime Studio، Toon Boom Harmony، Spine، Spriter در حوزه انیمیشن
تسلط به HTML5 برای وب
تسلط به CSS3 برای وب
تسلط به PHP و ASP.Net
تسلط به CMS های WordPress، Joomla، Drupal و Woocommerce در دنیای E-Commerce
تسلط به فریم ورک های Bootstrap، Ajax، JQuery، Angular JS

🔴بسیار پیش می آید که افراد در یک مغازه تنظیم موتور (تون آپ) یا باطری سازی با گذراندن یک دوره کلاس های چند روزه و فشرده و سپس خریداری دستگاه های غیر تخصصی مانند نگار خودرو اقدام به ریمپ خودرو می کنند که نتیجه آن این است که نه تنها تغییری در عملکرد خودرو حاصل نمیشود بلکه مصرف سوخت به طرز چشمگیری افزایش یافته یا باعث آسیب جدی به خودرو می شوند.

در دستگاه های فوق به طور مثال آوانس جرقه شمع ها و پاشش سوخت و تعدادی پارامتر ساده با فشردن یک دکمه تحت عنوان افزایش شتاب (!) چند واحد و به صورت روتین افزایش پیدا می کند و دیگر توجهی به شرایط حال خودرو نمی شود، عمل فوق ممکن است مقداری به شتاب و کشش خودرو به صورت غیر اصولی کمک کند اما هدف ما همیشه افزایش شتاب و کشش نیست بلکه ادجست و کالیبره دقیق فریمور برای کسب بهترین عملکرد است.

طبق تست هایی که با یکی از دستگاه های فوق داشتیم خودرو بعد از انجام عمل اتوماتیک فوق دچار لرزش و ناک شد.
در ریمپ ایسیو پیشرفته با مَپ های خاص مانند جدول شارژ کوئل، جداول Throttle position، جداول Injection correction در ایسیوهای ایزیو، جداول Full Load Enrichment در ایسیوهای دلفی و … روبرو هستیم.
ریمپ یک علم جدا و به روز است نه یک عمل جانبی در کنار خدمات برق و انژکتور خودرو!

🔵 ریمپ ایسیو بهینه سازی، ادجست (Adjust) و کالیبره (Calibration) پیشرفته نرم افزار خودرو است که توسط شرکت های تیونینگ مطرح دنیا مانند M Power، AMG، Brabus، Haman و … برای ارتقا عملکرد خودرو استفاده میشود بنابراین نیازمند ابزار، دستگاه ها و نرم افزارهای پیشرفته روز دنیا مانند نرم افزار اصلی Winols است.

🔵هزینه تهیه تجهیزات فوق بسیار گران است و با ارزهای دلار، پوند و یورو به سختی و با گذراندن مراحل دشوار ترخیص از گمرک وارد می شوند به علت تحریم های سفت و سخت بین المللی وارد شدند بنابراین تجهیزاتی که در مجموعه ریمپ چیپ استفاده می شوند یکبار دیگر تفاوت کار را با مراکز متفرقه و یا تازه تاسیس نشان میدهند.

🔴 در پایان به ذکر برخی از تجهیزات تخصصی و توانایی های انحصاری مجموعه Remapchip در حوزه ریمپ ایسیو و چیپ تیونینگ اشاره می کنیم:

 

 

🔴 پروگرامر پیشرفته KESS V2 Master version به همراه تمام درایورها و  Add-One ها

یک پروگرامر پریمیوم و پیشرفته از شرکت با سابقه ایتالیایی Alientech که پیشینه طولانی در حوزه ریمپ و چیپ تیونینگ خودروهای سنگین تجاری مانند کامیون ها، تراک ها، اتوبوس ها، ماشین آلات راه سازی، انواع موتورهای سنگین،جت اسکی و را … دارد.
پروگرامر فوق امکان نوشتن، خواندن و پروگرام اطلاعات کامپیوتر خودرو را از راه پورت OBD (پورت دیاگ) داراست.لایسنس ها و درایورهای پروگرامر فوق به طور مداوم آپدیت می شوند و بدین ترتیب امکان ساپورت وسایل نقلیه بیشتری مهیا می شود.

پروگرامر فوق در حال حاضر قیمتی در حدود 13 هزار دلار برای نسخه های Full دارد که با خریداری و تهیه ماژول های خاص مانند ماژول ریمپ نیسان ماکسیما با ایسیو هیتاچی (Hitachi) و آپدیت های سالیانه قیمت تمام شده پروگرامر فوق 23 هزار دلار (با جمع هزینه های گمرک حدودا 260 میلیون تومان) است.همچنین باید توجه داشت پروگرامر فوق آنلاین است و در صورتی که شرکت تیونینگ مورد نظر وریفای نشده باشد امکان ارائه خدمات برای آن وجود ندارد.

مجموعه ریمپ چیپ با همکاری مجموعه اسپید چیپ پروگرامر فوق را ابتیاع نموده و جهت صحت این مدعی میتوان به این مورد اشاره کرد که ریمپ برخی خودروهای روز مانند انواع بنز، ب.ام.و، آئودی، فورد و … صرفا با پروگرامر فوق قابل انجام است زیرا پروگرامرهای ایرانی صرفا قابلیت ریمپ خودروهای ایرانی، تعدادی از خودروهای چینی و برخی از خودروهای خانواده کیا- هیوندای را دارا هستند.

نکته: در دنیای فناوری و کامپیوتر همیشه نسخه های کپی، فیک (Fake) یا کلون (Clone) از یک ابزار وجود دارد.نسخه غیر اصلی و چینی دستگاه فوق در نسخه های مختلف و تحت عنوان برد سبز (Green PCB)، برد قرمز (Red PCB) و برد بنفش (Purple PCB EU) با قیمت بسیار ناچیز وجود دارد که کارایی مشابه دستگاه KESS اصلی دارد.

نکته در اینجاست که کامپیوتر برخی خودروها گران قیمت است یا دارای پیچیدگی های نرم افزاری یا قفل های مختلف است به طور مثال های خودروهای خانواده ب.ام.و (B.M.W) آلمان دارای سیستم ISN هستند، برخی از خودروهای چینی دارای قفل نرم افزاری 9B 00 هستند و یا خودروهای خانواده تویوتا و لکسوس با کامپیوترهای Denso به صورت آنلاین به مراکز کمپانی مادر کانکت شده و سپس می توان عمل ریمپ آن ها را با سهولت و به صورت اصولی انجام داد.

بنابراین با انجام ریمپ توسط دستگاه های فوق ممکن است نرم افزار خودرو در مواردی تخریب شود، کد سوییچ خودرو به اصطلاح پریده شود و یا خودرو دیگر روشن نشود بنابراین به هیچ وجه نباید روی ریمپ با دستگاه های فیک و غیر اصلی فوق ریسک کرد.

 

دستگاه KESS V2

📈 پروگرامر پیشرفته K-TAG به عنوان مکمل KESS

در برخی وسایل نقلیه خاص ایسیو یا کامپیوتر خودرو به ما اجازه دسترسی های (Permission) های خاص از راه پورت دیاگ یا همان پورت OBD را نمیدهد و یا به علت قدیمی بودن ایسیو خودرو از استانداردهای پورت های عیب یابی (Diagnosis) پشتیبانی نمی کند در نتیجه پروگرام از راه J-Tag یا K-tag و کابل های ISP جدید بسیار کمک کننده است.

 

پروگرامر K-TAG ریمپ چیپ و اسپید چیپ

پروگرامر DIMSPORT ایتالیا 🚩

دستگاه فوق درحوزه خودروهای سنگین حرف اول و آخر را میزند و پشتیبانی دستگاه فوق از ایسیوهای متخلف بسیار درخور توجه هست و حتی ایسیو خودروهای قدیمی با کمک پشتیبانی این شرکت به خوبی اضافه می شوند.از نقاط قوت این پروگرامر امکان خواندن اطلاعات خودروهای خاص مانند انواع مختلف برند VOLVO از راه Pin-Out و بدون باز کردن بدنه ایسیو است در حالی که پروگرمرهای مشابه برای این عمل نیازمند باز کردن بدنه ایسیو هستند.پشتیبانی کامل از شبکه های CAN و K-Line نیز از دیگر نکات مثبت است.
همچنین پروگرامر فوق کامل ترین پروگرامر حال حاضر در حوزه ریمپ خودرو سنگین محسوب میشود.

در این بین دیوایس های GENIUS و TRASDATA ساپورت کاملی از کلیه خودروهای تجاری و کار به عمل می آورند.تنها نقطه ضعف دستگاه فوق قیمت فوق العاده گران و ماژول های هزینه بر دستگاه است همچنین دستگاه فوق کارکرد آنلاین داشته و لایسنس های گوناگونی دارد. در نهایت نرم افزار EVO-RACE برای پیدا کردن بهینه و با سهولت جداول و ماتریس های هگزادسیمال فریمور ایسیو بسیار کمک کننده است.
هزینه ابتیاع دستگاه فوق در حال حاضر با تمام ماژول ها حدودا 280 میلیون تومان است و هنوز نسخه فیکی از این دستگاه تولید نشده است.دستگاه فوق تحت مالکیت مجموعه قرار دارد و بنابراین امکان ریمپ خودروهای بسیار خاص مانند انواع فورد موستانگ، کامیون های خاص ولو و … با پروگرامر فوق وجود دارد.

 

پروگرامر Dimsport

پروگرامر خاص و پیشرفته BITBOX که در واقع نوعی ECU reflash software است.

BitBox – یک باکس نرم افزاری پیشرفهت است که امکان شناسایی ، خواندن و نوشتن واحدهای کنترل حافظه داخلی فلش را برای اهداف مختلف فراهم می کند. نرم افزار با ECU از طریق شبکه های پیشرفته CAN و K-line با استفاده از آداپتورهای J2534 Pass-thru یا اترنت (Ethernet) برای رد و بدل داده ارتباط برقرار می کند.

بسته نرم افزاری شامل دانگل محبوب سنس لاک است و یک پوسته برنامه با مجموعه ای از ماژول های افزونه – نرم افزار است.همچنین این پروگرامر از نرم افزار BitEdit به عنوان بستر اجرایی خود استفاده می کند.

بیت باکس به طور معمول بر روی ایسیوهای خاصی مانور میدهد که پروگرامرهای دیگر معمولا روی آن ها تمرکز نمی کنند در نتیجه لایسنس های خاص و بسیار گران قیمتی دارد. همچنین بیت باکس امکان ریمپ ایسیوهای Denso و موتورسیکلت ها را به خوبی به تیونر ارائه می کند.

پروگرامر بیت باکس

از دیگر تجهیزات تخصصی مجموعه می توان به آیتم های زیر اشاره کرد:

⭕ PCM Flash 

⭕ Multiflasher

⭕ ChipLoader 2 (بهترین پروگرامر در حوزه ریمپ خودرو چینی)

⭕ Combiloader

دانگل ها:

⭕ Open Port 2 dongle

⭕ J2534 Pro 

⭕ Dialink

 

پاسخگویی به برخی از سوالات متداول شما در حوزه ریمپ

شما میتوانید با مراجعه به بخش “سوالات متداول” پاسخ تمامی سوالات خود را در حوزه ریمپ ایسیو پیدا کنید اما با این وجود به برخی از موارد اصلی اشاره می کنیم:

چرا خود کارخانه خودرو را ریمپ نکرده است؟

بیش ترین سوالی که تا به حال از ما پرسیده شده همین سوال است.چرا اگر ریمپ خوب است کمپانی سازنده ‏خودرو را ریمپ نکرده است؟
پاسخ به این سوال پیچیده نیست اما در ذیل به تعدادی از واضح ترین دلایل آن اشاره می کنیم.‏
کمپانی های سازنده خودرو، محصول خود را به صورت تولید انبوه در سرتاسر جهان به فروش می رسانند به عبارتی یک خودرو برای تمام ‏بازارهای هدف. کشورهای گوناگون در شرایط آب و هوایی ،اختلاف ارتفاع، فشار و دمای هوا،کیفیت سوخت و استانداردهای آلایندگی ‏با یکدیگر تفاوت های اساسی دارند، در نتیجه این ناهمسانی ها کارخانه سازنده خودرو مجبور است ایسیو یا همان کامپیوتر خودرو را به به صورت کلی و ‏به گونه ای تنظیم کند که با شرایط کشورهای مختلف تطابق و سازگاری داشته باشد‎ ‎و خودرو بتواند از سوخت هایی با کیفیت زیر ‏استاندارد لازم نیز استفاده کند.

از سوی دیگر با اعمال قوانین سختگیرانه مصرف سوخت و استاندارد های آلایندگی روی وسایل نقلیه، ‏ایسیو به ناچار توان موتور را محدود می کند، دنده ها را تا حد امکان سبک و تاخیر دریچه گاز را افزایش می دهد تا مصرف سوخت و ‏آلایندگی کاهش یابد زیرا مصرف سوخت و آلایندگی بالاتر برابر است با افزایش مالیات بر قیمت خودرو و بالطبع بالا رفتن هزینه تولید.

‏یک مثال نزدیک در این زمینه اجرایی شدن استاندارد یورو 4 در کشورمان ایران است. هنگام اجباری شدن این استاندارد خودروسازان ‏برای ارتقای استاندارد خودروهای ساخت داخل از یورو 2 به یورو 4 مجبور شدند با انجام تهمیداتی مانند افزایش دمای موتور، افزایش تاخیر دریچه ‏گاز و اضافه کردن سنسورهای جدید و … این استاندارد ها را پاس کنند. اگرچه این تدابیر حرکت رو به جلو و مثبتی بودند اما در عمل به ‏علت عدم مهیا بودن بستر اصلی و لازمه این تغییر،یعنی سوخت با کیفیت یورو 4 در جایگاه های سوخت کشور باعث بروز ایرادات آزاردهنده در خودروها مانند دمای ‏موتور بالا، ناک، کپ، تاخیر دریچه گاز و … شدند.‏

در استانداردهای امروزی حداقل اکتان سوخت 95 برآورد میشود و با افزودنی ها و مکمل های خاص توسط شرکت های پالایش و تولید بنزین استاندارد آلایندگی یورو 4 تا یورو 6 به عنوان حداقل ها تعیین می شود.
حال تصور بفرمایید در صورتی که باک یک خودروی امروز را با سوخت با عدد اکتان پایین تر از 95 را پر کنیم چه اتفاقی می افتد؟
بهتر است اول به تعریف اکتان بپردازیم، اکتان یعنی مقاومت یک سوخت در برابر اشتعال، بنابراین اعداد اکتان پایین تر یعنی سوخت در محفظه احتراق زودتر منفجر میشود.اکتان بنزین معمولی در ایران 84 تا 87 و بنزین سوپر 88 تا 90 است بنابراین با عدد استاندارد روز تفاوت های چشمگیری دارد.
حال در محفظه احتراق به علت دما، فشار و کمپرس زیاد سوخت با اکتان پایین قبل از جرقه زدن شمع ها در زمان مناسب به سرعت مشتعل شده و تولید یک شعله می کند، اکنون شمع در تایمینگ نامناسب جرقه زده و باز هم یک شعله شکل میگرد و برخورد با شعله قبلی ایجاد صدای ناک می کند که با صدای چق چق مانند همراه است که بسیار مخرب است.
ایسیو خودرو برای مقابله با این مشکل از طریق ناک سنسور خودرو ناک را حس می کند و با محدود کردن توان خودرو سعی در رفع این مشکل دارد اکنون با تعاریف مجدد اکتان سوخت، فشار هوا و دمای هوا میتوان با ریمپ نرم افزاری ایسیو به تمامی مشکلات فوق پایان داد.

آیا ریمپ آسیبی به خودرو یا کامپیوتر آن نمیزند؟

تمامی کاری که ما در فرآیند ریمپ خودرو انجام میدهیم بازنگری در نرم افزار مدیریت موتور‏‎ (engine management software) ‎است ‏و این به خودی خود هیچ آسیبی به خودرو وارد نمی کند زیرا هیچ قطعه فیزیکی از روی خودرو باز یا تعویض نشده است و تمامی تغییرات در محدوده ایمن صورت گرفته اند تا از فشار بیجا بر روی موتور جلوگیری شود.‏توجه بفرمایید در ریمپ ما با نرم افزار و دنیا صفر و یک ها سروکار داریم نه با پردازنده، مقاومت ها و خازن ها، پس تغییرات فیزیکی نیستند.

حال سوال پیش می آید خودرویی که در حالت عادی دچار ناک، کپ کردن، تاخیر دریچه گاز و تقلا برای شتابگیری است دچار ایراد میشود یا خودرویی که با ریمپ نرم افزاری ایسیو و تطابق و کالیبراسیون دقیق با محیط مشکلات آن برطرف شده؟

در مرحله بعد باید به این مسئله توجه کرد که تمامی خودرو های تحت پوشش برای ریمپ بر روی داینومومتر تست و تحت آنالیز و آزمون ‏و خطا قرار گرفته اند.روی داینو تمامی پارامترهای مربوط ‏به موتور خودرو را می توان به صورت زنده ‏‎(real time)‎‏ مشاهده کرد در نتیجه در هر لحظه میتوان تشخیص داد آیا تغییراتی که در ‏حال اعمال بر روی نرم افزار خودرو هستند بهینه اند یا خیر. برای روشن شدن موضوع تغییرات صورت گرفته روی آوانس جرقه ‏زنی شمع ها را مثال میزنیم.
داینومومتر به ما این امکان را می دهد تا در‎ ‎هر لحظه متوجه بشویم تغییر اعمال شده بر آوانس جرقه زنی شمع ها بیش از حد است یا ‏آنقدر کم است که به طور مثال موجب بروز پدیده ناک بشود.این پروسه آزمون و خطا آنقدر تکرار می شود تا به بهینه ترین حالت ممکن‎ (optimum ‎condition) ‎برای راندمان خودرو در تک تک پارمترها دست پیدا کنیم.

علاوه بر موارد ذکر شده خودرو بعد از بیرون رفتن از ‏داینومومتر مورد تست درایو قرار می گیرد و ساعات متمادی با آن رانندگی می شود تا نقاط ضعف احتمالی به خوبی در شرایط واقعی و ‏زمان طولانی تر تست شود.حال به اطلاعات لازم برای تغییر پارامترهای ایسیو به صورت کاملا ایمن دست پیدا کرده ایم به طور مثال ‏میدانیم برای فلان خودرو خاص حد بهینه افزایش آوانس جرقه زنی حداکثر 5 واحد است، نه بیش تر و نه کم تر. البته نکته بعدی که ‏باید بدان توجه کرد این است که پارامتر آوانس جرقه زنی را می توان بیش از این هم روی یک خودرو خاص افزایش داد اما این ‏مسئله منوط به نصب قطعات جانبی (افتر مارکت‎(‎‏ روی خودرو است(مانند نصب هدرز).در واقع تلاش برای بیرون کشیدن توان بیش از ‏حد از موتور نتیجه ای جز افزایش استهلاک خودرو و کاهش راندمان به همراه ندارد زیرا آستانه تحمل هر موتور در یک محدوده خاص ‏تعریف شده است.‏

آیا با ریمپ مشکلی برای گرفتن معاینه فنی پیش نمی آید؟

خیر.اساس احتراق یک موتور براساس نسبت استوکیومتریک یعنی ترکیب 1 گرم سوخت با 14.7 گرم هوا است که به اختصار AFR نامیده میشود:
reaction: 25 O2 + 2 C8H18 → 16 CO2 + 18 H2O + energy

این نسبت ‏هرگز نباید بهم بخورد.در صورتی که میزان ترکیب سوخت به هوا بهم بریزد پیشرانه دچار خام سوزی و یا احتراق زودرس می شود، در نتیجه آلایندگی خودرو افزایش پیدا کرده و موتور نامنظم کار می کند. ما در فرآیند ریمپ نسبت سوخت به هوا و جرقه (spark) شمع ها و مجموعه تزریق سوخت (Fuel injection system) را به بهینه ترین حالت ممکن نزدیک می کنیم، همه پارامترها هماهنگ با یکدیگر تغییر پیدا ‏کرده، نسبت ترکیب سوخت به هوا ثابت نگه داشته می شود و سوخت به طور کامل مشتعل (ignited) و سوزانده (burned) میشود. بنابراین ریمپ تاثیری در ‏افزایش گازهای ‏‎ NOx, HC, CO, CO2‎و به طور کلی آلایندگی خودرو ندارد و کوچک ترین مشکلی در گرفتن معاینه فنی برای خودرو ایجاد نمی کند.

کپی رایت ©:
مطالب فوق به طور اختصاصی برای مرکز ریمپ خودرو ریمپ چیپ ® نوشته شده اند و بدون نمونه مشابه در فضای وب هستند.برای نوشتن مقاله فوق زمان زیادی صرف شده بنابراین لطفا در صورت هر گونه کپی برداری یا اقتباس از مطلب فوق ذکر منبع الزامی است.🙂

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
5 (2 رای)