ریمپ لیفان X60

ریمپ لیفان ایکس 60 کرمان موتور

پتانسیل لیفان X60 برای ریمپ 🚩

ما در ریمپ چیپ ® همیشه قبل از ریمپ یک خودرو سعی می کنیم مطالعات کاملی در حوزه یک خودرو خاص داشته باشیم.البته همیشه به دلیل مطالعات فراوان در حوزه خودرو به دلیل علاقه مفرط به آن (چه به صورت مجله های خودرویی و چه فضای اینترنت و …) آشنایی مطلوبی با انواع خودروها به لحاظ نقاط قوت و ضعف داریم.بنابراین ایندفعه به سراغ یک چینی پرطرفدرا و معقول یعنی لیفان X60 برای ریمپ رفتیم.
از آن جا که قدمت برند لیفان کوتاه است و برخی از خودروهای آن اولین تجربه خودروسازی لیفان در کلاس خود هستند، (لیفان X60 اولین خودرو شاسی بلند لیفان است) سعی کردیم بدون قضاوت قبلی به بررسی، تست، آزمون و خطا و سپس ریمپ لیفان X60 بپردازیم.
اصولا در ریمپ چیپ با خودروهایی که به لحاظ ضاهری بیشتر با آن ها ارتباط برقرار می کنیم با اشتیاق بیشتری به سراغ ریمپ آن ها میرویم و لیفان X60 چه در طراحی بدنه و چه در طراحی داخلی که عینا مشابه تویوتا راو4 نسل قدیم است یکی از آن هاست.
پیشرانه (Engine) لیفان ایکس 60 یک نمونه ۴ سیلندر بنزینی (Petrol) با حجم موتور 1800 سی سی که قابلیت زمان بندی متغیر هوشمند سوپاپ‌ها (VVT-i) را داراست و از این جهت از سیستم CVVT موتورهای EF7 پیشرفته تر است.حداکثر قدرت موتور 131 اسب در ۶۰۰۰ دور در دقیقه، قدرت ۱۳۱ اسب بخاری را تولید کند و گشتاور ۱۶۸ نیوتن برمتر در ۴۲۰۰ دور دردقیقه دارد. اگرچه شتاب اعلامی کارخانه در شرایط استاندارد برای رسیدن به سرعت 100 کیلومتر 11 ثانیه اعلام شده است اما در عمل تفاوت زیادی را در شتابگیری خودرو شاهد هستیم.
ضعف شتابگیری به خصوص در نمونه های اولیه که دارای ایرادات اساسی در طراحی گیربکس و صفحه کلاچ داشتند به اوج میرسد و شاهد ثبت شتاب 15 تا 16 ثانیه ای خودرو هستیم البته نمونه های دارای گیربکس جدید که به گیربکس هیلمنی معروف هستند و دنده ی یک خودرو کنار دنده عقب خودرو جا میرود شاهد نتایج مثبت تری در  مبحث شتابگیری هستیم. طراحی پیشرانه لیفان ایکس 60 طبق اعلام کارخانه و تبلیغات کرمان موتور توسط کمپانی ریکاردو انگلستان انجام شده است.ضاهرا پایه و اساس این موتور، پیشرانه ۱ZZ-FE است که متعلق به تویوتا کرولا دو نسل قبل است.

توجه بفرمایید یک تیونر در صورتی که از قبل یک خودرو را ریمپ کرده باشید بنابراین باید با کامپیوتر یا ایسیو آن خودرو خاص آشنایی پیدا کرده باشد، و بداند چه ایسیویی روی خودرو نصب شده است.در ریمپ لیفان ایکس 60 در نمونه اتوماتیک شاهد استفاده از ایسیو  Bosch (بوش) ME17 هستیم که یکی از مدرن ترین ایسیوهای حال حاضر است و در نمونه های دنده ای شاهد استفاده از ایسیو دلفی (Delphi) هستیم.

مجموعه ریمپ چیپ با دارا بودن دستگاه چیپ لودر (Chip Loader) اوکراین و دستگاه کمبی لودر (Combi Loader) روسیه به راحتی بدون نیاز به باز کردن ایسیو و از راه پورت OBD یا همان پورت دیاگ قادر به انجام ریمپ Lifan X60 با سهولت است و نیازی به افزودن یا تعویض هیچ گونه قطعه ای وجود ندارد و تمامی مراحل به صورت کدنویسی نرم افزاری شی گرا (Object Oriented) و در راستای استانداردسازی و بهبود حداکثری انجام میشوند.
 ایسیو نمونه دنده ای این خودرو برخلاف لیبل چسبانده شده روی ایسیو از طریق گزینه Delphi MT 22.1 قابلیت خواندن (Read) و نوشتن (Write) را داراست که از تجربه های ارزشمند دیگر مجموعه ریمپ چیپ در حوزه ریمپ لیفان X60 دنده ای است.
دامپ (اطلاعات موجود برای در ایسیو) لیفان X60 در نمونه دنده ای ساده است و از اصول خاصی پیروی می کند.جداول و ماتریس های مربوط به پارامترهای هگزادسیمال آوانس جرقه زنی (Spark Advance)، پاشش سوخت (Injection)، سنسور اکسیژن (O2, Lambda) و گشتاور (Torque) و پدال و دریچه گاز برقی (Throttle position) با سهولت و عدم پیچیدگی خاصی نمایان میشوند.نکته جالب این است که جداول فوق کم تعداد هستند اما کارایی مناسبی دارند.

توجه بفرمایید ایسیوهای جدید شرکت لیفان موتورز مانند دلفی (Delphi) و ایسیو بوش ME17 مانند نسل قبل ایسیوهای نصب شده روی خودروهای لیفان مانند نمونه Vagon روی لیفان 520 نیستند.زیرا ایسیوهای قدیمی تر پیچیدگی بالای نرم افزاری داشتند و میکرو آن ها قفل است.

ریمپ نمونه اتوماتیک با ایسیو بوش ME17 چه به لحاظ خواندن اطلاعات و چه فرآیند ریمپ به علت وجود جداول پرتعداد کنترلگر پارامترهای موتور پیچیده تر است و زمان بیشتری برای ریمپ لیفان X60 اتوماتیک نیاز دارد.
در ریمپ لیفان ایکس 60 در نمونه های با گیربکس قدیمی در هنگام حرکت در سربالایی و حتی گاهی حرکت معمولی به خاطر نوع گیربکس خودرو تمایل به خاموش شدن دارد، در واقع خودرو در ابتدا پرتاب میشود، دچار حالتی مشابه کپ میشود و سپس شروع به انتقال قدرت می کند که باعث فشار آمدن به مجموعه دیسک و صفحه خودرو و افت توان میشود با رفع تاخیر یا همان Delay دریچه گاز خودرو شاهد بهبود تمام موارد فوق هستیم.صدای خودرو به خصوص زمانی که شیشه های خودرو باز هستند زیاد است و دقیقا مشابه خودروهایی است که کاتالیزور آن ها خالی شده و گازهای خروجی حاصل از احتراق داخل آن میپیچد.
واکنش پدال گاز (Throttle Response) بعد از ریمپ لیفان X60 بسیار مطلوب است و پاسخ مناسبی به تغییرات ایجاد شده روی بیت ها میدهد زیرا به طور مثال در خودروهای 206 با ایسیو بوش ME 17 برای Responce بیشتر نمیتوان از دو ستون اولیه موجود در ماتریس که سرگاز خودرو را پوشش میدهند استفاده کرد در حالی که در لیفان X60 این موضوع به خوبی قابل انجام است.
رفع تاخیر دریچه گاز لیفان X60 اهمیت بالایی دارد زیرا در ترافیک شهری موجب بالا رفتن حرارت دیسک و صفحه و مستهلک شدن آن و فشار به مجموعه انتقال قدرت خودرو میشود از سوی دیگر عملا با کاهش سرعت در ترافیک شهری در صورتی که خودرو در دنده 2 باشد دائما نیاز به معکوس کشیدن به دنده 1 و بالا نگه داشتن دور موتور در محدوده 3000 تا 4000 برای عدم افت توان خودرو وجود دارد و مسئله آزار دهنده فوق را بیش از پیش تشدید می کند.
از ایرادات شایع دیگر لیفان X60 که در رقیب این خودرو یعنی MVM X33 نیز مشاهده میشود کیپ شدن کاتالیزور خودرو در کیلومترهای بالای 50 هزار کیلومتر است زیرا کاتالیست این خودرو پیشرفته است و بنزین نامرغوب جایگاه ها موجب خرابی این قطعه میشوند، قیمت بالای کاتالیست فوق باعث میشود بسیاری از مصرف کنندگان از تعویض آن خودداری کنند و کاتالیست خودرو را خالی کنند در نتیجه چراغ چک خودرو روشن شده و روی کارکرد خودرو تاثیر منفی بگذارد، در نتیجه میتوان با ریمپ ایسیو لیفان X60 سنسور اکسیژن دوم را از حلقه کنترلی اصلی خارج نمود و موتور را به کارکرد عادی و معمول بازگرداند.
ریمپ نرم افزاری لیفان X60 بازخورد بسیار مناسبی ارائه میدهد که به خاطر استفاده از ایسیوهای به روز و با کیفیت دلفی (Delphi) و بوش (ME 17) است.همچنین در ریمپ ایسیو Lifan x60 اتوماتیک CVT به TCU یا همان ایسیو گیربکس نیز توجه کرد زیرا گیربکس این خودرو از نوع CVT یا ضریب متغیر است که در واقع دو شفت انتقال قدرت هستند.همچنین پیشتر گفتیم که گیربکس های ضریب متغیر به طور فرضی در واقع محیط یک دایره هستند و در محیط دایره بی نهایت نقطه وجود دارد و این نقطه ها در واقع همان ضرایب گیربکس هستند در نتیجه گیربکس در هر لحظه بر اساس گشتاور موجود، شیب، ارتفاع و … یک ضریب را در نظر می گیرد، بنابراین شتابگیری گیربکس های CVT پیوسته است و تکان های حاصل از تعویض دنده در واقع مصنوعی هستند در نتیجه در ریمپ لیفان ایکس 60 اتوماتیک باید به مکانیزم عملکرد این گیربکس توجه نمود.

ریمپ لیفان ایکس 60 توسط  ® Remapchip 📈

به طور کلی شرکت تیونینگ خودرویی ®Remapchip توانایی ریمپ و چیپ تیونینگ کلیه مدل ها و ایسیوهای لیفان X60 را در انواع گیربکس دستی (گیربکس قدیم و گیربکس جدید) و با گیربکس اتوماتیک CVT را داراست.

ریمپ لیفان X60 شامل موارد ارتقا،بهبود و رفع ایرادات زیر را شامل میشود:
🔴 افزایش چشمگیر شتاب لیفان ایکس 60 با برنامه نویسی سطح بالا روی جداول آوانس جرقه زنی (Spark advance)، پاشش سوخت (Injection) و گشتاور (Torque)
🔴 افزایش قدرت موتور و گشتاور لیفان X60 بین 10 تا 15 درصد بسته به تیپ و نوع ایسیو به کار رفته در خودرو
🔴 کاهش و رفع کامل کپ و تاخیر دریچه گاز لیفان ایکس 60
🔴 کاهش دمای پیشرانه و رفع تلرانس (Tolerance) زیاد بین دمای حداکثر و حداقل، اصلاح دمای فن ها در حالت دور کند و دور تند و در حالت خاموش بودن خودرو و چراغ Stop و تنظیم مجدد پارامترهای دریافتی از سنسور دمای آب
🔴 کاهش تاثیر کولر (A/C) بر افت توان
🔴 تطابق دادن کامل پیشرانه لیفان X60 با بنزین و سوخت موجود در ایران و در نتیجه رفع ایراد ناک و احتراق ناقص

🔴 آپدیت و ریمپ گیربکس لیفان ایکس 60 اتوماتیک برای هوشمند تر شدن گیربکس CVT برای انتخاب دنده مناسب و در زمان مناسب و تطابق دادن ضرایب گیربکس اتومات با گشتاور جدید
🔴رفع ایراد احتراق ناقص لیفان X60 یا Misfiring برای خودروهای با ایسیو Bosch یا سایر ایسیوها
🔴 بهبود حداکثری شاخص AFR و لامبدا
🔴 رفع ایرادات سوختن مکرر سنسور اکسیژن، روشن شدن چراغ چک، خارج کردن سنسور اکسیژن دوم از حلقه کنترلی و یا کاهش حساسیت سنسور اکسیژن برای رفع ایراد کاتالیست
🔴 رفع ایراد سنسور میل سوپاپ یا Camshaft

 

ریمپ لیفان ایکس 60 دنده ای

😈 آپشنال تیونینگ لیفان ایکس 60:

افزایش کاتاف لیفان X60 تا حد استاندارد برای توزیع گسترده تر نمودار و گراف های قدرت موتور و گشتاور در دور موتورهای مختلف
تغییر کاتاف لیفان X60 از Soft Cut-off به Hard Cut-off (کات آف رگباری)
ایجاد Back fire طبیعی یا با استفاده از قطعات افترمارکت
ریمپ بر اساس قطعات افترمارکت مانند هدرز و شمع های پیشرفته تر و …

🎯 امکان ریمپ لیفان ایکس 60 در سه استیج (Stage) متفاوت با توجه به نیازسنجی های صورت گرفته:

🥇ریمپ شهری (Civic) برای استفاده اقتصادی توام با شتاب و کشش بالا (بیشترین استیج درخواستی ریمپ)

🥈ریمپ بر مبنای لوازم افترمارکت مانند هدرز و کیت مکش هوا (Aggressive)

🥉ریمپ برای شرکت در مسابقات، دریفت، درگ، رالی و سوخت های خاص مانند اتانول (Exclusive)

ریمپ ایسیو لیفان ایکس 60

کپی رایت ©:
مطالب فوق به طور اختصاصی برای مرکز ریمپ خودرو ریمپ چیپ ® نوشته شده اند و از لحاظ دقت و صحت محتوا بدون نمونه مشابه در فضای وب هستند.برای نوشتن مقاله فوق زمان زیادی صرف شده بنابراین لطفا در صورت هر گونه کپی برداری یا اقتباس از مطلب فوق ذکر منبع الزامی است.🙂

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
3.5 (2 رای)