ریمپ لیفان 620

ریمپ لیفان 620 1800

پتانسیل لیفان 620 برای ریمپ ⭕

لیفان یک شرکت خصوصی نوپا در صنعت خودروی چین و البته با سرعت سرسام آور رشد می باشد. اولین خودروی تولیدی این شرکت لیفان 520 بود که در سال 1386 (2005) معرفی گردید و سپس کمی بعد در ایران کرمان موتور شروع به مونتاژ آن کرد. صدای تانک مانند لیفان 520 و ایرادات وارد به خودرو موجب شکل گیری یک ذهنیت منفی نسبت به برند لیفان شد و حتی ارائه لیفان 520i نیز نتوانست کمکی به بهبود اوضاع بکند در نتیجه کرمان موتوردر اقدامی مناسب به سراغ عرضه لیفان 620 با موتور 1600 سی سی تریتک و سپس لیفان 1800 سی سی معروف به تلنت کرد.
با افزایش تعداد لیفان های 620 در خیابان ما هم به سراغ ریمپ این چینی خوش قیافه رفتیم.از آن جا که قدمت برند لیفان کوتاه است و برخی از خودروهای آن اولین تجربه خودروسازی لیفان در کلاس خود هستند، (لیفان 520 اولین محصول این خودروساز در سال 2005 بود) سعی کردیم بدون قضاوت قبلی به بررسی، تست، آزمون و خطا و سپس ریمپ لیفان 620 بپردازیم.

از آن جا که تعداد مراجعین برای ریمپ لیفان 620 با موتور 1800 سی سی چندین برابر مراجعه کنندگان 1600 سی سی است در ابتدا به سراغ تشریح نمونه 1800 سی سی رفتیم.

در انواع 1800 سی سی لیفان یک نمونه ۴ سیلندر بنزینی (Petrol) با حجم موتور 1.8 لیتر یا 1794 سی سی (LFB479Q) که قابلیت زمان بندی متغیر هوشمند سوپاپ‌ها (VVT-i) را داراست و از این جهت از سیستم CVVT موتورهای EF7 پیشرفته تر است.حداکثر قدرت موتور 131 اسب در ۶۰۰۰ دور در دقیقه و گشتاور 160 نیوتن برمتر در ۴۲۰۰ دور دردقیقه دارد. اگرچه شتاب اعلامی کارخانه در شرایط استاندارد برای رسیدن به سرعت 100 کیلومتر 11.4 ثانیه اعلام شده است اما در عمل تفاوت زیادی را در شتابگیری خودرو شاهد هستیم. همچنین با وجود همکاری شرکت ریکاردو انگلستان در طراحی این موتور شتاب این خودرو نسبت به نمونه 1600 تفاوت خاصی ندارد و فقط کشش و گشتاور آن بیشتر شده است.
از سوی موتور 1800 سی سی خشن تر و زیادتر از موتور 1600 است و به میزان بیشتری به داخل اتاق نفوذ میکند.البته صدای موتور در حالت درجا بسیار کم و مناسب است.
ضعف شتابگیری به خصوص در نمونه های اولیه که دارای ایراداتی در طراحی پلوس، گیربکس و صفحه کلاچ داشتند بیشتر به چشم میخورد.

توجه بفرمایید یک تیونر در صورتی که از قبل یک خودرو را ریمپ کرده باشید بنابراین باید با کامپیوتر یا ایسیو آن خودرو خاص آشنایی پیدا کرده باشد، و بداند چه ایسیویی روی خودرو نصب شده است.در ریمپ لیفان 820 1800 سی سی شاهد استفاده از ایسیو Delphi (دلفی) MT 22.1 هستیم.

ایسیو یا کامپیوتر این خودرو در قسمت پشتی فلزی است اما قسمت رویی آن از پلاستیک فشرده وکیوم ساخته شده، در واقع قسمت بالایی ایسیو به بدنه پرس شده است و قابل باز شدن با پیچ نیست بلکه دور تا دور ایسیو باید با سنگ بریده شود، بنابراین اطلاعات ایسیو این خودرو باید از راه پورت OBD یا همان پورت دیاگ بدون باز کردن با سهولت و بدون نیاز به باز کردن یا تعویض هیچ قطعه ای انجام شود در نتیجه برای خواندن اطلاعات این ایسیو از راه متصل شدن به پورت دیاگ باید از پروگرامر اختصاصی استفاده کرد.
هدف از بیان این موضوع این نیست که عمل فوق را پر ریسک و دشوار نشان دهیم بلکه در صورت داشتن پروگرامر و ابزار ارجینال و اختصاصی ریمپ لیفان 620 در کمال امنیت و سهولت و بدون نیاز به باز کردن کامپیوتر خودرو انجام میشود.در واقع برای خواندن اطلاعات خودرو گویی یک دستگاه دیاگ را به پورت دیاگ خودرو وصل کرده ایم و اطلاعات را به صورت نرم افزاری می خوانیم.

مجموعه ریمپ چیپ با دارا بودن دستگاه چیپ لودر (Chip Loader) اوکراین و دستگاه کمبی لودر (Combi Loader) روسیه به راحتی بدون نیاز به باز کردن ایسیو و از راه پورت OBD یا همان پورت دیاگ قادر به انجام ریمپ لیفان 620 است با سهولت است و نیازی به افزودن یا تعویض هیچ گونه قطعه ای وجود ندارد و تمامی مراحل به صورت کدنویسی نرم افزاری شی گرا (Object Oriented) و در راستای استانداردسازی و بهبود حداکثری انجام میشوند.
اطلاعات ایسیو از طریق گزینه Delphi MT 22.1 قابلیت خواندن (Read) و نوشتن (Write) را داراست که از تجربه های ارزشمند دیگر مجموعه ریمپ چیپ در حوزه ریمپ لیفان 620 1800 سی سی  است.
دامپ (اطلاعات موجود برای در ایسیو) لیفان 620 در نمونه 1800 سی سی برای یک تیونر تقریبا ساده و گویا است و از اصول خاصی پیروی می کند.جداول و ماتریس های مربوط به پارامترهای هگزادسیمال آوانس جرقه زنی (Spark Advance)، پاشش سوخت (Injection)، سنسور اکسیژن (O2, Lambda) و گشتاور (Torque) و پدال و دریچه گاز برقی (Throttle position) با سهولت و عدم پیچیدگی خاصی نمایان میشوند.نکته جالب این است که جداول فوق کم تعداد هستند اما کارایی مناسبی دارند.
از ایرادات شایع لیفان های 1800 بروز یک لرزش خفیف در دور موتور 3000 است که عموما به مشکلات طراحی پلوس خودرو برمی گردد. استارت خودرو بسیار نرم است البته لیفان 620 1800 گاهی در هوای سرد بد روشن میشود.کورس کلاچ و دنده این خودرو بسیار کم است اما برخلاف رقبای چینی کلاچ این خودرو کمی سفت است که جای تعجب دارد.

توجه بفرمایید ایسیوهای جدید شرکت لیفان موتورز مانند دلفی (Delphi) که در نمونه 1800 سی سی نصب شده مانند نسل قبل ایسیوهای نصب شده روی خودروهای لیفان مانند نمونه Vagon روی لیفان 520 نیستند.زیرا ایسیوهای قدیمی تر پیچیدگی بالای نرم افزاری داشتند و میکرو آن ها قفل است.

اگر صاحب لیفان 620 هستید حتما با تاخیر بسیار بالای دریچه گاز برقی این خودرو آشنا هستید، همچنین قلق کار کردن با کلاچ و دریچه گاز برقی این خودرو کمی دشوار است و حتما باید پای خود را کاملا از روی پدال کلاچ در حین تعویض دنده بردارید در غیر اینصورت به خاطر نوع گیربکس خودرو تمایل به خاموش شدن دارد. از نظر نگارنده ضعف اصلی لیفان 620 در شتابگیری تاخیر و کپ بالای دریچه گاز برقی این خودرو در تعامل با ضرایب سبک گیربکس است، در نتیجه باعث عدم صحیح انتقال قدرت به مجموعه Transmission ، داغ شدن دیسک و صفحه و بروز ایراد حتی در پلوس خودرو خصوصا در ترافیک شهری میشود زیرا برای حرکت عادی خودرو گاهی نیاز به نیم کلاچ های فراوان وجود دارد.
بیشترین تاخیر را بعد از تجربه ریمپ lifan 620 در بین خودروهای چینی همرده به ترتیب گریت وال لکس C30، ام وی ام 530، لیفان 620، جک J5 و در نهایت جیلی امگرند EC7 دارند.با توجه به مقایسه فوق متوجه میشیم تاخیر دریچه گاز لیفان 620 بالا است در نتیجه امر فوق باعث فشار آمدن به مجموعه دیسک و صفحه خودرو و افت توان میشود با رفع تاخیر یا همان Delay دریچه گاز خودرو شاهد بهبود تمام موارد فوق هستیم.

خوشبختانه در ایسیوهای دلفی با دریچه گاز برقی وجود ماتریس های و مپ های Throttle position (موقعیت دریچه گاز)، Throttle return (برگشت دریچه گاز)، Pedal position (موقعیت پدال برقی خودرو) و Pedal Return (برگشت پدال گاز) و جداول سنسور اکسیژن و لامبدا و بالطبع Injection در رفع کامل کپ و تاخیر دریچه گاز لیفان 620 بسیار کمک کننده هستند.
یکی از دلایل تاخیر (Delay) بالای دریچه گاز لیفان 620 حفظ حالت اکانمی (اکونومی) برای مصرف سوخت اقتصادی است و در درجه دوم  ناشی از دستوراتی هست که کامپیوتر یا ایسیو خودرو در نتیجه احساس ناک یا ضربه موتور و برای محافظت از موتور در قالب پالس های الکتریکی به مجموعه دریچه گاز برقی خودرو، مجموعه آوانس جرقه زنی (Spark Advance) و سیستم مدیریت پاشش سوخت (Injection) می فرستد، در نهایت ضرایب سبک گیربکس که برای شرایط جاده های کم ارتفاع و فلت چین طراحی شده و در جاده های پرپیچ و خم تر، با شیب بیشتر و البته با سرعتگیر های پر تعداد ایران دائما نیاز به فشار بیشتری روی پدال گاز برای حفظ قدرت و کشش خودرواست.

از نظر ما با پیدا کردن تعامل بین موقعیت دریچه گاز و پدال گاز برقی خودرو و ایجاد حالت خطی میتوان با کمک همین یک فاکتور و تطابق مجدد آن ها با ضرایب و آفست های جدید مشکلات شتابگیری لیفان 620 را برطرف نمود.
پی بردن به تعامل بین موقعیت دریچه گاز و پدال گاز برقی برای بهبود حداکثری Response پدال گاز نیازمند آزمون و خطای فراوان و همچنین محاسبات ریاضی است.توجه بفرمایید ستون اول در ماتریس پدال و دریچه گاز برقی چندان قابلیت افزایش اعداد دسیمال را ندارد زیرا باعث بروز خطای پدال و دریچه گاز میشود در نتیجه در ریمپ لیفان ششصد و بیست حتی به جزئیات کوچک توجه شده است.

ریمپ لیفان 620 1600 سی سی

بعد از اصلاح موارد فوق به سراغ یکی دیگر از نقاط ضعف لیفان 620 یعنی مجموعه کاتالیست خودرو می رویم.کاتالیست و مجموعه انباره اگزوز (مافلر) این خودرو پیشرفته است و برای تطابق با استاندرد آلایندگی یورو 4 و یورو 5 طراحی شده اند.متاسفانه کاتالیست لیفان 620 نسبت به کیفیت پایین سوخت بسیار حساس است و به سرعت کیپ یا پر میشود.

بسیاری از مصرف کنندگان به علت قیمت ببالای کاتالیزور لیفان 620 از خرید نمونه جدید اجتناب می کنند و اقدام به خالی کردن آن می کنند که نتیجه آن روشن شدن چراغ و سنسور اکسیژن دوم و عملکرد اشتباه آن است که در کارکرد موتور تاثیر می گذارد.
مسئله سنسور اکسیژن دوم لیفان 620 را می توان با Open loop کردن سنسور اکسیژن دوم و خارج کردن آن از مدار کنترلی کاملا برطرف نمود.
در نهایت بعد از رفع ایرادات می توان با کارکرد روی جداول جرقه، پاشش سوخت، هوای ورودی و گشتاور خودرو و سپس تطابق خودرو با اکتان بنزین موجود در ایران نتایج بسیار مطلوبی از ریمپ ایسیو لیفان 620 با ایسیو دلفی MT 22.1 گرفت.


واکنش پدال گاز (Throttle Response) بعد از ریمپ لیفان 620 بسیار مطلوب است و پاسخ مناسبی به تغییرات ایجاد شده روی بیت ها میدهد زیرا به طور مثال در خودروهای 206 با ایسیو بوش ME 17 برای Responce بیشتر نمیتوان از دو ستون اولیه موجود در ماتریس که سرگاز خودرو را پوشش میدهند استفاده کرد در حالی که در لیفان 620 این موضوع به خوبی قابل انجام است.
رفع تاخیر دریچه گاز لیفان 620 اهمیت بالایی دارد زیرا در ترافیک شهری موجب بالا رفتن حرارت دیسک و صفحه و مستهلک شدن آن و فشار به مجموعه انتقال قدرت خودرو میشود از سوی دیگر عملا با کاهش سرعت در ترافیک شهری در صورتی که خودرو در دنده 2 باشد دائما نیاز به معکوس کشیدن به دنده 1 و بالا نگه داشتن دور موتور در محدوده 3000 تا 4000 برای عدم افت توان خودرو وجود دارد و مسئله آزار دهنده فوق را بیش از پیش تشدید می کند.

پیشرانه (Engine) لیفان 620 در نوع 1600 سی سی تحت عنوان TRITEC-ترایتک (LF841Q3) توسط BMW، مینی و کرایسلر طراحی شده است.
کامپیوتر یا ایسیو لیفان 620 در نمونه 1600 سی سی با لیفان 520 و 520i یکی است، نام این ایسیو Vagon است و میکرو آن از نوع بسیار خاص ST10F269Q3 است، میکرو کنترل این ایسیو از نوع ATMEGA 48 و ایپرام آن از نوع 24C16 است.ایسیو فوق تنها و تنها فقط روی لیفان 620 با موتور 1600 نصب شده است و نمونه مشابه روی هیچ خودرو چینی وجود ندارد.

چیپ تیونینگ لیفان 620

ریمپ لیفان 620 توسط  ® Remapchip 📈

به طور کلی شرکت تیونینگ خودرویی ® Remapchip توانایی ریمپ و چیپ تیونینگ کلیه مدل های لیفان 620 با موتور 1600 سی سی تریتک و 1800 سی سی را داراست.

ریمپ ایسیو لیفان 620 شامل موارد ارتقا،بهبود و رفع ایرادات زیر را شامل میشود:
🔴 افزایش چشمگیر شتاب لیفان 620 با برنامه نویسی سطح بالا روی جداول آوانس جرقه زنی (Spark advance)، پاشش سوخت (Injection) و گشتاور (Torque)
🔴 افزایش قدرت موتور و گشتاور 620 بین 10 تا 15 درصد بسته به تیپ و نوع ایسیو به کار رفته در خودرو
🔴 کاهش و رفع کامل کپ و تاخیر دریچه گاز لیفان 620 به همراه خطی کردن تعامل بین پدال و دریچه گاز برقی خودرو
🔴 کاهش دمای پیشرانه و رفع تلرانس (Tolerance) زیاد بین دمای حداکثر و حداقل، اصلاح دمای فن ها در حالت دور کند و دور تند و در حالت خاموش بودن خودرو و چراغ Stop و تنظیم مجدد پارامترهای دریافتی از سنسور دمای آب
🔴 کاهش تاثیر کولر (A/C) بر افت توان
🔴 تطابق دادن کامل پیشرانه لیفان 620 و سی با بنزین و سوخت موجود در ایران و در نتیجه رفع ایراد ناک و احتراق ناقص

🔴رفع ایراد احتراق ناقص جک جی فایو یا Misfiring ایسیو دلفی 
🔴 بهبود حداکثری شاخص AFR و لامبدا
🔴 رفع ایرادات سوختن مکرر سنسور اکسیژن، روشن شدن چراغ چک، خارج کردن سنسور اکسیژن دوم از حلقه کنترلی و یا کاهش حساسیت سنسور اکسیژن برای رفع ایراد کاتالیست
🔴 رفع ایراد سنسور میل سوپاپ یا Camshaft

 

ریمپ لیفان 620 تلنت

آپشنال تیونینگ لیفان 620 🏁 

افزایش کاتاف لیفان 620 تا حد استاندارد برای توزیع گسترده تر نمودار و گراف های قدرت موتور و گشتاور در دور موتورهای مختلف
تغییر کاتاف لیفان 620 از Soft Cut-off به Hard Cut-off (کات آف رگباری)
ایجاد Back fire طبیعی یا با استفاده از قطعات افترمارکت
ریمپ بر اساس قطعات افترمارکت مانند هدرز و شمع های پیشرفته تر و …

🎯 امکان ریمپ ecu لیفان 620 در سه استیج (Stage) متفاوت با توجه به نیازسنجی های صورت گرفته:

🥇ریمپ شهری (Civic) برای استفاده اقتصادی توام با شتاب و کشش بالا (بیشترین استیج درخواستی ریمپ)

🥈ریمپ بر مبنای لوازم افترمارکت مانند هدرز و کیت مکش هوا (Aggressive)

🥉ریمپ برای شرکت در مسابقات، دریفت، درگ، رالی و سوخت های خاص مانند اتانول (Exclusive)

کپی رایت ©:
مطالب فوق به طور اختصاصی برای مرکز ریمپ خودرو ریمپ چیپ ® نوشته شده اند و بدون نمونه مشابه در فضای وب هستند.برای نوشتن مقاله فوق زمان زیادی صرف شده بنابراین لطفا در صورت هر گونه کپی برداری یا اقتباس از مطلب فوق ذکر منبع الزامی است.🙂

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
5 (2 رای)