ریمپ جک جی 5

ریمپ جک جی فایو

پتانسیل جک J5 برای ریمپ 🚩

قطعا هنگامی که تعداد یک خودرو خاص در خیابان های کشورمان افزایش پیدا می کند به ما چشمک میزند تا سریعا به سراغ تست درایو (Drive)، بررسی ، آزمون و خطا و سپس ریمپ و چیپ آن برویم.جک جی 5 نیز یکی از چینی هایی است که در زمانی مناسب وارد بازار خودرویی کشورمان شد و به علت کمبود تنوع در ماه های ابتدایی عرضه با استقبال مناسبی روبرو شد.اگرچه مدل اولیه خودرو با موتور نسبتا ضعیف 1500 سی سی زنجیرتایم عرضه شد و به مرور دچار افت فروش شد اما کیفیت مناسب خودرو، ضاهر معقول و موقر در کنار کیفیت قابل قبول در قیاس با سایر خودروهای چینی همرده باعث ایجاد یک ذهنیت مثبت از جک جی فایو شد و سپس عرضه مدل 1800 سی سی با گیربکس اتوماتیک، رینگ های جدید و فضای داخلی با فرمان و داشبورد تحول یافته باعث افزایش محبوبیت جک J5 در بازار کم تنوع خودروی کشورمان شد.

بنابراین در Remapchip به سراغ ریمپ و چیپ تیونینگ جک جی فایو در هر دو نوع گیربکس دنده ای و گیربکس اتوماتیک رفتیم.از آن جا که سروکار ما با مغز متفکر و تصمیم گیرنده خودرو یعنی همان ایسیو (Ecu) یا کامپیوتر خودرو است بنابراین ابتدا به تشریح ایسیوهای نصب شده روی هر دو مدل می پردازیم.

ریمپ جک جی 5 اتوماتیک 🚩

به طور کلی ایسیو جک J5 در انواع اتوماتیک از نوع بوش ME 7.8.8 است.
این ایسیو در داخل کابین و زیر جعبه فرمان خودرو قرار دارد بنابراین تیونر از قبل باید تجربه داشته باشد که کامپیوتر جک J5 اتوماتیک داخل کابین خودرو قرار دارد و در داخل محفظه موتور به دنبال آن نگردد.
نکته بسیار مهم در ریمپ ایسیو بوش ME 7 جک این است اگر میکرو (Micro) ایسیو جلوی برد ایسیو باشد پردازشگر از نوع تریکور (Tricore) نیست و با انواع پروگرمرهای خودرویی میتوان ریمپ ecu جک j5 اتوماتیک را انجام داد در صورتی که میکرو در جلو برد نباشد پردازشگر از نوع پیشرفته تریکور است و با پروگرمر اختصاصی مانند دستگاه VVDi یا KESS V2 و یا K-Tag می توان به ریمپ ecu جک جی فایو اتوماتیک پرداخت. 
به طور خلاصه باید بگوییم ریمپ این ایسیو دشوار است.دلیل این امر این است که میکرو ایسیوهای Bosch ME 7.8.8 در اکثریت موارد قفل (Lock) است.یعنی هنگامی که شما فایل دامپ (اطلاعات) کامپیوتر خودرو یا همان ایسیو را می خوانیم با دو حالت مواجه هستیم.

🔴 در حالت اول ابتدای بیت های هگزادسیمال دامپ جک J5 اتوماتیک با HEX های متوالی 9B 00 شروع شده اند.یعنی ایسیو خودرو Encrypt شده است و باید در ابتدا الگوریتم قفل ایسیو را Unlock کنیم و سپس شروع به ریمپ خودرو بکنیم.
توجه بفرمایید در مطلب فوق منظور ما شکستن قفل ایسیو نیست زیرا عملا قفلی در کار نیست بلکه با یک الگوریتم چک کننده مشابه چکسام کلی ایسیو مشابه هستیم که به منزله یک Gateway و این اجازه را به ما میدهد تا تغییرات دلخواه را بتوانیم روی بیت های تشکیل دهنده دامپ خودرو اعمال کنیم.
هدف از بیان نکته فوق این نیست که عمل ریمپ ایسیوهای دارای الگوریتم 9B 00 را یک کار دشوار، طاقت فرسا و پر ریسک جلوه دهیم بلکه مقصود ما نمایش توانایی های مجموعه ریمپ چیپ در شناخت کامل انواع الگوریتم های تشکیل دهنده دامپ ایسیو و تجربه ریمپ انواع مختلف ایسیوهای جک جی فایو است، همچنین نرم افزارها و پروگرمرهای اورجینال نیز در یاری کننده ما برای انجام ریمپ ایسیو جک جی فایو با سهولت و دقت است.

🔴 در حالت دوم ابتدای بیت های هگزادسیمال دامپ جک جی فایو اتوماتیک با FA شروع شده است و به این معنی است که میکرو ایسیو جک قفل نیست و میتوان بدون نیاز به Unlock کردن مقطعی ایسیو به ریمپ آن پرداخت که موجب صرفه جویی زیاد در زمان ریمپ ایسیو میشود.

بعد از تشخیص نوع دامپ خودرو از بین انواع 9B 00 و FA جداول Potentional پر تعداد دامپ ایسیو جلب توجه می کنند.وجود جداول متعدد آوانس جرقه یا همان Spark Advance، جداول پاشش سوخت (Injection)، جداول Lambda و Torque اگرچه فرآیند ریمپ جک را طولانی تر می کنند اما نتیجه دقیق تر و مهندسی تر است زیرا برای انواع شرایط فیزیکی مختلف یک ماتریس اختصاصی در اختیار داریم به طور مثال خودرو در شرایط جوی با Humidity بالا چگونه به تنظیم نسبت سوخت و هوا بپردازد.
نکته مثبت در این ایسیو این است که به راحتی میتوان به تغییر شیفت گیربکس پرداخت و از این طریق به معکوس های دقیق تر گیربکس دست یافت.
موتور 16 سوپاپ 1800 سی سی جک جی 5 به همراه یک گیربکس 4 دنده تیپ ترونیک که خوشبختانه CVT نیست (متعلق به میتسوبیشی)  توانی معادل 143 اسب بخار و گشتاوری برابر با 165 نیوتن متر را داراست که این نیرو به چرخ های جلو منتقل می شوند.

از نقاط ضعف در سیستم مدیریت ایسیو ME 7 جک جی فایو میتوان به مدیریت ضعیف مجموعه ناک سنسور اشاره کرد، زیرا میزان ناک (Knock) ایجاد شده در ابتدای دورگیری در مقایسه با خودروهای همرده مانند برلیانس سری H300 بسیار بیشتر و واضح تر است و صدای به اصطلاح چق چق مانند در اکثر دور موتورها و به خصوص در سرگاز به گوش میرسد که این امر با ریمپ اصولی جک جی 5 اتوماتیک مرتفع میشود.
از دیگر نقاط ضعف جک j5 از نظر ما صدای تولیدی زیاد پیشرانه و عایق بندی به نسبت ضعیف کابین است که در دورهای انتهایی صدای پیشرانه بیش از حد احساس میشود و با افزایش گشتاور موتور با ریمپ اصولی جک جی 5 و بهینه شدن شاخص AFR صدای فوق شکل مطلوب تری به خود می گیرد.
همچنین صدای فن های خودرو در گرمای محیط مانند خودروهای 207 حالت گردبادی همراه با صدای بلندی است که اندکی آزار دهنده است.

ریمپ جک j5 دنده ای

ریمپ جک جی فایو دنده ای 🚩

در انواع دنده ای ایسیو نصب شده روی خودرو Delphi (دلفی) MT60 است که از ایسیوهای خوب و به روز محسوب میشود زیرا برند دلفی در کنار بوش آلمان (Bosch) اکنون بیش از 80 درصد کامپیوترهای خودرویی را شامل میشوند.در مقالات پیشین اشاره کردیم بیشترین پیچیدگی را روی ایسیوهای بوش شاهد هستیم و در ایسیوهای دلفی جداول کم تعداد و ساده تر هستند.منظور از جداول همان ماتریس های هگزادسیمال (HEX) هستند که کنترل پارامترهای مختلف پیشرانه مانند آوانس جرقه زنی (Spark Advance)، پاشش سوخت (Injection)، سنسور اکسیژن (O2 sensor or Lambda)، گشتاور (Torque) و … را برعهده دارند.
در نسخه 1500 سی سی دنده ای جک جی 5 خودروسازی Jac پیشرانه کمپانی ژاپنی میتسوبیشی را به عاریت گرفته است. موتور 1500 سی سی با سیستم زمانبندی متغیر سوپاپ ها (VVT) توان تولید 111 اسب بخار قدرت و  146 نیوتون متر گشتاور را داراست که نسبت به حجم موتور قابل قبول هستند، شایان ذکر است تکنولوژی این موتور از موتور 1800 سی سی نسخه اتوماتیک پیشرفته تر است.

بنابراین در ایسیوهای دلفی میتوان با سهولت بیشتری به امر ریمپ جک جی فایو پرداخت.جدا از ماتریس هایی که در بالا نام بردیم جداول یا نقشه های فرعی تر به ما در بهبود بیش از پیش قوای فنی خودرو کمک می کنند.به طور مثال جداول Throttle position و Pedal Position به ما کمک شایانی در کشف تعامل بین فشرده شدن پدال گاز و سپس باز شدن تراتل یا دریچه گاز خودرو می کنند در نتیجه میتوان به خوبی کپ و تاخیر دریچه گاز جک J5 را برطرف کرد، در نتیجه میتوانیم در انواع دنده ای شاهد شتابگیری شاداب تر و عکس العمل فوری (Instant response) و تاخیر نزدیک به صفر (Zero Delay) پدال و دریچه گاز خودرو هستیم. همچنین به دلیل آب و هوای گرمسیری خاورمیانه و به کشورمان ایران با کمک پارامترهای Fan Temperature میتوان زمان استارت فن های دور کند و دور تند را برای رسیدن به دمای مطلوب و کاهش استاندارد دمای موتور تغییر داد.
مجموعه ریمپ چیپ با دارا بودن دستگاه چیپ لودر (Chip Loader) اوکراین و دستگاه کمبی لودر (Combi Loader) روسیه به راحتی بدون نیاز به باز کردن ایسیو و از راه پورت OBD یا همان پورت دیاگ قادر به انجام ریمپ جک j5 دنده ای با سهولت است و نیازی به افزودن یا تعویض هیچ گونه قطعه ای وجود ندارد و تمامی مراحل به صورت کدنویسی نرم افزاری شی گرا (Object Oriented) و در راستای استانداردسازی و بهبود حداکثری انجام میشوند.
ریمپ جک J5 دنده ای شامل موارد ارتقا و بهینه سازی گسترده ای است زیرا ایسیو خودرو به روز است.

ریمپ جک J5 توسط  ® Remapchip 📈

به طور کلی شرکت تیونینگ خودرویی ® Remapchip توانایی ریمپ و چیپ تیونینگ کلیه مدل ها و تیپ های جک J5 را در انواع با موتور 1500 سی سی دنده ای و 1800 سی سی اتوماتیک را داراست.

ریمپ جک جی فایو شامل موارد ارتقا،بهبود و رفع ایرادات زیر را شامل میشود:
🔴 افزایش چشمگیر شتاب جک J5 با برنامه نویسی سطح بالا روی جداول آوانس جرقه زنی (Spark advance)، پاشش سوخت (Injection) و گشتاور (Torque)
🔴 افزایش قدرت موتور و گشتاور جک جی فایو بین 10 تا 15 درصد بسته به تیپ و نوع ایسیو به کار رفته در خودرو
🔴 کاهش و رفع کامل کپ و تاخیر دریچه گاز جک J5
🔴 کاهش دمای پیشرانه و رفع تلرانس (Tolerance) زیاد بین دمای حداکثر و حداقل، اصلاح دمای فن ها در حالت دور کند و دور تند و در حالت خاموش بودن خودرو و چراغ Stop و تنظیم مجدد پارامترهای دریافتی از سنسور دمای آب
🔴 کاهش تاثیر کولر (A/C) بر افت توان
🔴 تطابق دادن کامل پیشرانه جک جی فایو با بنزین و سوخت موجود در ایران و در نتیجه رفع ایراد ناک و احتراق ناقص

🔴 آپدیت و ریمپ گیربکس جک J5 اتوماتیک برای هوشمند تر شدن گیربکس برای انتخاب دنده مناسب و در زمان مناسب و تطابق دادن ضرایب گیربکس اتومات با گشتاور جدید
🔴رفع ایراد احتراق ناقص جک جی فایو یا Misfiring برای خودروهای با ایسیو Bosch یا سایر ایسیوها
🔴 بهبود حداکثری شاخص AFR و لامبدا
🔴 رفع ایرادات سوختن مکرر سنسور اکسیژن، روشن شدن چراغ چک، خارج کردن سنسور اکسیژن دوم از حلقه کنترلی و یا کاهش حساسیت سنسور اکسیژن برای رفع ایراد کاتالیست
🔴 رفع ایراد سنسور میل سوپاپ یا Camshaft

 

ریمپ جک j5 اتوماتیک

🏁 آپشنال تیونینگ جک جی فایو

افزایش کاتاف جک جی فایو تا حد استاندارد برای توزیع گسترده تر نمودار و گراف های قدرت موتور و گشتاور در دور موتورهای مختلف
تغییر کاتاف جک J5 از Soft Cut-off به Hard Cut-off (کات آف رگباری)
ایجاد Back fire طبیعی یا با استفاده از قطعات افترمارکت
ریمپ بر اساس قطعات افترمارکت مانند هدرز و شمع های پیشرفته تر و …

🎯 امکان ریمپ Jac J5 در سه استیج (Stage) متفاوت با توجه به نیازسنجی های صورت گرفته:

🥇ریمپ شهری (Civic) برای استفاده اقتصادی توام با شتاب و کشش بالا (بیشترین استیج درخواستی ریمپ)

🥈ریمپ بر مبنای لوازم افترمارکت مانند هدرز و کیت مکش هوا (Aggressive)

🥉ریمپ برای شرکت در مسابقات، دریفت، درگ، رالی و سوخت های خاص مانند اتانول (Exclusive)

کپی رایت ©:
مطالب فوق به طور اختصاصی برای مرکز ریمپ خودرو ریمپ چیپ ® نوشته شده اند و از لحاظ دقت و صحت محتوا بدون نمونه مشابه در فضای وب هستند.برای نوشتن مقاله فوق زمان زیادی صرف شده بنابراین لطفا در صورت هر گونه کپی برداری یا اقتباس از مطلب فوق ذکر منبع الزامی است.🙂

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
5 (1 رای)