ریمپ اچ سی کراس (H30 Cross)

ریمپ دانگ فنگ h30 cross

معرفی

خودرو دانگ فنگ اچ سی کراس (H30 Cross) با موتور نام آشنای TU5 و گیربکس اتوماتیک AISIN ژاپنی تیپ ترونیک یکی از خودروهای کمپانی دانگ فنگ و تحت برند زیر مجموعه یعنی فنگشن است و نام اصلی این خودرو در واقع dongfeng fengshen H30 است.خودرو اچ سی کراس در ابتدا تا نیمه اول سال 1397 با ایسیو (ECU) بوش (Bosch) با کد ME 7.4.4 به بازار عرضه شد.دلیل انتخاب این ایسیو از سوی سازنده مقداری جای تعجب دارد زیرا این ایسیو بر روی 206 های تیپ پنجی که بین سال های 81 تا 85 تولید شده اند به کار رفته است و به نوعی Deprecated محسوب میشود.لازم به ذکر است ایسیوهای به کار رفته در خودروهای 206 تیپ 5 از سال 85 به بعد به نوع بوش ME 7.4.5 ارتقا پیدا کردند که توانایی بیشتری در مقوله پردازش و مصرف سوخت دارند و استانداردهای آلایندگی بالاتری را پاس می کنند و انتظار میرفت که سازنده خودرو حداقل از ایسیو بوش (Bosch) با کد ME 7.4.5 در خودرو اچ سی کراس استفاده کند. 

شرکت ایران خودرو در اقدامی مثبت از نیمه اول سال 1397 به بعد ایسیو مدرن تر بوش (Bosch) با کد ME 7.8 را جایگزین ECU های قبلی نصب شده روی H30 Cross کرده است که عملکرد قابل قبول تری نسب به نمونه های پیشین دارند.

توجه بفرمایید در ریمپ اچ 30 کراس با ایسیو بوش با کد ME 7.4.4 اطلاعات (دامپ) کامپیوتر خودرو با سهولت از طریق پورت OBD II خوانده (Read) میشود و پس از ریمپ و چکسام گیری (Checksum correction) مپ ایسیو دوباره از طریق همان پورت بر روی ایسیو خودرو اطلاعات تازه نوشته (Write) می شوند.

ادر نمونه های با کد ME 7.8 نیاز به عمل J-Tag و یا K-Tag برای خواندن اطلاعات موجود بر روی ایسیو وجود دارد.همچنین نمونه دارای ایسیو بوش ME 7.8 در اکثر موارد داری قفل نرم افزاری پیچیده به اصطلاح “9B 00” است، بدین معنی که ECU خودرو رمزنگاری (Encrypt) شده است و باید در ابتدا Unlock (گشودن قفل) شود و سپس عمل ریمَپ روی آن صورت بپذیرد.ریمپ ایسیو اچ سی کراس با ایسیو بوش ME7.8.8 نیز اکنون از راه پورت عیب یابی یا پورت دیاگ (پورت OBD-II) با سهولت قابل انجام است.

شرکت ریمپ و تیونینگ خودرو ® Remapchip توانایی Unlock کردن این ایسیو را با علم کامل نسبت به رمزنگاری 16 بیتی اعمال شده روی آن داراست.

همچنین توجه بفرمایید نمونه های بدون قفل نرم افزاری با حروف HEX خاصی شروع می شوند (FA) که تشخیص آن ها به دانش تیونر برمی گردد.

همانطور که مشاهده می کنید مطالب عنوان شده در سایت های مشابه خودرویی تا به حال بیان نشده اند و مطالب فوق و روش ریمَپ (Remap) و چیپ تیونینگ اچسی کراس انحصاری است.

نقاط ضعف خودرو (معایب اچ سی کراس)

خودرو دانگ فنگ اچ سی کراس (H30 Cross) از موتور نام آشنای TU5 بهره میبرد که همان پیشرانه استفاده شده در خودرو 206 تیپ 5 است.جعبه دنده به کار رفته در این خودرو گیربکس اتوماتیک AISIN ژاپنی تیپ ترونیک است که هماهنگی خوبی با پیشرانه دارد در واقع این خودرو به نوعی یک 206 تیپ 6 بهینه سازی شده است و گیربکس اتوماتیک آن مشکلات معروف جعبه دنده قدیمی AL4 را ندارد.بنابراین بدون قصد بزرگ نمایی در ریمپ اچ 30 کراس به مواردی که مصرف کنندگان بیشتر از آن شکایت کرده اند توجه کردیم.

به طور کلی خودروهای H30 Cross چهار ایراد شایع دارند که عبارتند از:

ایراد فراگیر ناک (Knock) یا ضربه موتور:

در صورتی که با پینگ، اسپایتینگ یا صدای ناک موتور آشنایی ندارد لطفا مقاله جامع “ناک چیست؟” را مطالعه بفرمایید.این پدیده تاثیرات مخربی روی موتور خودرو دارد و دلیل اصلی شکل گیری آن عدم سازگاری این خودرو و کالیبراسیون نرم افزاری آن با بنزین و سوخت ایران است.صدای ناک اچ سی کراس با گرم شدن هوا یعنی در فصل تابستان و با روان تر شدن روغن موتور خودرو تشدید میشود.

توصیه جدی به دارندگان دانگ فنگ اچ سی کراس (H30 Cross)
لطفا از نصب و جایگزین کردن شمع های سوزنی با قدرت جرقه زنی بالا مانند شمع های سوزنی ایریدیوم و لیزری بپرهیزید با نمونه فابریک خودرو بپرهیزید.آوانس جرقه زنی موتور TU5 این خودرو بیش از اندازه است و برای جبران وزن سنگین خودرو بسیار ادونس چیده شده است به علت عدم سازگاری با بنزین ایران دائما باعث بروز پدیده ناک میشود.اگرچه پدیده ناک در اکثر خودروها مشاهده میشود اما در خودرو دانگ فنگ اچ سی کراس این پدیده بسیار حادتر هست و صدای ناک به وضوح شنیده میشود.برای انتخاب بهترین شمع برای اچ سی کراس می توانید با ما تماس داشته و طبق تست های ما نمونه مناسب شمع اچ سی کراس را به شما معرفی کنیم.

تاخیر بالای دریچه گاز برقی خودرو (Throttle Position) و واکنش کند پدال گاز (Pedal Position) به فشرده شدن که باعث عدم انتقال صحیح قدرت و فشار آوردن به صفحات گرافیتی گیربکس اتوماتیک می شود.بخشی از تاخیر دریچه گاز مربوط به دستور ایسیو است و فلسفه شکل گیری آن اطلاعات دریافتی از سنسور ناک است، زیرا ناک سنسور با احساس ضربه یا کوبش ناشی از اکتان پایین سوخت با محدود کردن توان موتور در قالب اعمال تاخیر دریچه گاز و اصلاح اسپارک ادونس سعی در رفع مشکلات ناشی از ناک است.
تاخیر گاز اچ سی کراس در برخی نمونه های اولیه در سال تولید 95 و 96 آزاردهنده شده و در حرکت اولیه حتی با تخته کردن پدال، دریچه گاز خودرو با تاخیر قابل توجهی پاسخ میدهد مشکل فوق به خصوص در هنگام دور زدن و با کولر روشن بیشتر نمایان میشود.

دمای بالای تولیدی پیشرانه:

حرارت بالای برخاسته از موتور خودرو در هنگام باز کردن کاپوت جلو به وضوح بیانگر دمای بیش از اندازه بالای موتور خودرو است، بخشی از حرارت تولید شده به علت پدیده ناک در این خودرو است زیرا ضریب انتقال حرارت در این حالت بیشتر میشود و موجب ترک برداشتن چینی شمع ها، بروز ایراد در کوئل خودرو و سرخ شدن کاتالیزور خودرو میشود.
طبق اندازه گیری های ما دمای روشن شدن فن ها در حالت دور کند بر روی 95 درجه و دور تند بر روی 113 درجه است که با توجه به شرایط ایران و کیفیت قطعات مونتاژی سفارش داده شده به تامین کنندگان قطعات ایرانی بسیار بالا در نظر گرفته شده است.توجه بفرمایید دستگاه های دیاگ اعداد فوق را 89 برای دور کند و 105 برای دور تند فن ها نشان میدهند که اشتباه است و فاکتورها و افست های ایسیوهای بوش طبق تست های دقیق ما متفاوت هستند.

مشکلات مربوط به گیربکس اتوماتیک:

سردرگمی گیربکس در انتخاب دنده مناسب و سبک کردن بیش از حد دنده ها برای کاهش مصرف سوخت، عملکرد کلی گیربکس اتوماتیک را برای کارکرد روان و صحیح تحت الشعاع قرار داده است بنابراین ریمَپ TCU (ایسیو گیربکس) و آپدیت آن در شرایط مختلف ضروری است و تغییر شیفت گیربکس و سینک کردن مجدد ضرایب گیربکس بسیار کمک کننده است.آپدیت گیربکس اچ سی کراس در مجموعه ریمپ چیپ با فیرمور Official این خودرو از آرشیو نرم افزاری کمپانی دانگ فنگ به خوبی قابل انجام است.

مصرف سوخت بالای اچ سی کراس یکی از مسائلی است که بسیاری از مصرف کنندگان آن را اظهار داشته اند.طبق تست های ما و جامعه اماری بزرگ خودروهای ریمپ شده توسط ما مصرف واقعی اچ سی کراس بین 9.5 تا 14.5 لیتر بر صد کیلومتر بسته به شماره کالیبره ایسیو، نحوه رانندگی، نوع شمع ها و نوع بنزین مصرفی است.علت بالا بودن مصرف سوخت اچ سی کراس بخشی به علت وزن به نسبت زیاد اتاق خودرو نسبت به حجم موتور و تکنولوژی گیربکس که متعلق به سال 2003 است برمیگردد.

 

ریمپ و تیونینگ دانگ فنگ اچ سی کراس

ریمپ دانگ فنگ اچ سی کراس توسط “ریمپ چیپ®” 

افزایش چشمگیر شتاب اولیه و ثانویه با برنامه نویسی سطح بالا روی جداول آوانس جرقه زنی (Spark advance)، پاشش سوخت (Injection) و گشتاور (Torque)
افزایش قدرت موتور و گشتاور خودرو بین 8 تا 12 درصد
کاهش و رفع کامل کپ و تاخیر دریچه گاز به خصوص در تعویض دنده از 1 به 2 و در ابتدای حرکت
کاهش دمای بالای موتور رفع تلرانس (Tolerance) زیاد بین دمای حداکثر و حداقل، اصلاح دمای فن ها در حالت دور کند و دور تند و در حالت خاموش بودن خودرو و چراغ Stop و تنظیم مجدد پارامترهای دریافتی از سنسور دمای آب
کاهش تاثیر کولر (A/C) بر افت توان خودرو
• تطابق دادن کامل پیشرانه با بنزین و سوخت موجود در ایران و در نتیجه رفع ایراد شایع ناک و احتراق ناقص

آپدیت و ریمپ گیربکس برای انتخاب دنده مناسب و در زمان مناسب و تطابق دادن ضرایب گیربکس اتومات با گشتاور جدید
رفع ایراد احتراق ناقص یا Misfiring 
• بهبود حداکثری شاخص AFR و لامبدا 
خارج کردن سنسور اکسیژن دوم از حلقه کنترلی و یا کاهش حساسیت سنسور اکسیژن برای رفع ایراد کاتالیست

در واقع بهترین، مقرون به صرفه ترین و پیشرفته ترین راه برای تقویت اچ سی کراس ریمپ اصولی این خودرو است.دلیل این امر این است که برای تقویت موتور اچ سی کراس برخی از قطعات افتر مارکت هنوز برای این خودرو طراحی نشده اند به طور مثال منیفولد خروجی دود اچ سی کراس دارای تفاوت هایی با انجین تیوفایو 206 است در نتیجه امکان نصب هدرز 206 در اکثر نمونه ها روی آن وجود ندارد.

آپشنال تیونینگ اچ سی کراس ⚡️

• افزایش کاتاف اچ سی کراس تا حد استاندارد برای توزیع گسترده تر نمودار و گراف های قدرت موتور و گشتاور در دور موتورهای مختلف
• تغییر کات آف دانگ فنگ اچ سی کراس از Soft Cut-off به Hard Cut-off (کات آف رگباری)
• ایجاد Back fire طبیعی یا با استفاده از قطعات افترمارکت
• ریمپ اچ سی بر اساس قطعات افترمارکت مانند هدرز و شمع های پیشرفته تر و …

💥 امکان ریمپ دانگ فنگ اچ سی کراس در سه استیج (Stage) متفاوت:

💥 ریمپ شهری (Civic) برای استفاده اقتصادی توام با شتاب و کشش بالا (بیشترین استیج درخواستی ریمپ)

💥 ریمپ بر مبنای لوازم افترمارکت مانند هدرز و کیت مکش هوا (Aggressive)

💥ریمپ برای شرکت در مسابقات، دریفت، درگ، رالی و سوخت های خاص مانند اتانول (Exclusive)

 

⌚زمان ریمپ اچ سی کراس

به طور معمول زمان ریمپ اچ سی کراس بوش 7.4.4 بین 1 تا 1.5 ساعت متغیر است و ریمپ اچ سی کراس بوش 7.8.8 با میکرو S10F275 بین 1 ساعت تا 2 ساعت بسته به شماره کالیبراسیون نرم افزاری و خودرو قبل از ریمپ تست گرفته میشود زیرا در شماره کالیبراسیون های مختلف توانایی های مختلف متفاوت است.

آیا با ریمپ گارانتی خودرو من باطل میشود؟

خیر.گارانتی اچ سی کراس با ریمپ باطل نمیشود دلیل این امر این است که با خریداری پروگرمرهای اورجینال توسط ما ماژول خودروهای دانگ فنگ نیز به مجموعه اضافه شده بنابراین بدون باز شدن ایسیو و یا تعویض هی قطعه سخت افزاری تنها از راه پورت OBD یا دیاگ اطلاعات ایسیو خودرو از ناحیه کالیبراسیون خوانده شده، سپس بر روی PC ها به ریمپ، شبیه سازی و بهینه سازی آن ها پرداخته و در نهایت به ایسیو خودرو منتقل میشوند.

هزینه ریمپ اچ سی کراس 

ما در مجموعه ® Remapchip عاشق خودرو هستیم! همیشه سعی کرده ایم از ادعاهای گزاف دوری کنیم و برای قیمت گذاری محصولات و خدمات خود یک منطق به کار ببریم و مشتریان گرامی نیز با مطالعه موارد و مشاهده نمونه کارهای ما خود تصمیم بگیرند.منطق قیمت گذاری ریمپ در ریمپ چیپ بر مبنای قیمت ایسیو خودرو، قیمت خودرو، ماژول و لایسنس خریداری شده و دستمزد تکنسین است.بنابراین قیمت ریمپ اچ سی کراس با توجه به موارد فوق محاسبه می شود و همچنین در ذیل به برخی از تفاوت ها و توانایی های مجموعه ما اشاره شده است.

اعلان مرکز تیونینگ خودرو ریمپ چیپ

معرفی ® Remapchip، پیشگام در حوزه ریمپ پیشرفته ایسیو

توجه بفرمایید به علت افزایش مراکز متفرقه ریمَپ که با گذراندن یک دوره کوتاه آموزش ریمپ و خرید پروگرامرهای فیک و یا با سطح تکنولوژی پایین اقدام به ریمپ می کنند به ناچار به ذکر برخی نکات و تفاوت سطح کار ما یعنی ® Remapchip و شرکت های معتبر صرفا جهت شفاف سازی و بدون قصد توهین به همکاران ارجمند میپردازیم:

? علم ریمپ یا ریمپینگ ایسیو نیاز به تجربه و دانش بالای فنی، تسلط به زبان انگلیسی، تسلط به برنامه نویسی شی گرا و زبان های برنامه نویسی مانند اسمبلی، C و … و درک سیستم خودرو و شناخت کامل کامپیوترهای خودرویی مانند ایسیوهای Bosch، Delphi، Siemens، Continental، Denso و میکروهای آن ها مانند ST10F275 و … دارد و عملی هزینه بر برای تیونر به دلیل نیازمندی به تجهیزات پیشرفته محسوب میشود.
بنابراین توانایی انجام ریمپ هر مجموعه با مجموعه دیگر کاملا متفاوت است و به زبان عامیانه کپی کردن یک نرم افزار و سپس انتقال آن به کامپیوتر خودرو نیست.توجه بفرمایید برنامه نویس ارشد (Senior Programmer) تیم ریمپ چیپ به فریم ورک ها و زبان های برنامه نویسی زیر مسلط است:

نرم افزار Winols 4 OLS 502 اصلی ترین نرم افزار ریمپینگ و چیپ تیونینگ خودرو برای یافتن مَپ ها و درایور اصلی خودرو به همراه امکان استفاده از Wide Band
نرم افزار ECM Titanium نرم افزار اصلی پروگرمرهای KESS V2 و K-TAG از شرکت Alientech
نرم افزار Tuner Studio برای Log گرفتن
تسلط به نرم افزارهای چکسام گیری برای ایسیوهای خاص مانند LZNF، SLZNF و SSAT No Flash
طراحی ایسیوهای ادجاست و استندالون
زبان برنامه نویسی تخصصی HAX بر پایه کدنویسی ویژوال نود بیس Stencyl (توجه زبان برنامه نویسی HAX با اعداد hex متفاوت است.)

زبان برنامه نویسی خانواده C شامل C++ و #C در محیط های Xamarin و Visual Studio
آشنایی با OpenGL و DirectX و مفاهیم Quaternion

زبان برنامه نویسی جاوا به صورت Native و در پلتفرم اندروید در محیط Android studio و Eclipse
زبان برنامه نویسی پایتون
موتور بازی سازی Unity 3d
موتور بازی سازی Unreal Engine 4 و UDK و سیستم نود بیس BluePrint، سیستم Mattine و Cascade
موتور بازی سازی Cry Engine

موتورهای بازی سازی Gamesalad، Construct 2، Godot engine، stencyl، Fusion builder
نرم افزار Anime Studio، Toon Boom Harmony، Spine، Spriter در حوزه انیمیشن
تسلط به HTML5 برای وب
تسلط به CSS3 برای وب
تسلط به PHP و ASP.Net
تسلط به CMS های Wordpress، Joomla، Drupal و Woocommerce در دنیای E-Commerce
تسلط به فریم ورک های Bootstrap، Ajax، JQuery، Angular JS

?بسیار پیش می آید که افراد در یک مغازه تنظیم موتور (تون آپ) یا باطری سازی با گذراندن یک دوره کلاس های چند روزه و فشرده و سپس خریداری دستگاه های غیر تخصصی مانند نگار خودرو اقدام به ریمپ خودرو می کنند که نتیجه آن این است که نه تنها تغییری در عملکرد خودرو حاصل نمیشود بلکه مصرف سوخت به طرز چشمگیری افزایش یافته یا باعث آسیب جدی به خودرو می شوند.

در دستگاه های فوق به طور مثال آوانس جرقه شمع ها و پاشش سوخت و تعدادی پارامتر ساده با فشردن یک دکمه تحت عنوان افزایش شتاب (!) چند واحد و به صورت روتین افزایش پیدا می کند و دیگر توجهی به شرایط حال خودرو نمی شود، عمل فوق ممکن است مقداری به شتاب و کشش خودرو به صورت غیر اصولی کمک کند اما هدف ما همیشه افزایش شتاب و کشش نیست بلکه ادجست و کالیبره دقیق فریمور برای کسب بهترین عملکرد است.

طبق تست هایی که با یکی از دستگاه های فوق داشتیم خودرو بعد از انجام عمل اتوماتیک فوق دچار لرزش و ناک شد.
در ریمپ ایسیو پیشرفته با مَپ های خاص مانند جدول شارژ کوئل، جداول Throttle position، جداول Injection correction در ایسیوهای ایزیو، جداول Full Load Enrichment در ایسیوهای دلفی و … روبرو هستیم.
ریمپ یک علم جدا و به روز است نه یک عمل جانبی در کنار خدمات برق و انژکتور خودرو!

? ریمپ ایسیو بهینه سازی، ادجست (Adjust) و کالیبره (Calibration) پیشرفته نرم افزار خودرو است که توسط شرکت های تیونینگ مطرح دنیا مانند M Power، AMG، Brabus، Haman و … برای ارتقا عملکرد خودرو استفاده میشود بنابراین نیازمند ابزار، دستگاه ها و نرم افزارهای پیشرفته روز دنیا مانند نرم افزار اصلی Winols است.

?هزینه تهیه تجهیزات فوق بسیار گران است و با ارزهای دلار، پوند و یورو به سختی و با گذراندن مراحل دشوار ترخیص از گمرک وارد می شوند به علت تحریم های سفت و سخت بین المللی وارد شدند بنابراین تجهیزاتی که در مجموعه ریمپ چیپ استفاده می شوند یکبار دیگر تفاوت کار را با مراکز متفرقه و یا تازه تاسیس نشان میدهند.

? در پایان به ذکر برخی از تجهیزات تخصصی و توانایی های انحصاری مجموعه Remapchip در حوزه ریمپ ایسیو و چیپ تیونینگ اشاره می کنیم:

 

 

? پروگرامر پیشرفته KESS V2 Master version به همراه تمام درایورها و  Add-One ها

یک پروگرامر پریمیوم و پیشرفته از شرکت با سابقه ایتالیایی Alientech که پیشینه طولانی در حوزه ریمپ و چیپ تیونینگ خودروهای سنگین تجاری مانند کامیون ها، تراک ها، اتوبوس ها، ماشین آلات راه سازی، انواع موتورهای سنگین،جت اسکی و را … دارد.
پروگرامر فوق امکان نوشتن، خواندن و پروگرام اطلاعات کامپیوتر خودرو را از راه پورت OBD (پورت دیاگ) داراست.لایسنس ها و درایورهای پروگرامر فوق به طور مداوم آپدیت می شوند و بدین ترتیب امکان ساپورت وسایل نقلیه بیشتری مهیا می شود.

پروگرامر فوق در حال حاضر قیمتی در حدود 13 هزار دلار برای نسخه های Full دارد که با خریداری و تهیه ماژول های خاص مانند ماژول ریمپ نیسان ماکسیما با ایسیو هیتاچی (Hitachi) و آپدیت های سالیانه قیمت تمام شده پروگرامر فوق 23 هزار دلار (با جمع هزینه های گمرک حدودا 260 میلیون تومان) است.همچنین باید توجه داشت پروگرامر فوق آنلاین است و در صورتی که شرکت تیونینگ مورد نظر وریفای نشده باشد امکان ارائه خدمات برای آن وجود ندارد.

مجموعه ریمپ چیپ با همکاری مجموعه اسپید چیپ پروگرامر فوق را ابتیاع نموده و جهت صحت این مدعی میتوان به این مورد اشاره کرد که ریمپ برخی خودروهای روز مانند انواع بنز، ب.ام.و، آئودی، فورد و … صرفا با پروگرامر فوق قابل انجام است زیرا پروگرامرهای ایرانی صرفا قابلیت ریمپ خودروهای ایرانی، تعدادی از خودروهای چینی و برخی از خودروهای خانواده کیا- هیوندای را دارا هستند.

نکته: در دنیای فناوری و کامپیوتر همیشه نسخه های کپی، فیک (Fake) یا کلون (Clone) از یک ابزار وجود دارد.نسخه غیر اصلی و چینی دستگاه فوق در نسخه های مختلف و تحت عنوان برد سبز (Green PCB)، برد قرمز (Red PCB) و برد بنفش (Purple PCB EU) با قیمت بسیار ناچیز وجود دارد که کارایی مشابه دستگاه KESS اصلی دارد.

نکته در اینجاست که کامپیوتر برخی خودروها گران قیمت است یا دارای پیچیدگی های نرم افزاری یا قفل های مختلف است به طور مثال های خودروهای خانواده ب.ام.و (B.M.W) آلمان دارای سیستم ISN هستند، برخی از خودروهای چینی دارای قفل نرم افزاری 9B 00 هستند و یا خودروهای خانواده تویوتا و لکسوس با کامپیوترهای Denso به صورت آنلاین به مراکز کمپانی مادر کانکت شده و سپس می توان عمل ریمپ آن ها را با سهولت و به صورت اصولی انجام داد.

بنابراین با انجام ریمپ توسط دستگاه های فوق ممکن است نرم افزار خودرو در مواردی تخریب شود، کد سوییچ خودرو به اصطلاح پریده شود و یا خودرو دیگر روشن نشود بنابراین به هیچ وجه نباید روی ریمپ با دستگاه های فیک و غیر اصلی فوق ریسک کرد.

 

دستگاه KESS V2

? پروگرامر پیشرفته K-TAG به عنوان مکمل KESS

در برخی وسایل نقلیه خاص ایسیو یا کامپیوتر خودرو به ما اجازه دسترسی های (Permission) های خاص از راه پورت دیاگ یا همان پورت OBD را نمیدهد و یا به علت قدیمی بودن ایسیو خودرو از استانداردهای پورت های عیب یابی (Diagnosis) پشتیبانی نمی کند در نتیجه پروگرام از راه J-Tag یا K-tag و کابل های ISP جدید بسیار کمک کننده است.

 

پروگرامر K-TAG ریمپ چیپ و اسپید چیپ

پروگرامر DIMSPORT ایتالیا ?

دستگاه فوق درحوزه خودروهای سنگین حرف اول و آخر را میزند و پشتیبانی دستگاه فوق از ایسیوهای متخلف بسیار درخور توجه هست و حتی ایسیو خودروهای قدیمی با کمک پشتیبانی این شرکت به خوبی اضافه می شوند.از نقاط قوت این پروگرامر امکان خواندن اطلاعات خودروهای خاص مانند انواع مختلف برند VOLVO از راه Pin-Out و بدون باز کردن بدنه ایسیو است در حالی که پروگرمرهای مشابه برای این عمل نیازمند باز کردن بدنه ایسیو هستند.پشتیبانی کامل از شبکه های CAN و K-Line نیز از دیگر نکات مثبت است.
همچنین پروگرامر فوق کامل ترین پروگرامر حال حاضر در حوزه ریمپ خودرو سنگین محسوب میشود.

در این بین دیوایس های GENIUS و TRASDATA ساپورت کاملی از کلیه خودروهای تجاری و کار به عمل می آورند.تنها نقطه ضعف دستگاه فوق قیمت فوق العاده گران و ماژول های هزینه بر دستگاه است همچنین دستگاه فوق کارکرد آنلاین داشته و لایسنس های گوناگونی دارد. در نهایت نرم افزار EVO-RACE برای پیدا کردن بهینه و با سهولت جداول و ماتریس های هگزادسیمال فریمور ایسیو بسیار کمک کننده است.
هزینه ابتیاع دستگاه فوق در حال حاضر با تمام ماژول ها حدودا 280 میلیون تومان است و هنوز نسخه فیکی از این دستگاه تولید نشده است.دستگاه فوق تحت مالکیت مجموعه قرار دارد و بنابراین امکان ریمپ خودروهای بسیار خاص مانند انواع فورد موستانگ، کامیون های خاص ولو و … با پروگرامر فوق وجود دارد.

 

پروگرامر Dimsport

پروگرامر خاص و پیشرفته BITBOX که در واقع نوعی ECU reflash software است.

BitBox – یک باکس نرم افزاری پیشرفهت است که امکان شناسایی ، خواندن و نوشتن واحدهای کنترل حافظه داخلی فلش را برای اهداف مختلف فراهم می کند. نرم افزار با ECU از طریق شبکه های پیشرفته CAN و K-line با استفاده از آداپتورهای J2534 Pass-thru یا اترنت (Ethernet) برای رد و بدل داده ارتباط برقرار می کند.

بسته نرم افزاری شامل دانگل محبوب سنس لاک است و یک پوسته برنامه با مجموعه ای از ماژول های افزونه – نرم افزار است.همچنین این پروگرامر از نرم افزار BitEdit به عنوان بستر اجرایی خود استفاده می کند.

بیت باکس به طور معمول بر روی ایسیوهای خاصی مانور میدهد که پروگرامرهای دیگر معمولا روی آن ها تمرکز نمی کنند در نتیجه لایسنس های خاص و بسیار گران قیمتی دارد. همچنین بیت باکس امکان ریمپ ایسیوهای Denso و موتورسیکلت ها را به خوبی به تیونر ارائه می کند.

پروگرامر بیت باکس

از دیگر تجهیزات تخصصی مجموعه می توان به آیتم های زیر اشاره کرد:

⭕ PCM Flash 

⭕ Multiflasher

⭕ ChipLoader 2 (بهترین پروگرامر در حوزه ریمپ خودرو چینی)

⭕ Combiloader

دانگل ها:

⭕ Open Port 2 dongle

⭕ J2534 Pro 

⭕ Dialink

 

پاسخگویی به برخی از سوالات متداول شما در حوزه ریمپ

شما میتوانید با مراجعه به بخش “سوالات متداول” پاسخ تمامی سوالات خود را در حوزه ریمپ ایسیو پیدا کنید اما با این وجود به برخی از موارد اصلی اشاره می کنیم:

چرا خود کارخانه خودرو را ریمپ نکرده است؟

بیش ترین سوالی که تا به حال از ما پرسیده شده همین سوال است.چرا اگر ریمپ خوب است کمپانی سازنده ‏خودرو را ریمپ نکرده است؟
پاسخ به این سوال پیچیده نیست اما در ذیل به تعدادی از واضح ترین دلایل آن اشاره می کنیم.‏
کمپانی های سازنده خودرو، محصول خود را به صورت تولید انبوه در سرتاسر جهان به فروش می رسانند به عبارتی یک خودرو برای تمام ‏بازارهای هدف. کشورهای گوناگون در شرایط آب و هوایی ،اختلاف ارتفاع، فشار و دمای هوا،کیفیت سوخت و استانداردهای آلایندگی ‏با یکدیگر تفاوت های اساسی دارند، در نتیجه این ناهمسانی ها کارخانه سازنده خودرو مجبور است ایسیو یا همان کامپیوتر خودرو را به به صورت کلی و ‏به گونه ای تنظیم کند که با شرایط کشورهای مختلف تطابق و سازگاری داشته باشد‎ ‎و خودرو بتواند از سوخت هایی با کیفیت زیر ‏استاندارد لازم نیز استفاده کند.

از سوی دیگر با اعمال قوانین سختگیرانه مصرف سوخت و استاندارد های آلایندگی روی وسایل نقلیه، ‏ایسیو به ناچار توان موتور را محدود می کند، دنده ها را تا حد امکان سبک و تاخیر دریچه گاز را افزایش می دهد تا مصرف سوخت و ‏آلایندگی کاهش یابد زیرا مصرف سوخت و آلایندگی بالاتر برابر است با افزایش مالیات بر قیمت خودرو و بالطبع بالا رفتن هزینه تولید.

‏یک مثال نزدیک در این زمینه اجرایی شدن استاندارد یورو 4 در کشورمان ایران است. هنگام اجباری شدن این استاندارد خودروسازان ‏برای ارتقای استاندارد خودروهای ساخت داخل از یورو 2 به یورو 4 مجبور شدند با انجام تهمیداتی مانند افزایش دمای موتور، افزایش تاخیر دریچه ‏گاز و اضافه کردن سنسورهای جدید و … این استاندارد ها را پاس کنند. اگرچه این تدابیر حرکت رو به جلو و مثبتی بودند اما در عمل به ‏علت عدم مهیا بودن بستر اصلی و لازمه این تغییر،یعنی سوخت با کیفیت یورو 4 در جایگاه های سوخت کشور باعث بروز ایرادات آزاردهنده در خودروها مانند دمای ‏موتور بالا، ناک، کپ، تاخیر دریچه گاز و … شدند.‏

در استانداردهای امروزی حداقل اکتان سوخت 95 برآورد میشود و با افزودنی ها و مکمل های خاص توسط شرکت های پالایش و تولید بنزین استاندارد آلایندگی یورو 4 تا یورو 6 به عنوان حداقل ها تعیین می شود.
حال تصور بفرمایید در صورتی که باک یک خودروی امروز را با سوخت با عدد اکتان پایین تر از 95 را پر کنیم چه اتفاقی می افتد؟
بهتر است اول به تعریف اکتان بپردازیم، اکتان یعنی مقاومت یک سوخت در برابر اشتعال، بنابراین اعداد اکتان پایین تر یعنی سوخت در محفظه احتراق زودتر منفجر میشود.اکتان بنزین معمولی در ایران 84 تا 87 و بنزین سوپر 88 تا 90 است بنابراین با عدد استاندارد روز تفاوت های چشمگیری دارد.
حال در محفظه احتراق به علت دما، فشار و کمپرس زیاد سوخت با اکتان پایین قبل از جرقه زدن شمع ها در زمان مناسب به سرعت مشتعل شده و تولید یک شعله می کند، اکنون شمع در تایمینگ نامناسب جرقه زده و باز هم یک شعله شکل میگرد و برخورد با شعله قبلی ایجاد صدای ناک می کند که با صدای چق چق مانند همراه است که بسیار مخرب است.
ایسیو خودرو برای مقابله با این مشکل از طریق ناک سنسور خودرو ناک را حس می کند و با محدود کردن توان خودرو سعی در رفع این مشکل دارد اکنون با تعاریف مجدد اکتان سوخت، فشار هوا و دمای هوا میتوان با ریمپ نرم افزاری ایسیو به تمامی مشکلات فوق پایان داد.

آیا ریمپ آسیبی به خودرو یا کامپیوتر آن نمیزند؟

تمامی کاری که ما در فرآیند ریمپ خودرو انجام میدهیم بازنگری در نرم افزار مدیریت موتور‏‎ (engine management software) ‎است ‏و این به خودی خود هیچ آسیبی به خودرو وارد نمی کند زیرا هیچ قطعه فیزیکی از روی خودرو باز یا تعویض نشده است و تمامی تغییرات در محدوده ایمن صورت گرفته اند تا از فشار بیجا بر روی موتور جلوگیری شود.‏توجه بفرمایید در ریمپ ما با نرم افزار و دنیا صفر و یک ها سروکار داریم نه با پردازنده، مقاومت ها و خازن ها، پس تغییرات فیزیکی نیستند.

حال سوال پیش می آید خودرویی که در حالت عادی دچار ناک، کپ کردن، تاخیر دریچه گاز و تقلا برای شتابگیری است دچار ایراد میشود یا خودرویی که با ریمپ نرم افزاری ایسیو و تطابق و کالیبراسیون دقیق با محیط مشکلات آن برطرف شده؟

در مرحله بعد باید به این مسئله توجه کرد که تمامی خودرو های تحت پوشش برای ریمپ بر روی داینومومتر تست و تحت آنالیز و آزمون ‏و خطا قرار گرفته اند.روی داینو تمامی پارامترهای مربوط ‏به موتور خودرو را می توان به صورت زنده ‏‎(real time)‎‏ مشاهده کرد در نتیجه در هر لحظه میتوان تشخیص داد آیا تغییراتی که در ‏حال اعمال بر روی نرم افزار خودرو هستند بهینه اند یا خیر. برای روشن شدن موضوع تغییرات صورت گرفته روی آوانس جرقه ‏زنی شمع ها را مثال میزنیم.
داینومومتر به ما این امکان را می دهد تا در‎ ‎هر لحظه متوجه بشویم تغییر اعمال شده بر آوانس جرقه زنی شمع ها بیش از حد است یا ‏آنقدر کم است که به طور مثال موجب بروز پدیده ناک بشود.این پروسه آزمون و خطا آنقدر تکرار می شود تا به بهینه ترین حالت ممکن‎ (optimum ‎condition) ‎برای راندمان خودرو در تک تک پارمترها دست پیدا کنیم.

علاوه بر موارد ذکر شده خودرو بعد از بیرون رفتن از ‏داینومومتر مورد تست درایو قرار می گیرد و ساعات متمادی با آن رانندگی می شود تا نقاط ضعف احتمالی به خوبی در شرایط واقعی و ‏زمان طولانی تر تست شود.حال به اطلاعات لازم برای تغییر پارامترهای ایسیو به صورت کاملا ایمن دست پیدا کرده ایم به طور مثال ‏میدانیم برای فلان خودرو خاص حد بهینه افزایش آوانس جرقه زنی حداکثر 5 واحد است، نه بیش تر و نه کم تر. البته نکته بعدی که ‏باید بدان توجه کرد این است که پارامتر آوانس جرقه زنی را می توان بیش از این هم روی یک خودرو خاص افزایش داد اما این ‏مسئله منوط به نصب قطعات جانبی (افتر مارکت‎(‎‏ روی خودرو است(مانند نصب هدرز).در واقع تلاش برای بیرون کشیدن توان بیش از ‏حد از موتور نتیجه ای جز افزایش استهلاک خودرو و کاهش راندمان به همراه ندارد زیرا آستانه تحمل هر موتور در یک محدوده خاص ‏تعریف شده است.‏

آیا با ریمپ مشکلی برای گرفتن معاینه فنی پیش نمی آید؟

خیر.اساس احتراق یک موتور براساس نسبت استوکیومتریک یعنی ترکیب 1 گرم سوخت با 14.7 گرم هوا است که به اختصار AFR نامیده میشود:
reaction: 25 O2 + 2 C8H18 → 16 CO2 + 18 H2O + energy

این نسبت ‏هرگز نباید بهم بخورد.در صورتی که میزان ترکیب سوخت به هوا بهم بریزد پیشرانه دچار خام سوزی و یا احتراق زودرس می شود، در نتیجه آلایندگی خودرو افزایش پیدا کرده و موتور نامنظم کار می کند. ما در فرآیند ریمپ نسبت سوخت به هوا و جرقه (spark) شمع ها و مجموعه تزریق سوخت (Fuel injection system) را به بهینه ترین حالت ممکن نزدیک می کنیم، همه پارامترها هماهنگ با یکدیگر تغییر پیدا ‏کرده، نسبت ترکیب سوخت به هوا ثابت نگه داشته می شود و سوخت به طور کامل مشتعل (ignited) و سوزانده (burned) میشود. بنابراین ریمپ تاثیری در ‏افزایش گازهای ‏‎ NOx, HC, CO, CO2‎و به طور کلی آلایندگی خودرو ندارد و کوچک ترین مشکلی در گرفتن معاینه فنی برای خودرو ایجاد نمی کند.

ویدیوهای ریمپ اچ سی کراس ?

دانگ فنگ فنگ فنگشن و اچ سی کراس

دانگ‌فنگ فنگشن (Dongfeng Fengshen) تولید کننده خودرو H30 Cross یک شرکت خودروسازی زیر مجموعه کمپانی خودروسازی دانگ‌فنگ است و در واقع یکی از زیر مجموعه‌های دانگ‌فنگ است. شرکت فوق در سال 2009 میلادی تاسیس شد.

دانگ فنگ فنگشن رابطه تنگاتنگی با پی اس ای در طراحی محصولات خود دارد و برخی محصولات آن توسط گروه دانگ‌فنگ پژو-سیتروئن به بازار عرضه می شوند.

دانگ‌فنگ اچ۳۰ کراس یک خودرو هاچ بک کراس است که در فروردین ۱۳۹۵توسط ایران خودرو معرفی و سپس در خرداد 1395 پیش فروش و به بازار ایران عرضه شد.این خودرو نسخه کراس یا به عبارتی هاچ بک کراس مدل H30 معمولی است.همچنین نسخه سدان یا صندوقدار این خودرو تحت عنوان S30 نیز تولید شده و تعداد محدودی از آن وارد بازار ایران شده است. این خودرو نوعی هاچ‌بک کراس پنج در (شامل صندوق عقب) می‌باشد که پلتفرم مشترکی با پژو ۳۰۸ دارد. در ابتدای معرفی تصور بر این بود که اچ سی کراس یک خودرو شاسی بلند یا کراس اوور است اما پسوند کراس که مصرف کنندگان ایرانی هنوز با آن آشنایی کامل ندارند به نوعی که خودرو هاچ بک است و هاچ‌بک کراس نوعی از کلاس بدنه خودرو است که ابعاد بزرگ تری دارد و به طور معمول دارای کمک های بلندتر سیستم تعلیق ارتقا یافته هستند. در ضاهر نیز تجهیزاتی مانند باربند یا روف لاین، فلاپ‌های مشکی زیر درها، دور گلگیرها و سپرها اضافه می‌شود.
برای درک بهتر موضوع نسخه استپ وی ساندرو نسبت به ساندرو معمولی و برلیانس کراس نسبت به برلیانس H300 نمونه ای از خودروهای کراس محسوب میشوند.

برخلاف تصور عامه مردم دانگ فنگ اچ سی کراس یک خودروی کاملا چینی نیست و در واقع از نظر ما یک ترکیب هوشمندانه است زیرا دانگ فنگ با مشاهده نقاط ضعف پژو 206 محبوب نقاط قوت این خودرو را در اچ سی کراس جمع کرد و دانگ فنگ H30 به عنوان محصول مشترک شرکت دانگ فنگ موتورز و گروه خودروسازی پژو-سیتروئن (PSA) معرفی شد.
یکی از مشکلات پژو 206 اتاق نسبتا تنگ آن است از سوی دیگر فاصله بین دو محور کم که باعث ایجاد فضایی کم در قسمت عقب خودرو شده است و سرنشینان عقب از جای پای کم عقب خودرو رنج میبرند بنابراین در طراحی اچ سی کراس از اتاق و پلتفرم خودروی سیتروئن ZX که شاکله پلتفرم پژو 306 است و در بین سال‌های ۱۹۹۱ تا ۱۹۹۸ تولید می‌شد استفاده شد.تشابه اتاق اچ سی کراس با پژو 306 فضای داخلی بسیار خوبی را برای اچ سی کراس شاهد باشیم.

کمبود یک خودرو دنده اتوماتیک قابل اعتماد و با قیمت مناسب همیشه در بازار خودرویی کشورمان احساس میشد، اگرچه پژو 206 اتوماتیک در تیپ های 206 تیپ 4، 206 تیپ 6 و 206 صندوقدار V9 توانستند این جای خالی را پر کنند اما گیربکس اتوماتیک معروف AL4 تصور نامطلوبی را از پژو 206 های اتوماتیک در اذهان به جا گذاشت زیرا دقت کافی در عمل تعویض دنده و معکوس کشیدن را نداشتند همچنین تقه ها و ضربه های گاه و بیگاه گیربکس تجربه نامطلوبی از رانندگی را همراه داشت.از سوی دیگر گیربکس های AL4 نیازمند مراقبت مداوم شامل تعویض روغن گیربکس با نمونه ESSO، تعویض شیر برقی ها، توربین و ساعتی بودند که هزینه های سنگینی را به همراه داشت.

بنابراین با مشاهده نقطه ضعف دوم اصلی 206 اتوماتیک دانگ فنگ گیربکس اتوماتیک AISIN از سازنده ژاپنی معروف را جایگزین گیربکس AL4 کرد.گیربکس آیسین دانگ فنگ اگرچه از نمونه های قدیمی AISIN محسوب میشود و تکنولوژی آن به سال های ابتدایی 2000 میلادی برمیگردد اما طبق تست های ما انصافا عملکرد بسیار بهتری نسبت به گیربکس AL4 دارد و خبری از تقه های آزاردهنده ای ال فور در آن نیست همچنین گیربکس اچ سی کراس بسیار فرمان پذیر تر است.
پیشرانهٔ ۴ سیلندر نام آشنای Tu5 با ۱۶ سوپاپ و حجم ۱٫۶ لیتر، قدرتی معادل ۱۰۵ اسب بخار در ۵ هزار و ۷۵۰ دور در دقیقه و ۱۴۲ نیوتن متر گشتاور را تولید می‌کند که اگرچه روی پژو 206 عملکرد بسیار خوبی دارد اما برای اتاق سنگین تر اچ سی کراس اندکی ضعیف به نظر میرسد البته استفاده از پیشرانه تیوفایو خیال دارنده را از بابت تامین قطعات و تعمیر کاملا راحت می کند.
حداکثر سرعت دانگ فنگ اچ ۳۰ کراس ۱۸۳ کیلومتر بر ساعت عنوان شده است.صدای موتور اچ سی کراس با بهره گیری از این پیشرانه و عایق بندی مناسب به داخل اتاق کم نفوذ می کند و از این نظر رضایتبخش است.

مصرف سوخت اچ سی کراس طبق تست های ما در جاده بین 6.5 تا 7.5 لیتر با رعایت شرایط استاندارد و معمول است و مصرف داخل شهر دانگ فنگ اچ سی کراس با ترافیک معمول و رایج در شهر تهران بین 11 تا 13 کیلومتر در شهر است که با انجام عمل ریمپ ایسیو میتوان مصرف بنزین را تا سطح قابل قبولی پایین آورد. حجم باک بنزین اچ سی کراس 51 لیتر است.

سیستم تعلیق H30 Cross از نوع مستقل است و شباهت فراوانی با سیستم تعلیق پژو 306 دارد. حجم صندوق عقب اچ سی کراس 417 لیتر است که حدواد ۳۳ لیتر از فضای صندوق عقب ۲۰۶ صندوق‌دار کمتر است البته صندلی های عقب اچ سی کراس قابلیت خواباندن دارند و با خواباندن آن ها فضای وسیعی برای قرار دادن وسایل وجود دارد.
تجهیزات اچ 30 کراس از نقاط قوت این خودرو در رده قیمتی خود محسوب میشود و آپشن‌هایی مانند سیستم تهویه مطبوع اتوماتیک، سیستم مالتی مدیا با صفحه نمایش لمسی ۶٫۵ اینچی و دوربین دید عقب، گرم‌کن آینه‌های جانبی، روکش چرمی غربیلک فرمان، سنسور دنده عقب، تنظیم دستی صندلی راننده در ۶ جهت، صندلی عقب تاشو، کامپیوتر سفری، غربیلک فرمان مجهز به اینترفیس سیستم صوتی و بلوتوث هندزفری، چراغ‌های ال ای دی دیلایت و چراغ مه‌شکن جلو و عقب، دکوراتیو طرح فیبرکربن با تزئینات کرومی، رینگ ۱۶ اینچی آلومینیومی با لاستیک های ۲۰۵ و سیستم صوتی با ۴ عدد بلندگو به همراه ۲ عدد تیوتر موجب جلب توجه خریداران به این خودرو میشود از تجهیزات ایمنی اچ سی کراس می توان به ترمزهای ABS با سیستم توزیع الکترونیکی نیرو (EBD)، کیسه هوای راننده و سرنشین و کیسه هوای جانبی در برخی نمونه های تولیدی، سیستم ضد سرقت یا ایموبلایزر، قفل میکرو سوئیچی درب‌، سیستم ایزوفیکس (صندلی ایمن کودک) اشاره کرد.قطعات استفاده شده در خودرو به نسبت قیمت خودرو کیفیت قابل قبولی دارند البته در کارکرد های بالای 40 هزار کیلومتر صداگیری اچ سی کراس توصیه می شود.

مانیتور اچ سی کراس در برخی موارد دچار هنگ کردن، قطعی، تغییر زبان بی دلیل و … می شود که با آپدیت آن به فریمورهای جدید میتوان مشکلات فوق را برطرف نمود.

ایمنی اچ سی کراس طبق تست های سازمان ایمنی چین یعنی CNCAP متوسط ارزیابی شده و در این تست خودروی مورد نظر توانست 3 ستاره ایمنی را دریافت کند که چندان رضایت بخش نیست البته در قیاس با خودرو 206 بدنه خودرو و به طور مثال درب موتور آن بسیار سنگین تر است و حس بهتری از امنیت القا می کند. 

ترمزهای اچ سی کراس در تست های ما در سرعت های معمول قابل قبول و مناسب بودند اما در سرعته های بالا فشار زیاد روی پدال ترمز اندکی دلهره آور است و به مسافت زیادی برای توقف کامل نیاز است.

 

این مقاله با عبارات زیر بیشتر سرچ شده است:

ریمپ دانگ فنگ

ریمپ اچ سی کراس

ریمپ اچ سی

چیپ تیونینگ دانگ فنگ اچ سی کراس

چیپ تیونینگ dongfeng h30 cross

افزایش شتاب دانگ فنگ اچ سی کراس

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
5 (3 رای)